Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Процесуальне правонаступництво

1. Процесуальне правонаступництво є особливим випадком заміни сторони в процесі.

Процесуальне правонаступництво - це заміна в процесі однієї особи, яка є належною стороною (правонаступника), іншою особою (правопопередником) у зв'язку з вибуттям з боку справи.

Процесуальне правонаступництво передбачає матеріальне правонаступництво. Воно допускається у випадках:

а) загального (універсального) правонаступництва (громадянин, що є стороною в справі. помер: юридична особа, яка є стороною у справі, реорганізовано);

б) часткового (сингулярного) правонаступництва (відступлення права вимоги, переведення боргу та ін).

Процесуальне правонаступництво означає перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої особі у зв'язку з матеріальним правонаступництвом.

Процесуальне правонаступництво виключається, якщо неприпустимо матеріальне правонаступництво. Зокрема, воно неприпустимо, коли вимога нерозривно пов'язане з особою кредитора або боржника (стягнення аліментів, поновлення на роботі, виселення з квартири у зв'язку з неможливістю спільного проживання тощо).

Матеріальне правонаступництво автоматично не породжує правонаступництва в процесі. Пов'язано це з тим. вступ у процес правонаступника-позивача залежить від його волевиявлення. Вступ у процес правонаступника-відповідача залежить від волі позивача.

2. Вступ у процес правонаступника оформляється ухвалою суду. При цьому ухвала суду про відмову в допуску в процес правонаступника може бути оскаржено та опротестовано в касаційному порядку.

У разі смерті громадянина або припинення існування юридичної особи, що є стороною у справі, якщо спірне правовідношення допускає правонаступництво, провадження по такій справі судом зупиняється до вступу в процес правонаступника (п. 1 ст. 160 ЦПК).

При сингулярном правонаступництво вступ у процес правонаступника відбувається без призупинення провадження по справі.

Правонаступник, вступаючи у процес, повинен представити суду документи, які підтверджують його правонаступництво (наприклад, надати суду свідоцтво про право на спадщину, документ про реорганізацію юридичної особи, договір про відступлення права вимоги та ін).

Згідно ст. 64 ЦПК. процесуальне правонаступництво можливе на будь-якій стадії процесу (в стадії підготовки справи до судового розгляду, в стадії судового розгляду і т. д.).

У ст. 64 ЦПК зазначено, що процесуальне правонаступництво допускається у разі вибуття сторони зі справи. Проте дію цієї норми, на наш погляд, поширюється і на третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, оскільки вони фактично мають усі процесуальні права і обов'язки позивача по справі.

3. Процесуальне правонаступництво відрізняється від заміни неналежної сторони по справі.

Процесуальне правонаступництво, як уже зазначалося, передбачає спадкоємство в матеріальному праві. Між неналежною стороною і належною стороною ніякої матеріально-правового зв'язку не існує.

Процесуальне правонаступництво веде передачу правонаступнику всіх процесуальних прав та обов'язків правопредшественника. Неналежна сторона не може передати свої права та обов'язки належній стороні.

При процесуальному правонаступництво судовий процес поновлюється з тієї дії, на якому він був призупинений. У разі заміни неналежної сторони судовий процес починається спочатку.

Для правонаступника усі дії, вчинені в процесі до його вступу вдело, обов'язкові в тій мірі, в якій вони були б обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив (ч. II ст. 64 ЦПК). Наприклад, правонаступник не має права вимагати переперевірки доказів, якщо в їх дослідженні брав участь правопредшественник. У той же час процесуальні дії, вчинені неналежною стороною, не є обов'язковими для належної сторони.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інститут правонаступництва в МП.
Основи процесуального права
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ ЗАКОН
ЦИВІЛЬНА ПРОЦЕСУАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ПРОЦЕСУАЛЬНІ СУДОВІ ДОКУМЕНТИ. СУДОВА КОРЕСПОНДЕНЦІЯ
Процесуальна форма
Процесуальний статус як основа забезпечення прав особистості
Адміністративно-процесуальні правовідносини
Процесуальні строки та процесуальні витрати
ПРОЦЕСУАЛЬНІ СТРОКИ В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси