Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Повстання іхетуанів

Вибух ненависті по відношенню до іноземців підспудно визрівала вже давно. Невдоволення "заморськими дияволами", "іноземними варварами" ставало досить широким, причому воно проявлялося передусім на місцевому рівні, головним чином у антимиссионерских виступах. Місіонери активно діяли в Китаї, саме вони насамперед контактували з китайським селянством. Зрозуміло, що вони першими відчули на собі міць традиційної структури і силу опору Китаю усього чужого, що як раз і уособлювали в кінці XIX ст. місіонери. З літа 1898 р. і особливо після провалу реформ антимиссионерское рух все наростало і в ряді місць починало брати організовані форми. Під гаслом "Підтримаємо Цін, знищимо іноземців!" повстанці в різних провінціях країни руйнували християнські церкви і будинки місіонерів, переслідували прийняли християнство китайців (їх було дуже небагато), а заодно громили крамниці іноземних торговців, приміщення іноземних консульств в торгових центрах. Відкрита підтримка державами курсу на реформи розставила все на свої місця. Після "ста днів реформ" Китай виявився напередодні потужного вибуху народної люті, спрямованого проти хозяйничавших в країні іноземців, проти вторгся колоніального капіталу. Це був виступ проти всіх тих нових порядків, які протистояли старого, звичного, нормативного, спирався на потужні пласти тисячоліть, пофарбований не стільки навіть у конфуціанські, скільки в релігійні даосько-буддійські тони цивілізаційний фундамент.

Відчуваючи підтримку населення, уряд Китаю в кінці 1898 р. стало на більш жорсткі позиції по відношенню до іноземців, відмовляючи їм у проханнях про концесії або оренди територій. Обстановка в Пекіні ставала все більш напруженою. Іноземні місії ввели у місто збройні загони для своєї охорони. У Пекіні і по всій країні поширилися чутки про майбутню розправу з іноземцями, а також листівки, в яких висміювалися європейці, особливо місіонери. Очолило антииностранное рух суспільство Ихэтуань (Загони справедливості і миру), доктринальна основа якого сягала даосько-буддійським віруваннями, забобонами, традиційним прийомам китайської гімнастики і кулачного бою (за що повсталі пізніше отримали в європейській пресі найменування боксерів), не кажучи вже про ритуалах, амулети, заклинання і т. п.

Виступи іхетуанів почалися в провінції Шаньдун ще в 1898 р. і були спрямовані проти німецьких місіонерів, а також солдатів і фахівців, намечавших трасу залізниці. Траса не могла не торкнутися могильні землі шанованих предків, що викликало в країні особливу лють. Місцеві влади намагалися навести порядок, але, незважаючи на це, рух всі ширився. У 1899-1900 рр. воно перемістилося до столичної провінції Чжілі. Численні загони розташувалися поблизу Пекіна і Тяньцзіня. Стурбовані іноземні дипломати наполягали на прийняття рішучих заходів проти повстанців, але цинское уряд не поспішав з цим. Обстановка тим часом ставала все більш загрозливою. В кінці травня 1900 р. на нараді посланців держав було прийнято рішення направити в Пекін додатковий контингент військ для охорони місій. Крім того, на адресу цинского уряду були направлені заяви загрозливого характеру, які 17 червня були підкріплені захопленням фортеці Дагу поблизу Тяньцзіня зведеним загоном іноземних військ, що фактично означало оголошення війни.

Імператриця Цисі вагалася, не знаючи, що робити. Більшість її радників схилялася до підтримки іхетуанів і використання відповідного моменту для того, щоб дати відсіч державам. Саме ця точка зору взяла гору. Імператриця відкрила ворота Beijing перед ихэтуанями, а також ввела в місто регулярну армію, солдати якої теж були різко налаштовані проти іноземців. 11 червня в Пекіні солдати вбили на вулиці радника японського посольства Сугияму, 20 червня - німецького посланника Кеттелера. Це означало оголошення війни, що і було офіційно підтверджено указом від 21 червня (у відповідь на ультиматум держав від 19 червня). Цей указ офіційно санкціонував повстання іхетуанів, хоча і прагнув поставити їх дії під контроль влади.

Слід зауважити, що і після офіційного оголошення військових дій цинское уряд продовжував коливатися і прагнуло зберегти за собою шляхи до відступу. В принципі це можна зрозуміти. Незважаючи на офіційну захист іхетуанів, влада чітко усвідомлювали, що вони мають справу з некерованою стихією, якій слід побоюватися. І хоча стихія поки що йшла в руслі гасла "Захистимо Цін, знищимо іноземців!", ручатися за майбутнє було неможливо. Держави ж реагували на ситуацію бурхливо і діяли досить активно. В короткий термін була створена 20-тисячна союзна армія восьми держав, 3 серпня вона виступила на Пекін. Добре озброєні дисципліновані війська інтервентів легко здолали опір повстанців і 14 серпня зайняли столицю. Бігла в Сіань Цисі, швидко оцінивши обстановку, звалила всю провину за поразку на іхетуанів. Указ від 7 вересня звинуватив їх у навколишньому положенні, після чого цінських війська виступили проти іхетуанів. Повстання було придушене, потоплене в крові, а рік тому, 7 вересня 1901 р., Лі Хун-чжан від імені цинского уряду підписав з державами так званий Заключний протокол, за умовами якого Китай вибачався за заподіяну державам шкоду, забезпечував їм ряд нових пільг і привілеїв і до того ж зобов'язувався виплатити в якості контрибуції 450 млн лянова срібла (ці гроші залишилися в Китаї і були витрачені іноземцями на потреби імперії).

Повстання іхетуань було, по суті, останньою спалахом агонії старого Китаю. Воно не було звичайним селянським рухом, бо вістря його не було спрямоване, як у часи тайпінів, на захист соціальної справедливості, проти свавілля влади, за відновлення бажаної норми. Це було відчайдушний виступ рушившейся старої традиційної структури в свій захист, за збереження звичної норми, проти втручання чужинців, проти колоніалізму. Саме тому і став можливим нехай тимчасовий, але все ж союз повсталих з владою. Тих і інших об'єднували спільні інтереси. Чому ж їх союз не привів до перемоги?

Традиційний Китай виявився слабкий не тому, що повстанці були погано озброєні, хоча це зіграло свою роль. Слабкість його визначалася сукупністю багатьох причин, і не в останню чергу тим, що імперія перебувала на спадному витку свого циклу; що корупція і свавілля в країні досягли межі; що вже не було єдиного стрижня, єдиної політики, навколо якої могли б об'єднатися всі. Країну роздирали протиріччя, верхи боялись низів і не довіряли їм, а низи, у свою чергу, зневажали верхи за розкладання і пристосування, за їх готовність співпрацювати з колонізаторами. Звичайно, подібні ситуації не раз бували в історії Китаю на аналогічному витку циклічного дінастійного розвитку імперії. І вони, як зазначалося раніше, вирішувалися за рахунок потужних народних рухів або зовнішніх вторгнень, що грали очисну роль, восстанавливавших порушенную зловживаннями норму.

Власне, тайпинское повстання і було такого роду рухом, але воно не досягло успіху, причому в значній мірі із-за втручання держав. Повстання іхетуань було іншим по духу, по спрямованості, бо в цей момент головним, що загрожувало звичній нормі, стало втручання чужих їй сил. І не просто іноземців, які з часом могли б китаизироваться, як то сталося з маньчжурами, що заснували династію Цин, але структурно інших сил, грозивших всій системі як такій. При іншому збігу обставин події могли б обернутися інакше. Але на самому початку XX ст. Китай був ще не готовий до організованого опору. Воно почалося стихійно, заплуталося в протиріччях і не мало часу для стабілізації. Це і зумовило порівняно легку перемогу невеликого війська держав над безпорадним одряхлевшим гігантом. Цю перемогу не слід вважати несподіваною, навпаки, вона була логічною в ряду інших уражень Китаю, наприклад у війнах з Францією і Японією.

Слідом за перемогою держав Цисі зробила, тепер уже від свого імені, другу спробу реформ. Метою її "нової політики" було прагнення якось пристосуватися до нових обставин, модернізувати економіку країни, апарат адміністративного управління. Були, нехай зі значним запізненням, проведені реформи армії, судочинства, створено міністерство у справах торгівлі. У 1905 р. була скасована система державних іспитів, альтернативою якої стала мережа початкових, середніх і вищих навчальних закладів. У Китай повернулися втекли з нього кілька років тому реформатори, причому основне прапор перетворень тепер підняв Лян Ци-чао (1873 - 1929), який закликав країну до усвідомлення почуття національної спільності, пробудження в народі громадянських почуттів. І ці заклики знаходили відгук. Китай стрімко радикализировался. Освічена молодь, чимала частина якої навчалася за кордоном, насамперед у швидко розвивалася Японії, була налаштована дуже патріотично, її буквально переповнювали громадянські почуття, звавшие на боротьбу за відродження батьківщини, за її майбутнє. Країна була напередодні нових важливих подій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Повстання під проводом Кіндрата Булавіна (1707-1710)
Повстання Болотникова
Повстання Болотникова
Повстання декабристів
Повстання
Сунь Ят-сен і Синьхайское повстання військових
Повстання в Москві і воцаріння Лжедмитрія I
Тяготи війни. Повстання в Астрахані і на Дону
Тяготи війни. Повстання в Астрахані і на Дону
Повстання декабристів. Слідство і суд над ними
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси