Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джерела цивільного і торгового права Франції

Нормативну основу цивільного права Франції досі становить Французький цивільний кодекс (Code civil) (ФГК), або кодекс Наполеона. ФГК, введений в дію 21 березня 1804 р., рецепировал багато положень римського права і разом з тим відобразив ідеї Великої французької революції 1789 р. Він складається з вступного титулу і трьох книг. У першій книзі ФГК, побудованого за інституційною системою, містяться норми про фізичних осіб і деякі норми сімейного права. Друга книга присвячена речовим правам і третя - спадкоємства, обязательственному праву та позовної давності.

ФГК, як ніякий інший нормативний акт, що зробив величезний вплив на законодавство інших країн в Європі та за її межами. Прямий вплив ФГК зазнало цивільне законодавство Іспанії, Португалії, Італії, Нідерландів, Бельгії, деяких інших європейських країн, штату Луїзіана (США), канадської провінції Квебек. Приміром, подібно ФГК, РКЗ 1889 р. складається з вступного титулу і декількох книг, які регламентують відносини в подібною послідовності: особи, майно, власність та їх модифікації; різні способи придбання власності; зобов'язання і договори. Вплив ФГК позначилося через право колишніх метрополій - Іспанії, Бельгії, Португалії та інших на цивільному праві багатьох країн їх колишніх колоній в Азії, Африці і Латинській Америці. Норми і конструкції ФГК проникли навіть в Маджаллу - джерело права, що виконував у минулому столітті в Османській імперії функції цивільного кодексу, а Маджаллы - цивільні кодифікації країн Арабського Сходу.

За більш ніж двохсотлітній термін існування ФГК багато його положення змінювалися і доповнювалися. Зокрема, у 1965 р. була проведена реформа майнових прав подружжя. Ряд законів вніс зміни в регулювання прав цивільного стану (1958 р.), піклування (1964), усиновлення (1966 р.), далі - і деліктоздатності (1968), батьківської влади (1970 р.). Закон від 11 червня 1975 р. скасував титул VI ФГК і замінив його новими правилами про процедуру розлучення та його правові наслідки для подружжя і дітей. Реформа шлюбно-сімейних відносин була продовжена і в 1985 р. А всього зараз в первісній редакції продовжує діяти лише половина статей ФГК: понад 100 статей скасовано, приблизно 900 - переглянуто, крім того, додатково включено близько 300 статей.

Діяв у Франції з 1807 р. Торговий кодекс, що зробив вплив (хоча й менше, ніж ФГК) на торговельне законодавство окремих країн Європи, Латинської Америки, Африки та Арабського Сходу, сам з часом обросла такими численними змінами, що зрештою був замінений на новий ФТК (Code de commerce), прийнятий Урядом Французької республіки 18 вересня 2000 р. і ратифікований парламентом 3 січня 2003 р. У новій редакції ФТК складається уже не з чотирьох, а з дев'яти книг. Зараз ФТК - це, по суті, інкорпорація колишнього торгового законодавства.

Поряд з ФГК і ФТК у Франції є й інші кодекси, наприклад набув чинності в 1993 р. Кодекс інтелектуальної власності.

Причини змін ФГК, так і прийняття нового ФТК та інших нормативних актів, різні. Великий масив нового цивільного та торгового законодавства породжений державним регулюванням зовнішньої торгівлі і транспорту, націоналізацією деяких банків і страхових компаній, створенням низки державних підприємств. На національне законодавство Франції надає вплив її участь в міжнародних угодах про транспорт, охорону авторських і промислових прав і особливо в Римському договорі про створення Європейського Економічного Співтовариства (ЄЕС, "спільного ринку") від 25 березня 1957 року, який набрав чинності з 1 січня 1958 р. 1 Вищими органами ЄЕС були Рада, Комісія, Європейський парламент і Суд. У 1986 р. Єдиним європейським актом, прийнятим главами держав і урядів країн - членів ЄЕС (ЕАА), було покладено початок глибокого реформування ЄЕС, а підписаними в Маастрихті (Нідерланди) в 1991 р. Маастрихтськими угодами було створено Європейський Союз та Європейське Співтовариство (консолидировавшее Європейське об'єднання вугілля і сталі, Євроатом та ЄЕС), подальша еволюція яких базується на Амстердамському договорі від 2 жовтня 1997 р., який набрав чинності з 1 травня 1999 р. 2, і Лісабонському договорі про внесення змін у Договір про Європейський Союз і Договір про заснування Європейського Співтовариства, який набрав чинності з 1 грудня 2009 р.

В рамках різних органів ЄС та Європейських Спільнот (EEA, Європейського об'єднання вугілля і сталі, Євроатому і ін) прийнято величезну кількість нормативних актів (щодо митних, сировинним, валютно-фінансових, торговельних, науково-технічних, екологічних та інших питань), утворюють так зване "європейське право" та "право Спільного ринку", в тому числі європейське господарське право. Багато з них в установленому порядит впливали і впливають на цивільний оборот Франції та інших членів ЄЕС і ЄС або служать підставою для зміни, доповнення або прийняття нових національних законів'. Наприклад, під впливом участі в ЄЕС у Франції був прийнятий закон про торгові товариства (1966 р.), інкорпорований у 2000 р. в ФТК.

Зрозуміло, найменування "європейське право" є явним перебільшенням, оскільки мова йде переважно про право країн ЄС. Проте не слід і применшувати значення інтеграційних процесів в економіці і праві країн Західної (а також Центральної та Північної) Європи, особливо у світлі встановлення офіційних відносин Росії з ЄЕС і ЄС курсу на їх зміцнення в межах Ханти-Мансійського форуму "Росія - ЄС", що відбувся у червні 2008 р.

Новітніми прикладами зближення країн ЄС служать Шенгенські угоди про безвізовий перетин кордонів і введення єдиної валюти "євро" (з 1 січня 1999 р. в безготівкових розрахунках і з 1 січня 2002 р. в готівковому обігу).

Дещо раніше (1985 р. була прийнята Директива ЄС 85/374 "ПРО зближення законодавства та підзаконних актів держав-членів щодо відповідальності за неякісні продукти", редакція якої була змінена (в плані трактування поняття продукту)Директивою ЄС 1999/32 (10 травня 1999 р.). Більш того, в рамках ЄС визріває ідея прийняття Європейського цивільного кодексу та Європейського однакового торговельного кодексу (або як варіант, Склепіння європейського договірного права). Розроблені і діють Принципи європейського договірного права.

Всі ці процеси супроводжуються (після невдачі з Конституцією ЄС) прийняттям відзначався раніше Лісабонського договору, спрямованого на подальшу політичну, адміністративно-територіальну і правову консолідацію країн - членів ЄС.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Джерела цивільного і торгового права Японії
Джерела цивільного і торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного і торгового права ФРН
Джерела цивільного і торгового права США
Поняття цивільного та торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного права
Суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн
Співвідношення цивільного, торговельного та інших галузей приватного права. "Плюралізм" приватного права
Особливості адміністративного права Франції та Федеративної Республіки Німеччини як держав із романо-германською правовою системою
Джерела цивільного процесуального права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси