Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управління персоналом
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Класифікація конфліктів у соціально-трудовій сфері

Всі трудові спори можна класифікувати за трьома підставами: спорящему суб'єкту; характером спору; виду спірного правовідносини.

За спорящему суб'єкту всі трудові спори поділяються на індивідуальні та колективні. В індивідуальних спорах оскаржуються і захищаються суб'єктивні права конкретного працівника, його законний інтерес, а в колективних - права, повноваження та інтереси трудового колективу (або його частини), права профспілкового органу як представника працівників даного виробництва з питань праці, побуту, культури.

У колективних спорах захищаються права трудових колективів, їхні життєві інтереси від вольового диктату роботодавців, адміністративно-управлінського апарату, в тому числі міністерства, відомства як вищого органу управління даним трудовим колективом. Колективні спори можуть виникати з таких правовідносин: працівників організації з роботодавцем, його адміністрацією, включаючи і вищий орган управління; профспілкового органу з адміністрацією; соціально-партнерських правовідносин представників працівників і роботодавців з участю органів влади на федеральному, регіональному, галузевому та територіальному рівнях.

За характером всі трудові спори поділяються на:

o спори про застосування норм трудового законодавства, встановлених ним, колективними або трудовими договорами, соціально-партнерськими угодами про права і обов'язки. Такі спори можуть виникати з усіх правовідносин сфери трудового права, тобто як на підставі трудових, так і з усіх інших похідних від них (наприклад, з відносин щодо матеріальної відповідальності). В таких суперечках захищається і відновлюється порушене право працівника профспілкового органу або повноваження трудового колективу. Їх за кордоном називають "спори про права";

o спори про встановлення нових або зміну існуючих соціально-економічних умов праці і побуту, не врегульованих законодавством. Цього виду спори можуть виникати з чотирьох правовідносин: а) трудового - про встановлення працівнику в локальному порядку нових умов праці (нового строку відпустки за графіком відпусток, нового тарифного розряду); б) профспілкового органу з роботодавцем, його адміністрацією (наприклад, спір при затвердженні ними графіка відпусток, розподілі житла); в) трудового колективу (його органів) з роботодавцем, його адміністрацією (наприклад, спір СТК з адміністрацією при вирішенні певних питань управління підприємством); г) профспілок як представників працівників з представниками роботодавців, їх асоціацій на різних рівнях соціально-партнерських відносин. Їх називають "спори про інтереси".

Щодо правовідносин, з яких може виникнути спір, всі трудові спори поділяються на спори з таких правовідносин:

o трудових (їх абсолютна більшість);

o по працевлаштуванню (наприклад, не прийнятого по броні інваліда чи іншої особи, з яким роботодавець зобов'язаний укласти трудовий договір);

o по нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства і правил охорони праці;

o але підготовці кадрів і підвищенню кваліфікації працівників на виробництві;

o по відшкодуванню матеріального збитку працівником підприємству;

o але відшкодування роботодавцем шкоди працівникові у зв'язку з ушкодженням здоров'я на роботі або порушенням його права працювати;

o профспілкового органу з роботодавцем з питань праці, побуту, культури;

o колективу працівників з роботодавцем;

o соціально-партнерських правовідносин на чотирьох більш високих рівнях.

Класифікація трудових спорів за трьома зазначеними підставами необхідна для того, щоб по кожному трудовому спору правильно визначити його підвідомчість (індивідуальний чи колективний спір, суперечка про застосування трудового законодавства або встановлення нових умов праці, зміні існуючих, і з якого правовідносини він виник).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Соціально-трудові відносини як джерело конфлікту
Перетворення в соціальній сфері
Роль конфліктів у соціально-економічному розвитку
Конфлікти у діловій сфері
Сфери дозволу конфліктів соціальними працівниками
Класифікація і характеристика конфліктів
Конфлікти у суспільній та індивідуальній діяльності, національно-етнічні конфлікти, конфлікти у сфері управління
Мала соціальна група: розуміння, класифікація
Види конфліктів
Соціально-трудові відносини та особливості їх регулювання в умовах економічної кризи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси