Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Возз'єднання України з Росією

У 1648-1654 рр. (Визвольна війна) війська Богдана Хмельницького вели боротьбу проти Речі Посполитої. У квітні 1653 р. до Москви прибуло посольство гетьмана на чолі з козаком Кіндратом Бурляем та козацьким полковником Силуяном Мужиловским. Розгром був би небезпечний для Росії, т. к. не залишилося б можливості повернути Смоленськ і приєднати українські і білоруські землі. Ще в 1651 р. на спеціальному Земському соборі обговорювалося питання про приєднання України (вирішили взяти "під високу государеву руку"), але цар відкладав остаточне рішення. Восени 1653 р. зібрався ще один Земський собор про приєднання України. Кожен стан засідав окремо і брало своє рішення. Дворяни, посадські люди, бояри, духовенство. 1 жовтня 1653 р. у свято Покрови Пресвятої Богородиці оголошено "проти польського короля війну вести, а Богдана Хмельницького з Військом Запорозьким з містами і селами прийняти". Посольство очолив боярин Вас. Вас. Бутурлін (в 1655 р. був смертельно поранений у битві з татарами під Озерною). Всього понад 40 осіб. У посольстві брав участь Артамон Матвєєв, царський фаворит, голова московський стрільців. У 1670 р. він очолив Посольський наказ. Посольство виїхало з Москви 9 жовтня 1653 р. Поспішали так, що не стали чекати інструкції послам, царської грамоти до гетьмана та знаки гетьманської влади - булави, парадної ферязи (жупана) і горлатной шапки. Отримали вже на кордоні в Путивлі 18 грудня. У булави не виявилося 4 іскорок, довелося, мабуть, самим вставляти дорогоцінні камені. 20 грудня перетнули кордон. 31 грудня посольство підійшло до Переяславлю. Козаки зустрічали салютом із рушниць. Після Переяславської Ради річ Посполита в 1654 р. уклала союз з Кримом. Росія та Україна втягуються у антиосманскую боротьбу. У них шукали опору Молдова і Валахія.

-1667 рр. - Російсько-польська війна

Головною метою військових дій в 1654 р. було взяття Смоленська. Облягали з червня, 2 вересня почалися переговори про здачу міста. 23 вересня цар з 32 полицями підійшов до міста. Смоленський воєвода Обуховичем і полковник Корф з гарнізоном склали до ніг царя зброю, прапори і пішли в Литву. Російським воєводою у Смоленськ призначений Григорій Гаврилович Пушкін. Восени 1654 р. військові дії продовжилися. Війська Речі Посполитої та Кримського ханства з'єдналися під Брацлавом 1 січня 1655 р. Корпус Б. В. Шереметєва підійшов на з'єднання до Хмельницького з Бєлгородської риси, з'єдналися 13 січня під Білою Церквою і пішли на південь. Велика битва відбулася 19-22 січня 1654 р. між містами та Ставище Ахматов. Російські війська 16 тис., стільки ж у Хмельницького. Змогли виграти, незважаючи на сильний мороз. 1 липня 1655 р. полки Хмельницького і Бутурліна перейшли в наступ. Захопили Брацлавщину, Поділля, Волинь, в середині вересня 1655 р. обложили Львів. У Білорусії теж успішно. Російські війська взяли Полоцьк, Вітебськ, Могильов, Гродно, Вільно і Ковно, підійшли до Бресту.

8 липня 1655 р. війну проти Речі Посполитої початку Швеція. 29 серпня король Карл X увійшов до Варшави, а у вересні взяв Краків. Влада Яна-Казимира визнавали тільки Львів, Торунь, Брест і Ченстохов. Польський король утік у Сілезію. Для Речі Посполитої надія тільки на татар. 100-тисячна орда Мухаммед-Гірея у другій половині вересня увірвалася на Україну і відрізала облягали Львів полиці від тилу. Хмельницький і Бутурлін змушені зняти облогу і, взявши з міста контрибуцію, 31 жовтня 1655 р. повернули проти Мухаммеда-Гірея. 9-12 листопада у містечка Озерне перемогли, хан втратив 10 тис. воїнів. Він пішов з України, підписавши договір з Хмельницьким про світ.

Успіхи російської та української армій викликали в Москві ілюзію повного розгрому Речі Посполитої. В оточенні царя ряд вельмож висловлювався за посилення натиску на Балтиці - Ордін-Нащокін і його оточення. Для війни з Швецією потрібні союзники. Посол Мышецкий 13 березня 1656 р. вирушив до датському королю Фридерику III (грамоту вперше в історії російської дипломатії Олексій Михайлович підписав особисто). Але війну розпочали, не отримавши відповіді на пропозицію про союз. Війну Данія оголосила 1 липня 1657 р., коли Росія змушена була згортати військові дії. Переговори про мир і союз з Річчю Посполитою закінчилися восени 1656 р. Таким чином, Росія різко змінила курс зовнішньої політики і почала війну проти Швеції, не уклавши антишведского союзу і розваливши реальний антипольський. Богдан Хмельницький відстоював колишню лінію боротьби з Річчю Посполитою.

Мирні переговори показали повну несумісність позицій. Глава російської делегації князь Микита Іванович Одоєвський вимагав всю Україну, Білорусію й Литву. Від Польщі Ян Красиньский наполягав на поверненні всіх втрачених земель, в тому числі Смоленська. За пропозицією Хмельницького російська делегація стала пропонувати кордон по Південному Бугу. Цар розпорядився говорити тільки про антишведском союзі, і питання про Україну був знятий. 24 жовтня 1656 р. підписали перемир'я, за умовами якого обидві країни вели війну проти Швеції, але самостійно. Річ Посполита відстрочила вирішення українського питання, і значна частина шведських військ була виведена з Польщі для війни проти Росії. Росія опинилася в міжнародній ізоляції. З осені 1655 р. Росія готується до війни з Швецією. З головними силами на Ригу рушив Олексій Михайлович. Командував Яків Куценетович Черкаський. Взявши штурмом Дінабург, Кокнес, 21 серпня 1656 р. почали облогу Риги. Але погано підготовлені, ні флоту, проблеми з постачанням. В жовтні 1656 р. облогу Риги зняли. Військові дії вели також армії Трубецького (вона взяла Дерпт) і армія Потьомкіна і Пушкіна (в Карелії і в Іжорської землі). 3 червня 1656 р. Петро Іванович Потьомкін осадив Нотебург і взяв Нієншанц в гирлі Неви. Але закріпитися на узбережжі Балтики без підкріплення він не міг і відійшов до Новгороду.

Незважаючи на війну, уряд Швеції сподівалося на зближення з Росією і поворот її проти Речі Посполитої. 30 червня 1656 р. Карл X писав Хмельницькому про можливе розширення антипольського союзу за рахунок царя Московського і татарського хана. У Росії не було прямих контактів з Туреччиною, там діяли тільки дипломати Хмельницького (Лаврін Капуста). Хмельницький не хотів привертати увагу Османської імперії до возз'єднання України з Росією. З відома Москви він навіть продовжував іменувати себе рабом і холопом турецького султана, аби татари не нападали на Україну. Лаврін Капуста домігся, щоб султан заборонив хану нападати на Україну за умови, що українські козаки не будуть нападати на Крим.

У 1657 р. шведи влаштували похід на Псковсько-Печерського монастиря і на Гдов. У битві під Гдовом Хованський розбив шведів, майже дійшов до Фінської затоки, але без підтримки повернувся в Псков. У 1658 р. він намагався взяти Ревель і Нарву. Однак Польща знову відновила воєнні дії, і почалися переговори зі Швецією про світ. Війна зі Швецією закінчилася в 1661 р. Кардисским світом, зберегла колишню довоєнну кордон. До 1700 р. тут все залишалося без змін.

В останні місяці життя Богдан Хмельницький домігся успіхів у складанні антипольської коаліції - Україна, Молдавія, Валахія, Трансільванія і Швеція. Хмельницький був тяжко хворий, а його генеральний писар Іван Астафьевич Виговський дотримувався інших поглядів. Він хотів бачити Україну під слабкою владою польського короля. 27 липня 1657 р. Богдан Хмельницький помер від крововиливу в мозок. Розкол - козацька старшина за союз з Росією чи за перехід України під владу польського короля за підтримку з боку Туреччини або Кримського ханства.

Сподвижники клялися, що виберуть гетьманом Юрія Хмельницького, але кволий здоров'ям і недалекий. Єдиний реальний претендент Виговський. Юрася навіть не позбавляли влади, просто обрали нового гетьмана. В козацьке військо він потрапив випадково: служив канцеляристом при війську Речі Посполитої, потрапив у полон до татар в 1648 р. і був викуплений Хмельницьким. Був популярний в народі, і не користувався симпатіями козаків. Виговський спочатку продовжував політику Хмельницького: союз з Кримом і Швецією проти Речі Посполитої. Потім погодився на автономію у складі Речі Посполитої. Проти Виговського підняли повстання козаки Полтавського і Миргородського полків на чолі з полковником Мартином Пушкарем. Вони звинуватили Виговського в зраді на користь Польщі. Щоб убезпечити себе, він зібрав нову Раду, і його на ній знову обрали гетьманом. Московське уряд підтвердив законність цього обрання. Пушкар слав доноси в Москву про зраду Виговського. У Москві вирішили не втручатися в українські справи. Москві був потрібен світ, і вона взяла на себе роль посередника.

Виговський навесні 1658 р. закликав на допомогу кримських татар. Під Полтавою загони Пушкаря розбиті, і він загинув. Це прямий виклик московській політиці. В якості союзників розглядав кримського хана і річ Посполиту. Але польські сенатори і шляхта вимагали повернення до порядків, що існували до 1648 р. Виговський відкрито виступив проти Росії і влаштував похід на Київ. У серпні намагався взяти місто, але 24 серпня російський гарнізон зміг зняти облогу. У вересні 1658 р. цар розіслав грамоти про зраду гетьмана. Противники Виговського активізуються на Лівобережжі Дніпра. Вони обирають свого тимчасового наказного отамана Івана Безпалого і разом з російськими воєводами Гріг. Гріг. Ромодановським і Федором Федоровичем Куракіним починають військові дії. Російське військо Олексія Микитовича Трубецького вийшло з Путивля і 19 квітня 1659 р. обложило Конотоп. 2 місяця простояли, і 27 червня несподівано російське військо атакували козаки. Дворянська кіннота почала переслідувати козаків, але ті заманили в засідку. Князю Семену Романовичу Пожарському відрубали голову (выбранил хана за московським звичаєм і плюнув йому в очі), а князь Семен Петрович Львів через 2 тижні помер у полоні від хвороби. Понад 5 тис. полонених за наказом Виговського і хана вивели в поле і порубали шаблями. За один день загинув цвіт московської кінноти. Трубецькой повільно відступив до Путивля. Після поразки Трубецького татари обійшли Білгородську засічну лінію і пройшли по глибинних районів Росії до Воронежа. У Росії багато противників - річ Посполита, Швеція, Крим і групування Виговського.

Але оскільки Виговський діяв разом з поляками, проти нього повстало населення. У вересні 1659 р. на Раді в Переяславі гетьманом став Юрій Хмельницький. Більше в пам'ять про Богдана і на знак єдності з Росією. Москва висунула вимоги, що обмежують права України: гетьман посилає військо за наказом царя, без волі царя не міняти гетьманів. А старшина вимагає розширити права України: російськими військами на Україні командує гетьман, переговори Москви з іншими країнами по українських справах лише в присутності українських послів, російський гарнізон тільки в Києві.

Восени 1660 р. річ Посполита теснила царську армію в Білорусії, і російські війська для відволікання супротивника почали похід у Галичину. Шереметєв капітулював, а Юрій перейшов на бік короля. Шереметєва відвезли в Крим де тримали понад 20 років, чекаючи викупу. За умовами капітуляції, підписаної Шереметевым, російські війська повинні були піти з України. Київський воєвода Юрій Микитович Борятинский не став виконувати. Шереметєвих багато, а я корюся указами царя!

Таким чином орієнтація частини козацької старшини на річ Посполиту і непродумана політика московського уряду обмежити автономію України призвели до її дроблення на 2 частини. В 1663-1664 рр. це дроблення закріпилося. На Правобережжі обрали гетьманом Павла Тетерю, а Лівобережжя прибічника Росії Івана Мартиновича Брюховецького (1664-1668). У 1663 р. річ Посполита за підтримки Тетері невдало спробувала захопити Лівобережжя, як і російські сили з козаками не змогли взяти правий берег. Дніпро став реальною кордоном Росії і Речі Посполитої.

30 січня 1667 р. було укладено Андрусівське перемир'я. До Росії відійшли Смоленська, Новгород-Сіверський, Лівобережна Україна, на правому березі Дніпра Київ з передмістям (формально на 2,5 року, фактично назавжди). Запоріжжя юридично спільне володіння Росії і Речі Посполитої. Правобережна Україна і Білорусія залишилися за Польщею. Надалі йшло польсько-російське зближення, що дозволило Польщі, Росії та Україні відбити натиск Османської імперії. У Польщі в 1668 р. обирали нового короля (французький принц Конде, герцог Нейбургский або Михайло Вишневецький).

Навесні 1672 р. 300 тис. "воїнів пророка" перейшло Дунай, і почали дії проти Речі Посполитої. У серпні військо підійшло до Кам'янця-Подольску, польський гарнізон якого незабаром капітулював. Росія за умовами союзу теж взяла участь. Донські козаки вийшли в Азовське море і напали на Крим, запорожці вдарили з півночі на Перекоп. Російські війська підходили до Дніпра, якщо перейдуть - це війна. Правобережна Україна знову попросила захисту у Росії, а столицею всієї України стало місто Чигирин. 2 серпня 1677 р. турки почали облогу Чигирина, близько 1000 вбитих і багато поранених. Основні сили Ромодановського та Самойловича (гетьман з 1672 р.) в ніч з 25 на 26 серпня форсували Дніпро. З 27 по 29 серпня ішов бій. Підсумком було зняття облоги Чигирина. На початку липня 1678 р. турецька армія і кримські татари знову під Чигирином. Фортеця сильно постраждала від боїв, не повністю відновлена. У ніч на 12 серпня гарнізон почав відступати. Але зате гарнізон затримав турків, і полки Ромодановського переправилися через Дніпро і 19-20 серпня завдали поразки туркам. Ворог вивів основні сили з України, але закріпитися на правому березі Дніпра Росія не могла.

У 1681 р. в Бахчисараї було укладено перемир'я. Туреччина визнала за Росією лівий берег Дніпра і Запоріжжя, правий берег залишився під владою султана, але в смузі шириною 10 верст від Дніпра не повинно бути фортець.

У 1686 р. був укладений Вічний мир з Річчю Посполитою. Польща відмовилася від Смоленська, Чернігова, Новгород-Сіверського, Києва, Лівобережної України і Запоріжжя. Росія уклала з нею антиосманский союз і фактично приєдналася до Священної лізі. Священна ліга - антиосманский союз: річ Посполита (король Ян Собеський), австрійський імператор Леопольд I, Венеція, Бранденбург і деякі дрібні німецькі князівства. Укладення Вічного миру - успіх Вас. Вас. Голіцина. Глава Посольського наказу, поставив питання про вихід у Чорне море, готував сильну коаліцію на півдні Росії. Зближення з Річчю Посполитою, для якого багато зробив Голіцин, стало основою створення Північного союзу в 1699 р. (Росія, річ Посполита, Саксонія, Данія) для оволодіння виходом на Балтику. Гетьман України Самойлович за участю Голіцина зміщений (схилявся до ідеї миру з Туреччиною). Звинувачений у невдачі походу на Крим у 1687 р., коли татари підпалили степ (Наришкіни шукали приводу усунути фаворита і вирвати владу у Софії). Без суду Самойловича та його старшого сина вислали в Сибір, майно конфіскували. Молодший син, який намагався підняти свій полк на захист батька. Страчений. Самойлович через два роки помер у Тобольську. 25 липня 1687 р. новим гетьманом за підтримки Голіцина обрали Івана Степановича Мазепу.

Другий похід на Крим у 1688 р. теж невдалий. Полиці ст. Голіцина і Мазепи насилу дійшли до Перекопу й повернули назад. Потім до Азовських походів Петра дії йшли мляво. Після укладення Вічного миру цілі Росії змінюються - не захист українських і російських земель, а загарбання берегів Азовського і Чорного морів. Перший успіх був досягнутий в 1696 р. взяттям Азова. Для подальшої війни потрібні союзники, і в 1697 р. Росія офіційно вступила в Священну лігу, хоча фактично діяло з нею з 1686 р. Але Австрія і Венеція вже домоглися від Туреччини все, що потрібно. Річ Посполита відвоювала Поділля. Священна ліга розпадалася, і справа йшла до війни за іспанську спадщину 1700-1713 рр. (австрійські Габсбурги проти французьких Бурбонів). Петро спрямовує Велике посольство в Європу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Возз'єднання України з Росією і війна з Річчю Посполитою
Приєднання України до Росії і війна з Річчю Посполитою
Возз'єднання
Політичний устрій перших років возз'єднання
Боротьба за возз'єднання Італії
Радянсько-польська війна і розгром Врангеля
Білорусь під час радянсько-польської війни. Ризький мир та його наслідки для Білорусі
Російсько-турецькі війни
Російсько-турецька війна 1877-1878 рр ..
Російсько-турецькі війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси