Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правління Івана IV

XVI століття - це епоха Івана Грозного (1533-1584). Народився 25 серпня 1530 р. У Воскресенської літопису під 1542 роком було записано, що благословив на державу сина Івана і вручив йому скіпетр великої Русі, а дружині наказав тримати державу "під сином" до змужніння. Інша версія - передав владу боярам до повноліття сина, але Олена узурпувала владу (псковские літопису). Олені 25, Василю III - 50 років. Жінці не передавали правління, Василь ніколи не радився з дружиною (Скринніков). Самбірщина (прообраз початку XVII ст.) - 11-12 бояр на 12 років, на чолі Василь III поставив свого молодшого брата князя Андрія Старицького, людини впливового і заможного, а також Шуйские. 3-річний Іван був коронований через кілька днів після смерті батька. Бояри боялися заколоту удільного князя Юрія, який би успадковував Василю, якщо не було дітей. Юрія кинули в темницю і заморили голодом через 3 роки. Передача влади в руки опікунів викликала невдоволення Боярської думи. У Боярській думі в 1505 р., до моменту вступу на престол Василя III - 10 чол.: 5 бояр і 5 окольничих. Боярська дума зберегла значення вищого органу монархії. У неї всі важелі адміністративного і військового управління. У XVI ст. думи очолював служилый князь, а склад був аристократичним.

Передача влади в руки опікунів викликала невдоволення Боярської думи. Одним з головних керівників думи був князь Іван Овчина-Телепньов-Оболенський, фаворит Олени Глинської. За військові заслуги Василь III подарував йому боярський чин і зробив конюшим - старшим боярином думи. На поховання Василя III Олена Глинська виходила до народу в супроводі 3 опікунів (Ст. Шуйського, Михайла Глинського, Михайла Воронцова) і Овчини. Сестра Овчини була мамкою Івана IV. Опікуни правили менше року. Першим був усунутий Михайло Глинський. З допомогою Овчини Олена Глинська послабила опікунська рада, видаливши Михайла Глинського, а потім М. Воронцова і князя Андрія Старицького (підписав грамоту на вірність Олені Глинської, тобто опікунські функції ліквідовані, коли з'явився в Москву, він посаджений у в'язницю, на нього наділи "капелюх залізну" і за півроку заморили). Михайло Глинський був уморен у в'язниці. Воронцова зробили новгородським намісником.

Старі радники Василя III розробляли в думі проекти реформ. В місцевому управлінні обов'язок переслідувати "лихих людей" покладено на виборних дворян - губних старост, тобто окружних суддів (губа - округ). В М. велося будівництво. Проведена грошова реформа. З розширенням товарообігу потрібно більше грошей, але малий запас драг металів. Тому почалася фальсифікація срібної монети. Фальшивомонетники - сікли руки, лілі олово в горло, але не допомагало. При Глинської влади вилучили з обігу стару разновесную монету і перечеканили її за єдиним зразком. Основною грошовою одиницею стала срібна новгородська деньга, названа копійка (зображення вершника зі списом), а на старій московській - вершника з шаблею - сабляница.

Правління Олени Глинської тривало менше 5 років. В останній рік багато хворіла, часто їздила на прощу. Олена Глинська померла в квітні 1538 р. Чутки про отруєння отрутою. Знову посилилася семибоярщина-опікуни. Старшим серед опікуном став князь Василь Васильович Шуйский (50 років, одружений на Настасії, двоюрідній сестрі Івана IV) Представник аристократії проти тих, хто придбав вплив завдяки особистому розташуванню Василя III (бояри Тучков, Юр'єв, думні дяки). Через півроку після смерті Глинської стратили близького дяка Федора Мішуріна. Тучков відправлений на заслання в село. Сподвижник Василя III, митрополит Данило позбавлений влади. Але старий князь Василь Шуйський помер, а його молодший брат Іван не мав досвіду і авторитету. Після видалення у Володимир повернувся з численним загоном митрополит Іоасаф був позбавлений влади (заарештований в присутності Івана). Після його смерті головним серед Шуйських став Андрій, він був убитий в 1543 р. В результаті Шуйские помітно ослаблені. Івану в цей час 13 років. Його молодший брат Юрій глухонімий від народження. Відрізнявся шаленим характером: у 12 років скидав з даху собак і кішок, а в 14 вже людей, грабував з друзями жителів на вулицях. Андрій Шуйський убитий псарями за наказом Івана. 15 років повноліття, але виявляв себе тільки опалами і стратами.

Початок самостійного правління - прийняв титул царя. Іван III іменував себе царем всієї Русі, але офіційно титул не брав (використовував тільки у відносинах з Лівонським орденом). Івана коронували 16 січня 1547 р. Митрополит Макарій поклав на його голову шапку Мономаха - символ царської влади. Легенда: після походу Мономаха на Царгород його дід імператор Костянтин (насправді вже померлий) віддав онукові порфіру зі своєї голови, щоб установити мир, а від Мономаха імператорські регалії перейшли до московським царям. 2 лютого 1547 р. відбулося весілля з Анастасією.

З повноліттям Івана знову посилилися Глинські. Бабка царя Ганна з дітьми отримала великі землі, князь Михайло Васильович Глинський (дядько Івана) став конюшим до дня коронації.

Навесні і влітку 1547 р. у Москві розпочалися пожежі, що постраждали ремісники і торговці, звинувачували Глинських. Ознака - 3 червня впав великий дзвін з дерев'яної дзвіниці Благовіщенського собору в Кремлі. 21 червня велика пожежа в Кремлі, Китай-місті і інших районах. 26 червня почалося повстання, озброєні городяни увірвалися в Кремль і зажадали видати Глинських на розправу. З Успенського собору виволокли Юрія Глинського (дядька Івана IV) і забили камінням. Розграбовані двори Глинських. Іван поїхав у село Воробйове. Але на третій день юрба рушила в Воробйове, щоб продовжити розправу з Глинськими. Іван IV "здивувався і ужасеся". Бояри насилу переконали, що Глинських немає у Воробйова, і натовп повернулася в столицю. Обіцяно видалити від справ Михайла Глинського. Після повстання з Боярської думи видалені Глинські. 22 червня 1547 р. був проведений "собор (або зборів) примирення" царя і москвичів (земський).

В цей час монарх ділив владу з аристократією. "Цар вказав, а бояри приговорили". Через Боярську думу знати керувала в центрі і на місцях. Бояри отримували годування міста і повіти (тобто збирали мита собі). Місництво - призначення не за придатності і досвіду, а по знатності і положення рідні.

Боярами в XVI ст. іменувалися члени Боярської Думи, а раніше взагалі всі великі вотчинники. Дворянами називали до середини XV ст. дрібних адміністративно-судових слуг князів. Потім слово не вживалося до 30-х роках XVI ст. Дворяни - ті, хто входить в Государевий двір - корпорація государевих служилих людей. Дворова зошит 1552-1562 рр. показує склад "государева двору". Він складався з середини XV ст., а термін дворяни - з середини XVI століття. Основна маса служилих людей іменувалася дітьми боярськими (дрібні вотчинники, з 1430-х рр. термін), тобто дворяни (на помісному праві тримали землю) - верхівка служилих людей. Місництво не давало дворянам можливості займати вищі державні посади і потрапити в Боярську думу.

Одним з наставників царя був митрополит Макарій, пережив багатьох бояр і 20 років був при Івані. Вінчав на царство Івана, ідея "богообраності" царів. За ініціативою Макарія проведена церковна реформа. Духовний собор канонізував кілька десятків місцевих угодників, оголошених "новими чудотворцями". Це підняло значення національної церкви. Церковне керівництво виступило з обґрунтуванням тези про божественне походження влади царя.

Вибрана рада сформувалася до початку 1549 р. Фактично уряд, рада при царі. Вона розробляла програму реформ. Близькі до царя дяк Іван Висковатый, дрібний костромської вотчинник Олексій Адашев (служив у Челобитенном наказі, де изветы збиралися, потім перейшов в Казенний наказ і став госказначеем і потрапив в Боярську думу). Адашев відомий непідкупністю, подовгу постив, пускав у будинок калік і юродивих. Священик Сильвестр (народився в Новгороді в родині священика, служив у кремлівському Благовіщенському соборі, можливо, склав або відредагував Домострой - настанови для сина Анфима, а можливо і для молодого царя). Після московського пожежі 1547 р. за дорученням Івана IV Сильвестр відновлював розпису кремлівських соборів. Виконував роль політичного радника Грозного. У 1550 р. Сильвестр написав послання Івана IV, де сказано про відповідальність царя перед богом, доводив необхідність мудрого державного правління, за правдивість і лагідність самого государя (багато в дусі осифлян). У той же час перед собором 1551 р. говорив про необхідність обмеження монастирського землеволодіння. В цілому, ідея політичного компромісу між царем, дворянством і знаттю, а також між нестяжателями і осифлянами.

Іван Семенович Пересвітла народився в Литві, потрапив на службу до Москви, але багато років провів у бідності. У двох посланнях-чолобитних він обґрунтував програму обмеження впливу аристократії. Пересвітла описував в якості ідеального зразка необмеженої дворянської монархії Османську імперію. Православне грецьке царство загинуло через вельмож, ледачих богатінов, зате царство Магомет-Салтана процвітає завдяки його воїнам. Ідеал - військова монархія. Він радив Івану IV обрушити грозу на голову вельмож, шанувати простих воинников (що царська щедрість до воинников, то його і мудрість), затвердити необмежену владу монарха. Припускав, що служилих людей необхідно забезпечити платнею, а отримати кошти з городян при введення твердих цін на міських ринках. Першим чітко висловив думку, що треба обмежити політичне панування знаті, долучити до державних справ дворянство. Проти засилля бояр. Радив цареві скасувати місництво.

В 1549 р. відбувся другий церковний "собор примирення": Боярська дума, церковне керівництво, воєводи, діти боярські. Іван виступав про необхідність змін, з погрозами проти бояр-кормленщиков (гнобили дітей боярських і служилих людей). Почалося недовге, але яскраве час обговорення проблем. Вирішено виправити Судебник. Третій схожий собор проходив за рік до Стоглава 1551 р. На ньому, очевидно, прийнятий новий судебник 1550 р.: норми Юр'єва дня збережені, можна йти протягом двох тижнів. Особливу увагу приділено системі центрального і місцевого управління. Прискорене формування наказів, розширені функції служилої наказовій бюрократії, дещо обмежено свавілля намісників-кормленщиков на місцях. Нові статті Судебника передбачали обов'язкову участь виборних земських влади старост і "кращих людей" - в наместническом суді.

Стоглавий собор 1551 р. Іван IV виступив з "царськими питаннями", які містили широку програму перетворень: економічні питання - про внутрішні мита, соціальні питання - обмеження місництва, загальний перепис земель, перегляд землеволодіння і годувань. Духовенство дало відповідь у 100 голів. Стоглав обговорював церковне життя і "земські будови". С. О. Шмідт вважав, що Стоглав - не звичайний церковний собор, але і не земський, можна назвати церковно-земським. На його думку, зборів 1547, 1549 і 1550 рр. можна назвати соборами примирення. Собори середини XIV ст. - фактор організації влади централізованого держави, коли рада государя з князів і бояр, а також вищого духовенства, розширився за рахунок представників різних земель, це зародкова форма земських соборів.

Испомещение обраної тисячі. Відібрали з знаті і дворянства і наділили маєтками під Москвою. Могли бути викликані для відповідальних службових доручень. Розпочато організація стрілецького війська - 3 тис. стрілецький загін для особистої охорони царя. Але основною бойовою силою російської армії в XVI ст. залишилося феодальне ополчення з дрібних дворян.

Держава і церква. У центрі країни до 1/3 земель належало церкві. Відзначалися спроби часткової секуляризації церковних маєтностей. Нестяжателі критикували реформи Макарія і не вірили в нових чудотворців. Старець Артемій радив обмежити земельні багатства церкви. Але плани секуляризації провалилися. Тільки в травні 1551 р. указ про конфіскацію всіх земель і угідь, переданих Боярської думою єпископам і монастирям після смерті Василя III. Закон забороняв церкви набувати нові землі без доповіді уряду. За рахунок цього було поповнено фонд помісних земель, але основні земельні багатства церкви збережені. У церкві була відібрана частина податних привілеїв - "тарханів".

Послідовником Нілу Сорський був ігумен Троїце-Сергієва монастиря Артемій. Він був поставлений за бажанням Івана IV, але викликав невдоволення ченців своєї нестяжательной політикою. Пішов з монастиря, але в 1553 р. був притягнутий до церковного суду, відлучений від церкви і засланий у Соловецький монастир, звідти втік у Литву, де і помер. Проповідував чернечий аскетизм. Критикував розправи над єретиками, вважав, що святе письмо треба осягати розумом і підходити до його засвоєнню свідомо.

Матвій Башкін - царський дяк, пізніше син боярський - у 1554 р. був засуджений як єретик. Погляди відомі по слідчій справі. Відлучений від церкви, проклятий і засланий в Волоколамський монастир. Відкинув офіційну церкву, іконошанування, проти переваги духовної влади над світською. Проти перетворення вільних людей в кабальних холопів. Відпустив своїх холопів на волю.

Феодосій Косий. Втік з холопства і постригся Белоозері в ченці. У 1554 р. був заарештований за розповсюдження єресі, доставлений до Москви, але втік у Литву. Заперечував основні догмати православ'я. Косий не визнавав троичность бога, бачив у Христі не бога, а людину. Відкидав церква як установа, іконошанування, обряди, критикував корисливість священиків. Відмовлявся вірити в чуда і пророцтва. Проповідував рівність і братерство усіх людей, засуджував війни.

Проведена податна реформа (див. економіку). Однаковість оподаткування. Введена "велика соха" у залежності від станової приналежності землевласника. Черносошные (державні) селяни сплачували соху в 500 чвертей "доброї землі", церковні феодали - 600, служиві землевласники і палац в 800. Таким чином, світським землевласникам надані пільги порівняно з церквою й особливо з селянами. Це повинно було припинити запустіння земель і розорення дрібнопомісних дворян.

Внутрішні реформи припинилися на 7-річний період Казанської війни. Династичний криза, викликана важкою хворобою Івана. З-під Казані Іван поспішав до Москви, оскільки його дружина чекала дитину - народився царевич Дмитро. Навесні 1553 р. Іван тяжко захворів, марив у спеку, не впізнавав близьких людей. 11 березня 1553 р. ближні бояри присягнули немовляті Дмитру, на 12 березня призначено загальна присягу для членів Боярської думи і столичних посадовців. До захоплення влади готувалися родичі царя Старицькі - князь Володимир і його мати, вони навіть викликали в Москву питомі війська і роздавали їм платню. Володимиру вірні Івану люди заборонили доступ в покої хворого. В день загальної присяги Володимир відмовився присягати немовляті-племінника, але інші члени думи вже присягнули. У підсумку Володимир і його мати Евфросинья присягнули. Знатні бояри співчували їм, так як в разі смерті Івана IV за Дмитра керував би регентська рада на чолі з братами цариці Анастасії Романівни боярами Захарьиными. Результат династичного кризи залежав від позиції церкви Макарій не втручався. Іван IV одужав. Завдяки втручанню Сильвестра прихильника Старицьких Ростовського боярина не стратили, а помилували і після покарання кийками заслали у в'язницю на Біле озеро.

З початку XVI ст. відомі накази - центральні установи, що підпорядковувались Боярській думі. Після війни завершилися реформи органів управління, і утворилася єдина приказна система. Посольський, Розрядний (військові справи і служба дворян), Помісний (земельна власність), Пушкарський, Стрілецький,

Ямській. Податки - Скарбниця, Наказ великого приходу. Розбійний (кримінальні злочини і вища судова інстанція). Ця група наказів діяла на всій території держави. Друга група наказів - щодо територій або розрядів населення - Великий (постачання палацу) та обласної палаци (Новгородський, Тверській, Рязанський, Казанський та ін), Холопий.

Боярська дума контролювала діяльність наказів, посилала туди окольничих і бояр. З утворенням наказів вона остаточно визначилася як вищий орган державної влади. Служива бюрократія займалася наказовому діловодстві. Повного однаковості у наказовій системи не було. В середині XVI ст. було близько 50 наказів, до кінця століття 80. Накази очолювали бояри або дворяни (судді). У штаті кожного наказу дяк, подьячие, писарі (20-50). У 1560-х рр. Боярська Дума різко збільшилася - до 42-44 бояр і 16-18 окольничих, а до кінця правління Івана IV скоротилася до 12 бояр, 6 окольничих і 7 думных дворян.

Зміни в центральному управлінні торкнулися місцевий. У 1555-1556 рр .. прийнятий "вирок" про годувань і службі. По містах і волостях відправлені старости, які брали участь у судових справах, а колишні побори на користь кормленщика замінені спеціальним оброком "кормленным окупом", який йшов у казну. Місцева реформа (скасування годувань) пройшла не скрізь. Першими ліквідовані великі намісництва в центрі - Рязанське, Kostroma та ін. Нові роздачі годувань пішли після взяття Казані і перших успіхів у Лівонській війні в 1558 р. Скасування годувань розтягнулася на роки. Замість скасування годувань почали регламентувати нагодовані збори. Перебудову органів управління швидко провели тільки на Півночі і в Помор'я, де жили нечисленні державні селяни, і не було феодального землеволодіння. Суд і збір податей, якими раніше займалися кормленщики, перейшли до "улюбленим головах", выбиравшимся населенням (грамоти 1555-1556 рр..). У центральних повітах ця реформа передала нагляд за місцевим управлінням губним старостам і городовим прикажчикам, яких обирали дворяни. Тепер губні старости, а не намісники-кормленщики судили по кримінальних справах. Діяльністю губних старост керував Розбійний наказ в Москві.

У 1556 р. було проведено перетворення військово-служилої системи. Проведено генеральний огляд дворянського ополчення, під час якого служиві люди і "новики" отримали помісні оклади, а не з'явилися на огляд позбулися своїх земельних володінь (вдови, малолітні діти дворян, розорених власники, частина вельмож). Влада прирівняла вотчини до маєтках щодо військової служби. І поміщики і вотчинники повинні були відбувати обов'язкову військову службу і брати участь у походах "кінно, людно і оружно". З кожних 150 десятин ріллі землевласник виводив воїна в повному озброєнні. Реформа упорядкувала дворянську службу і підвищила боєздатність армії перед Лівонської війною.

Реформи 1550-х рр. зміцнювали централізовану владу і йшли назустріч побажанням дворянства, але носили компромісний характер. Дворяни частіше присутні на станових нарадах, поступово стали Земськими соборами. Держава набула рис станово-представницької монархії.

На рубежі 60-70-х роках XVI ст. в Росії були трирічний неврожай і голод, потім чума. Армія понесла великі втрати від кримців і у війні за Прибалтику. З-за розрухи почалося запустіння помісного фонду. Тому скоротилося помісне ополчення: 1563 р. - 18105 дітей боярських, 1572 р. - 11974, 1604 р. - 13137.

Відставка Олексія Адашева сталася в період Лівонської війни. У 1560 р. на соборі він був позбавлений військового керівництва, відправлений в підпорядкування воєводі Юр'єва Хилкову. Його костромські і переславские землі конфісковані. Сильвестр віддалився на спокій в Кирилов монастир, цар його не утримував. У 1560 р. померла цариця Анастасія, звинувачували в чаклунстві колишніх правителів. Сильвестра перевели в Соловки на вічне ув'язнення. Адашева взяли в Юр'єві під варту, через місяць помер - недуга вогненний, самогубство? Іван IV від смирення перейшов до розкішних бенкетам і втіх. Почалися гоніння на родичів Адашева і Сильвестра (спалах терору), нібито збиралися здати литовцям Стародуб.

Після відставки Сильвестра і Адашева Іван IV спробував відродити батьківські порядки, коли справи вирішувалися в колі кількох довірених радників. Після другого шлюбу Іван IV доповнив заповіт. У разі смерті Іван наказав утворити при спадкоємця царевича Івана опікунська рада. Цар призначив 7 духівниці. Зодягнені регентскими повноваженнями бояри принесли присягу на вірність спадкоємцю і скріпили підписами спеціальну "запис" (збереглася). Старшим регентом Іван IV зробив племінника князя Мстиславського, не впливового. Інші душоприказники бояри Данило Романович і Василь Михайлович Юр'єви-Захарьины, Іван Петрович Яковлєв-Захар'їн і Федір Іванович Розумний-Количев, а також князі Андрій Телятевский і Петро Горенский, не мали боярського чину. Таким чином, в основному родичі Анастасії, не користувалися популярністю у знаті і молоді друзі царя. Не як при Василя III. Спроби Івана IV правити единодержавно, без ради з великими боярами, з допомогою родичів, викликали невдоволення аристократії.

Захарьины спробували посилити свій вплив на накази. Дяк Іван Висковатый став державним друкарем. Через нього проходила найважливіша документація, він зберігав царську печатку. Він почав з того, що замінив малу печатку великий з символами самодержавства - двоголовий орел, на одній стороні - посеред його людина на коні, на іншого - єдиноріг. Уряд Захарьиных протрималося до 1564 р., помер Данило Романович у кінці року, і до влади прийшли нові люди.

Могутність князівсько-боярської знаті ґрунтувалося на землі. Закон від 15 січня 1562 р. про князівські вотчинах, затверджений Боярської думою, заборонив княжатам продавати і змінювати родові вотчини. Виморочні князівські володіння, раніше відходили монастирям, оголошені власністю казни. Брати і племінники померлого могли успадковувати таку землю тільки з дозволу царя. Вдовам і дочкам видавалася компенсація. Повинні переглядатися всі угоди на вотчини з 1533 по 1556 рік. Але така політика була виборчої: проти Воротынских й усієї суздальської знаті (князі Суздальські-Шуйские, Ярославські, Ростовські, Стародубські - в Боярської думі їх 17, в Государевому дворі 265), але не торкнулося князів Старицьких, Глинських, Бєльських та Мстиславских.

У 1563 році цар запідозрив (не без підстав) у зраді свого двоюрідного брата князя Володимира, встановив нагляд за його родиною. Іван IV наказав конфіскувати Старицкое князівство. Долю Старицьких повинно було вирішувати вище духовенство, а не Боярська дума (сімейна справа). Володимиру повернули князівство, але під контролем вірних Грозному людей. Тітку Евфросинью постригли в черниці (стариця Євдокія), Воскресенський жіночий монастир, заснований нею. Порівняно м'яке покарання. В літопису внесено відомості про змову Старицьких у період діяльності Обраної ради. Смерть митрополита Макарія (1563), заступавшегося за опальних князів, розв'язала Грозному руки. Новим митрополитом став духівник царя Андрій (постригся під іменем Афанасія в Чудовому монастирі). До царя наблизився Олексій Басманов-О.плещеєв (батько постельничий у Василя III), військова служба, відзначився під Казанню, в перші дні Лівонської війни зміг взяти Нарву. Став головним радником Івана Грозного. Курбський докоряв царя за розпусту з Федором Басмановым (князь Федір Овчінін за такі натяки задушений псарями за наказом Івана Грозного). Гоніння на знати. Перші жертви Шереметевы, Іван і Микита взяті під варту. Іван Шереметєв був членом Обраної ради, у нього відібрали майно, тортури, в'язниця. Микиту удавили у в'язниці. Захарьины не могли запобігти розправу з ріднею.

На початку 1564 р., дізнавшись про невдачі армії в Литві, Іван Грізний наказав стратити князів Рєпніна і Кашина, які відзначилися при взятті Полоцька. Князь Курбський був особливо обурений тим, що їх стратили під час молитви. Після взяття Полоцька зіпсувалися відносини Грозного з Курбським. Він не отримав почестей, а відправлений у фортецю Юр'їв у якості намісника Лівонії. Через рік 30 квітня 1564 р. він втік у Литву. В Юр'єві залишилася його дружина, майно, книги. З М. друзі попередили його про майбутню опалі. Перед втечею вів секретні переговори з литовцями і польським королем. Курбський (ідеолог боярства) протестував проти утисків привілеїв знаті і передачі управління наказним. Курбський звинуватив Грозного у винищенні суздальської знаті і розграбуванні її багатств. Курбський видав литовцям лівонських прихильників М., з якими вів переговори, і назвав імена московських агентів при королівському дворі. В Литву бігли багато, невдоволені царем (політична еміграція). Ймовірно, після виїзду Курбський був пограбований німцями й литовцями (відібрали золото, лисячу шапку і коней).

Після втечі до Литви князь Андрій Курбський у травні 1564 р. написав послання цареві. 5 липня Іван Грозний написав йому відповідь. Він писав, що сам бог віддав предків князя в роботу до московським государям які вільні страчувати і милувати своїх підданих - холопів. Докоряв боярських зради: бояри з Сильвестром і Адашевим бажали знищити спадкоємця царевича Дмитра і передати трон князю Володимиру. Не бояри, а монарх, влада якого затверджена богом. Грозний наводив аргументи на користь репресій і гонінь проти знаті. Курбський незабаром отримав від короля багаті маєтки і припинив полеміку з Грізним. Він брав участь у вторгненні литовців в російські землі, розгромив російський корпус. У Москві був страчений слуга Курбського Василь Шибанов (через нього Курбський хотів передати послання, по дорозі спіймали і привезли в оковах), а труп виставлений для залякування. Боярина Морозова заточили у в'язницю тільки за те, що велів своїм людям поховати тіло. Горенский, призначений регентська рада, намагався втекти за кордон, його повісили в Москві.

Цар втратив підтримку значної частини боярства і церковного керівництва, він не міг керувати країною звичайними методами. Підтримку дворян можна було отримати розширенням їх привілеїв та прав. Але Грізний обрав інший шлях. Був створений особливий корпус дворянській охорони, члени якими користувалися багатьма привілеями в збиток решті частини служилого стану. Терор став способом вирішення суперечностей. Незвичайний спосіб, оскільки немає підтримки Боярської думи і церковного керівництва. Іван оголосив про зречення від престолу. Звіз в Кремль найбільш шановані ікони та державну казну. 3 грудня 1564 р. виїхав з родиною. У Москві залишилися митрополит, бояри і т. д. На початку січня з Олександрівської слободи сповістив, що залишив держава і вирішив оселитися, де бог наставить. Очевидно, Іван переживав глибоке нервове потрясіння, що випали майже все волосся (вірив у божественність своєї влади). З слободи направив лист до Боярської думі і городянам. Думі оголошено про опалі, натовпі про зречення царя, як би опала тільки знати, зрадники-бояри. Представники купців і городян заявили, що залишаться вірні старої присяги, будуть просити у царя захисту, готові самі знищити зрадників. С. О. Шмідт вважає, що напередодні опричнини мав місце земський собор з участю посадських людей. Боярська дума змушена звернутися до царя з клопотанням про повернення. Іван IV висуває нові звинувачення проти бояр: винищили дружину, хотіли позбавити його законних прав і т. д. Цар зажадав надзвичайних повноважень для боротьби з змовою. Протягом місяця готувався вирок про опричнине. В середині лютого цар повернувся до Москви. Лютий 1565 - осінь 1572 рр. - опричнина.

У літературі немає єдиної думки щодо походження, цілей і характеру опричнини. Це: 1) політика, спрямована на централізацію влади, ліквідацію залишків феодальної роздробленості; 2) Апарат, створений для проведення цієї політики; 3) територія, Государевий двір. Іван заявив, що має намір заснувати опричнину з двором, армією і територією. Собі право без ради з Боярської думою накладати опали, стратити бояр і відбирати їхнє майно. Московська держава (земщина) в управлінні Боярської думи. Для опричнини особлива Боярська дума (формально глава брат цариці Михайло Черкаський, але фактично Плещеевы - Олексій і Федір Басмановы, Вяземський, Зайців, Очин).

У опричнину увійшли частина Москви, великі палацові волості (для постачання продуктами), північні повіти (Вологда, Устюг, Двіна) з багатими торговельними містами, центри соляної промисловості (Стара Русса, Каргополя, Сіль Галицька, Вычегодская) - соляна монополія. У опричнину були забрані Суздальський, Можайський, Вяземський та інші дрібні повіти. У опричнину відбирали худородных дворян, не пов'язаних з боярами. Військо з незнатних дворян повинно було боротися з аристократією. Опричникам заборонялося спілкуватися з земщиной. Носили чорний одяг з грубої тканини. До пояса у сагайдака зі стрілами носили подобу мітли. Опричная тисяча була створена як привілейована особиста гвардія царя. Для забезпечення опричників землею, її конфісковували у землевласників, не прийнятих на опричную службу.

У методах опричнина багато в чому безглузда. Спричинила розгул терору, який врешті-решт, обрушився на самих опричників. Опричнина завдала удару по Боярській думі. У перші дні опричнини разом з 15-річним сином був страчений князь А. Б. Горбатий-Суздальський, герой взяття Казані. Вся вина в тому, що не боявся суперечити цареві. Були страчені С. В. князь Ростовський, багато князі ростовські, ярославські, стародубські відправлені у заслання на східну околицю держави. Ростовського стратили незабаром, а голову привезли в Москву. Син Курбського, який втік у Литву, був уморен у в'язниці, а землі відписані в казну. У опальних княжат відбирали їх вотчини. Багато було заслано до Казані. З казанським писцовым книг заслано близько 180 осіб. 2/3 з них мали князівський титул. Опальним не дозволяли взяти з собою майна, по дорозі на заслання харчувалися милостинею. Посилання супроводжувалася конфіскацією майна. В Ярославському повіті забрані землі родичів Курбського князів Ушатых - вони найбагатша парость ярославського дому. Виселені також князі Сицкие, родичі цариці Анастасії. Було виселено близько 40 споріднених Курбскому сімей. Багато конфісковані землі були поза межами опричнини. Публічних страт влаштовано п'ять, але опричне військо має придушувати невдоволення землевласників конфіскаціями.

Але вже через рік після введення опричнини навесні 1566 р. Іван IV оголосив про "прощення" опальних княжат. Більшість з них отримали дозвіл повернутися в Москву, де засланих або повертали їх колишні землі, або компенсували їх землями в інших повітах. Повернуто з заслання князь Михайло Воротинські і йому повернута стара вотчина - удільне князівство з містами Одоевом і Новосилем. Більшість повернуто з казанської посилання, крім найвпливовіших. Але компенсації лише частково могли відшкодувати аристократії нанесений опричниной шкоди. Земель, хоча б приблизно рівноцінних княжим не вистачало. Тому багато хто отримав свої колишні вотчини, але запустевшие. Політична роль суздальської знаті після опричнини впала, тому зменшилася антикняжеская спрямованість опричнини. Якщо по Двірському списком 1552-1562 рр. чисельність суздальських княжат становила 265 осіб, то за списком 1588/879 р. - 88. Найсильніший удар по суздальської знаті. Суздальські князі сиділи гніздами на території своїх колишніх князівств і продовжували володіти землею. На відміну від нечисленних удільних князів переважно литовського походження корінна суздальська знати мала міцними зв'язками з дворянством. Політичні домагання суздальської знаті лякали Івана IV, і саме вона стала головним об'єктом гонінь, коли Грозний намагався зміцнити свою необмежену владу. Перші опричних репресії мали антикняжескую спрямованість. Ніякі амністії і часткове повернення родових земель опальним князям не міг ліквідувати наслідків опричнини.

Ослаблення князівської знаті висунуло нижчий шар боярства - старомосковские боярські родини Челядниных, Бутурлиных, Захарьиных, Морозових, Плещеевых. Вони мали великі вотчини в старих московських повітах. Вони керували земщиной після заснування опричнини. Старомосковское боярство і верхи дворянства були найбільш масовою опорою монархії. Коли їх невдоволення опричниной почало наростати, від обмежених репресій опричники перейшли до масового терору. Опозицію підтримували духовенство.

19 травня 1566 р. митрополит Афанасій у відсутність царя склав з себе сан і пішов в Чудов монастир. Наступним митрополитом став ігумен Соловецького монастиря Філіп (Федір Степанович Количев). Він походив із знатного старомосковского роду, але в опричной думі був його двоюрідний брат.

Опричнина вплинула на помісну систему. У середині XVI ст. на кожне новгородське маєток доводилося 20-25 дворів, а через сто років тільки б. Дрібних поміщиків серед новгородських було близько 85%, тобто спостерігався процес дроблення маєтку.

Земський собор 1566 р.: 205 представників знаті і дворян, 43 дяка і подъячих. Їх не обирали, а призначив уряд. В основному знати, середнє дворянство 160-170 людина, дрібного майже немає. Мета уряду - домогтися від земщини на соборі згоди на введення нових податків, щоб виправдати військові витрати. На собор вперше була запрошена верхівка купецтва - 1/5 частину собору. Таким чином, це було не просто нарада уряду з чиновниками.

У 1566 р. понад 300 знатних осіб земщини (можливо, учасників земського собору, в основному дворяни і навіть бояри) клопотали перед царем про скасування опричнини. Очевидно, розраховували на компроміс - погодилися на введення податків і попросили про скасування опричнини. Чолобитників посадили у в'язницю, на шостий день випустили. 50 хуліганів побили палицями на торговій площі, кільком урізали мови, трьох обезголовили (князь Пронський, Карамишев, Бундів - учасники Земського собору).

Після виступу опозиції Іван Грозний забрав у опричнину Костромської повіт, і 2/3 місцевих дворян потрапили в опричники (з 1 до 1,5 тис. зросла чисельність відразу). Чутки про змову в земщине лякали царя. Він збирався піти у ченці, думав про від'їзд з сім'єю за кордон в Англію. Незадоволені бояри кращим претендентом на трон вважали брата царя, князя Володимира Андрійовича, а не 13-річного сина Грозного. Володимир доніс цареві, і за його наказом просив конюшого боярина Челяднина скласти списки довірених осіб - 30 осіб. Розпочався 3-річний період терору, навіть літописання в М. припинилося. Тому мало достовірних вістей. Справу про змову Володимира Андрійовича йшло в 1567-1570 рр. (період терору), щодо нього було страчено 3200 осіб. 22 березня 1568 р. митрополит Пилип просив скасувати опричнину в Успенському соборі при скупченні народу. Цар не отримав від нього благословення. Цар посилив терор. Вотчини конюшого Челяднина громив Малюта Скуратов, брав участь сам цар Бежецком Верху неподалік від Твері. Погром йшов з березня по липень 1568 р. При розгромі вотчин гинули боярські слуги і холопи. 11 вересня 1568 р. разом зі старшим боярином думи Челядниным-Федоровим страчено 150 дворян і наказових людей і вдвічі більше їх слуг і холопів. Були вбиті деякі з тих, що повернулися з казанської посилання княжат. Засуджених судили заочно, вбивали вдома або на вулиці, на трупі залишали коротку записку про злочини "змовників". У присутності Боярської думи і вищого духовенства засудили непокірного Філіпа. Під час служби в Успенському соборі опричники увірвалися, зірвали з Філіпа клобук і відвезли в Богоявленський монастир. Повинні були за пред'явленими звинуваченнями спалити, але Грізний замінив страту довічним ув'язненням у монастирській в'язниці. Із-за суперечок з митрополитом Грозний переселився в Олександрівську слободу. Передавав великі суми в Кирилов монастир (як можливе укриття) і будував фортецю у Вологді.

Ситуація складна. Побори на війну, в 1568 і 1569 рр. загинув урожай. До 1570 р. ціни на хліб піднялися в 5-10 разів. У Новгороді людоїдство в дні опричного пофома. У Твері від голоду загинуло втричі більше людей, ніж від погрому. З осені 1570 епідемія чуми з Заходу в 28 містах. У Москві вмирало по 600-1000 людей на день. Восени в Новгороді поховано 10 тис. Мор тривав протягом року.

Військові застави на дорогах, щоб не виїжджали з уражених місць (спалювали на вогнищах разом з майном). У містах варта наглухо заколачивала чумні двори з мертвими і живими. Наслідки опричних погромів непорівнянні з тяжкими наслідками стихійних лих. Але війна і опричнина погіршили ситуацію.

У 1569 р. зрадник Тетерін, переодягнувшись опричником, велів сторожі Изборска відкрити ворота. Після звільнення міста изборские подьячие були оголошені зрадниками і страчені. Страти дьяков в найближчих до Изборску містах російської Лівонії. Запідозрили у зраді також наказову адміністрації Пскова і Новгорода. З Пскова було виселено 500 сімей. З Новгорода - 150 (2-3 тис. осіб). Якщо Іван III виселяв верхи, то Іван IV - і нижчі верстви.

У складній ситуації сфабрикована версія про замах Володимира Андрійовича на життя царя. Він був відісланий в Нижній Новгород після страти Челяднина. Нібито кухар, поехавший в Н. Новгород за белорыбицей, привіз отрута для царя. Тітка Евфросинья забрана з Горицкого монастиря, і поки везли по річці Шексні в слободу, отруїли чадним газом. Володимира змусили випити келих з отрутою. Отруєна друга дружина (двоюрідна сестра Курбського) та 9-річна донька. Діти від першої дружини залишені в живих - Василь і дві дочки. Потім Іван IV повернув племіннику батьківський уділ.

В грудні 1569 р. опричная дума прийняла рішення про похід на Новгород. Версія - Петро Волинець склав неправдиву грамоту про зраду новгородців, цар повірив, що вони хочуть перейти на бік поляків. Цар оголосив про "велику зраду" новгородців. 8 січня 1570 р. цар прибув у місто. Його зустрічало духовенство з хрестами та іконами, але цар назвав архієпископа зрадником і відмовився прийняти від нього благословення. Почалися арешти, тортури, страти. Загинули деякі купці, 200 дворян і 100 членів їх сімей, 45 дяків і наказових і стільки ж членів їх сімей. У скарбницю забрали скарби Софійського монастиря. Опричники почали громити посад. Жебраків вигнали за ворота, і багато загинули від холоду і голоду. Поповнили скарбницю і затероризували населення. У Новгороді загинуло близько 2-3 тис. чоловік.

Після розгрому Новгорода рушили до Пскову. Мешканці зустрічали хлібом-сіллю. Особливий удар проти духовенства. Печорскому ігумену відрубали голову, пограбували церкви, відвезли в слободу дзвони. Погром припинився після пророцтв юродивого Миколи, який подав цареві рада виїхати з міста, щоб уникнути великого нещастя. Менше жертв, ніж у Новгороді, тому що багато сімей вселено. 220 осіб з цих переселених було вбито під Твер'ю і в Торжку. В результаті на багато років була підірвана торгівля з Заходом.

Погром Новгорода посилив суперечності між царем і верхівкою земщини. Іван Висковатый розмовляв із царем (Глава Посольського наказу, у нього вже страчений рідний брат), щоб припинити кровопролиття. Висковатый і деякі інші дяки арештовані. 25 липня 1570 р. вони були страчені. 300 180 було звільнено на ринковій площі. Івана Висковатого розрізали на частини, державного скарбника Микиту Фуникова живцем зварили в окропі. Страчені головні дяки московських земських наказів, бояр, архієпископа Пімена, більше 100 новгородців. Слідом за цим страчені (нібито за зв'язок з Пимоном) Олексій Басманов і його молодший син Петро (старшого Федора не торкнув, але щоб довести відданість, власноруч зарізав батька), опричники Очин-О.плещеєв та інші. Федора Басманова відправили у вигнання на Біле озеро, там і помер. Вяземського (опричний окружничий) заслали в Городець на Волзі і заморили у в'язниці. Розгромлена вся опричная дума (очевидні інтриги Малюти Скуратова і Василя Брудного - висунулися на новгородському погромі). Скуратов сприяв шлюбу Грозного з Марфою Собакин, щоб поріднитися з царем. Його дочки заміжні за Глинським, Борисом Годуновим і князем Шуйським.

Піддавши опалі тих, хто створив опричнину, цар наказав підібрати скарги земських про злочини опричників. Цар позбавився від старих радників і бояр. У 1572 р. було навіть заборонено згадувати назву опричнини. Опричнина завдала удару економіці і культурі. Особливо постраждали міста. Прискорилося оформлення самодержавних порядків.

Через три роки 2 серпня 1575 р. було страчено перше послеопричное уряд: князь Борис Тулупов (з зброєносців царя), Василь Розумної-Количев (наступник Скуратова). У 1575 р. Іван Грозний вдруге зрікся корони і посадив на престол служилого татарського хана Симеона Бекбулатовича. Не впливовий, виконував все, що велено. Близько року хан пробув на престолі. Відправив з пошаною на велике князювання у Твер потім його Грізний. Знову кари (колишні опричники і земські бояри - князь Куракін, боярин Бутурлін та ін) і нове видання опричнини (під виглядом "спадщина"), В спадок Іван Грозний взяв Ростов, Псков, Дмитрів, Старицю, Зубців, Ржев. Питомий військо проводило арешти в земщине. Погроми не повторилися, завершений розгром боярського кола, який керував опричниной наприкінці її існування. Піднеслися Голі, Бєльський, Годунови. У зв'язку з невдачами в Лівонській війні звинувачував воєвод у зраді (за здачу Полоцька).

Після цього Іван Грозний почав гоніння на свого сина Івана. У 1578 р. цар захворів і коли одужав, почав ставитися до сина з недовірою, оскільки царевич був популярний. Двох перших дружин царевича Євдокію Сабурову і Петрову-Соловую (хоча сам же Іван Грозний вибирав) заточив у монастир, третю Олену Шереметеву побив до викидня (застав в одній сорочці, а треба не менше трьох). Коли Іван спробував захистити дружину, Грізний поранив його палицею в голову біля скроні, царевич від рани помер. Версія англійця Джерома Горсея, що Грозний в люті вдарив сина жезлом у вухо так, що той захворів лихоманкою і помер на третій день. З листів Грозного боярам випливає, що сварка відбулася 9 листопада 1581 р., а помер Іван через 11 днів (з-за власної жорстокості цар знищив і сина і спадкоємця). Іван Грозний наказав поминати його "по тижнях". Він вирішив посмертно пробачити всіх бояр, страчених за його наказом. Списки вбитих опричниками надсилалися в монастирі з грошима.

Спадкоємцем престолу став Федір. Іван просив бояр подумати, хто ще підходить для трону, але усі пам'ятали підсумки його двох зречень і просили царя не віддалятися в монастир, а в государі не бажали нікого, крім сина. За останнім заповітом призначив при Федорі чотирьох регентів - дядько царевича, боярин Юр'єв, голова думи князь Мстиславській, боярин князь П. П. Шуйський, оружничий Богдан Бєльський (племінник Малюти). Бориса Годунова не включив, так як збирався розвести Федора з Іриною (дітей немає). 19 березня 1584 р. цар Іван Грозний помер за грою в шахи. Є версія, що цар був отруєний Богданом Вельским і Борисом Годуновим - своїми улюбленцями.

Загинуло за правління Івана Грозного від страт до 4 тис. осіб (Р. Р. Скринніков). По всій країні відзначалася спад населення і скорочення наділів. До 1584 р. в Московському повіті не засівалось 5/6 ріллі. У Новгородській землі обробляли 1/13 ріллі. Норми Юр'єва дня перестали дотримуватися, заповідні літа, єдиним регулятором стало насильство. Податки суттєво не змінювалися у другій половині правління Івана, але запустіння, втечі селян. В господарському відношенні (крім південно-західних і південно-східних повітів) країна розорена. Скоротилася зовнішня та внутрішня торгівля.

Сімейне життя Івана Грозного

Шлюби в царській родині - питання політичного і релігійного характеру. Іван вирішив наслідувати приклад батька, і бояри і окольничі вирушили по країні дивитися наречених від 12 років і старше. За утайку нареченої дворянам загрожувала опала і страта. Бояри, не чекаючи наречених з провінції, привезли своїх родичок. Царю посватали Анастасію, дочка окольничого Романа Юрійовича Захар'їна. Її дядько був опікуном малолітнього Івана. Глинські не вважали Захарьиных небезпечними суперниками. Шлюб тривав 13 років, 6 дітей - Ганна і Марія померли до року, третьою дитиною був Дмитро. В 6 місяців його повезли на прощу в Кирилов монастир, на зворотному шляху він загинув через випадковості. Коли струг пристав до берега, сходні перекинулися, і дитина загинула. 28 березня 1554 р. народився царевич Іван, через 2 року народилася дочка Євдокія, вона прожила менше трьох років. 31 травня 1557 р. народився третій син Федір (болюче). Анастасія не дожила до 30 років, її поховали у Воскресенському монастирі в Москві.

Другу дружину привезли з Кабарди - княжна Кученей, дочка князя Теміра. В православ'ї прийняла ім'я Марія Темрюковна Черкаська. Син Василь від цього шлюбу помер немовлям. Їздила з чоловіком до Вологди, захворіла і померла в Олександрівській слободі. У 1570 році Іван влаштував новий огляд 1500 дворянських наречених. 40-річний Іван за порадою Малюти Скуратова вибрав Марту Собакину, але вона померла, навіть не ставши дружиною після весілля Івана фактично (до речі, в фобу не пережила тління). Через кілька місяців зіграли весілля з Анною Колтовской, через рік вона була заслана в монастир, і водночас її худородных родичів відібрали землі.

Після смерті Малюти Скуратова до царя наблизився Василь Розумної-Количев. Іван Грозний одружився з Ганною Васильчиков ой. На третій день після страти Розумного цар засланий дружину в монастир. Шостий дружиною царя стала вдова Василиса Мелентьєва. Діти невідомого дяка Мелентия Іванова (загинув у період опричнини) Федір і Марія отримали 1,5 тис. десятин ріллі, ліси та луки. Шлюб з недворянкой не був пов'язаний з династичними міркуваннями (зело урядна і красна), але швидко померла. Період шостого шлюбу був найбільш успішним у житті царя.

У 1581 р. улюбленець царя Нагий посватав цареві свою племінницю. Сьомий шлюб був укладений у порушення церковних правил, багато хто вважав його незаконним. У 1582 р. народився син Дмитро. Іван збирався змінити цю дружину на англійку, щоб зміцнити зв'язки з Англією і отримати допомогу її флоту на Балтиці: без успіху сватався до королеві Єлизаветі, потім до її родички Марії Гастінгс. Королева відмовила під приводом її нездоров'я ("хвора, і роже їй не красна"), особа зіпсовано віспою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління Івана ІІІ
Початок правління Івана IV Васильовича
Форма правління
Опричнина Івана Грозного
Реформи Івана Грозного
Опричнина Івана Грозного
Реформи Івана Грозного
Опричнина Івана Грозного
Основи сімейного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси