Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Неосудність

Медичні та криміналістичні критерії неосудності

Фізична особа, яка під час вчинення протиправних дій (бездіяльності) перебувала в стані неосудності і не могла усвідомлювати їх фактичний характер і суспільну небезпеку або керувати ними внаслідок хронічного психічного розладу, тимчасового психічного розладу, слабоумства або іншого хворобливого стану психіки, не підлягає адміністративній відповідальності (ст. 2.8 КоАП).

Кваліфікації неосудності завжди передує встановлення медичних та криміналістичних критеріїв.

Медичні критерії неосудності визначені ст. 2.8 КоАП, їх кваліфікація пов'язана з виявленням ознак психопатологічного розвитку особистості. До хронічних психічних захворювань належать шизофренія (цієї патології схильні 1-2% населення) і епілепсія (її поширеність становить 0,3-0,6%). Хронічні психічні захворювання супроводжуються періодичними ремісіями, під час яких хворі соціально адаптовані і зберігають гуманітарний потенціал особистості - застосовують набуті перш трудові навички, використовують професійні та інші соціальні зв'язки, вдосконалюють творчі (духовні) можливості. Раннє виявлення психічної патології при наявності ознак фізичної та конституціональної схильності, а також тривалий безремиссионное розвиток хвороби свідчать про злоякісному перебігу хронічного психічного захворювання, що приводить до незворотних деформацій психіки і вираженого недоумства. У випадках стабілізації психопатологічної симптоматики, наприклад при наявності тривалих ремісій, прогноз відносно сприятливий, та особи із зазначеною патологією зберігають працездатність.

Для тимчасових психічних розладів характерні психопатологічні реакції, обмежені, як правило, нетривалим терміном. До тимчасових психічних розладів відносяться маніакально-депресивний і інші афективні психози, а також реактивні психози (наприклад, афективно-шокова реакція на стрес). Тимчасові параметри у випадках цих розладів різні: патологічні симптоми проявляються від декількох годин або днів до кількох тижнів або місяців (у випадках маніакально-депресивного психозу або деяких психогенних захворювань). Як правило, особи з зазначеною патологією не втрачають трудових навичок і зберігають соціальну адаптацію протягом усього періоду хвороби. Тимчасові психічні розлади не призводять до незворотних психопатологічним деформацій особистості, в цьому їх відмінність від злоякісних форм шизофренії та епілепсії.

До інших патологічних змін особистості, при встановленні яких правопорушення не може бути поставлено в провину, відноситься слабоумство. Воно може бути наслідком вродженого або набутого в ранньому дитинстві загального психічного недорозвинення (олігофренії). Зниження інтелектуальних здібностей, інші виражені зміни особистості спостерігаються при шизофренії та епілепсії - у цих випадках слабоумство є наслідком злоякісного перебігу хронічного психічного захворювання.

Установлення медичних критеріїв неосудності завжди обумовлено відповідним процесуальним дією, насамперед проведенням медичної експертизи, що підтверджує психопатологічний стан порушника в момент вчинення проступку або виключає наявність ознак неосудності незалежно від наявності ознак психічної хвороби.

Криміналістичні критерії неосудності пов'язані з виявленням ознак протиправного діяння і його суспільно небезпечних наслідків. Встановлення криміналістичних критеріїв зумовлює подальші дії особи, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, та завжди передує встановленню медичних критеріїв неосудності. Наприклад, посадова особа, що розглядає справу, при відсутності ознак майнової, моральної або репутаційного шкоди вправі припинити розгляд справи з підстав, передбачених ст. 2.9 КоАП. Кваліфікація стану неосудності недоцільна при вчиненні адміністративного правопорушення, що не представляє значної суспільної небезпеки, насамперед у тих випадках, коли санкції, встановлені за його вчинення, непорівнянні з тимчасовими і матеріальними витратами, неминучими при призначенні відповідної медичної експертизи - у зазначених випадках посадова особа має право звільнити порушника від адміністративної відповідальності, керуючись критеріями малозначність проступку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Кваліфікуючі ознаки необережної вини. Неосудність
Осудність та неосудність. Критерії неосудності особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Обмежена осудність суб'єкта злочинного посягання
Припинення розгляду кримінальної справи у зв'язку з встановленою неосудністю підсудного
Правові наслідки кваліфікації неосудності в юрисдикційної діяльності
Осудність та неосудність. Критерії неосудності особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Обмежена осудність суб'єкта злочинного посягання
Кваліфікація неосудності
Правові наслідки кваліфікації неосудності в юрисдикційної діяльності
Види медичної допомоги
Криміналістична тактика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси