Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 16. Концепція культури в этногеографии

Встановлення дильтеевской традиції, як би велике було її вплив, не вичерпували різноманіття методологічних підходів у сфері культурології і не відвернули культурологів від пошуків в арсеналі точних наук методів, прийнятних для вивчення культурних феноменів. Продовжувала існувати потужна лінія, що зв'язує природничо-науковий раціоналізм і гуманітарне знання. Вона харчувалася в тому числі і філософськими настановами, наприклад філософією позитивізму, що одержала широке визнання і поширення в європейській інтелектуальній сфері та існувала у найрізноманітніших варіаціях. Близькою до неї виявилася пізнавальна орієнтація, питавшаяся науковою філософією марксизму, який вимагав будувати социогуманитарное знання у злагоді з загальною методологією науки. Продовжували працювати і вчені, відмовлялися від усякої філософсько-методологічної орієнтування як спотворює чистоту природного досвіду і зростає з нього теоретичного знання. Вони прагнули широко використовувати у сфері гуманітарних наук ті досягнення, які виявлялися ефективними в самих різноманітних областях природознавства, особливо наближених до гуманітарної сфери. Такими стали біологія, антропологія, географія. Їх вплив у культурологічних областях знання було деколи не просто значним, але навіть визначальним. Це стосувалося, як вже було сказано, дарвінізму, проникнення якого в гуманітарні та соціальні науки - факт добре відомий. Меншою мірою ця популярність торкнулася географічних наук. Але у другій половині XIX - на початку XX ст. їх вплив було надзвичайно значним. Найбільше воно залишило свій слід в історії науки як прояв географизма і прагнення подолати так званий географічний фактор.

Методологічний сенс географизма

Історія взаємозв'язків і відносин географії і наук про культуру - цікава і повчальна в методологічному відношенні тема. Вона показує, як спроби використовувати в культурології методи природничих наук майже неминуче призводять до включення проблем культури в розряд природознавства. Таке включення можливо, коли не враховується своєрідність культурного феномену, до якого незастосовні в повній мірі точні методи природничих наук і властивий їм раціоналізм.

Географічний підхід до побудови загальної теорії культури, незважаючи на багато зусиль провідних вчених XIX-XX ст., виявився в результаті неефективним - саме в силу його гіпертрофування і зневаги кордонами і можливостями використання. Останні ж були досить скромні. Тим не менш, натуралістичні погляди на культуру, суспільство та історію не зникли. Вони виявляються спорадично по мірі того, як з'являються нові методи, які претендують на більший охоплення явищ дійсності і універсалізм. Такими прикладами є екологічна лінія в гуманітарних науках, роботи Л. II. Гумільова, нарешті, синергетичний підхід, про який вже говорилося вище.

Нові методи виникають, головним чином, в природознавстві, але й воно саме все більш насичується поняттями і смислами, запозиченими з гуманітарних наук.

Хоча підходи, подібні географічному детерминизму, здаються вузькими і односторонніми, їх відновлення відбиває нагальну потребу створити культурологічну теорію на базі загальнонаукової методології та відповідності общенаучным критеріями раціонального знання. Культурологія завжди буде мати потребу в досвіді природничих наук.

З позицій географизма намагався пояснити деякі явища культурного життя В. Р. Богораз. Створюючи для цих цілей спеціальну теорію, він спирався на серйозну наукову традицію. У його теорії видно, як у дзеркалі, всі достоїнства і недоліки, властиві одностороннього розуміння проблеми пояснення культури за подобою природничо-наукового процесу. В його багатопланової наукової діяльності і багатому науковому доробку, що відноситься до галузі етнографії, релігієзнавства, лінгвістики та фольклору, є ряд робіт, що належать до загальної теорії культурних процесів. Якщо перші отримали міжнародне визнання і визначили місце В. Р. Богораза як "класика сучасної етнографії", то другі, викликавши до себе в момент їх появи гострий, але короткочасний інтерес, залишилися поза увагою і, по суті, випали з історії вітчизняної культурології, не отримавши об'єктивної оцінки. Учений спробував синтезувати в своїй теорії настільки протилежні концептуальні підходи, що вона безперечно була приречена на невдачу, але сам досвід побудови загальної теорії культури був цілком закономірний, відповідав нагальної потреби гуманітарного знання і звертався до тих ідей, які володіли певною актуальністю і науковою добротністю. Повний виклад цієї теорії представлено в монографії "Поширення культури на Землі" (1928). Перш ніж звернутися до її змісту, слід розібратися в тих методологічних принципах, на яких вона будується.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проблема культури в этногеографии В. Р. Богораза
Аналітичні концепції кризи культури
Цивілізаційні концепції культури
Концепція універсалізації культури
Психоаналітичні концепції культури
Методологічні основи юридичної психології
Сенс і самоцінність юності та цільові орієнтири середнього (повного) загальної освіти
Морально-філософський сенс прощення
Філософський зміст проблеми
Ситуації, при яких компанії має сенс виходити на міжнародний рівень
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси