Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Організація і координація

В результаті освоєння даного розділу студент повинен:

знати

o сутність організації як функції управління:

o утримання координації;

вміти

o застосовувати основні принципи організації;

o виробляти рішення ефективної організації в соціально-економічних системах за допомогою реінжинірингу, внутрішніх ринків корпорацій, стратегічних альянсів і партнерств;

володіти

o навичками використання основних механізмів координації.

Організація як функція управління

Організувати - значить створити деяку структуру. Існує багато видів діяльності, які необхідно структурувати, щоб компанія могла здійснювати свої плани і тим самим досягати своєї мети. Оскільки в компанії роботу виконують люди, іншим важливим аспектом функції організації є визначення, хто саме повинен виконувати кожне конкретне завдання, включаючи і роботу з управління. Таким чином, організація включає делегування завдань різних людей і груп всередині компанії.

Організація - це процес, спрямований на об'єднання зусиль різних учасників управління та прийняття рішень, що включає в себе розподіл ролей, ресурсів, завдань, відповідальності та повноважень.

Організація - це логічний процес, який допомагає перетворювати ідею або якийсь план в досяжну реальність. Вона забезпечує основу для дій таким чином, що працюють знають, що конкретно очікується від них, яким чином вони повинні діяти, до кого звернутися, коли виникають якісь проблеми. Кожна компанія, незалежно від її розміру, що базується на формально і точно визначених взаєминах між її членами. Ця формальна структура і демонструє управлінську ієрархію: хто перед ким звітує, хто за що відповідає.

Але навіть при таких формалізованих структурах в будь-якій компанії неминучі суперечки про повноваження та комунікаціях. Основою організаційного процесу є:

o створення або зміна організаційної структури;

o поділ праці;

o підбір кадрів;

o делегування повноважень;

o видача завдань;

o забезпечення матеріальними ресурсами.

Фундаментальне поняття пристрої компанії - взаємовідносини повноважень, що пов'язують працівників компанії і забезпечують можливість розподілу та координування завдань.

Засобом, з допомогою якого керівництво встановлює відношення між рівнями повноважень, є делегування. Делегування означає передачу завдань і повноважень особі, яка приймає на себе відповідальність за їх виконання. Інакше кажучи - це наділення правами і обов'язками кого-небудь з підлеглих. Це засіб, з допомогою якого керівництво розподіляє серед співробітників велику кількість завдань, які повинні бути виконані для досягнення цілей компанії.

Для підвищення ефективності делегування повноважень, а значить, і підвищення ефективності управління необхідно дотримуватися п'яти основних принципів делегування повноважень.

1. Принцип діапазону (або сфери) контролю - контроль обмеженої кількості підлеглих, роботу яких можна ефективно координувати.

2. Принцип фіксованої (закріпленою) відповідальності - відповідальність не знімається з того, хто передав завдання, справа на нижній рівень виконання.

3. Принцип відповідності прав і обов'язків.

4. Принцип передачі роботи (відповідальності за роботу) на можливо більш низький рівень - не роби того, що може зробити підлеглий.

5. Принцип звітності по відхиленням - доповідай наверх тільки про відхилення від плану.

З делегуванням тісно пов'язані такі поняття, як відповідальність та організаційні повноваження.

Відповідальність - це зобов'язання виконувати наявні завдання і відповідати за їх задовільне вирішення.

Повноваження являють собою обмежене право використовувати ресурси компанії і направляти зусилля деяких її співробітників на виконання певних завдань. Повноваження делегуються посаді, а не індивіду, який займає її в даний момент (рис. 4.1). Коли індивід змінює роботу, він втрачає повноваження старої посади і отримує повноваження нової.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Координація як форма організації співпраці
Основні форми координації в організації
КООРДИНАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ПО БОРОТЬБІ ІЗ ЗЛОЧИННІСТЮ
Розвиток уявлень про підприємницької функції: теорія ризику і невизначеності (Р. Кантильон, В. Тюнен) і теорія координації факторів виробництва (Ж.-Б. Сей)
Координація (кооперація)
Управління якістю на підприємстві (в організації)
Комунікація як функція управління організацією
Опції рішення в методології та організації процесу управління
Анрі Файоль про координацію як однією з основних функцій управління
ОРГАНІЗАЦІЯ ЯК ФУНКЦІЯ МЕНЕДЖМЕНТУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси