Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. МАКСИМІЛІАН ВОЛОШИН (1877-1932)

Від інших поетів Срібного століття М. А. Волошин відрізняється, мабуть, найбільшою художньої амплітудою. В його творчості зійшлися, здавалося б, непоєднувані стилі й жанри: строгі формою сонети і громіздкі твори, близькі до ритмічної прози; трепетні любовні вірші і архисложные філософські поеми; символистско-езотеричні одкровення і пристрасна громадянська лірика. Волошин не примикав до літературних груп і течій, проходив по життю "близький всім, всьому чужий". Він увійшов в історію літератури як "геній місця", митець відтворив у своїх віршах і акварелях суворий вигляд Кіммерії, східного Криму. Його будинок у Коктебелі став, за висловом А.с Білого, "одним з кращих культурних центрів не тільки Росії, але і Європи". Сюди з'їжджалися відомі поети, художники, артисти: А. Н. Толстой і О. Е. Мандельштам, В. о. Вересаєв і М. А. Булгаков, Н. С. Гумільов і М. І. Цвєтаєва, В. Р. Еренбург і Є. І. Замятін, К. С. Петров-Водкін і А. П. Остроумова-Лебедєва. Саме тут, на антресолях за кольоровим панно, переховувався від червоних чоловік М. І. Цвєтаєвої підпоручик С. Я. Ефрон, а в інші дні ховався від білих секретар Феодосійського комітету більшовиків В. Хмилько-Хмельницький, непряме свідчення цього ми знаходимо в самому відомому та багато в чому підсумковому вірші Волошина "Будинок поета". Художник жив у Криму - місці, де трагізм національної усобиці сприймався особливо гостро. Волошин, мабуть, єдиний, хто залишив поетичну літопис цієї страшної епохи.

Творча біографія та художній світ М. А. Волошина

Максиміліан Олександрович Кирієнко-Волошин народився 16 травня 1877 р. в Києві у дворянській родині. Його батько, член Київської палати кримінального і цивільного суду, помер, коли хлопчикові було чотири роки. Вихованням дитини займалася мати - Олена Оттобальдівна (уроджена Глазер), жінка широко освічена, з сильним характером. З 12 років Він починає писати вірші. Один з віршів було надруковано в 1895 р., але сам поет вважав своїм справжнім літературним дебютом публікацію віршів у журналі "Новий шлях" в 1903 р. Закінчивши гімназію, юнак вступає на юридичний факультет Московського університету, проте незабаром за "схильність до різного роду агитациям" та участь у заворушеннях його відраховують студентів і висилають в Феодосії під негласний нагляд поліції.

Волошин не сприймає це як удар долі. Восени 1899 р. він вперше відвідує Європу, а через рік відправляється на будівництво Ташкентско-Оренбурзької залізниці. Середня Азія, Схід, пустеля, "несамовито-синє небо", уламки стародавніх цивілізацій - все це залишає в душі поета незгладимий слід (вірш "Пустеля", 1901). Однак Волошина тягне в Париж. З ранніх років його захоплюють французька література і мистецтво. Зовсім ще молодою людиною Волошин намітив для себе життєву програму, в основі якої лежить прагнення

Все бачити, все зрозуміти, все знати, все пережити, Всі форми, всі кольори увібрати в себе очима, Пройти по всій землі палаючими ступнями, Все сприйняти і знову втілити.

("Крізь мережу алмазну зазеленів схід...", 1903 1904) "Земля настільки маленька планета, що соромно не побувати скрізь", - писав поет матері в кінці 1901 р. Але саме Париж виявився для нього воістину преддверьем "В простори всіх століть і країн, / Легенд, переказів і повір'їв...", став батьківщиною духа, школою художнього і поетичної майстерності. Волошину приписують таку установку: "Вчитися в Парижі, працювати в Коктебелі". У Парижі він, але власним визнанням, вперше підійшов до живопису", виробив свій стиль. Поет відчуває потребу "пройти крізь латинську дисципліну форми", і це йому вдається. В техніці віршування він досягає справжніх висот; освоює наисложнейшее мистецтво сонета: неабиякий вплив справив на нього в цьому плані парнасець Ж.-М. де Ередіа, чиї сонети Волошин переводив у 1904 р. Поет насолоджується атмосферою столиці Франції, пише вірші, які незабаром складуть цикл "Париж" - свого роду пояснення в любові цьому місту, елегійна пісня прощання з молодістю молодістю. За словами самого Волошина, він вважав за краще вчитися "художній формі - у Франції, почуттю фарб - у Парижа <...> строю думки - у Бергсона, скептицизму - у Анатоля Франса, прозі - у Флобера, вірша - у Готьє і Ередіа". Але в методі "підходу до природи, вивчення і передачі її" художник стояв на точці зору класичних японців (Хокусан, Утамаро)". Ця західно-східна орієнтація в її органічному творчому при ламанні глибоко російське коріння - явище в нашій поезії досить рідкісне.

З усього духовно-естетичного різноманіття творчості Волошина можна виділити дві художні всесвіти: Париж (Франція) і Коктебель (Кіммерія). Однак два цих світу не існують у свідомості поета ізольовано. Їх зближує відчуття історії, вливається в "сьогодні". Знаменно, що "стародавній отрута отстоснной печалі" Парижа він відчуває особливо гостро

На дні дворів, під дахами мансард, Де юний Дант і отрок Бонапарт Своєї мрії світи в собі качали.

("Парижу", 19 квітня 1915)

Коли читаєш сонети Волошина, присвячені французькій революції, свідомість мимоволі переносить їх на російську грунт.

З достатньою часткою умовності у творчості поета можна виділити три основних періоди: ранній етап, твори 1900-х - початку 1910-х рр., зазначені символистско-импрессионистическими віяннями, впливом окультизму; перехідний період, пов'язаний з подіями Першої світової війни, изживанием антропософської містики; заключну фазу - творчість епохи революції та громадянської війни, історіософські роздуми про долю Росії, осмислення "трагедії матеріальної культури", посилюється вплив православної релігії. Останнє, повоєнний, десятиліття в житті поета не являє собою якісно нового етапу і є своєрідним підбиттям підсумків творчості.

"Роки мандрівок" - так називається перший цикл першого збірника віршів Волошина, який вийшов у 1910 р. ("Вірші. 1900-1910"). Цим же словосполученням сам він визначає відповідний етап свого життєвого шляху.

"У ці роки - я тільки губка. Я весь - очі, весь - вуха. Мандрую по країнах, музеям, бібліотекам: Рим, Іспанія, Балеари, Корсика, Сардинія, Андорра... Лувр, Прадо, Ватикан, Уффіці... Національна бібліотека. Крім техніки слова опановую технікою кисті і олівця", - пише Він у своїй автобіографії.

Мотив мандрівництва - один з головних у Волошина. Це і тривалі мандри поета по пустелях Азії та Середземномор'ї, і духовні поневіряння, пошуки істини. Поет сприймає свій шлях у нерозривному зв'язку з цілим всесвітом, з історією людства. Крім парнасцев, Волошин відчуває на собі вплив французьких символістів. А влітку 1905 р. береться за переклад бельгійського поета Еміля Верхарна, також віддав данину символистским шуканням. Співпрацює він і з російськими символістами (В. Я. Брюсовим, К. Д. Бальмонтом, Ф. Сологубом і ін), друкується в їх журналах, бере участь у багатьох мистецьких починаннях. Однак символізм не є всепроникною художнім методом Волошина. У 1910 р. у статті "Анрі де Реньє" він визначає свою творчу манеру як новий реалізм (неореалізм), сприймається як синтез традиційного реалізму XIX ст., імпресіонізму ("реалістичного індивідуалізму") і символізму. Волошину імпонує Реп'яху, заслуга якого полягає в тому, що він надав віршу символістів чуттєву казковість, "неквапливу прозорість, а новим символам - чіткість і відчутність". Російський поет надовго засвоїть творчий принцип Реп'яху: "відтворити, обезсмертити в собі самому і поза себе тікають миті", через швидкоплинне висловити вічне.

Але так чи інакше символистская абстрагованість і надмірність духу, вишукування в області мистецтва і філософії не ховали поета від земних проблем. "Мій Дух у Росії..." - пише Волошин, живучи в Парижі, вже тоді, в 1906 р., відчуваючи, що "у світі клубочаться криваві сни..." Один із приїздів до Росії виявляється для поета особливо пам'ятним: він стає свідком розстрілу мирної ходи 9 січня 1905 р. Свої враження від цього жахливого видовища Волошин відобразив у статті "Кривава неділя в Санкт-Петербурзі", написаної французькою мовою. Найбільше його вразило те, що стріляли по беззбройним людям, жінкам і дітям, іконам. Тема історичної відплати, народного обурення опановує творчою уявою поета ("Передвістя", 1905; "Ангел Помсти", "Голова madame de Lamballe" - обидва 1906, та ін). У вірші "Ангел Помсти" він пише:

Народові руському: Я скорботний Ангел Помсти! Я в рани чорні распаханную новь Кидаю насіння. Пройшли століття терпіння. І голос мій - пабат. Хоругва моя, як кров.

Об'єкт помсти виглядає у вірші надзвичайно невизначено, розпливчасто:

Меч Справедливості - караючий і месник - Віддам у владу натовпі... І він в руках сліпого Блисне стрімкий, як блискавка, разючий. Їм син заріже мати, їм дочка уб'є батька.

Вже тут - передбачення розгулу демонічних, з точки зору Волошина, сил цивільної війни, розриває сім'ї, твердження тотожності ката і жертви, винного і карає. Кожен, вважає Волошин, сприймає справедливість по-своєму, і кожен вважає своє розуміння єдино правильним і моральним. Тому, пише він у статті "Пророки і месники" (1906), "ідея справедливості - найжорстокіша і найбільша чіпка з усіх ідей, овладевавших коли-небудь людським мозком. Коли вона вселяє в серця і каламутить погляд людини, то люди починають вбивати один одного... Кризи ідеї справедливості називаються великими революціями". Поет відчуває подих першої російської революції, але надає насувається подій містико-символічний характер, наповнюючи смислову тканину своїх віршів біблійними образами і ремінісценціями.

Характерна заключна строфа вірша "Ангел Помсти". Тут слова Ісуса Христа, звернені до одного з учнів: "...сховай свого меча в його місце, бо всі, хто візьме меча від меча загинуть" (Мф. 26:52), а також образ чаші з вином люті, напоившим і зробили божевільними народи (Єр. 25:15-16), придбають у творчості Волошина концентрований, символічний сенс:

Не сіяч сберет колючий колос сівби. Взяв меча загине від меча. Хто раз випив хмільний отрути гніву, Той стане катом іль жертвою ката.

Втім, говорити про те, що письменник живе у цей час тільки революційними подіями і політикою, було б найбільшою помилкою. Період з 1905 по 1912 р. сам Волошин визначає як "блукання духу": "Буддизм, католицтво, магія, масонство, окультизм, теософія,

Р. Штейнер. Період великих особистих переживань романтичного і містичного характеру". Саме в цей час він переживає роман зі своєю майбутньою дружиною М. В. Сабашниковой, якій присвячує відомі вірші: "Лист", "Танах", "Ми заблукали в цьому світі...", "У майстерні" та ін. Маргарита Сабашникова, художниця і поетеса, стає для Волошина поетичною музою, уособленням жіночності та краси, яка пережила століття. Не випадково в художній свідомості письменника улюблена їм земна жінка асоціюється з царицею Стародавнього Єгипту Танах, тієї самої, що скасувала у себе в країні багатобожжя і встановила культ бога сонця Атона.

Говорячи про любовної поезії Волошина, не можна пройти повз філософського вчення В. С. Соловйова, яка зробила значний вплив на світосприйняття поета. Соловьевская етика любові, мотив Вічної Жіночності відчуваються у творчості Волошина в циклі віршів "Ainori Amara Sacrum" ("Свята гіркота кохання", 1903-1907) і вірші "Вона" (1909).

До середини 1900-х рр. слід приурочити захоплення поета теософією - містичним вченням, в якому його засновниця Е. П. Блаватська поєднала елементи брахманізму, індуїзму та буддизму, а також антропософией - західним варіантом теософії, який розробляв Р. Штайнер (в волошинської транскрипції - Штейнер). Захоплений новими ідеями, Волошин відчуває земне життя як мить, вихоплений з космічного часу, а людське "Я" як певне "ядро", переносна в "коридорах" вічності і періодично воплощающееся тілесних оболонках. Ці ідеї знаходять відображення у віршах, складових невеликий цикл "Коли час зупиняється" (1903-1905):

У безоднях ховається нове дно, Форми і думки смесились. Всі ми вже померли десь давно... Всі ми ще не народилися.

Рудольф Штайнер і його послідовники вважали, що людина в своїй стадії земного втілення є проміжною фазою еволюції його духовного "Я". Матерія вторинна, вона розвилася з духа. Це ж можна сказати і про земній кулі: перш ніж дійти до своєї нинішньої стадії, він проходив через три фази тілесного втілення, перемежаемые станом чистої духовності. Перше планетарне втілення Землі - Сатурн (сатурническая стадія), друге втілення - Сонце, третє - Місяць. Без знання цієї антропософської концепції неможливо інтерпретувати вірші Волошина "Сатурн", "Сонце" і "Місяць" (1907). Відгомони штайперовского вчення відчутні в віршах "Кров" і "Грот німф" (1907), а також у більш пізніх віршах: "Печера" (1915) та "Материнство" (1917).

Цілий набір образів антропософської космогонії укладає в собі вірш "Сатурн". Тут і майже духовний стан Землі на першій стадії свого існування (у Волошина - "згущення зоряного соку"), і ідея Штайнера про те, що в космічному становленні людини беруть участь духи волі ("творять числ і воль мерехтливий потік"), і думка про те, що Земля і щось, що передує людству, складалися спочатку з "волі", потім з "тепла", нарешті, "світла" ("мерехтливий потік") і "звуку" ("живі тканини тіла, але тіло було звук"). Не випадково дуже цінувала цей вірш близька знайома Волошина, теософ А. Р. Минцлова. Саме з нею проходить поет у 1905 р. "містерію готичних соборів", що отримує відгук у циклі віршів "Руанський собор" (1907). Волошин надзвичайно високо цінував готику як закінчене вираження середньовічної культури. За задумом поета, композиція циклу з семи віршів являє собою символічну архітектоніку: "Сім ступенів хресного шляху відповідають семи щаблях християнського втаємничення, символічно втіленого в архітектурних кристалах готичних соборів".

Вінок сонетів "Corona Astralis" (1909), за словами Волошина, виражає його відношення до світу", що містить у собі синтез релігії, науки і філософії. Тут виразніше, ніж де-небудь, чується мотив давнину людського духу в його зв'язках з Космосом. Він занурений в земне життя, при цьому прагне вічності:

І блукає він у пилу земних доріг, - Відступник жрець, себе забув Бог, Стежачи в речах знайомі візерунки.

Волошин належить до числа тих небагатьох, хто смутно пам'ятає "як відсвіти реального буття, свої мандри по назад спрямованому часу". Подібні люди (або пророки) "знають так багато, що ледве в силах винести цей страшний вантаж. І найстрашніше - що немає у них можливості застерегти людей від можливого майбутнього, бо їм не вірять <...> Ось вони-то і є вічні мандрівники, що йдуть агасферовыми шляхами, які за прозорість для них минулого і майбутнього платять страшну цепу: вони приречені на вічне внутрішнє самотність..."

Закритий нам шлях перевірених орбіт, Порушений лад молитовного ладу... Земним богам земні храми ладу, Нас жрець землі землі не причастит.

Песимізм поета має не стільки життєво-психологічну підоснову (розрив з дружиною), скільки містико-антропософские обриси. Але він викликаний усвідомленням одвічного трагізму становища поета у світі, його вічної земної невлаштованості. "Corona Astralis" - це звістка про те, що йому місію Спасителя людських вад і помилок:

Вигнанці, блукачі і поети, - Хто прагнув бути, але стати нічим не зміг... У птахів - гніздо, у звіра - темний лог, А посох - нам і жебрацтва заповіти.

З 1906 по 1914 р. Волошин живе в Росії, в Москві і Петербурзі, літні місяці проводить в Коктебелі, відчуваючи свою внутрішню спорідненість з "землею, насиченою еллінізмом і руїнами Генуезьких і Венеціанських веж". Тут, починаючи з 1903 р., на самому березі моря, будується його будинок, притулок творчого натхнення, своєрідна Мекка для численних служителів мистецтва і літератури. Ктшерии - так на старовинний лад називав поет східну область Криму - Волошин присвятив понад 60 вірші (найбільш відомі з них увійшли в цикли "Кіммерійські сутінки" і "Кіммерійська весна"), вісім статей, не кажучи вже про акварелях і зроблених на них віршованих написах. Кіммерійська живопис і поезія Волошина взаємодоповнюють один одного. При цьому кіммерійські вірші поета - не пейзажна лірика, а "зліпок душі" цих місць, образ сьогоднішній і вічний. Те ж можна сказати і про живопис: це не просто фотографічне відтворення кримської екзотики. З одного боку, пейзажі Волошина конкретні і впізнавані, реалістичні в кращому сенсі цього слова при всій умовності використання кольорів. З іншого боку, акварелі Волошина - філософські твори, що несуть на собі печатка цієї стародавньої країни.

"Роки перед війною я проводжу в коктебельському затворі, і це дає мені можливість знову зосередитися на живопису..." - йдеться в автобіографії поета. Кіммерійську гармонію зруйнувала почалася світова бійня. За тиждень до фатального пострілу в Сараєво поет але пропозицією своєї колишньої дружини виїжджає до Швейцарії, в Дорнах, щоб взяти участь у будівництві Гетеанума (храму святого Іоанна), який повинен був символізувати єднання релігій і націй. У цей період релігійний пацифізм - основне початок світосприйняття поета, що виявився у віршах, що склали збірку "Аппо Mundi Ardentis. 1915" ("У рік палаючого світу. 1915", 1916). Він у чомусь близький Ромна Роллану, який сформулював свою позицію в збірнику статей "Над сутичкою". "Один серед ворожих ратей", Волошин як би вбирає в себе болю людства, судоми світу, відчуваючи свою відповідальність - поета, мислителя, гуманіста - за те, що відбувається, і своє безсилля. Ратником ополчення другого розряду Волошин підлягав призову в армію. Не бажаючи стати дезертиром і ховатися за тендітними степами антропософского храму в Дорнахе або Національної бібліотеки в Парижі навесні 1916 р. він їде в Росію, а вже восени Волошина призивають в армію. Він офіційно звертається до військового міністра, відмовляючись "бути солдатом як європеєць, як художник, як поет" і висловлює готовність понести за це будь-яке покарання. З цього моменту Волошин вже ніколи не покидає батьківщину. Болісно важко, він сприймає Жовтневу революцію і громадянську війну. Живе в Коктебелі, багато працює. У пресі одна задругой з'являються його книги: "Иверни" (1918), "Верхарна: Доля. Творчість. Переклади" (1919), "Демони глухонімі" (1919). Поет стає свідком тих жахів, моторошна наочність яких вражає нас у вірші "Терор" (1921) та інших творах з циклу "Усобица" (1919-1922).

Книга поем "Шляхами Каїна" (1922-1926) являє собою історіософське і культурологічне дослідження цивілізації, в якому, за словами Волошина, сформульовані всі його "соціальні ідеї, більшою частиною негативні". Художник визначає свій основний принцип світосприйняття (в сенсі космічному і соціальний): гармонія рівноваг ("Космос", 1923), з самого себе яке народжується противотворство, яке є джерелом існування світу, його способом і формою. "Світ відчутних і стійких рівноваг" приречений на розпад, хоча і зберігає деяку надію на порятунок. Автор книги багато в чому відштовхується від теорії Освальда Шпенглера ("Занепад Європи"), пафос якої складають безвихідну кругообертання історії (ідея "долі-часу") і неминуча загибель культури перед обличчям механистическо-споживацької цивілізації. Біда людини в тому, що, підібравши ключі до заборонених таємниць природи, він "перетворив весь світ, але не себе". На відміну від давніх, сучасний європеєць не враховує "моральної суті" сил природи. Будь-яка створена ним машина на ґрунті людської жадібності перетворюється на демона і поневолює свого творця ("Машина", 1922). Причому мається на увазі кожен "...продешевивший дух / За радості комфорту та міщанства" - незалежно від того, пролетар він чи буржуа. Людська мораль, зазначає Волошин слідом за М. Метерлинком і П. де Сен-Віктор, завжди вважалася тільки з силою. Виразом се був спочатку кулак, потім меч і, нарешті, порох, з винаходом якого людство потяглося до прірви. Воно приречене стати "шлунковим соком" в травленні "кількох восьминогів" промисловості, якщо не стане на шлях самообмеження своїх егоїстичних інтересів. Тільки "особисте моральне усвідомлення" всього, що відбувається може протистояти війні і розпаду, вважає поет, адже кожен "добровільно прийняв на себе своє життя і на Суді дасть свій індивідуальний відповідь, який буде мати в собі значення космічне". Не випадково апокаліпсичним чином Суду, баченням "всередині себе" "сонця у зоряному колі" ("Суд", 1915) завершується книга Волошина.

У листопаді 1920 р. в Криму остаточно встановилася радянська влада. Волошин виявляє бажання читати лекції у відчиненому народному університеті, який очолює В. о. Вересаєв. Поет бере активну участь у культурному будівництві, дбає про збереження пам'яток історії. Його обирають почесним членом Російського товариства з вивчення Криму, і Волошин ділиться своїми знаннями з геологами, археологами, вулканологами, істориками-краєзнавцями. Він живе у своєму коктебельському будинку, який знову стає притулком для багатьох вчених, митців, літераторів, артистів. Знову звучать вірші, ставляться спектаклі, читаються доповіді, влаштовуються прогулянки по Карадагу. Надійною берегинею домашнього вогнища стає друга дружина художника Марія Степанівна Заболоцька. Але, на жаль, погіршувалося здоров'я. Дуже болісно переживав Волошин удар, нанесений йому ортодоксальної прессой1. Важким було і матеріальне становище. Лише в листопаді 1931 р. за постановою Раднаркому РРФСР поетові (разом з А. Білим і Р. В. Чулковым) була призначена довічна персональна пенсія. У серпні 1932 р. Максиміліана Волошина не стало.

* * *

Поезія М. Волошина ширше будь-якого її сприйняття-саме тут кореняться пов'язані з цим закономірності та парадокси. Його вірші про Росію заборонялися як за більшовиків, так і при "добровольців", а вперше виконувалися з естради в єврейському літературному суспільстві Феодосії. За життя поета і в наступні п'ять-шість десятиліть його твори поширювалися "таємно і крадькома" у тисячах екземплярів. Вірш "Російська революція" (1919) приводило в захват таких полярних людей, як В. М. Пуришкевич і Л. Д. Троцький. У 1919 р. білі і червоні, захоплюючи по черзі Одесу, починали свої відозви одними і тими ж словами з волошинського "Брестського миру" (1917). Все це переконувало поета в тому, що "в моменти вищого розладу" йому "вдавалося, кажучи про спірне і сучасному, знаходити такі слова і таку перспективу, що її приймали і ті і інші". Проте, зібрані в книгу, ці вірші не пропускалися ні правого, ні лівого цензурою, оскільки ні та, ні інша не могли прийняти головну установку Волошина: "Людина... важливіше його переконань. Тому єдина форма активної діяльності, яку я собі дозволяв, - це заважати людям вбивати один одного".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Олександр Грін (1880-1932)
Російсько-турецька війна 1877-1878 рр ..
Російсько-турецька війна 1877-1878 рр. і внутрішні зовнішні" проблеми
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ І. А. Буніна
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
Творча біографія та художній світ М. С. Гумільова
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси