Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетингові дослідження
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Визначення досліджуваної сукупності

Визначення досліджуваної сукупності (target population) - перша стадія побудови вибірки.

Досліджувана сукупність - це безліч елементів або об'єктів, які мають цікавить дослідника інформацією і про яких потрібно зробити висновки. Визначити досліджувану сукупність означає прийняти рішення про те, які елементи або об'єкти повинні мати шанс бути включеними у вибірку, а які - ні.

Визначити досліджувану сукупність часто буває досить складно. Припустимо, потрібно оцінити реакцію споживачів на новий бренд чоловічої туалетної води. Кого слід включити в досліджувану сукупність? Всіх чоловіків взагалі? Чоловіків, які користувалися туалетною водою протягом останнього місяця? А може бути, треба включити і жінок, так як деякі з них купують туалетну воду для чоловіків? Перед тим, як визначити досліджувану сукупність, слід відповісти на ці питання. Однак потім часто доводиться з тих чи інших міркувань відходити від найкращого з змістовної точки зору визначення досліджуваної сукупності.

Досліджувана сукупність визначається в термінах елементів (elements), одиниць відбору (sampling units), просторової протяжності (extent) і часу (time).

Елемент досліджуваної сукупності - це об'єкт, про який або від якого повинна бути отримана інформація. При опитуваннях це, як правило, потенційний респондент.

Одиниці відбору - елементи або групи елементів, які доступні для відбору в ході побудови вибірки. Припустимо, наприклад, що фірмі потрібно оцінити реакцію споживачів на нову лінію губної помади і вона хоче включити у вибірку жінок у віці 18 років і старше. Якщо є можливість безпосередньо відбирати жінок потрібного віку, наприклад, з якихось списків, то й одиницями відбору, і елементами вибірки є жінки у віці 18 років і старше. Припустимо тепер, що такої можливості немає. Тоді одиницями відбору служать домогосподарства, а елементами вибірки - раніше жінки у віці 18 років і старше.

Говорячи про просторової протяжності, мають на увазі вибір географічних меж, в яких буде проводитися дослідження, а говорячи про часу, - вибір часового діапазону, протягом якого буде проводитися власне опитування.

Пояснимо принцип визначення досліджуваної сукупності на прикладі проведеного в США дослідження за замовленням мережі супермаркетів:

1) елементи: чоловіки чи жінки - глави сімей, відповідальні за більшість покупок, здійснених сім'єю в магазинах;

2) одиниці відбору: домогосподарства;

3) просторова протяжність: континентальна частина штату Атланта;

4) час: 1994 р.

Вибірка дослідження Фонду Громадська Думка "Інтернет в Росії / Росія в Інтернеті", про який вже йшла мова вище (див. с. 170):

1) елементи: особи у віці 13 років і старше, що проживають у міських населених пунктах. Через ресурсних обмежень досліджувану сукупність - населення Російської Федерації в цілому - довелося змінити, виключивши, по-перше, дітей молодше 13 років через необхідність розробки спеціальної анкети і додаткової підготовки інтерв'юерів, а по-друге, сільське населення, так як частка користувачів Інтернету на селі істотно нижче, а вартість дослідження вище, ніж у місті;

2) одиниці відбору: домогосподарства;

3) просторова протяжність: вся територія Російської Федерації, за винятком Чеченської республіки, яка була виключена з-за неможливості проведення опитувань на її території;

4) час: з 14 по 30 вересня 2000 р.

Прикладами списків можуть служити телефонна і адресні книги, список підприємств галузі і, нарешті, географічна карта.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Призначення покарання за сукупністю злочинів і вироків
Реєстраційні методи визначення якості товару
Право інтелектуальної власності як сукупність авторських, суміжних, патентних та інших виняткових прав
Визначення тренду ряду
ІННОВАЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ, ПРОЦЕС: ОСНОВНІ ВИЗНАЧЕННЯ
Визначення страхового тарифу
Визначення формату розміщення
Приблизний перелік показників, необхідних для визначення досліджуваного товару
Сукупність злочинів: поняття, види і значення
Визначення Інституції Юстиніана
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси