Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Початок правління Івана IV Васильовича

В останні роки правління Василя III найважливішим завданням зміцнення великокнязівської влади було вирішення питання про престолонаслідування. Перший шлюб Василя Івановича був бездітним, що дозволяло отримати престол одного з його братів - удільним князям Юрію Івановичу Дмитрівському чи Андрія Івановича Старицького. Враховуючи цю ситуацію, Василь III при підтримці митрополита Даниїла в листопаді 1525 р. розлучився з першою дружиною Соломонией Сабуровій. Вона була насильно пострижена в черниці і заслана. У січні 1526 р. Василь III одружився на Олені Василівні Глинської (1508-1538), молодий племінниці князя Михайла Львовича Глинського, який був вихідцем з Литви. Вибір нареченої свідчив не тільки про бажання мати спадкоємця, який міг би претендувати на польсько-литовську корону, але і про прагнення поліпшити відносини із Західною Європою. У серпні 1530 р. від цього шлюбу народився син - Іван.

Після смерті Василя III в грудні 1533 р. на великокняжий престол вступив Іван IV (1533-1584). Правителькою держави при малолітньому синові Івана стала Олена Глинська, а фактичним керівником уряду - її дядько князь Михайло Глинський. Незабаром він був усунений від влади фаворитом великої княгині Іваном Федоровичем Овчиною-Телепневым-Оболенським. Час регентства Олени Глинської зазначено зміцненням центральної влади. Так, вже в грудні 1533 р. був заарештований, а потім помер в ув'язненні питома князь Юрій Дмитровський, в 1537 р. було успішно придушено виступ князя Андрія Старицького, а сам він також кинутий у в'язницю. У ці ж роки велося будівництво фортець і міст (у тому числі кам'яних стін навколо Китай-міста в Москві). У 1535 р. була проведена грошова реформа, устранившая різнобій між московською та новгородської карбуванням. Все це викликало роздратування боярства. У 1538 р. велика княгиня раптово померла (можливо, вона була отруєна), а незабаром був схоплений і уморен у в'язниці голодом князь Овчина-Телепньов. Слідом за цим настав десятилітній період запеклої боротьби за владу між придворними боярсько-князівськими угрупованнями, які очолювали князі Шуйские (нащадки князів суздальських), Вельские і Глинські (дядька великого князя). Нестабільність верховної влади в країні породжувала всевладдя та свавілля на місцях, супроводжуються зростанням народного невдоволення.

В цілях зміцнення центральної влади 16 січня 1547 р. по задуманому митрополитом Макарієм ритуалу 17-річний великий князь Іван Васильович прийняв царський титул і формально був прирівняний до західно-європейським імператорам. Тим самим підкреслювалася необмеженість влади монарха всередині держави. У лютому 1547 р. також з ініціативи митрополита був скликаний церковний Собор, канонизировавший велике число місцевих святих, що підкреслювало перетворення країни в єдину Російську державу.

Реформи Вибраною ради

Події 1547 р. зумовили необхідність глибоких державних перетворень. Незабаром навколо молодого царя утворилася група наближених осіб, яку один з її учасників - князь Андрій Курбський згодом назвав Обраною радою. На чолі цього гуртка знаті і придворних встали дворянин з багатого, але незнатного роду А. Ф. Адашев і протопоп Благовіщенського собору Кремля Сильвестр. У нього входили князі Д. І. Курлятев, А. М. Курбський, Н. В. Одоєвський, М. І. Воротинські та ін, а також перший начальник посольського наказу думний дяк В. М. Висковатый. Активно підтримував діяльність Ради митрополит Макарій. Не будучи формально державною установою, Обрана рада була, по суті, урядом Росії і протягом 13 років керувала державою від імені царя, здійснивши цілу серію великих реформ. За своїм змістом ці перетворення збігалися з вимогами звернених до царя чолобитних, які були написані в 1549 р. талановитим публіцистом В. С. Пересветовым, виступав за зміцнення основ Російської держави в інтересах служилого дворянства.

У руслі централізації перебував і новий Судебник 1550 р. Він базувався на Судебнике 1497 р., але містив більш впорядковані статті про правила переходу селян, обмежував права намісників, посилював покарання за розбій, вводив статті про покарання за хабарництво. У Судебник були внесені зміни, пов'язані з посиленням центральної влади: контроль за намісниками, справляння єдиної державної мита, право збору торгових мит (тамги) переходило до царської адміністрації. Населення повинно було нести тягло - сукупність натуральних і грошових повинностей. В середині XVI ст. була встановлена єдина для всієї держави міра стягнення податків - "соха" (земельна одиниця, розмір якої залежав від становища власника та якості земель, в середньому вона становила від 400 до 600 га).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління Івана IV
Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Національно-визвольний рух. Початок правління династії Романових
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Правління Івана ІІІ
Військова реформа
Методи самооцінки спеціальної фізичної і спортивної підготовленості з обраного виду спорту
Закон автономії волі сторін (закон, обраний сторонами правовідносини, застереження про застосовне право - lex voluntatis)
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси