Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості набуття та припинення прав на земельні ділянки в межах населених пунктів

Дані особливості полягають в особливому порядку надання земельних ділянок з державної або муніципальної власності для будівництва; приватизації земельних ділянок під приватизованими об'єктами нерухомості; придбання у спільну власність земельної ділянки мешканцями багатоквартирного будинку.

1. Земельний кодекс РФ чітко розмежовує дві процедури надання земельних ділянок з державної або муніципальної власності: для будівництва і для цілей, не пов'язаних з будівництвом (наприклад, надання земельної ділянки з фонду перерозподілу для ведення селянського фермерського господарства).

Надання земельної ділянки для будівництва в переважній більшості випадків здійснюється саме в межах категорії земель населених пунктів і включає в себе дві різні процедури: надання ділянки з попереднім погодженням місць розміщення об'єкта та без попереднього узгодження. Надання земельних ділянок для будівництва у власність без попереднього узгодження місць розміщення об'єктів здійснюється виключно на торгах (конкурсах, аукціонах), за винятком випадків укладення договору про розвиток забудованої території. Земельні ділянки для будівництва з попереднім погодженням місць розміщення об'єктів надаються на праві оренди, а особам, зазначеним у п. 1 ст. 20 ЗК РФ (державним і муніципальним установам, казенним підприємствам), - в постійне (безстрокове) користування; релігійним організаціям для будівництва будинків, будівель, споруд релігійного і благодійного призначення - в безоплатне строкове користування на термін будівництва цих будинків, будівель, споруд.

Надання земельних ділянок для будівництва без попереднього узгодження місць розміщення об'єктів включає в себе чотири різні процедури: загальний порядок; згідно з договором про розвиток забудованої території; для житлового будівництва; для комплексного освоєння з метою житлового будівництва. У перших трьох випадках земельна ділянка надається у власність або оренду, а в останньому випадку - тільки в оренду (але з правом подальшого придбання у власність). Крім того, надання земельної ділянки в оренду для комплексного освоєння з метою житлового будівництва передбачає покладання на орендаря низки зобов'язань за таким освоєння ділянки.

Загальний порядок проведення торгів передбачений ст. 447-449 ЦК РФ, ст. 38 ЗК РФ і постанови Уряду РФ від 11.11.2002 № 808 "Про організацію та проведення торгів з продажу перебувають у державній або муніципальній власності земельних ділянок або вдачі на укладення договорів оренди таких земельних ділянок", а ряд доповнень до загальному порядку - у ст. 38.1 та 38.2 ЗК РФ.

Особливості припинення прав на земельні ділянки в межах населених пунктів обумовлені, по-перше, містобудівною документацією про територіальному плануванні та містобудівне зонування (наприклад, в частині вилучення земельної ділянки для публічних потреб) і, по-друге, встановленням додаткових підстав примусового припинення прав на земельні ділянки в разі невиконання обов'язків щодо комплексного освоєння земельної ділянки (п. 8, 9 ст. 30.2 ЗК РФ).

2. Викуп раніше наданих на праві оренди або обмежених речових правах (право постійного безстрокового користування) земельних ділянок у межах населених пунктів власниками будинків, будівель, споруд. Розмір такої викупної ціпи і строки укладання договору оренди або викупу земельної ділянки встановлює Вступний закон.

Згідно ст. 2 Вступного закону здійснюється продаж земельних ділянок, що перебувають у державній або муніципальній власності:

- комерційним організаціям та індивідуальним підприємцям, які є власниками розташованих на таких земельних ділянках будівель, будов, споруд, якщо ці будівлі, будови, споруди були відчужені з державної або муніципальної власності, в тому числі у випадку, якщо на таких земельних ділянках збудовані або реконструйовані будівлі, будови, споруди;

- комерційним організаціям та індивідуальним підприємцям, які є власниками розташованих на таких земельних ділянках будівель, будов, споруд, якщо ці будівлі, будови, споруди були зведені на таких земельних ділянках замість зруйнованих або знесених і раніше відчужені з державної або муніципальної власності будинків, будівель, споруд;

- юридичним особам, які є власниками розташованих на таких земельних ділянках будівель, будов, споруд, при переоформлення ними права постійного (безстрокового) користування земельними ділянками;

- громадянам і некомерційним організаціям, які є власниками розташованих на таких земельних ділянках будівель, будов, споруд, якщо право власності зазначених осіб на ці будівлі, будови, споруди виникло до набрання чинності ЗК РФ і якщо федеральними законами для зазначених власників не встановлено інший порядок набуття земельних ділянок у власність.

При придбанні зазначеними особами таких земельних ділянок їх ціна встановлюється суб'єктами РФ в межах:

- 20% кадастрової вартості земельної ділянки, розташованої в містах з чисельністю населення понад 3 млн осіб;

- 2,5% кадастрової вартості земельної ділянки, розташованого в іншій місцевості.

До встановлення суб'єктами РФ ціни земельної ділянки застосовується найбільша для відповідної місцевості ціна.

Особи, не зазначені вище та є власниками будинків, будівель, споруд, розташованих на земельних ділянках, які перебувають у державній або муніципальній власності, набувають такі земельні ділянки за ціною, що встановлюється суб'єктами РФ, у населених пунктах з чисельністю населення:

- понад 3 млн осіб у розмірі від 5 - до 30-кратного розміру ставки земельного податку за одиницю площі земельної ділянки;

- від 500 тис. до 3 млн осіб у розмірі від 5 - до 17-кратного розміру ставки земельного податку за одиницю площі земельної ділянки;

- до 500 тис. чоловік, а також за межами населених пунктів в розмірі від 3 до 10 - кратного розміру ставки земельного податку за одиницю площі земельної ділянки.

До встановлення суб'єктами РФ ціни земельної ділянки застосовується мінімальний для відповідної місцевості розмір ставки земельного податку за одиницю площі земельної ділянки.

3. Згідно ст. 16 Федерального закону від 29.12.2004 № 189-ФЗ "ПРО введення в дію Житлового кодексу Російської Федерації" в існуючій забудові населених пунктів земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і інші входять до складу такого будинку об'єкти нерухомого майна, що є спільною частковою власністю власників приміщень у багатоквартирному будинку. Якщо така земельна ділянка був сформований до введення в дію ЖК РФ і відносно нього було проведено державний кадастровий облік, то він переходить безоплатно у спільну часткову власність власників приміщень у багатоквартирному будинку. У разі ж якщо така земельна ділянка не був сформований до введення в дію ЖК РФ, то на підставі рішення загальних зборів власників приміщень у багатоквартирному будинку будь уповноважена ним особа має право звернутися до органів державної влади або місцевого самоврядування із заявою про формування земельної ділянки, на якій розташований багатоквартирний будинок.

З моменту формування земельної ділянки та проведення його державного кадастрового обліку він переходить безоплатно у спільну часткову власність власників приміщень у багатоквартирному будинку. Багатоквартирні будинки та інші об'єкти нерухомого майна, що входять до складу таких будинків, які збудовані або реконструйовані після введення в дію ЖК РФ, приймаються приймальною комісією лише при встановленні розмірів і меж земельних ділянок, на яких розташовані такі багатоквартирні будинки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Придбання і припинення прав на земельні ділянки
ПРИДБАННЯ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Припинення права безоплатного термінового користування земельною ділянкою
Оформлення права власності на земельну ділянку
ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ ТА ІНШИХ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Припинення права оренди земельної ділянки
Припинення права постійного (безстрокового) користування і право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою
Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ
Пожежа в населеному пункті та на промислових об'єктах
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси