Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 16. Сполучені штати Америки і Європейський союз: підводні камені євро-атлантичної солідарності

Трансатлантичний геополітичний союз: нові правила гри

Трансатлантичний геополітичний союз об'єднаної Європи і США є основою західної цивілізаційної геополітичної стратегії: з більшості питань світової політики США та ЄС виступають з єдиних позицій, при цьому лідерство США очевидно. Однак розбіжності між американцями і європейцями стають в останні роки досить відчутними. Європа стає все більш сильним геополітичним актором, і в трансатлантичному союзі європейські політики прагнуть грати все більш самостійну роль.

Процес європейської інтеграції йде повільно і суперечливо, але вже зараз очевидно, які безпрецедентні можливості він відкриває для європейців в сфері економіки, політики і оборони. Створення Європейського Союзу та введення єдиної європейської валюти дозволили багато в чому зблизити основні показники економічного і військового розвитку європейських країн і США. На початку нового століття сукупна економічна могутність Західної Європи фактично зрівнялася з американськими показниками: 19,8% світового ВВП проти 21% у США. За рівнем населення Європа перевершує США на 40%, частка ЄС у світовому експорті (37%) безперервно зростає і вже зараз значно перевершує частку США (16,5%). ЄС і США спільно виробляють майже 60% світової промислової продукції, їхній щоденний внутрішній товарообіг становить 2 млрд дол. США, при цьому оборот трансатлантичної торгівлі становить приблизно 370 млрд дол. у рік.

Зростаюча міць об'єднаної Європи породжує чимало розбіжностей в сучасних євроатлантичних відносинах. Насамперед західні експерти зазначають, що США та Європейський Союз мають серйозні економічні суперечності: євро відволікає значні фінансові потоки з американського ринку, ускладнює дефіцит американського бюджету, стає потужним конкурентом долара в міжнародних розрахунках, послаблює Америку в її прагненні диктувати фіксовані ціни на нафту та інші сировинні матеріали. Нинішня зона єдиної європейської валюти - найбільша у світі зона багатих країн-споживачів дорогих товарів світового ринку. Уклавши угоди про асоціацію з 80 країнами, Європейський Союз здійснює безперервну торговельну експансію: беручи до уваги значні розміри зони євро, багато компанії в Латинській Америці, Азії, Східній Європі і Північній Африці прагнуть знизити частку операцій в доларах, розширюючи мережу контрактів у євро. Зазначені тенденції свідчать про закінчення ери долара як єдиної світової валюти.

Разом з тим багато аналітиків схильні розглядати економічні розбіжності між США і ЄС як протиріччя ефективних ринкових економік, багато в чому що стимулюють економічне зростання країн Заходу. На думку експертів, ці протиріччя сприяють усуненню структурних проблем, розвитку перспективних секторів економіки обох країн (інформаційні та військові технології, авіа - і автомобілебудування тощо). Навіть у сільському господарстві, який представляє собою неефективну, субсидируемую галузь європейської економіки, суперечки між США та ЄС відбуваються, наприклад, у зв'язку з необхідністю відповідного маркування так званих генетично змінених: продуктів - проблеми надзвичайно важливою, але не загрожує міцності комплексу американо-західноєвропейських економічних відносин.

Крім економічних спорів можна відзначити і певні військово-політичні розбіжності. В останні роки в американському конгресі склалося антиєвропейський лобі. Мотив один: контроль над європейською політикою занадто дорого обходиться американським платникам податків. Наприклад, під час військових операцій в Іраку та Косово обсяг ударів США і західноєвропейських країн НАТО знаходився в співвідношенні дев'ять до одного. Американські війська в Європі обходяться Сполученим Штатам на 2 млрд дол. дорожче, ніж якщо б вони розміщувалися в США. Американські військові експерти підкреслюють, що США витрачають на оборону Л% свого ВВП, у той час як Франція і Британія 3,1%, ФРН - 1,7%. Європейські члени НАТО витрачають на військові потреби лише 60% суми американського військового бюджету.

Зауважимо також, що американців все більше дратує зростаючий європейський антиамериканізм. Американський сенатор Джо Байден підкреслює: "Ми бачимо навмисно селективний підбір фактів, що стосуються життя в США та американських дій, які подають США в найбільш невигідному світлі". Американські соціологи відзначають, що 68% опитаних французів висловили свою стурбованість щодо наддержавності статусу США і тільки 30% визнали, що за Атлантичним океаном є хоча б щось, гідне захоплення. Не висловили почуття солідарності або почуття близькості з американцями 63% респондентов1.

Одночасно в США зростає страх перед перетворенням Європи у справжнього глобального суперника. Вашингтон не бажає бачити Західну Європу (як і Японію) настільки сильною, щоб дати їй можливість кинути виклик американському лідерству. Саме тому Сполучені Штати прагнуть зберегти своє геополітичне перевагу перед Західною Європою.

Нарешті, важливо відзначити ряд євроатлантичних розбіжностей у сфері вирішення міжнародних проблем:

- при виникненні міжнародних конфліктів і проблем європейці воліють діяти через міжнародні організації, США - однобічно;

- європейці оцінюють міжнародні колізії з регіональної точки зору, США - з глобальною;

- при врегулюванні конфліктів європейці воліють використовувати політичні та економічні можливості, США не виключають для себе військового вирішення проблем.

Однак всі ці розбіжності євроатлантичного партнерства в даний час відходять на задній план у світлі нових тенденцій у світовій політиці. За даними доповіді британського Міжнародного інституту стратегічних досліджень (МИСИ; англ. International Institute for Strategic Studies), опублікованого 2009 р., частка Америки "глобальної влади" очевидно скорочується, однак американське лідерство може бути як і раніше ефективним, якщо буде підкріплена опорою на союзників, насамперед - на ЄС. При цьому президенту Обамі лондонські експерти рекомендують вести таку майстерну дипломатію, яка скоротила кількість викликів Америці з боку решти світу, оскільки США сьогодні вже не можуть слугувати моделлю для наслідування хоча б тому, що прийнята за основу ідея приватного капіталізму втрачає свою привабливість в умовах сучасного економічного кризиса2.

Таким чином, західні експерти радять американцям більше прислухатися до думки союзників, не акцентуючи уваги на розбіжностях. Саме тому в трансатлантичних відносинах між США і Європою сьогодні виникли сприятливі тенденції, і формування співпраці стало загальним стратегічним прагненням сторін. Саміт ЄС - США в Празі (2009) символізував новий рівень європейсько-американських відносин, підкресливши спільність підходів США та ЄС у сфері безпеки, енергетики та боротьби зі змінами клімату. Зокрема, Європа і США в даний час мають єдині підходи до питання про розвиток Тегераном своєї ядерної програми і відносно КНДР. Крім цього, західних партнерів об'єднує спільне прагнення впоратися зі світовою фінансовою економічною кризою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості адміністративного права Сполучених Штатів Америки і Великобританії як держав з англосаксонською правовою системою
Сполучені штати Америки в 1776-1871 рр.
Сполучені Штати Америки в 1917-1947 рр ..
Сполучені Штати Америки в 1871-1918 рр.
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА СПОЛУЧЕНИХ ШТАТІВ АМЕРИКИ
Основні геополітичні гравці: боротьба без правил
Правила адвокатської етики Затверджені Правлінням Міжнародного Союзу (Співдружності) адвокатів 22.05.1998
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Геополітична карта сучасного світу
Правило найменших витрат
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси