Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІ. Виробничі ресурси підприємства

Глава 6. Основні фонди і виробничі потужності підприємства

Глава 7. Оборотні фонди і оборотні засоби підприємства

Глава 8. Трудові ресурси підприємства

Глава 9. Організація, нормування та оплата праці на підприємстві

Лекція 6. Основні фонди і виробничі потужності підприємства

Основні виробничі фонди підприємства: поняття, склад і структура

Основні поняття. Основними факторами процесу виробництва служать робоча сила і засоби виробництва. Засоби праці складають матеріально-речову основу основних виробничих фондів.

Основні виробничі фонди - це та частина засобів виробництва, яка повністю бере участь у кількох виробничих циклів, зберігаючи при цьому свою натуральну форму, володіє вартістю і поступово переносить її на знову створюваний продукт.

Основні фонди мають наступну структуру (рис. 6.1).

Рис. 6.1. Структура основних фондів підприємства

До активної частини основних виробничих фондів можуть ставитися основні виробничі фонди, які безпосередньо беруть участь у процесі виробництва, вони впливають на предмет праці, перемішають його в просторі і здійснюють над ним контроль. Це можуть бути верстати, обладнання, вимірювальні прилади і т. д.

Пасивна частина основних фондів - це та частина, яка бере участь у процесі виробництва, але не впливає безпосередньо на предмет праці. Пасивна частина основних фондів створює умови для функціонування активної частини основних фондів. Це будівлі, споруди, виробничі площі. Таке поділ на активну та пасивну частини в значній мірі умовно, так як у ряді виробництв в силу технологічних особливостей до активної частини основних виробничих фондів відносяться і деякі види споруд, як, наприклад, доменні печі в металургії.

Основні невиробничі фонди - це основні фонди, які не беруть участі в процесі виробництва, але знаходяться на балансі підприємства. Їх основне призначення - обслуговування працівників підприємства (їдальні, кафе, пансіонати, дитячі садки, житлові об'єкт, спортивні майданчики, які належать підприємству і т. д.).

Матеріальний склад і структура фондів

Основні виробничі фонди складаються з величезної кількості коштів праці, які, незважаючи на свою економічну однорідність, відрізняються цільовим призначенням, термінами служби. Відомо, що різні засоби праці відіграють неоднакову роль у процесі виробництва.

Найбільше значення в процесі виробництва мають машини і обладнання, з допомогою яких здійснюється безпосереднє виготовлення продукції. Тому виникає необхідність класифікації основних фондів за певними групами, враховує специфіку виробничого призначення різних видів фондів.

Відповідно до Загальноросійським класифікатором основних фондів за складом і призначенням основні фонди поділяються на такі групи (див. табл. 6.1).

Класифікація основних фондів необхідна для визначення ролі окремих груп у процесі виробництва, визначення оптимальних напрямів капітальних вкладень в цілях підвищення ефективності їх використання. Так як на базі видової класифікації основних фондів розробляється їх класифікація для нарахування амортизаційних відрахувань, то вона необхідна і для планування амортизаційного фонду, аналізу динаміки зміни норм амортизації.

Таблиця 6.1. класифікація основних фондів

Земельні ділянки

Передані згідно з чинним законодавством підприємству у власність ділянки землі

Об'єкти

природокористування

Лісові і водні угіддя, родовища корисних копалин, передані підприємству у власність згідно з чинним законодавством

Будівлі

Виробничі корпуси, склади, гаражі та інше

Споруди

Нафтові свердловини, греблі, естакади, мости, автомобільні дороги, лінії електропередачі, теплоцентралі, трубопроводи, кабельні лінії зв'язку та ін

Машини та обладнання: енергетичне (силове) обладнання

Пристрої, що перетворюють енергію, матеріали та інформацію.

Машини-генератори, що виробляють теплову та електричну енергію, машини-двигуни, що перетворюють енергію будь-якого виду в механічну. Парові котли, двигуни, турбіни, генератори та ін

робочі машини

Всі види технологічного обладнання для виробництва продукції, обладнання сільськогосподарське, транспортне, будівельне, торгове та ін.

інформаційне

обладнання

Обладнання телефонного, телеграфного, факсимільного зв'язку; вимірювальні прилади, регулюючі пристрої, пристрої сигналізації; засоби обчислювальної техніки, оргтехніки

Транспортні

кошти

Легкові та вантажні автомобілі, автобуси, причепи та напівпричепи; суду транспортні всіх типів, літаки, вертольоти та ін.

Виробничий і господарський інвентар

Чани, бочки, баки для зберігання рідин; робочі столи, стелажі та ін

Робочий, продуктивний інвентар

Продуктивна худоба, буйволи, вати, олені

Багаторічні насадження

Капітальні вкладення в багаторічні насадження

Інші види основних фондів

Фонди бібліотек, архівів, музеїв, тварини цирків, зоопарків тощо

Співвідношення окремих груп основних фондів в загальному обсязі представляє їх видову структуру. Важливо розуміти, в яку з груп основних фондів вкладаються кошти, щоб оптимально підвищувати питома вага машин і обладнання в активній частині основних фондів, які обслуговують виробництво і характеризують виробничі можливості підприємства з випуску продукції.

Чим вище частка устаткування у вартості основних виробничих фондів, тим за інших рівних умов більше випуск продукції, вище фондовіддача. Тому поліпшення структури основних виробничих фондів розглядається як умова зростання виробництва і фондовіддачі, збільшення грошових накопичень підприємств.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Планування ресурсів підприємства (ERP)
Організація виробництва на підприємстві
ТОРГОВЕЛЬНИЙ ОБІГ ВИРОБНИЧИХ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВА
Виробнича потужність підприємства
Аналіз використання виробничої потужності та технологічного обладнання
Планування потреби у виробничих потужностях (CRP)
Оборотні засоби та оборотні фонди: склад і структура
Поняття та склад земель лісового фонду
Організація виробничої діяльності та структури підприємства
Оборотні засоби та оборотні фонди: склад і структура
Поняття та склад земель лісового фонду
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси