Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правові наслідки застосування заходів адміністративного припинення

До заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення відносяться:

o доставляння;

o адміністративне затримання;

o особистий огляд, огляд речей, що знаходяться при фізичній особі;

o огляд транспортного засобу;

o огляд належать юридичній особі приміщень, територій, що знаходяться там речей і документів;

o вилучення речей і документів;

o усунення від управління транспортним засобом відповідного виду;

o огляд на стан алкогольного сп'яніння;

o медичний огляд на стан сп'яніння;

o затримання транспортного засобу, заборона його експлуатації;

o арешт товарів, транспортних засобів та інших речей;

o привід;

o тимчасова заборона діяльності;

o заставу за арештоване судно;

o приміщення у спеціальні установи іноземних фізичних осіб, які підлягають адміністративному видворенню.

Заходи адміністративного припинення передують призначення адміністративних покарань або у випадках, передбачених Кпап, застосовуються незалежно від призначення покарання.

Застосування заходів адміністративного припинення передує наступним процесуальним діям, визначеним Кодексом, а саме: порушення справи про адміністративне правопорушення, підготовки до розгляду, розгляду справи, винесення постанови, ухвали по справі. Таким чином, запобіжні заходи можуть бути застосовані до особи, щодо якої ведеться провадження у справі (особі, підозрюваному в скоєнні адміністративного правопорушення). Про це свідчить застосування запобіжних заходів у вигляді вилучення речей і документів, правові наслідки яких обумовлені результатами розгляду справи: при винесенні ухвали про припинення провадження у справі за наявності обставин, визначених ст. 24.5 КоАП, вилучені речі і документи, які не відносяться до об'єктів цивільних прав, вилучених з обігу, підлягають поверненню їх власнику.

Застосування заходів адміністративного припинення можливе також і в разі виконання прийнятого у справі постанови про призначення адміністративного покарання. У зазначених випадках конкретна запобіжний захід застосовується у відношенні фізичної, юридичної особи, вина якої у скоєнні адміністративного правопорушення встановлена набрав законної сили постановою про призначення адміністративного покарання.

Застосування заходів адміністративного припинення пов'язане з обмеженням прав і свобод громадян, тому відповідно до ч. 3 ст. 55 Конституції РФ вони застосовуються лише у випадках, встановлених Кпап, такі заходи не можуть бути встановлені законом суб'єкта РФ.

Як правило, наслідком застосування заходів адміністративного припинення є обмеження майнових прав фізичних або юридичних осіб, це відбувається при огляді речей, огляд транспортних засобів, огляд належать юридичній особі приміщень, територій, а також у разі застосування заходів адміністративного припинення у вигляді внесення застави за арештоване судно. Вилучення речей і документів, арешт товарів, транспортних засобів та інших речей, а також встановлення застави за арештоване судно пов'язані з обмеженням окремих майнових правомочностей: права користування, права розпорядження рухомим майном або нерухомістю.

Обмеження майнових прав, права на свободу пересування (при застосуванні адміністративного затримання) у випадках, встановлених Кпап, як правило, передбачає бессудную процедуру здійснення зазначених обмежень.

Застосування заходів адміністративного припинення допускається тільки у випадках, коли неможливо здійснення інших встановлених Кпап процесуальних дій, не пов'язаних з обмеженням прав і свобод людини. Зокрема, заходи адміністративного припинення не можуть бути застосовані при виробництві по справах у випадках, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається (як правило, це передбачено при вчиненні проступків, що не представляють значної суспільної небезпеки).

Заходи адміністративного припинення можуть бути також застосовані, якщо особа оскаржує наявність події адміністративного правопорушення, а також у випадках, коли передбачено призначення адміністративного покарання у вигляді попередження або адміністративного штрафу без складання протоколу, якщо особа вважає застосовується до нього покарання невідповідним адміністративному правопорушенню або заперечує факт його вчинення.

Порядок здійснення заходів адміністративного припинення передбачає складання спеціального протоколу або про їх застосування вказується в протоколах про адміністративне правопорушення. У разі адміністративного затримання поряд з протоколом про адміністративне правопорушення складається спеціальний протокол про застосування даного запобіжного заходу.

Підозрюваний у скоєнні проступку має право оскаржити застосовані до нього заходи адміністративного припинення. Кпап передбачено також можливості адміністративного або судового оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення та його оскарження. Наявність зазначених процесуальних гарантій зумовлено конституційним правом громадян на оскарження рішень, дій (бездіяльності) органів державної влади, а також муніципальних органів адміністративної юрисдикції (ч. 2 ст. 46 Конституції РФ).

Згідно ст. 1070 ЦК шкода, заподіяна громадянину в результаті незаконного призначення адміністративного покарання у вигляді адміністративного арешту, підлягає відшкодуванню в повному обсязі незалежно від винності діяння посадових осіб, що допустили протиправне застосування даного покарання.

Поряд з вказаними випадками підлягає відшкодуванню також шкода, заподіяна юридичній або фізичній особі незаконним застосуванням заходів забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення (див. ч. 2 ст. 27.1 КоАП).

Умисне невиконання особою, до якої застосовані заходи адміністративного припинення, зазначені в п. 3-5, 7-12 ч. 1 ст. 27.1 КоАП, вимог посадової особи, уповноваженої на їх застосування, кваліфікується за ст. 17.7 КоАП (умисне невиконання вимог посадової особи, яка здійснює провадження по справі про адміністративне правопорушення). Стосовно до ст. 17.7 слід розрізняти статус процесуальних дій, що здійснюються під час провадження у справі (гол. 26-30 Кпап) та на стадії виконавчого провадження (гол. 31, 32 Кпап), при цьому адміністративна відповідальність за ст. 17.7 кваліфікується лише при провадженні по справі про адміністративне правопорушення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правові передумови застосування заходів адміністративного припинення
Правові наслідки застосування адміністративних покарань, види встановлюваних ними правоограничений
Наслідки застосування правоограничения обумовлених адміністративним покаранням
Правові наслідки кваліфікації неосудності в юрисдикційної діяльності
Правові передумови застосування покарання
Запобіжного заходу: сутність, види, підстави та умови застосування
Поняття запобіжних заходів і підстави їх застосування
Розгляд судом клопотань про застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту
Порядок застосування як запобіжного заходу взяття під варту
Заходи адміністративного припинення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси