Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Призначення праці

У проповідях апостола Павла про відплату Господом кожному за зроблене добро містилися дві найважливіші для християнства економічні норми: взаємопов'язані санкції на працю і на благодійність. "Якщо хто не хоче трудитися, той не їсть"; "не сумуйте, роблячи добро" (2-е до Солунян 3: 10, 13); "краще працюй, роблячи своїми руками корисне, щоб нужденному" (послання до Ефесян 4: 28); "багатих в цьому столітті благай, щоб вони не високо думали про себе і... щоб вони благодетельствовали, багатіли добрими ділами, були щедрі та пильні" (1-е послання до Тимофія 6: 17 - 18). У пізнішому християнському богослов'ї ці думки отримали різноманітні тлумачення. З одного боку, праця оцінювався як тимчасова, невідома праведникам на небесах тягота. За словами св. Ансельма Кентерберійського (1033-1109), "за допомогою праць цього життя Спаситель наш вирішив привести обраних своїх до життя майбутнього блаженства, тієї, яка не знає праці". З іншого боку, з'явилася трактування праці як засобу самозабезпечення мирян і одночасно їх обов'язку матеріально підтримувати церковнослужителів. За словами Петра Ломбардського (ок. 1095-1160), апостол бажав, щоб раби Божий жили за рахунок праці своїх рук, "не присилувані бідністю випрошувати те, що необхідно".

Гріх лихварства

Ставлення Нового Завіту до стягування відсотків однозначно - явно негативне. Воно було проголошено численними церковними з'їздами (починаючи від ранньохристиянського собору в Ельвірі (Іспанія, 305) і творами богословів, константинопольськими законодавчими склепіннями і указами римських пап. Категоричним був Амвросій Медіоланський: "Якщо хто здобуває прибуток, давши гроші в зростання, він вчиняє грабіж". Каппадокиец Григорій Нісський вважав однаково гріховним і відмова в позику, та вимога "лихвы" (відсотка); оскільки лаяние борг є другою (після милостині) вид належного для християн дарування. Через тисячу років Микола Кавасила (1322-?) з Фессалопики у двох трактатах засуджував лихварство, ґрунтуючись на положенні "не слід отримувати дохід тим, хто не працює": адже "відсотки ніхто не отримує працею".

Давньоруський протест проти лихварства ("резоимства") одержав найбільш яскраве вираження в легенді про новгородському посаднике Щиле (початок XV ст.). "Великий резоимец" Повідомив нажив собі величезний стан. Перед смертю захотів "замолити гріхи"; побудував за свій рахунок більшу церкву і запросив для її освячення архієпископа, у якого запитав ради про повне очищення гріхів. Архієпископ порадив лягти посеред церкви в савані в фоб і відспівати себе. Але коли рада був виконаний, земля розверзлася і труну разом з живим мерцем канув у прірву...

Євангеліє - джерело соціального протесту

Каппадокиец Григорій Назіанзін, усвідомлюючи труднодостижимость добровільної відмови від майна, допускав пом'якшення належної: "Якщо не хочеш залишити все, то даси більшу частину. Якщо ж і того не хочеш, принаймні, надлишок вживай благочестиво". В більш пізні століття, коли церква збільшила своє "тіло Христове" монастирським землеволодінням і ієрархією дохідних місць з привілеями (від лат. - "особливі закони"), а військова знать і торговці стали ласі на розкіш, наприклад, апостольської бідності не раз закликали християнські єретичні секти та рухи (богоміли, катари, вальденси і ін). У підсумку, на Заході римсько-католицька церква прямо воспретила (1321) вдаватися до Євангелія з метою ідеалізувати рівність і спільність майна.

Однак спроби зобразити Христа революціонером - не тільки утішником, але і визволителем пригноблених, причому не в потойбічному, а в цьому світі, - не припинялися. Спростування такого трактування знайти неважко, хоча б у відомій притчі про таланти, де ледачий раб протиставлений найспритнішим (Мф. 25:14-30). Знаменита фраза Його "віддайте кесареві кесареве, а Богові боже" (Мф. 22: 21) була підкріплена повчанням апостола Павла "усяка душа нехай буде покірна вищій владі" (Послання до Римлян 13:1) і загрозою апостола Петра тим, хто зневажає начальство і не страшиться злословити вищих (Друге послання Петра 2:10). Однак це не заважало євангельської оболонці рухів соціального протесту і спробам пристосування християнства до революційних ідеологій, аж до комунізму на початку XX ст. і сучасній "теології визволення" в Латинській Америці.