Меню
Головна
 
Головна arrow Бухгалтерський облік і аудит arrow Облік цінних паперів і фінансових вкладень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ З ВЕКСЕЛЯМИ

Вексельний обіг та його нормативно-правове регулювання

Вексельний обіг - це рух векселів в сфері обігу як грошових документів, перехід або передача векселя з одних рук в інші, від однієї особи до іншої відповідно з необхідністю здійснення між ними грошових розрахунків. Історично вексель вважається одним з перших видів цінних паперів у господарському обороті. Він застосовувався як зручний засіб оформлення розрахункових відносин, як засіб платежу і отримання кредиту, що надається продавцями покупцям у товарній формі у вигляді відстрочки сплати грошей за продані товари.

В Росії вексель з'явився в кінці XVII ст. у формі переказного векселя при торговельних відносинах з німецькими купцями. Вже тоді застосовувалися фінансові і комерційні векселя. Вексельне законодавство у Росії неодноразово змінювалася, і лише в 1902 р. був прийнятий третій Статут про векселі, який діяв до 1917 р.

Широке застосування вексельного обігу сприяло швидкому зростанню торгівлі і промисловості. Комерційні банки активно кредитували торгово-промисловий оборот за допомогою обліку комерційних векселів.

Після 1917 р. відродження вексельного обігу в Росії було обумовлено введенням Непу, а з 1922 по 1930 р. комерційний кредит у товарній формі з використанням вексельного обігу між державними, кооперативними та приватними підприємствами знову отримав досить широке розвиток. На основі Статуту про векселі 1902 р. було розроблено Положення про векселі від 20 березня 1922 р.

У листопаді 1936 р. СРСР приєднався до Женевської вексельної конвенції, а 7 серпня 1937 р. ЦВК СРСР і РНК СРСР прийняли постанову № 104/1341 "Про введення в дію положення про перекладному і простому векселі" (далі - Положення), засноване на Однаковий вексельний закон (УВЗ). Це Положення використовувалося для обслуговування тільки міжнародних розрахунків. У внутрішньому обороті СРСР вексель не застосовувався.

З переходом Росії до ринкових умов господарювання було дозволено використовувати вексель для оформлення товарних операцій усередині країни на підставі постанови Президії ЗС РФ від 24 червня 1991 р. "Про застосування векселі у господарському обороті РРФСР".

Уряд РФ своєю постановою від 26 вересня 1994 р. № Ю94 "Про оформлення взаємної заборгованості підприємств і організацій векселями єдиного зразка та розвитку вексельного обігу" передбачив запровадження стандартних бланків векселів для єдиного зразка, а також використання векселів тільки юридичними особами, за винятком підприємств і організацій, що перебувають на бюджетному фінансуванні.

На основі Женевської вексельної конвенції від 7 червня 1930 р. Положення про перекладному і простому векселі документ векселя повинен бути виключно у письмовій формі та на папері (інші носії виключаються). У тексті документа обов'язково має бути включено слово "вексель" без додавання "простий" або "переказний". Зміст векселя не повинно порушувати права, що випливають з нього, а також не встановлювати інший порядок, що суперечить вексельного законодавства та загальним нормам цивільного законодавства Росії.

У жовтні 1994 р. на підставі ЦК РФ вексель офіційно визнаний одним з видів цінних паперів (ст. 143). Статтею 815 ГК РФ встановлено, що у випадках, коли відповідно до угоди сторін позичальником видано вексель, що засвідчує нічим не обумовлене зобов'язання векселедавця (простий вексель) або іншого вказаного у векселі платника (переказний вексель) виплатити по наступі передбаченого векселем терміну отримані в борг грошові суми, відносини сторін за векселем регулюються Федеральним законом від 11 березня 1997 року № 48-ФЗ "ПРО перекладному і простому векселі".

Цей Закон визнав такою, що втратила силу постанова Президії ЗС РФ "ПРО застосування векселі у господарському обороті РРФСР" і встановив, що на території Росії застосовується Положення про перекладному і простому векселі 1937 р.

На сучасному етапі розвитку ринкових відносин відчутне зростання інтересу до використання векселів (перевіреного століттями інструменту як способу залучення фінансових ресурсів) викликаний в першу чергу найгострішою потребою організацій поповнення грошових оборотних коштів і в оперативному підтриманні ліквідності компаній. Популярності векселем додають як його властивості "високооборотним" цінного паперу, так і особливі правила оподаткування з ПДВ, які дозволяють зменшити податкове навантаження при заміні у розрахунках грошових коштів.

З 1 січня 2009 р. скасована сплата ПДВ платіжним дорученням при розрахунках векселем згідно з Федеральним законом від 26 листопада 2008 року № 224-ФЗ.

Необхідно зазначити, що істотний податковий ефект стався в частині віднесення на витрати і доходи вексельних відсотків метою обчислення податку на прибуток відповідно до ст. 280 НК РФ.

Таким чином, при відсутності грошових коштів у покупців, фактичне згортання кредитування виробництва, особливо в умовах фінансової та економічної кризи, такі новації знову дозволять застосовувати вексель як інструмент комерційного кредиту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Бухгалтерський облік операцій з комерційними (товарними) векселями у векселедавця і у векселедержателя
Особливості бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
Облік операцій з фінансовими векселями
Особливості бухгалтерського обліку, формування звітності і оподаткування страхових операцій
Документи нормативно-правового регулювання
Нормативні правові акти Президента РФ
Нормативне регулювання аудиторської діяльності в Російській Федерації
Правове регулювання грошового обігу
Правове регулювання валютного ринку і валютного обігу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси