Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джерела конституційного права

Норми конституційного права мають формальне вираження і закріплення в їх джерелах. Вони утворюють цілісну систему.

Один з джерел конституційного права Росії - природне право. Воно включає в себе загальнолюдські ідеали і уявлення про свободу і справедливість, складові суть права. Серед них можна виділити такі принципи: "людина, її права і свободи є найвищою цінністю", "джерелом влади є народ", "презумпція невинності", "право на життя, на власність", "свобода" та ін.

Крім природного джерелом права служить Конституція РФ - Основний закон держави. Вона встановлює найбільш важливі норми і принципи організації життєдіяльності суспільства і держави, визначають основні права і свободи людини і громадянина. Норми Конституції мають пряму дію.

Джерелами конституційного права є також федеральні конституційні закони. Вони стосуються застосування прав і свобод людини і громадянина, устрою державної влади і управління. Їх видання передбачається статтями Конституції РФ. Так. наприклад, згідно п. 3 ст. 118 судова система Російської Федерації встановлюється Конституцією Російської Федерації і федеральним конституційним законом.

Джерела конституційного права - це і звичайні федеральні закони. Вони видаються Державною Думою для регулювання прав і свобод людини і громадянина, захисту їх честі, здоров'я, людської гідності, законних інтересів, забезпечення оборони країни і безпеки держави (п. 3 ст. 55 Конституції РФ).

Крім цього, в системі джерел конституційного права слід зазначити: укази і розпорядження Президента РФ; постанови Уряду; постанови Конституційного Суду РФ з питань відповідності нормативних правових актів вимогам Конституції РФ, акти органів місцевого самоврядування, що стосуються прав і свобод людини і громадянина.

Особливим джерелом конституційного права Російської Федерації є загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації. Конституція РФ встановлює верховенство норм міжнародного права над національним правом. Згідно п. 4 ст. 15 якщо міжнародним договором Російської Федерації встановлені інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Суб'єкти і об'єкти конституційного права

Суб'єктами конституційно-правових відносин виступають як фізичні особи, так і організації.

Основним суб'єктом є людина, що має статус громадянина і окремо взятої особистості. Людина індивідуально вступає у конституційно-правові відносини з державою через його органи. Він має право вимагати від них гарантії та захисту своїх законних прав та інтересів.

Однак люди вступають у конституційно-правові відносини не тільки індивідуально, але і колективно, у формі створених ними об'єднань: політичних партій, русі, громадських організацій і т. п.

Особливим суб'єктом конституційно-правових відносин є народ. Так, у п. 1 ст. 3 Конституції йдеться про те, що "носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Російській Федерації є її багатонаціональний народ".

Крім цього, суб'єктом конституційно-правових відносин є держава та її органи. У Російській Федерації суб'єктами конституційного права є сама держава як ціле і суб'єкти федерації: республіки, що входять до його складу, краю, області, автономні області і округи, міста федерального значення Москва і Санкт-Петербург.

Суб'єкти конституційного права - також посадові особи і органи держави: глава держави (Президент РФ): глава уряду (прем'єр-міністр) і міністри; парламент (Федеральне збори), глави його палат, депутати; суди, органи місцевого самоврядування.

Об'єктами конституційних правовідносин є політичні та економічні цінності, предмети ведення і повноваження державних органів та посадових осіб, засади особистих прав і свобод людини і громадянина, основні права і свободи людини, відносини власності, національні та конфесійні стосунки і т. д.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основи конституційного права
Джерела конституційного права в зарубіжних країнах
ПОНЯТТЯ, ДЖЕРЕЛА І СИСТЕМА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
Джерела екологічного права. Система екологічного законодавства
Право на звернення в конституційний суд Російської Федерації
Суб'єкти конституційного права
Суб'єкти адміністративного права: поняття і види. Адміністративно-правовий статус громадянина, іноземця, особи без громадянства
Основи конституційного права
Конституційні права та свободи особи як об'єкт захисту в кримінальному процесі
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ. КОНСТИТУЦІЙНІ (СТАТУТНІ) СУДИ СУБ'ЄКТІВ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси