Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Середовище і здоров'я людини

Середовище проживання людини чітко поділяється на зовнішню (поза домом) і внутрішню (квартирі, будинку). Обидві ці сфери тісно взаємопов'язані шляхом постійного обміну речовинами, енергією та інформацією. Життєдіяльність організму підтримується за рахунок постійного надходження кисню, води, пиши та інформацією з довкілля. У разі ізоляції настає так званий сенсорний голод, тобто відсутністю інформації, сенсорного роздратування і сприйняття сигналів із зовнішнього світу. Ці основні елементи життєзабезпечення організму людини повинні відповідати певним критеріям.

Сьогодні в житлових будинках та на підприємствах в основному контролюються і іноді регулюються лише температура, вологість і освітленість приміщень, а інші важливі для людини фактори середовища проживання не враховуються і не вивчаються. До їх числа відносяться вплив на людину природних і штучних електромагнітних полів, рівня радіоактивності, форми і конструкції будівлі, елементів внутрішньої обробки і декору, якості води, повітря, пиши. Наприклад, дослідження показали, що в плотве, яка водиться в підмосковній річці Сетуні, вміст свинцю в три рази вище гранично допустимих концентрацій, а у окунь річки Яузи вміст нафтопродуктів перевищено в 250 разів. І це стосується не тільки річкові, але і морської риби: в Азові, приміром, осетри надлишково накопичують свинець, камбала - мідь, оселедець - кадмій, а малюсінька тюлька-кілька - ртуть.

Зовнішнє середовище має великий вплив на людину, що проживає в тому чи іншому регіоні Землі. Антропологічні дослідження виявили відмінності в темпах старіння, фізіології і пропорції будови тіла людини в залежності від місця його проживання та впливу мінерального складу ґрунтів і геохімічного стану району проживання.

Фактори зовнішнього середовища впливають не тільки на розвиток, зростання та функціональні особливості людей, але і викликають у них специфічні захворювання.

Дослідження показали, що поширені в різних регіонах країни захворювання безпосередньо пов'язані з особливостями хімічного складу питної води, грунту та харчових продуктів, використовуваних людьми в даній місцевості. Зокрема, встановлено, що нестача міді і кобальту призводить до анемії, гепатиту, остеодистрофії, а високий вміст свинцю - до виникнення цефальгии, гингвитам, ішалгії, в той час як надлишок або нестача фтору сприяє пошкодженню зубів (флюороз, карієс), а підвищений вміст молібдену і міді викликає подагричні захворювання.

Широко відома зобная хвороба, викликана низьким вмістом в грунті кобальту, міді, хрому, молібдену, марганцю, йоду, поширена в Узбекистані, Таджикистані, Голландії, Фінляндії, Білорусі та інших країнах. Інше тяжке захворювання - хвороба Кашина-Бека ("уровська хвороба") - зустрічається в Читинській і Амурської областях Росії. При цьому захворюванні у людини уражається кістково-суглобова система - зменшується довжина тіла, суглоби деформуються, коротшають пальці, у дітей зникає пам'ять, знижуються розумові здібності, затримується психічний розвиток. Причини захворювання ще остаточно не з'ясовані, але показано, що важливу роль відіграє підвищений вміст стронцію в ґрунті, надлишкове надходження з водою в організм фосфатів (більше 1 мг/л) і марганцю (вище 0,5 мг/л), а також знижений вміст кальцію у питній воді та харчових продуктах, що входять в денний раціон харчування місцевого населення.

Дослідники встановили нерівномірність у поширенні захворювання ("гнездность"), наприклад, сильно уражені хворобою села знаходилися поруч зі здоровими; спостерігалися дивні випадки - в селі жителі однієї половини будинку були хворі, а живуть на другій половині хати - відносно здорові. Ці особливості в поширенні захворювань пояснюються не тільки хімічним складом води, грунту та харчових продуктів, але і наявністю локальних геофізичних аномалій (геопатогенних зон), пов'язані з підземними водами і геологічними розломами, тобто вибором будмайданчика.

Гасло про важливість чистоти повітря і води завжди був актуальним, але особливо його значення зросло саме зараз, коли в більшості будинків створені комфортні умови життя: кольорові шпалери милують око та створюють ілюзію повної близькості до природи, у вітальні є килими і килими з довгим ворсом, на кухні, в коридорах - пластикові підлоги, меблеві поліровані стінки заповнені улюбленими книгами, а кондиціонери і калорифери в кімнатах створюють сприятливий мікроклімат, звучить стереофонічна музика.

Однак, незважаючи на зовнішнє благополуччя, матеріали та обладнання в будинках містять небезпечні для здоров'я речовини. Наведемо для прикладу побутовий кондиціонер, очищає повітря від домішок нагріваючий або охолоджує його до потрібної температури. Здавалося б, в цьому пристрої нічого несподіваного і небезпечного немає. Але справа в тому, що в кожному кондиціонері є система фільтрів, зволожувачі та осушувачі повітря. Що в ньому знаходяться найдрібніші частинки, включаючи спори грибків і бактерій, осідають на цих фільтрах, поступово розмножуючись в сприятливих умовах. Аеробні мікроорганізми зазвичай невибагливі: для них важливі необхідна плюсова температура, вологість і мінімальна кількість органічного або мінерального живлення. Якщо вчасно не чистити всі системи кондиціонера, то мікроби, в тому числі і хвороботворні, разом зі струменем повітря з силою направляються в приміщення і розпорошуються по всьому об'єму кімнати. Знаходяться в ній люди можуть захворіти, не підозрюючи про істинну причину хвороби.

Інше можливе джерело забруднення повітря в квартирі - це відстійники у водопровідно-каналізаційної мережі. На перший погляд раковина на кухні або у ванні здається простим пристроєм, через який вода змивається і йде в каналізацію. Але і тут є прихований джерело забруднення: в раковинах є спеціальний пристрій у вигляді вигнутого коліна (відстійник), в якому водяна пробка перекриває надходження газів і шкідливих випарів з каналізаційної мережі. Якщо б це просте пристосування було відсутнє, то запах гниючих органічних і інших речовин, що скидаються у каналізацію, надходив би в квартиру.

Однак слід мати на увазі, що відстійник не тільки створює водяну пробку, затримує надходження міазмів з каналізації, на його стінках осідають різні речовини і відходи кухонного виробництва і тому з часом відстійник заповнюється гниючої слизом, подібної болотяною мулу. Якщо відкрити пробку, то на стінках коліна можна побачити налиплий шар мулистому сіро-чорної маси і відчути смердючий запах.

Багато жителів міських квартир взагалі не знають про існування і призначення відстійників і зовсім небагато дбайливі господарі чистять їх більш або менш регулярно.

Чистота повітряного середовища в житлових і виробничих приміщеннях. Говорячи про чистоту повітря у квартирах, не можна не враховувати гази і випари, які виділяються людиною, тваринами і рослинами в процесі їх життєдіяльності. При великому скупченні людей в приміщенні повітря стає важким і спертим, особливо, коли в будинку ще і палять.

Регулярне активне провітрювання кімнат повинно бути загальним правилом для тих, хто стежить за чистотою повітря в квартирі. Особливо це відноситься до квартир, в яких приймальні люки сміттєпроводів знаходяться безпосередньо на кухні або в передпокої. У більшості випадків дверцята люків закривають приймальне отвір або лоток нещільно, про герметичності немає й мови. В сміттєпровід щодня викидаються різні побутові відходи, частина яких осідає на стінках лотків і самого сміттєпроводу, створюючи умови для гниття, розмноження мікробів, тобто для бактеріального забруднення квартир. Цьому сприяє і велика тяга повітря в сміттєпроводі: всі його "принади", включаючи пил від фільтрів пилососів, надходять в квартиру, змішуючись з ароматами виготовленої і готової пиши.

Рішення проблеми чистого повітря в житло є дуже складним завданням через широкомасштабного забруднення міського середовища шкідливими речовинами, що викидаються у повітря автотранспортом, промисловими підприємствами і різного роду виробництвами. Найважливіший показник екологічної чистоти місцевості (району, вулиці) - якість повітря, яке характеризується вмістом в ньому токсичних газів, речовин і сполук, мікробів та зважених частинок (пил, сажа).

Свіжість - важливий показник якості повітря, відображає баланс позитивних і негативних, важких та легких іонів в повітрі. Певна кількість газових часток, перебуваючи в іонізованому стані, несе позитивний або негативний заряд. Найбільш важливі для людини негативні аероіони містять у своєму складі вільні електрони, які, потрапляючи в легені, розносяться еритроцитами крові по всіх клітин тіла.

Після грози на березі річки чи в хвойному лісі за рахунок іонізації утворюється багато негативно заряджених аероіонів і в таких місцях дихається легко і відчувається неповторний аромат повітря, свіжість якого легко собі уявити, якщо згадати протилежний йому специфічний запах, що виходить від тільки що розкритої коробки з пральним порошком.

Можна привести в приклад різні відбілювачі тканин, які, розчиняючись, виділяють сполуки хлору і сірчистий газ. Навіть дитячі пластмасові іграшки можуть бути небезпечними, оскільки клей містить отруйний розчинник - дихлоретан, попадання якого в рот дитини може стати причиною загибелі. Тому продукти побутової хімії - миючі, чистячі засоби, отрутохімікати для боротьби з комахами і гризунами, пестициди, різного роду клеї, засоби автокосметики, полірувальні речовини, лаки, фарби і багато хто інші - здатні викликати різні захворювання у людей, особливо, якщо запаси таких речовин зберігаються в погано вентильованому приміщенні.

Питання про якість повітря в квартирах, розташованих на перших поверхах житлових будинків, слід розглянути окремо. Насамперед слід відзначити залежність екологічної середовища квартир перших поверхів від санітарного стану підвальних приміщень, де розташовані різні інженерні споруди (труби газо-, тепло - і водопостачання, каналізація, кабельна електромережу і т. д.). Квартири перших поверхів часто відокремлені від підвалів лише шаром бетонних плит, стикування яких має великі зазори, а необхідна герметизація часом відсутня або вона втрачена в період експлуатації. Навіть якщо вона і є, то з часом в результаті ремонтних робіт або микросейсмичности і природних осад фундаменту в перекриттях і стінах утворюються тріщини. За ним квартири зазвичай надходить повітря зі специфічним запахом підвальних приміщень внаслідок корозії металоконструкцій, випарів мастильних матеріалів, фарб і вибухонебезпечного побутового газу. До того ж у підвалах житлових будинків знаходять собі притулок для розмноження бездомні тварини (кішки, собаки), а також різного роду гризуни (миші, щури), не кажучи вже про величезну кількість комах, нематод, слимаків, черв'яків і інших представників тваринного і рослинного світу. З часом вони вимирають і їх останки, а також залишки принесеної ними пиши, покидьків, продуктів їх життєдіяльності розкладаються і гниють в умовах підвищеної вологості підвальних приміщень. Природно, підвальні приміщення повинні бути предметом пильної уваги мешканців і служб експлуатації будинку - в них слід проводити систематичну санітарну обробку і вентиляцію.

Радіоактивність та екологія середовища проживання. Серед природних джерел небезпечних випромінювань в будівлях і спорудах особливе місце займає радіаційне забруднення. Воно може виникнути в результаті надходження з ґрунту радіоактивного газу радону, переносу атмосферних радіоактивних опадів після аварій і катастроф, випромінювання від матеріалів, які використовуються при будівництві будинків.

Радиобиологи встановили, що основним джерелом природної радіоактивності грунту і води є гірські породи - граніти і базальти, причому питома радіоактивність грунту вище в тому випадку, якщо в ній міститься більше глинистих часток або чорнозему, в той же час лісові та дерново-підзолисті грунти мають меншу радіоактивність. Ці відомості можуть представляти інтерес для жителів сільської місцевості та членів численних садових товариств, оскільки радіоактивність споживаної ними води, рослинної і тваринної пиши, вміст мікро - і макроелементів тісно пов'язані з грунтовим покривом і водою тих місць, де вирощуються рослини та утримуються тварини.

Друтой джерело природної радіоактивності в будинках - газ радон, що надходить у приземні шари повітря з грунту, а потім - в підвали і житлові приміщення. Радон (важкий газ без кольору і запаху) є продуктом радіоактивних перетворень урану і торію.

Для медичної екології і будівельної біології велике значення мають два джерела природної радіоактивності в будинках і квартирах - будівельні матеріали та радоновий газ. Оскільки сучасні житлові будинки зводяться з бетонних плит, що складаються в основному з цементу, піску, щебеню, пористих глинистих конкрецій, необхідно знати природну радіоактивність останніх. При підвищеної радіоактивності вихідних компонентів будівельних матеріалів стелі, стіни і підлоги можуть інтенсивно випромінювати частинки радіоактивного розпаду. Атмосфера для проживання в даній квартирі стає небезпечною.

При диханні в легені за одну хвилину потрапляють мільйони радіоактивних атомів радону, вони вибірково накопичуються в окремих органах і тканинах, особливо в гіпофізі та корі надниркових залоз - цих двох найважливіших залозах внутрішньої секреції, що визначають гормональну активність організму і регулюють діяльність вегетативної нервової системи, концентруються також у серці, печінці та в інших життєво важливих органах. Розчиняючись у крові та лімфі, радон і продукти його розпаду швидко розносяться по всьому тілу і призводять до внутрішнього масованому опромінення.

Небезпека радону крім викликаються їм функціональних порушень (астматичні напади задухи, мігрень, запаморочення, нудота, депресивний стан і т. д.) полягає ще й в тому, що внаслідок внутрішнього опромінення легеневої тканини він здатний викликати рак самих легких.

Вивчаючи динаміку вмісту радону і аероіонів в приземному шарі атмосфери, було встановлено, що "радонові бурі", під час яких у повітрі відбувається різке підвищення рівня радонової радіоактивності і збільшення концентрації аероіонів, тісно пов'язані з обуреннями магнітного поля Землі - "геомагнітними бурями". Обидва види бур виникали синхронно, так як під час геомагнітних бур посилене виділення радону з підземних шарів землі відбувається за рахунок стиснення мікропор гірських порід (ефект магнітострикції).

Таким чином, вплив зовнішнього середовища на людину відбувається через атмосферне повітря: наявність в ньому радону і аероіонів, зміна парціального тиску кисню, що в підсумку визначає функціональний стан людини. У травні 1994 р. Уряд Росії прийняв спеціальну постанову про створення в країні радонової служби, завдання якої - знизити кількість онкозахворювань, пов'язаних з природною радіоактивністю.

Для того щоб зменшити ризик радонового опромінення, необхідно використовувати для підлог спеціальні захисні покриття і ретельно провітрювати приміщення. Активна вентиляція приміщення протягом 2-3 год знижує концентрацію радону в 3-4 рази (рис. 5.1). Але якщо рівень радону в повітрі не вдається знизити нижче 400 Бк/м3, то, на думку фахівців, мешканців цього будинку необхідно переселяти.

Особливо сильна дія радон чинить на людей, що знаходяться в підвальних приміщеннях, і на мешканців перших поверхів житлових будинків, що повинно враховуватися при проектуванні і будівництві будинків в містах і сільській місцевості.

Для оцінки потенційної радоноопасности ділянки забудови або реконструкції будівельних об'єктів використовуються критерії, наведені в табл. 5.3 Проектуються і реконструюються будівлі в залежності від радоноопасности ділянок забудови класифікують за вимогами противорадоновой захисту.

Згідно з даними табл. 5.3 можна вже на стадії ТЕО передбачити заходи щодо противорадоновой захисту будівель конкретного виду на ділянках відповідних категорій. Також можна заздалегідь показати недоцільність їх будівництва, а отже, і забудови (розвитку) ділянки.

Рис. 5.1. Вплив вентиляції приміщення на вміст радону в повітрі:

А- період накопичення радону в закритому приміщенні; Б - період вентиляції приміщення; В - період більш активної вентиляції

Таблиця 5.3. Критерії потенційної радоноопасности ділянки забудови

Категорія потенційної забудови радоноопасности

Объемнаяактивность 222Rn у грунті, кБк/м3

Щільність потоку радону (q), Бк/(м2·год)

Об'ємна активність 222Rn у підвалах, Бк/м3

Вимоги до проектування будівель

Ступінь забезпечення захисту противорадоновой

Характеристика грунтів в геологічному розрізі ділянки

1-я категорія - відсутня радоноопаснось

< 10

< 100

< 50

Допускається застосування конструкцій будівлі без противорадоновой захисту

За рахунок повітрообміну в приміщенні

Породи з дуже низьким вмістом радію. Дуже низька газопроникність

2-я категорія - відносна радоноопасность

10-50

100-300

50-200

Повинна змінюватися при помірна противорадоновая зашита будівлі

20-70 %

Породи з низьким або нормальним вмістом радію. Середня газопроникність

3-я категорія - ділянка радоноопасен

> 50

> 300

>200

Слід застосовувати посилену противорадоновую захист будівлі

Більше 70%

Породи з високим вмістом радію. Висока газопроникність

Об'ємна і еквівалентна рівноважна об'ємна активність радону і щільність потоку радону як на поверхні поту, так і в повітрі приміщень (а також у воді, включаючи водопровідну) може бути визначена інструментально шляхом відбору проб, і розрахунково.

При цьому використовують непогано зарекомендували прилади вітчизняного виробництва, в тому числі: комплект для моніторингу радону на основі вугільних адсорберів; радіометри радону РРА-01М-01 і РРА-01М-02; радон-монітор RAMON-0l; пробоотборное пристрій ПОУ-2; високопродуктивне малогабаритний пристрій для відбору радіоактивних аерозолів ЭПРАМ-01; сигналізатор небезпечних концентрацій радону СЕР-01 та ін.

Об'ємна активність радону в повітрі приміщення може визначатися активним і пасивним пробоотбором.

Для отримання об'єктивних результатів вимірювань визначають середньорічну еквівалентна рівноважна об'ємна активність радону.

При прийнятті еколого-технічних рішень системи противорадоновой захисту будівель поділяють на два основних види - пасивні і активні.

Дія пасивної системи базується на підвищенні опору елементів огороджувальних конструкцій дифузійному і конвективному переносу радону від джерела в приміщення. Перевага пасивних систем в тому, що вони не вимагають обслуговування і енергозабезпечення.

Дія активної системи базується на зниженні радонової навантаження на будівлю шляхом примусового відведення радону від джерела в атмосферу. Активна система захисту завжди включає в себе систему примусової вентиляції і тому потребує джерелі енергії та обслуговуванні. Перевага активних систем полягає в тому, що вони є керованими і найбільш ефективними за своїми захисними властивостями.

При проектуванні пасивних і активних систем захисту рекомендується використовувати визначаються залежно від конкретних умов поєднання наступних технічних рішень.

Реконструкція ґрунтової основи будівлі - заміна існуючого верхнього шару ґрунтової основи з високою газопроникністю шаром щільної, що володіє низькою газопроникністю породи (наприклад, шаром ущільненої глини).

Бар'єр - несуча або самонесуча суцільна газонепроникна захисна конструкція (або елемент конструкції). Як правило, бар'єр складається з монолітного трешиностойкого залізобетону і одночасно виконує функцію підвальної стіни, підлоги або перекриття.

Мембрана - шар плівкового, рулонного або листового газонепроникного матеріалу, що спирається на несучий шар конструкції підвальної стіни, підлоги або перекриття. Мембрана може одночасно виконувати функцію паро - або гідроізоляційного шару конструкції.

Покриття - склад, що наноситься в рідкому стані тонким шаром на тверду поверхню несучого шару конструкції. Покриття виконує ті ж функції, що і мембрана.

Просочення - склад, впроваджуваний в рідкому стані в пори і порожнечі шару пористого або сипучого матеріалу шляхом ін'єктування складу в матеріал або просочування після нанесення на поверхню матеріалу.

Ущільнення - герметизація щілин, швів, стиків і комунікаційних отворів в огороджувальних конструкціях на шляху руху радону від джерела до житлових приміщень будівлі, здійснювана з використанням самоклеючих, пружних, пластичних, вспенивающихся і т. п. матеріалів.

Колектор радону - система вільно проводять газ конструктивних елементів і шарів матеріалів, що служить для збору і відводу в атмосферу виділяється з ґрунту радону, минаючи службові приміщення будівлі.

Депресія ґрунтової основи підлоги - створення в грунтовому підставі підлоги підвалу або підпілля зони зниженого тиску з використанням колектора радону та спеціальної витяжної вентиляційної системи.

Вентилювання приміщень - заміщення внутрішнього повітря з високим вмістом радону зовнішнім повітрям.

При прийнятті еколого-економічних рішень виходять з класифікації будівельних матеріалів відповідно до НРБ-99.

Зазначена диференціація будівельних матеріалів за класами радіаційної безпеки дозволяє визначати доцільність і ефективність використання матеріалів з різною захисною здатністю, наприклад, заміни матеріалів, які передбачаються початковим проектним рішенням або раніше застосованих у будівлях, що підлягають реставрації, на альтернативні, з меншою активністю.

Заміна будівельного матеріалу з підвищеною ефективною питомою активністю природних радіонуклідів на альтернативний розглядається доцільною, якщо зменшення шкоди здоров'ю населення у вартісному обчисленні (ΔY) в результаті такої заміни буде не менше витрат на неї (ΔХ), тобто якщо Δ Y ≥ ΔХ.

З усіх можливих варіантів заміни раціонально здійснювати той, при якому різниця (позитивна) між корисним функціональним ефектом (зменшенням збитків для здоров'я людей у вартісному обчисленні) і витратами на його досягнення (збільшенням вартості будівельних матеріалів) буде максимальною, тобто якщо ΔY - ΔХ → max.

Електромагнітні поля і земні випромінювання в будівлях і спорудах. Відомо, що весь простір навколо Землі пронизане випромінюванням від сотень тисяч радіостанцій, що працюють в ефірі на різних електромагнітних частотах. Звичайна людина не чує і не відчуває електромагнітні коливання, тому створюється помилкове уявлення, що їх узагалі немає в природі. Проте якщо людина включить радіоприймач, то зараз почує голосу і позивні багатьох радіостанцій, а стрілка індикатора покаже частоту його налаштування.

Проблема електромагнітного забруднення довкілля виникла тому, що дослідження вчених показали, як небезпечно вплив електромагнітних полів на здоров'я. Багато років сотні тисяч людей в армії і на флоті, на промислових підприємствах і в домашніх умовах піддавалися дії електромагнітних полів (ЕМП), не підозрюючи, що ЕМП можуть бути причиною захворювань і навіть смерті. В науці того часу існувала думка, що якщо у людини немає чутливості до такого поля, отже, воно не діє на нього.

Впливають на живий організм і телевизорное випромінювання (кольорове або чорно-біле) за рахунок опромінення електронами люмінесцентного екрана кінескопа. В кінескопі з особливого катода, що знаходиться під високою напругою, вилітають з великою швидкістю електрони, бомбардирующие люмінесцентний екран, створюючи за рахунок руху променя (600 рядків у хвилину) видиме зображення. Виникає під час бомбардування екрану вторинне випромінювання згубно діє на будь-який живий організм, що знаходиться поблизу екрана телевізора. Спектр вторинного випромінювання дуже широкий - мікрохвильова, рентгенівська, ультрафіолетова радіації, електронне випромінювання та інші види електромагнітних полів.

Оскільки телевізійні програми володіють великою притягальною силою, у багатьох сім'ях телевізор працює майже цілу добу - з ранку до пізньої ночі. Телеглядачі, захопившись многосерийными передачами, подовгу сидять перед екраном, часто знаходячись від нього на неприпустимо близькій відстані і ризикуючи отримати електромагнітне опромінення, яке діє на життєво важливі органи і частини тіла: лобові частки голови, очі, щитовидну й паращитовидную залози, серце, грудину, вилочкової залози, грудні залози.

Особливо пильної уваги потребують підлітки і діти молодшого віку: зацікавлені сюжетом телевізійних передач і комп'ютерних ігор, вони майже впритул наближають обличчя до екрана телевізора, перебуваючи в полі сильного електромагнітного випромінювання, зовсім не підозрюючи про небезпеку, що їм радіаційної небезпеки.

Дослідження показали, що від всіх електромагнітних приладів треба триматися на відстані не менше одного метра.

До числа ЕМП та випромінювань в будинках і квартирах відносяться гравітаційні і геомагнітні аномалії, радон, земне випромінювання, "формові" поле.

Як вже зазначалося раніше, сучасна людина більшу частину свого життя проводить у закритому приміщенні, де є різного роду поля і випромінювання, що роблять вплив на організм. Для визначення полів можна використовувати спеціальні фізичні прилади. Існує універсальний метод біолокації, в основі якого лежить визначення полів і різних аномалій за допомогою дротяної рамки, пруту з кулькою на кінці або грузика на нитки (маятника), мимоволі рухаються в руках оператора і взаємодіючих з ним завдяки його экстрасенсорному сприйняття.

Здавна було відомо, що за допомогою методу біолокації можна визначати місця для риття колодязів, поклади корисних копалин, зариті в землю скарби, тайники, хороші і погані зони в будинках, квартирах і на садових ділянках. Довгий час ставлення до методу біолокації було досить скептичним, а сам метод вважався ненауковим, визнавався суто суб'єктивним і нерідко порівнювався з ворожінням або дивацтвом. Але з часом, коли методом зацікавилися багато дипломовані фахівці та науковці, а в різних країнах світу були створені асоціації, товариства і центри з біолокації, ставлення змінилося.

Земне випромінювання характеризується рядом фізичних особливостей: подібно лазерному променю, воно поширюється суворо вертикально вгору, без розсіювання, не екранується звичайними засобами радіаційного захисту (свинець, бетон). Це дозволяє йому проникати без ослаблення через багатоповерхові перекриття до верхніх поверхів будівлі.

Вивчаючи проблему земного випромінювання, фізики встановили ще одну особливість геопатогенних зон - в місцях їх розташування змінюються параметри геофізичних полів, збільшується потенціал атмосферного електрики, підвищується рівень природного радіаційного фону, зростає електроопір грунту і одночасно з цим зменшується напруженість вертикальної складової геомагнітного поля, сповільнюється проходження радіохвиль в певному діапазоні частот. Простежено зв'язок між зміною геофізичних параметрів цих зон з климатопогодными факторами - появою теплих і холодних фронтів повітряних мас, зміною атмосферного тиску і сонячною активністю.

Биолокаторы довели, що там, де планується будувати будівлі житлового, промислового або соціально-побутового призначення, необхідно в обов'язковому порядку дослідити ділянку забудови на геопатогенность. Крім того, в уже існуючих житлових будинках, виробничих будівлях, дитячих і лікувальних установах слід перевірити приміщення та кімнати, де люди проводять велику частину часу. При виявлення геопатогенних зон і перехресних вузлів необхідно позбутися від дії земного випромінювання - піти з зони і, що особливо важливо, - з місць перетину ліній (фокуса).

На закінчення слід сказати, що в більшості випадків земне випромінювання чинить дію не відразу, поступово руйнує імунітет, знижує захисні сили і опірність організму, що згодом призводить до захворювань. Тому необхідно якомога раніше обстежити спальні й робочі місця в приміщенні, особливо якщо є скарги людей на тривале нездужання. Співпраця лікарів і биолокаторов на підприємствах, в поліклініках і диспансерах дозволить попередити виникнення важких захворювань. Ефективність лікарських рекомендацій і призначуваного лікування значною мірою залежать від поведінки самого пацієнта.

Архітектура, конструктивні рішення та біоенергетика. Особливість архітектурних форм (піраміди, склепіння, сфери, півсфери, лабіринти, алькови, колони) і різних елементів декору (меандр і т. п.) полягає насамперед у їх биоэнергетическом впливі на людину. Експериментально підтверджено, що люди, що знаходяться в моделях пірамід навіть невеликого розміру, виконаних з дерева, фанери або картону, відчувають раптовий приплив енергії, емоційного підйому або заспокоєння, бадьорого настрою, поліпшення самопочуття. Дослідниками виявлено, що послідовний ряд з'єднаних між собою півсфер, орієнтований по геомагнитному меридіану, володіє сильним биотропным дією: "північний" кінець ряду робить позитивний вплив на живі організми, підсилює їх ріст, активізує біологічні процеси, наприклад прискорює загоєння ран на тілі, а "південний" кінець цієї конструкції з півсфер надає негативний вплив, викликає пошкодження організму.

Відомо про існування незвичайного фізичного "формового" поля оточують нас матеріальних тел. Вважають, що це поле створює особливий вид випромінювання, що виходить від будь-якого предмета, архітектурних конструкцій і елементів. У фізиці його довго не визнавали, оскільки крім біолокаційною рамки не існувало приладів для вимірювання "формового" випромінювання. Однак існування цього гіпотетичного поля можна дати деякі пояснення.

Будь-яке матеріальне тіло, володіючи власним гравітаційним полем, знаходиться в гравітаційному полі Землі і фізичному вакуумі, що пронизує весь простір навколо нас. Фізичний вакуум включає всі види елементарних частинок і полів і безперервно взаємодіє з живими і неживими матеріальними тілами. У силу такого резонансно-польового взаємодії всяке тіло викликає зміну в стані фізичного вакууму, і, в свою чергу, саме тіло піддається впливу вакууму. Сила впливу фізичного вакууму залежить від вихідної речовини, структури, форми, об'єму і маси тіла.

У результаті впливу частинок і полів фізичного вакууму на матеріальне тіло виникає відповідна реакція останнього у вигляді вібраційного поля, умовно званого формовим полем, оскільки воно залежить від форми об'єкта - "порушника" вакууму. Биолокатор з допомогою рамок визначає силу і напрям (вектор) вібраційного поля, характерного для кожного тіла. Нас оточує безліч вібраційних полів тіл і предметів.

Людина, будучи біологічною освітою з властивими йому полями і частотними характеристиками, перебуває у своєму будинку в оточенні численних полів і випромінювань різного виду, що діють на нього постійно і з різною силою. Проживаючи в своїй квартирі або кімнаті протягом довгого часу, він адаптується до полів і випромінювань. При зміні місця проживання людина почуває себе дискомфортно до тих пір, поки його рецептори не прийдуть у відповідність з новим формовим полем. Стародавня прислів'я говорить: "Вдома і стіни допомагають". Правда, в наш час на цій прислів'ї слід ставитися з певною обережністю, оскільки стіни сучасних квартир і будинків можуть бути причиною порушення стану здоров'я людини. Неодноразово в пресі повідомлялося, що в бетонних блоках можуть бути присутні радіоактивні речовини, а бетонні панелі та перекриття, виготовлені в 1950-1960 рр., містять фенол - небезпечна хімічна сполука, що в разі зносу бетонних оболонок надходить в житлове приміщення, накопичується у великих концентраціях викликає ниркові, легеневі, серцево-судинні захворювання.

Особливості екології житла повинні вивчатися новими екологічними дисциплінами - архітектурної біоенергетикою, будівельної біологією, геобиологией. Тільки комплексний підхід зможе створити здорове житло людини XXI ст.

До теперішнього часу в архітектурі та будівельної біології приділяли незначну увагу структурі стельових перекриттів і, зокрема, дахах. Традиційно даху виготовляють з оцинкованого заліза (іноді з мідного листа) і тільки в певних регіонах і країнах - з черепиці і шиферу. Між тим у дослідженнях шістдесятих років було доведено, що навіть самі тонкі екрани (зразок металевої свинцевої фольги) змінюють колоїдні та біологічні тест-реакції.

Наведені дані підтверджують важливість вибору форми будови і конструктивних елементів будівель, матеріалів зовнішньої і внутрішньої обробки приміщень для психоемоційного та біоенергетичного стану людини. Мабуть, найближчим часом в будівельній біології відбудуться великі зміни, які торкнуться багатьох сторін створення архітектурних елементів і будівельних конструкцій. Наприклад, можливо, що стелі в квартирах будуть робити не плоскими і прямокутними, як зараз, а увігнутими і овальними з стільниковою структурою, конструкція дахів будинків буде мати пирамидную форму.

За минулі десятиліття докорінно змінилися будівельно-архітектурні норми, стандарти і наукове уявлення про зв'язок людини з навколишнім середовищем, зокрема про вплив сонячної та геомагнітної активності, приливообразующих гравітаційних сил, іоносферних і атмосферних процесів на здоров'я людей.

Різноманітні поля і випромінювання пронизують всі сфери Землі, проникають в будинки і квартири, взаємодіють з конструктивними елементами будівель, викликають утворення нових полів та випромінювань, які по-різному відображаються на плоских і опукло-увігнутих конструкціях, заломлюється на межі всіляких середовищ, у квартирах і будинках - повітряних і скляних, металевих та керамічних, пластикових і бетонних, дерев'яних та камінних. В результаті складних фізичних процесів в будинках і квартирах створюються зони з різними видами фізичних полів і різним спектральним складом частот випромінювань, що впливають на людину.

До цього часу вивчення проблем екології житла з цих позицій не проводиться. Раніше тяжіє думка, що Земля є планетою, не залежною від Всесвіту, і якщо вона пов'язана з Космосом, то тільки за рахунок посилаються супутників, сонячного і місячного світла. Насправді, планета Земля і її населення знаходяться в океані світового ефіру і підкоряються всім трансформацій і закономірностям глобальних процесів, що відбуваються у Всесвіті. Люди керуються лише вимогами зручності, комфорту, технічного прогресу, дизайну, моди і лише періодичні глобальні катастрофи і геопланетарные явища з невблаганною суворістю нагадують про реальність нашого буття.

Якість питної води - запорука здоров'я. Вода є другим життєво необхідним елементом існування людини. Добова потреба міського жителя в воді, що використовується для господарських і харчових потреб, становить понад 150 л.

Вважається нормою, якщо людина використовує для харчових цілей 2-3 л води в день. Легко собі уявити, яка щоденна потреба в питній воді невеликого міста з населенням 100-200 тис. чоловік, не кажучи вже про міста, що мають мільйон жителів і більше. Тому забезпечення міст чистою водою, придатною для приготування їжі і пиття, є постійною турботою міських властей і однієї з найбільш серйозних проблем сучасного життя.

Шкоду, що наноситься організму поганий за якістю питної водою, полягає в незбалансованому вмісті в ній мінеральних солей (фосфорно-калієвих, кальцієвих, магнієвих і т. д.), що додають їй твердість і смак, дрібнодисперсних зважених частинок, роблять її каламутною, і великої кількості токсичних речовин. Особливу небезпеку представляють різні органічні похідні хлору і фтору, а також сполуки, що містять важкі метали - свинець, хром, кадмій, ртуть тощо Систематичне використання такої води для харчових цілей призводить до пошкодження шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок та різних захворювань організму людини.

У всіх країнах особлива увага приділяється якості питної води. З цією метою розроблені спеціальні стандарти. Так, стандарт нашої питної води (ГОСТ 2874-82) містить 25 показників якості, стандарти питної води Німеччини, Франції, Швейцарії, США містять 60-80 показників якості.

Завдання отримання чистої води в різних країнах вирішується по-різному. У нас для її знезараження проводять звичайне хлорування. Хлор вбиває мікроорганізми, але, розчиняючись у воді, змінюють її хімічний склад і надає особливий присмак. Цього можна уникнути шляхом відстоювання (вода втрачає частину розчиненого хлору) або кип'ятіння (повністю звільняється від хлору, правда з утворенням деяких шкідливих хлорпроїзводних сполук).

В домашніх умовах для очищення питної води користуються спеціальними фільтрами. Найбільш цінними є ті з них, в конструкції яких передбачено три ступені очищення від органічних домішок, сполук важких металів і бактеріального забруднення. Ретельний догляд за фільтрами (своєчасне проведення реактивації) збільшує його продуктивність.

Тут не розглядаються питання щодо використання різних видів активованої води - омагниченной, талій, електролізної ("живої" і "мертвої"), дегазованої, деіонізованої і т. д. Мова йде про очищення звичайної питної води з міського водопроводу, використовується одночасно для приготування їжі, пиття, купання, прання, змивання фекальних мас та сечі в туалеті.

Приготування якісної води для великих міст - це значні фінансові витрати для будь-якої муніципальної адміністрації. Мабуть, на сьогодні використання фасованої (продаж води в бутлях з природних чистих джерел) і фільтрування міської водопровідної води є єдиним виходом зі становища з забрудненням, якщо, звичайно, не скористатися для пиття запасами глубоколежащіх вод, що видобуваються за допомогою артезіанських свердловин.

Необхідно ще раз нагадати про тісний зв'язок екології житла і навколишнього середовища не тільки свого мікрорайону, округу або міста в цілому, але і з найближчим передмістям і навіть віддаленої місцевістю, де відбувається забір води для міста. Різні речовини, як, наприклад, хімічні добрива, пестициди, інсектициди й інші з'єднання, використовувані в сільському господарстві водозабірних районів, незважаючи на водовідстійники і систему очищення міський води, потрапляють в неї з полів, смываемых в річки весняними і осінніми дощами, збагачуючи її нітратами (основним азотним добривом), калійними, фосфорними і цілим комплексом інших агрохімічних сполук. Небезпека нітратів полягає в тому, що, потрапляючи в організм, вони вступають в контакт з гемоглобіном крові, а це веде до розвитку раку шлунка та інших захворювань.

Шумове вплив на людину. Шумове (акустичне) вплив впливає на здоров'я людини, тому житлова і виробнича зона, де знаходиться людина, повинна бути захищена або рівень шумового впливу знижений до допустимих значень.

Тривалий вплив шуму на органи слуху шкідливо для здоров'я людини. Воно супроводжується підвищенням стомлюваності, зниження працездатності. Особливо шкідливі інтенсивні високочастотні шуми, які можуть викликати не тільки стійку втрату чутливості слуху (туговухість), а також різні зміни нервової системи і в зв'язку з цим нервові захворювання, виразкову хворобу, гіпертонію та ін При тривалих впливах не менш шкідливий інтенсивний нечутний ультразвукової шум. Джерелами сильних звукових чутних і нечутних шумів є переважно різні двигуни і механізми (наприклад, старі ліфти, неізольовані сміттєпроводи тощо). В цілях боротьби з шумом необхідно насамперед усувати або послаблювати породжують його причини шляхом раціонального конструювання будівлі і машин, ослаблення звучання ударних частин механізмів, а на транспорті (наприклад, трамваї або ж.-д. поїзда) за рахунок застосування звукоізолюючих, звукопоглинальних і знижують вібрацію коштів.

У містах об'єктами захисту від джерел зовнішнього шуму є житлові і громадські будівлі, спортивні та лікувальні установи, рекреаційні та курортні зони та прилеглі до них території. Шумові характеристики джерел зовнішнього шуму, рівні проникає в житлові і громадські будівлі звуку і рівні шуму на територіях забудови, необхідна величина їх зниження, вибір заходів і засобів шумозахисту слід визначати згідно з чинними нормативними документами. Деякі величини шумового впливу наведено в табл. 5.4.

В цілому, розроблювані заходи захисту від шуму включають містобудівні, архітектурно-планувальні, будівельно-акустичні заходи, в тому числі влаштовуючи захисні смуги з лісових насаджень і конструктивних бар'єрів (спеціальні огорожі, тильні сторони будівель тощо).

Таблиця 5.4. Значення шумового впливу в різних джерел

Джерело шуму

дБ

Поріг больового відчуття

130

Розрахунок роботи металевими заклепками

120

Мотор і пропелер літака, турбогенератор

110

Гучний вуличний шум від транспорту та інших джерел

80

Шум на трибунах спортивних

65

Слабкий вуличний шум

45

Шум в житлових приміщеннях

25-60

Ліс в тиху погоду

20

Шепіт, шелестіння листя при слабкому вітрі

10

Поріг слухового відчуття

0

Шумозахисні умови створюються за допомогою наступних заходів:

- функціонального зонування міської території і формування забудови з урахуванням необхідного ступеня акустичного комфорту;

- пристрій санітарно-захисних зон між житловою забудовою міста та промисловими зонами, комунально-транспортними підприємствами, іншими просторовими джерелами шуму;

- застосування планувальних і об'єктно-просторових рішень забудови, використовують шумозахисні властивості навколишнього середовища;

- використання шумозахисних екранів-бар'єрів, що розміщуються між джерелами шуму і об'єктами захисту від нього;

- використання підземного простору для розміщення транспортних та інших джерел інтенсивного зовнішнього шуму;

- посилення звукоізоляції зовнішніх огороджувальних конструкцій житлових і громадських будівель та ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ
Здоров'я людини як цінність. Компоненти здоров'я
Ф2.1. Екологія життєвого середовища людини
Навколишнє середовище, її склад і структура. Середовище людини і її елементи як суб'єкти екологічних відносин
Загальні поняття про систему "людина - середовище існування"
Оцінка впливу шкідливих факторів на здоров'я людини
Умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю людини: поняття, склад і види
Ф2.3. Поведінка людини в природному і соціальному середовищі
Злочини, що посягають на честь, гідність, свободу, здоров'я, життя людини. Застосування насильства відносно представника влади: поняття, склад і види
Якість будівництва, середовище та безпека
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси