Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 64. Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі

З перших днів окупації на території Білорусі розпочався процес становлення партизанського і підпільного руху, складалася організаційна структура, набувався досвід бойових дій.

Антифашистський опір на окупованій території СРСР існувало в різних формах - пасивних і активних, але найбільш ефективними були партизанський рухі підпільна боротьба. Організаторами партизанського руху були комуністи і безпартійні активісти, військовослужбовці Червоної Армії, які опинилися на окупованій території. Частина партизанських загонів виникла стихійно.

Партизанський рух став більш організованим після створення у травні 1942 р. Центрального штабу партизанського руху (ЦШПР), а 9 вересня 1942 р. - Білоруського штабу партизанського руху (БШПД). ЦШПР керував П. Пономаренко, БШПД - П. Калінін. Основною бойовою одиницею був партизанський загін. З весни 1942 р. окремі загони почали об'єднуватись в партизанські бригади або полиці. Найбільшою бойовою одиницею були партизанські з'єднання. Партизанський рух у своєму розвитку пройшло декілька етапів: 1) початковий період тривав з червня 1941 р. по листопад 1942 р.; 2) період становлення масового руху припадав на листопад 1942 - грудень 1943 р.; 3) заключний період почався в грудні 1943 р. і закінчився в липні 1944 р. На території Білорусі партизани вже з 1942 р. контролювали значні території і створювали там партизанські зони. Кілька партизанських зон становили партизанський край. У зонах і краях відновлювалася радянська влада. Перші партизанські загони були створені в Поліській і Вітебської областей. Їх організатори і керівники - Ст. Корж, Т. Бумажков, Ф. Павловський, М. Шмирьов та ін.

На завершальному етапі існування партизанського руху в Білорусі партизани і підпільники активно взаємодіяли з частинами Радянської Армії. У 1943-1944 рр. проводилася серія операцій за одночасного масового руйнування залізничних комунікацій на окупованій території, відома під назвою "рейкова війна". В операції брали участь партизанські загони Білорусі, України, Литви, Латвії. Росії.

З перших днів Великої Вітчизняної війни в містах та інших населених пунктах Білорусі розгорнулася підпільна антифашистська діяльність. Основними формами підпільної боротьби проти окупантів були терористичні акти, диверсії, агітаційно-пропагандистська робота, підпільна друк. Організаційно підпільники Білорусі підпорядковувалися ЦК КП(б)Б. який очолював перший секретар П. К. Пономаренко. На окупованій території діяли молодіжні антифашистські організації. Широкий розмах боротьба підпільників придбала на залізничних вузлах і станціях. В Орші діяла група К. Заслонова. Велику диверсію в Осиповичах здійснив Ф. Крылович. 22 вересня 1943 р. учасниці Мінського підпілля р. Мазаник, М. Осипова та Н. Троян здійснили операцію по знищенню генерального комісара Білорусі Ст. Кубі. За цю операцію вони були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Мінські підпільники знищили бургомістра Мінська Ст. Іванівського, редактора колабораціоністську газети Ст. Козловського та ін

У Західній Білорусі одночасно з радянськими партизанами діяли військові формування польської Армії Крайової (АК), створеної в лютому 1942 р., і польські підпільники. Метою боротьби було звільнення Польщі від фашистів і відновлення її території в кордонах, що існували до вересня 1939 р. Армія Крайова вела боротьбу проти фашистів і більшовиків. З осені 1943 р. формування Армії Крайової розпочали активні воєнні дії проти білоруських партизанів і мирного населення.

Партизанський та підпільний рух у Білорусі носило масовий характер, користувалася підтримкою більшості місцевого населення. Всього в роки Великої Вітчизняної війни на території Білорусі в рядах партизанів налічувалось 374 тис. осіб, у лавах підпільників - понад 70 тисяч.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Звільнення Білорусі від німецько-фашистських загарбників
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Крах фашистської держави. Боротьба за демократичну Німеччину
Народницький і соціал-демократичний рух в Білорусії в другій половині ХІХ, ст.
Суспільно-політичний рух у Білорусі в 1907-1914 рр.
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ БЕЗПЕКИ РУХУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТУ
Православ'я і католицтво на території Білорусі в XIV-XVIII ст.
Національно-визвольний рух і розвиток культури в Західній Білорусі (1921-1939 рр.)
Боротьба руського народу проти німецьких, шведських і данських феодалів
Суспільно-політичний рух у Білорусі в першій половині XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси