Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методика коррегирующей гімнастики для очей

Поняття "міопія", "втома очей". Напружена і тривала зорова робота (читання, письмо, робота за комп'ютером, креслення і т. п.), характерна для періоду навчання у вузі, чинить негативний вплив на стан органів зору. Постійне відчуття втоми очей" в таких випадках може з'явитися причиною виникнення і розвитку міопії.

Міопія (короткозорість) - порушення зору, при якому розглядаються предмети добре видно тільки на близькій відстані. У новонароджених очі, як правило, далекозорі. По мірі росту дитини розмір його очного яблука збільшується і до 9-12 років очей набуває строго сферичну форму. Однак іноді очне яблуко дещо подовжується в передньо-задньому напрямку, в результаті чого збільшується відстань від зіниці до сітківки. В таких очах зображення віддалених предметів фокусуються не на сітківці, а попереду неї. Ці предмети людина бачить нечітко, неясно. Розвивається короткозорість.

Якщо студент, раніше добре бачив, перестає чітко розрізняти віддалений предмет (у нього, наприклад, виникає бажання наблизити книжку до очей або наблизитися до тексту, написаному на дошці в навчальній аудиторії, а також сісти ближче до екрану телевізора і т. н.), потрібно терміново звернутися до окуліста. Залишені без уваги ці початкові ознаки погіршення зору викликають відчуття важкості в очах, головний біль і відчуття наростаючої втоми при зоровій роботі. Перенапруження аккомодационного апарату, що виникає при цьому, може призвести, в свою чергу, до серйозних змін в структурах ока. Особливо уважними до появи перерахованих відчуттів повинні бути ті студенти, в сім'ях яких вже є короткозорі, так як в 30% випадків міопія успадковується. Їм рекомендується, крім запланованих у вузах профілактичних медичних оглядів, самостійно відвідувати лікаря-окуліста не рідше одного разу в навчальному році з метою більш раннього виявлення початкової короткозорості.

При напруженій і тривалій зоровій роботі, характерною для періоду навчання в університеті, потрібно стежити за правильним розташуванням джерела світла. Сучасні аудиторії для лекцій і практичних занять студентів повинні бути освітлені згідно з гігієнічними нормами, столи і стільці в них розташовані з урахуванням вимог (вікна зліва від сидячого). Самому студенту потрібно правильно вибрати місце в аудиторії по відношенню до дошки і вчитель, щоб не тільки добре чути лекційний матеріал, але і без відчутного зорового напруги сприймати ілюстрації до нього.

Не менш важливо дотримуватися вимоги освітленості при самостійних заняттях. Для виконання робіт, пов'язаних з читанням, конспектуванням, кресленням, потрібна увага до вибору місця по відношенню до джерела світла (вікна світильника). Згідно з гігієнічними нормами необхідно робоче місце розташовувати якомога ближче до вікна і сідати так, щоб світло від вікна падало ліворуч, а настільну лампу - таким чином, щоб світло від неї падало зліва тільки на робочу поверхню, а очі залишалися в тіні. Електрична лампочка в настільному світильнику повинна бути не менше 60 Вт і мати непрозорий ковпак.

Відстань від очей до книги, зошити або креслярської дошки має бути не менше 30-33 див. Воно створює оптимальні умови для роботи циліарного м'яза і дозволяє сидіти не сутулячись. При читанні не можна тримати книгу на грудях або на колінах, схиливши голову. У цьому положенні може і дихання, і кровопостачання органів голови та шиї. З тієї ж причини не рекомендується читати лежачи. Не менш шкідливо для зору читання при нестійкому положенні тексту, що спостерігається під час їзди в транспорті.

Результати дослідження останніх років, особливо щодо механізму походження короткозорості, дозволили по-новому оцінити можливість фізичної культури при цьому дефект зору.

Обмеження фізичної активності осіб, які страждають на короткозорість, як це рекомендувалося ще недавно, визнано неправильним. Показана важлива роль фізичної культури в попередженні міопії і її прогресування, оскільки фізичні вправи сприяють як загальному зміцненню організму і активізації його функцій, так і підвищенню працездатності циліарного м'яза і зміцненню склеральной оболонки ока.

Фізична культура повинна займати важливе місце в комплексі заходів по профілактиці міопії і її прогресування. Корекція зору за допомогою фізичних вправ показана як для осіб з порушенням зору в лікувальних цілях, так і для осіб з нормальною функцією зору в профілактичних цілях.

Фізичні вправи загальнорозвиваючого характеру, які застосовуються в поєднанні зі спеціальними вправами для циліарного м'яза, зміцнюючими акомодацію, надають позитивний вплив на функції міопічного очі.

При використанні загальнорозвиваючих вправ для покращення зору необхідно дотримуватися основних принципів:

- систематичність і послідовність їх застосування;

- тривалість застосування фізичних вправ;

- поступовість збільшення фізичного навантаження в окремому занятті, так і в серії занять;

- індивідуалізація фізичних вправ залежно від статі, віку, стану здоров'я.

Циклічні фізичні вправи (біг, плавання, ходьба на лижах) помірної інтенсивності (пульс 100 - 140 уд/хв) надають сприятливий вплив на гемодинаміку і акомодаційні здатність очей, викликаючи реактивне посилення кровотоку в оці через деякий час після навантаження і підвищення працездатності циліарного м'яза.

Нижче наводяться приблизні комплекси спеціальних вправ, рекомендованих для осіб, чия робота пов'язана з читанням, листом, роботою за комп'ютером (в тому числі студентам).

Корегуюча гімнастика для очей. Комплекси коррегирующей гімнастики для очей зазвичай прості і доступні у виконанні, не потребують додаткового обладнання, особливих умов. Результат виконання спеціальних вправ - висока зорова працездатність. Почати досить з 2-3 вправ. В цілому кількість вправ залежить від ступеня втоми очей: чим сильніше втома, тим більшу кількість вправ слід виконувати.

Комплекс спеціальних вправ для корекції зору

1. І. п. сидячи. Міцно заплющити очі на 3-5 с, а потім відкрити на 3-5 с. Повторити 6-8 разів. Вправа зміцнює м'язи повік, сприяє поліпшенню кровообігу і розслабленню м'язів.

2. І. п. сидячи. Швидко моргати протягом 1-2 хв. Вправа сприяє поліпшенню кровообігу століття.

3. І. в. - стоячи. Дивитися прямо перед собою 2-3 с, перевести погляд на палець витягнутої правої руки, розташований по середній лінії обличчя на відстані 25-30 см від очей, і дивитися на нього 3-5 с, опустити руку. Повторити 10-12 разів. Вправа знижує стомлення, полегшує зорову роботу на близькій відстані.

4. І. п. - стоячи. Витягнути руку вперед, дивитися на кінець пальця витягнутої руки, розташований по середній лінії обличчя, повільно наближати палець, не зводячи з нього очей, до тих пір, поки палець не почне двоїтися. Повторити 6-8 разів. Вправа полегшує зорову роботу на близькій відстані.

5. І. п. сидячи. Заплющити повіки, масажувати їх круговими рухами пальця. Повторювати протягом 1 хв. Вправа розслабляє м'язи і покращує кровообіг століття.

6. І. п. - стоячи. Поставити палець правої руки по середній лінії обличчя на відстані 25-30 см від очей, дивитися двома очима на кінець пальця 3-5 с, прикрити долонею лівої руки ліве око на 3-5 с, забрати долоню, дивитись двома очима на кінець пальця 3-5 с, розташувати палець лівої руки по середній лінії обличчя на відстані 25-30 см від очей, дивитися обома очима на кінець пальця 3-5 с, прикрити долонею правої руки праве око на 3-5 с, забрати долоню, дивитись двома очима на кінець пальця 3-5 с. Повторити 5-6 разів. Вправа зміцнює м'язи очей (бінокулярний зір).

7. І. п. - стоячи. Відвести руку в праву сторону, повільно пересувати палець напівзігнутої руки справа наліво і, не рухаючи головою, стежити очима за пальцем; повільно пересувати палець напівзігнутої руки зліва направо і, не рухаючи головою, стежити очима за пальцем. Повторити 10-12 разів. Вправа зміцнює м'язи ока горизонтальної дії і удосконалює їх координацію.

8. І. п. сидячи. Трьома пальцями кожної руки легко натиснути на верхню повіку, через 1-2 із зняти пальці з повік. Повторити 3-4 рази. Вправа покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини.

У процесі навчальної підготовки, пов'язаною з зоровим навантаженням, рекомендується виконувати спеціальні вправи зі зміною положення робочої пози, предметами, орієнтирами, які посилять не тільки емоційний фон, але і підвищать зорову працездатність.

Приблизний комплекс загальнорозвиваючих вправ у поєднанні з рухом очей

1. І. п. лежачи на спині, руки в сторони, у правій руці тенісний м'яч. Руки з'єднати спереду, перекласти м'яч у ліву руку. Повернутися в і. п. Руки з'єднати спереду, перекласти м'яч у праву руку. Повернутися в і. п. Дивитися на м'яч. Повторити 10-12 разів.

2. І. п. лежачи на спині, руки вздовж тулуба, у правій руці м'яч. Підняти праву руку вгору (за голову) і, опускаючи її, перекласти м'яч у ліву руку. Те ж виконати з лівою рукою. Дивитися на м'яч. Повторити 5-6 разів кожною рукою. При підніманні рук зробити вдих, при опусканні - видих.

3. І. п. лежачи на спині, руки вперед-в сторони. Виконувати схрещені рухи прямими руками протягом 15-20 с. Стежити поглядом за рухом кисті однієї, потім іншої руки. Дихання довільне.

4. І. п. лежачи на спині, руки вперед-в сторони. Махи однією ногою до різнойменної руки. Повторити 6-8 разів кожною ногою. Дивитися на носок. Мах виконувати швидко. Під час маха робити видих.

5. І. п. лежачи на спині, в піднятих вперед руках тримати волейбольний м'яч. Махи ногою з торканням м'яча носком. Повторити 6-8 разів кожною ногою. Дивитися на носок. Під час маха робити видих.

6. І. п. лежачи на спині, руки вперед. Виконувати схрещені рухи руками, опускаючи і піднімаючи їх. Слідкувати за кистю однієї, потім іншої руки. Виконувати 15-20 с.

7. І. п. лежачи на спині, у правій руці, піднятій вперед, тенісний м'яч. Виконувати рукою колові рухи вперед і назад протягом 20 с. Дивитися на м'яч. Змінювати напрямок руху через 5 с.

8. І. п. сидячи на підлозі, упор руками ззаду, прямі ноги злегка підняті. Виконувати схрещені руху 15-20 с. Дивитися на носок однієї ноги. Голову не повертати. Дихання не затримувати.

9. В. п. те ж, що у вправі 8. Почергово піднімати і опускати ногу. Виконувати 15-20 с. Дивитися на носок однієї ноги.

10. І. п. сидячи на підлозі, упор руками ззаду. Мах правою ногою вгору і вліво, повернутися в в. п. Те ж лівою ногою вгору і вправо. Повторити 6-8 разів кожною йогою. Дивитися на носок.

11. І. п. сидячи на підлозі, упор руками ззаду. Праву ногу відвести вправо, повернути в в. п. Те ж іншою ногою вліво. Дивитися на носок. Повторити 6-8 разів кожною ногою.

12. В. п. те ж, пряма нога злегка піднята. Виконувати кругові рухи ногою в одному і іншому напрямку. Те ж іншою ногою. Виконувати 10-15 з кожною ногою. Дивитися на носок.

13. В. п. те ж, але підняті обидві ноги. Виконувати кругові рухи в одному і іншому напрямку 10-15 с. Дивитися на шкарпетки.

14. І. п. - стоячи, тримати гімнастичну палицю внизу. Підняти палицю вгору, прогнутися, зробити вдих, опустити палицю - видих. Дивитися на палицю. Повторити 8-12 разів.

15. І. п. - стоячи, тримати гімнастичну палицю внизу. Присісти і підняти гімнастичну палицю вгору, повернутися у в. п. Дивитися на палицю. Повторити 8-12 разів.

16. І. п. - стоячи, тримати гантелі спереду. Кругові рухи руками в одному і іншому напрямку 15-20 с. Дивитися то на одну, то на іншу гантель. Виконувати кругові рухи 5 с в одному напрямку, потім 5 з в іншому.

17. І. п. - стоячи, тримати гантелі спереду. Одну руку піднімати, іншу-опускати, потім навпаки-15-20 с. Дивитися то на одну, то на іншу гантель.

18. І. п. - стоячи, гантелі в опущених руках. Підняти гантелі вгору, потім опустити. Дивитися спочатку на праву гантель, потім на ліву. Знову перевести погляд на праву гантель. Виконувати рухи очима в одному і іншому напрямку 15-20 с. Змінювати напрямок руху очей через 5 с.

19. І. п. - стоячи, у витягнутій руці обруч. Обертати обруч в одну, потім в іншу сторону 20-30 с. Дивитися на кисть. Виконувати однією і іншою рукою.

20. І. п. - стоячи, дивитися тільки вперед на який-небудь предмет. Повернути голову направо, потім наліво. Повторити 8-10 разів в кожну сторону.

21. І. п. - стоячи, дивитися тільки вперед на який-небудь предмет. Голову підняти, потім опустити, не змінюючи погляду. Повторити 10 разів.

Спеціальні вправи чергуються з вправами для зміцнення м'язів шиї і спини, передньої черевної стінки, а також дихальними вправами. Особам з короткозорістю високого ступеня небажано застосовувати вправи з тривалими і напруженими переходами з положення сидячи в положення лежачи і назад.

Комплекс спеціальних вправ з елементами спортивних ігор

Крім гімнастичних вправ в цілях профілактики прогресування міопії застосовуються рухливі ігри та елементи спортивних ігор (баскетболу, волейболу, настільного тенісу). Постійне переключення зору з близької відстані на далеку і зворотне в тренувальних вправах з м'ячем сприяє покращенню акомодації, тренування циліарного м'яза і в цілому поліпшенню зору.

Наведемо перелік спеціальних вправ з м'ячем і елементами спортивних і рухливих ігор.

1. Передача м'яча (волейбольний, баскетбольний, набивний) від грудей до партнера, який стоїть на відстані 5-7 м. Повторити 12-15 разів.

2. Передача м'яча партнеру з-за голови. Повторити 10-12 разів.

3. Передача м'яча партнеру однією рукою від плеча. Повторити 7-10 разів кожною рукою.

4. Підкинути м'яч обома руками вгору і зловити. Повторити 7-8 разів.

5. Підкинути м'яч однією рукою вгору, зловити інший (або двома). Повторити 8-10 разів.

6. Вдарити з силою м'яч об підлогу, дати йому підскочити і зловити однією або двома руками. Повторити 6-7 разів.

7. Кидки тенісного м'яча в стіну з відстані 5-8 м. Повторити по 6-8 разів кожною рукою.

8. Кидки тенісного м'яча в мішень. Повторити по 6-8 разів кожною рукою.

9. Кинути тенісний м'яч з таким розрахунком, щоб він відскочив від підлоги і вдарився об стіну, а потім піймати його. Повторити по 6-8 разів кожною рукою.

10. Кидки м'яча в баскетбольне кільце двома і однією рукою з відстані 3-5 м. Повторити 12-15 разів.

11. Верхня передача партнеру волейбольного м'яча. Виконувати протягом 5-7 хв.

12. Нижня передача волейбольного м'яча партнеру. Виконувати протягом 5-7 хв.

13. Подача волейбольного м'яча через сітку (нижня пряма, бічна нижня). Повторити 10-12 разів.

14. Гра в бадмінтон через сітку і без неї - 15-20 хв.

15. Гра в настільний теніс - 20-25 хв.

16. Гра у великий теніс біля сітки і через сітку - 15-20 хв.

17. Гра у волейбол - 15-20 хв.

18. Удари футбольним м'ячем але стінці і в квадрати з відстані 8-10 м протягом 15-20 хв.

19. Передача футбольного м'яча в парах (пас) на відстані 10-12 м - протягом 15-20 хв.

20. Кидки обруча вперед з наданням йому зворотного обертання.

Перелік вправ, що включаються в фізкультурну паузу на робочому місці при відчутті втоми очей, тяжкості голови

1. Сидячи, повернути голову вправо і вліво, нахилити вперед, відкинути голову назад, кругові рухи головою. Очі намагатися не зводити з довільно вибраної точки.

2. Сидячи, подивитися вправо, вліво, вниз, вгору, потім вправо і вліво по колу, не повертаючи голови.

3. Сидячи подивитися, по черзі фокусуючи погляд на якому-небудь близько розташованому предметі (25-30 см від очей), потім на далекому (за вікном) і навпаки.

4. Сидячи, руки за голову, нахиляти тулуб вперед і назад, вправо, вліво. Повернути тулуб праворуч, ліворуч.

5. Сидячи, прогнутися, руки вгору, голову назад - вдих. Нахилитися вперед, руки вниз - видих.

6. Сидячи, тримаючись руками за стілець, прогнутися, голову назад - вдих, опустити підборіддя на груди - видих.

7. Сидячи, притиснути зігнуту в коліні ногу до грудей, допомагаючи руками - видих. Опустити ногу, випрямити спину - вдих. Зробити те ж, піднімаючи іншу ногу.

8. Сидячи, після видиху затримати дихання на 10-15 с. Повторювати его вправу не більше 2 разів.

Спеціальна гімнастика для очей по У. Бейтсу

В цілях профілактики міопії пропонується кілька вправ-процедур за методом У. Бейтса, система поліпшення зору якого пройшла широку перевірку і отримала визнання у всьому світі. Примітно, що Бейтс, створюючи свою систему, ґрунтувався на староіндійської філософії. Так, він вважав, що основний спосіб поліпшення зору без окулярів і операцій - зняття напруги, досягнення розслабленого стану очей, повного спокою. Людина, що бажає поліпшити свій зір, повинен розслабити насамперед власну психіку, і тоді автоматично розслабляються і відпочивають очі.

Пальмінг. У свою систему Бейтс ввів вправа, що дозволяє домогтися повного затемнення, дає відпочинок очам. Він назвав його "пальмингом" (palming походить від англ. palm - "долоня"). Правильне виконання пальминга включає оволодіння його фізичної та психічної сторонами. М'яко закрийте очі і прикрийте їх чашоподібно складеними долонями рук хрест-навхрест так, щоб мізинці наклалися один на одного. Схрестіть пальці на лобі. Ніякої напруги в руках, а також століттях і бровах (див. рис. 4.1).

Пальмінг вважається найлегшим способом досягнення розслаблення. З боку психічної необхідно бачення абсолютно чорного поля перед очима. Чорного поля не треба домагатися, воно само з'явиться автоматично, як тільки буде досягнута необхідна для цього ступінь розслаблення тіла і психіки. Якщо людина здатна правильно контролювати свої думки, свою психічну діяльність, домогтися бачення чорного вдається практично миттєво.

Пальмінг дає очам відпочинок. Відпочинок розслаблює м'язи очей і одночасно активізує нервові клітини очей. Бажано робити пальмінг потроху, але часто.

Пальцеві повороти. Це вправа - перший крок на шляху ліквідації напруженого стану очей.

Поставте вказівний палець якої-небудь руки перед своїм носом (див. рис. 11.1). М'яко повертайте свою голову з боку в бік, дивлячись при цьому мимо пальця, а не на нього. Вам здасться, що палець рухається. Дуже швидко відчуття руху можна досягти, якщо ви закриєте очі і будете робити повороти таким чином, щоб кінчик носа кожен раз торкався пальця під час проходження повз нього. Якщо ж після того, як ви відкриєте очі, вони будуть "прилипати" до пальця, у вас з'явиться запаморочення і ви не зможете домогтися відчуття руху. Якщо не можете домогтися ніякої ілюзії руху, виконайте наступне: піднесіть долоні до обличчя, широко розчепіривши пальці. Робіть повороти головою, уявляючи, що пальці - це щось подібне до частоколу, і дивіться в момент їх проходження не на них, а крізь них вдалину.

Пальці повинні проходити повз вас. Чергуйте три повороту з відкритими очима та три повороту з закритими очима, бачачи проходять повз вас пальці. Робіть ці повороти завжди по 20-30 разів, не забуваючи при цьому про диханні. Ці повороти мають знімає біль ефектом.

Великі повороти. Встаньте лицем до вікна своєї кімнати, розставивши широко ступні ніг (див. рис. 11.2). Потім, переносячи вагу тіла на ліву ногу, поверніть голову і плечі до лівої стіни. Після цього, переносячи вагу тіла на праву ногу, поверніть голову і плечі до правої стіни. Зверніть увагу на те, що при повороті до правої стіни вікна проходять повз вас вліво, а при повороті до лівої стіни - вправо. Ви можете помітити, що вікна проскакують повз лише тоді, коли ви під час повороту "забираєте очі з собою". Не слід намагатися загіпнотизувати себе відчуттям цього руху. Вам треба тільки відчути відносність цього процесу: ви і вікна проходять повз один одного. Якщо ви "приєднається" до них очима, то у вас з'явиться запаморочення або легка нудота.

Під час поворотів вважайте їх кількість. Щоб досягти хорошої ступеня розслаблення, треба зробити до 60 поворотів. Цю вправу треба робити по 60-100 разів щоранку і ще стільки ж увечері. На це у вас піде дві-три хвилини.

Організація і зміст методико-практичного заняття.

Мета: ознайомитися з методикою корекції зору і зняття втоми очей.

Обладнання: плакати, малюнки, м'ячі (тенісний, волейбольний), килимок для виконання вправ, ракетка-тренажер, протокол заняття.

Хід заняття.

1. Викладач коротко повідомляє мету, завдання та структуру заняття, знайомить з поняттями "міопія", "втома очей", "корегуюча" гімнастика.

2. Студенти одночасно виконують спеціальні вправи для корекції зору. Пояснення вихідних положень, послідовність виконання, перевірка правильності виконання здійснюється викладачем. Після виконання кожної вправи рекомендується обговорити техніку його виконання, м'язові відчуття.

3. Коротко записуються (замальовуються) 2-3 спеціальних вправи (за вибором) протокол заняття.

4. Підготовлений студент виконує 6-8 загальнорозвиваючих вправ у поєднанні з рухом очей. Послідовність і правильність виконання контролюються викладачем.

5. Коротко записуються (замальовуються) 2-3 загальнорозвиваючих вправи в поєднанні з рухом очей (за вибором) протокол заняття.

Протокол заняття

Тема: методика коррегирующей гімнастики для очей

Студент

Спортивна спеціалізація

Зір - наприклад, міопія III ступеня або нормальне

Спрямованість комплексу

Зміст вправ

Дозування

Методичні вказівки

Спеціальні вправи

1. Часте моргання

2.

3.

4.

10-15 с

Максимальна частота

Загальнорозвивальні вправи в поєднанні з рухом очей

1. І. п. лежачи на спині, тенісний м'яч в руках; м'яч вперед, вправо, вліво, вгору, кругові рухи

2.

3.

4.

20-30 с

Стежити поглядом за м'ячем, голова нерухома

Вправи по У. Бейтсу

1. "Пальмінг" (чашоподібно складеними долонями рук хрест-навхрест закрити очі)

2.

3.

4.

2-3 хв

Повне розслаблення (бачення "чорного")

6. Студенти одночасно виконують пальмінг, великі, пальцеві повороти. Викладач демонструє і пояснює техніку виконання.

7. Коротко записують основні моменти в техніці виконання спеціальних процедур в протокол заняття.

8. Обговорюються результати методико-практичного заняття.

Домашнє завдання: розробити і оформити комплекс спеціальних вправ для профілактики зору, зняття втоми і стомлення очей.

В результаті даного заняття студенти повинні:

знати причини настання втоми очей і методику корелює гімнастики для очей;

вміти практично виконувати профілактичні, коригують і загальнорозвивальні вправи в поєднанні зі спеціальними.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методика проведення виробничої гімнастики з урахуванням заданих умов і характеру праці
Методика розслідування окремих видів злочинів
Сигнали очей
Методика дроблення акцій
МЕТОДИКО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ПЕРШОГО РОКУ НАВЧАННЯ
Активні методики
Методика розслідування - система наукових рекомендацій
Практика управління знаннями очима М. Габо
Індивідуальний захист очей та обличчя
Методика розрахунку інвентаризаційної вартості житлових приміщень р. в Москві
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси