Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціальна держава: поняття і ознаки

Соціальна держава - це новий етап у розвитку держави, який став можливим за наявності у держави достатніх ресурсів, щоб забезпечити реальну відповідальність за долю суспільства, кожного громадянина.

Соціальна держава являє собою тип такої держави, яка прагне створити кожному громадянину максимально сприятливі умови існування, реалізації своїх індивідуальних талантів і здібностей, забезпечити високий рівень соціальної захищеності.

Звичайно, не всі держави можуть бути віднесені до соціальних, а лише ті, де більшість населення досягло високого рівня життя, споживання товарів і послуг. Наприклад, до соціальним державам можуть бути віднесені Швеція, Норвегія, Японія, Швейцарія, ФРН. Франція та ін.

Серед ознак соціальної держави відзначимо наступні.

1. Гідний рівень життя. Держава відповідальна за надання кожному громадянину прожиткового мінімуму, який гарантує гідне існування. Цю функцію держава здійснює шляхом справедливого перерозподілу суспільного багатства від багатих до бідних верств населення. Зазвичай прожитковий мінімум складається з вартості двохсот найменувань продуктів, товарів і послуг, які необхідні для нормального життя людини.

Звичайно, це не означає, що дорослий здоровий чоловік повинен очікувати соціальної допомоги, він зобов'язаний заробляти сам, годувати свою сім'ю. Відповідальність держава бере тільки за тих громадян, які самі не можуть задовольнити свої потреби за віком, хвороби, інвалідності тощо

До соціальним державам прийнято відносити ті країни, прожитковий мінімум в яких становить 7-10 тис. дол. на людину в рік.

2. Соціальна рівність. Мова не йде про зрівнялівки. Соціальне рівність слід розуміти як рівність стартових можливостей, а не рівність результатів діяльності. Проявів соціальної нерівності безліч: це і вік, освіта, район проживання, здоров'я, фах, стать і т. п.

Держава прагне пом'якшити, а де можливо, і усунути соціальну нерівність, активно втручаючись у різні сфери життя людини. Так. воно закріплює принцип рівного доступу до державних посад, що ліквідує правові передумови неучасті в управлінні будь-яких груп населення.

Крім того, держава втручається в трудові відносини, зрівнюючи в правах чоловіка і жінку при наймі на роботу. Майнові відмінності держава згладжує з допомогою податкової політики, перерозподіляючи зібрані кошти на користь незаможних.

3. Соціальний захист тих, хто втратив дохід або засоби до існування (з причини хвороби, інвалідності, старості, втрати годувальника, безробіття), а також оплата витрат на медичне обслуговування.

Система соціального забезпечення виникла в формі соціального страхування. Вона провела межу між самостійним заробітком і засобами, що йдуть по лінії соціального забезпечення і страхування. До цих засобів належать, наприклад, пенсії, допомоги по безробіттю, виплати з державного бюджету, благодійних фондів.

4. Піднесення добробуту всього суспільства. Показником добробуту є рівень бідності. Зазвичай у розвинених країнах він не перевищує 10%. а в Швеції - трохи більше 5%. Це дозволяє включати в користування матеріальними благами (оплата житла, стипендії студентам, допомоги на дітей тощо) все більш широке коло осіб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальні поняття про державу
Поняття, ознаки, функції держави
Поняття та ознаки держави
Соціальне забезпечення в державах СНД
Поліцейська держава: поняття і ознаки
Класове і загальнолюдське в сутності держави. Поняття держави
Основні ознаки і типи держави
Правова держава: поняття та ознаки
Орган держави: поняття, ознаки, види
Поняття, ознаки та елементи механізму держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси