Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА В СЕРЕДИНІ - ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVI ст.

Епоха боярського правління

У 1533 р. помер Василь III, призначив перед смертю регентська рада при своєму спадкоємцеві, трирічному Івана IV. Воля великого князя була порушена: до влади прийшла партія" матері великого князя Олени Глинської та її фаворита - князя Івана Овчини-Телепнєва-Оболенського. Першою турботою нового уряду стала нейтралізація рідних братів Василя III, удільних князів Юрія Дмитрівського та Андрія Старицького. Юрія схопили під час похорону великого князя, кинули до в'язниці, де він помер у 1536 р.

Напружено складалися стосунки з Андрієм Старицьким. За питомою традиції старицький князь був претендентом на свою частку в выморочном наділі брата. Уряд Олени Глинської йому відмовило, по суті підштовхнувши до виступу проти племінника. Перевага сил була занадто явним, і змова, не встиг розгорітися, негайно придушили. Андрія кинули у в'язницю, де він незабаром загинув.

З діяльністю уряду Олени Глинської пов'язані важливі державні починання - грошова реформа (1535) і реформа мір і ваг. Сенс цих кроків зрозумілий: країна не могла нормально економічно розвиватися при різних системах грошового рахунку, мір і ваг. Опікувався уряд Олени Глинської про зміцнення і розширення міст. У Москві була побудована Китайгородська стіна, що охопила системою першокласних укріплень Великий посад.

У квітні 1538 р. Олена Глинська померла. Існує припущення, що вона була отруєна. Князя Овчину-Телепнєва-Оболенського, заарештованого після смерті правительки, заморили у в'язниці.

Настала епоха так званого боярського правління. Кілька придворних угруповань, серед яких виділялися Шуйские і їх противники Вельские, повели відчайдушну боротьбу за контроль над Боярською думою і урядом.

Шуйские і Вельские по черзі приходили до влади. В 1539 р. верх взяли Шуйские, які відправили "за сторожі" боярина В. Ф. Бєльського і скинули їх прихильника митрополита Даниїла. Пізніше Іван IV запевняв, що саме тоді Василь та Іван Шуйские "самовільно нав'язались мені в опікуни і таким чином запанували". У тому ж році була зроблена спроба почати земську реформу, згідно з якою на місцях створювалися губні хати з "улюбленими" головами і старостами. Реформа передбачала, з одного боку, участь повітового дворянства, а в черносошных волостях - "кращих селян" в управлінні на місцях (насамперед розшук і суд), з іншого - обмеження влади намісників, з компетенції яких вилучалися найважливіші кримінальні справи.

В. Ф. Вельскому, за підтримки Думи і митрополита Іоасафа, вдалося повернутися до влади. Але його торжество було недовгим. У 1542 р. В. Шуйський зі своїми прихильниками вчиняє новий переворот. Бєльський був засланий, Іоасафа прогнали з митрополичого престолу з "великим безчестям". Прагнучи заручитися підтримкою церкви, Шуйские висунули на митрополичу кафедру новгородського архієпископа Макарія, видатного церковного і політичного діяча середини XVI ст.

Боярське правління самим згубним чином позначалося на майбутнє царя. Від природи розумний і вразливий, Іван IV ріс в обстановці приниження і зневаги. Великий князь став свідком потворних сцен насильства і свавілля, пам'ятних ще й тим, що сам Іван відчував своє повне безсилля і безпорадність. У душі хлопчика рано виникло почуття ненависті і ворожнечі до "супротивникам" і "викрадачів влади". Про силу цього почуття можна судити з того, що, будучи вже дорослим, він стане гаряче звинувачувати своїх пішли з життя кривдників. "Пригадую одне, - писав він князю-втікачеві Андрію Курбскому, - бувало ми (Іван і його брат Юрій) в дитячі ігри, а князь Іван Васильович Шумський сидить на лавці, спершись ліктем на ліжко нашого батька і, поклавши ногу на стілець, а на нас не гляне пі як батько, ні як опікун і вже зовсім ні як pao на панів. Хто ж може перенести таку зарозумілість?"

Пізніше протистоячі угрупування для досягнення своїх цілей заохочували найтемніші сторони душі Івана. Але, як показало час, бояри будили хвацько собі на голову: рисами характеру Івана стали жорстокість, злопам'ятство, мстивість. У роки боярського правління йдуть багато таємниці особистості Івана Грозного. Саме тоді в його душі сформувалася нестійка психологія деспота, готового то проливати потоки крові, то щиро каятися про невинно закатованих.

Підростаючий великий князь був суперечливою натурою. Наданий самому собі, він багато читав і, безсумнівно, був освіченою людиною. Однак сприйняття релігійної та світської літератури Іваном було своєрідно: він виніс з прочитаного головним чином високе уявлення про царської влади і про носії царського сану.

В 1543 р. в результаті чергового перепорота до влади приходить зі своїми прихильниками боярин Ф. Воронцов. Намагаючись призупинити ослаблення центральної влади, вони проводять писцовое опис. Його мета - не лише навести порядок у фіскальній сфері, але і обмежити пільги та імунітет церковних і світських феодалів. Правління Воронцова виявилося короткочасним. Князі Глинські домагаються його падіння. Тоді ж подорослішав Іван вперше виявив свій норов - за його наказом був убитий князь А. Шуйський. Вийшли на перший план Глинські також не зуміли утриматися у влади. В 1547 р., з вінчанням з ініціативи митрополита Макарія великого князя на царство, епоха боярського правління відходить у минуле.

Підсумки боярського правління сумні. До середини 40-х років слабкість центральної влади досягла небезпечної межі. Її безсилля, поряд з чварами всередині правлячої еліти, вело до дестабілізації, загрожує хаосом і соціальним вибухом. Висловлювало невдоволення помісне дворянство. Хвилювалися посадські люди, низи суспільства. Нагальними стали завдання досягнення соціальної і політичної стабільності, об'єднання панівного стану, зміцнення правопорядку, нарешті, відновлення сили і авторитету великокнязівської влади. Потрібні були рішучі політичні кроки, серйозні перетворення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА В СЕРЕДИНІ - ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVI ст.
Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV - ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
ЄДИНЕ РОСІЙСЬКЕ ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV-ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна
Епоха боярського правління
Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Форма правління
Боярський цар Василь Шуйський. Іноземна інтервенція
Епоха палеометалла
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси