Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Утримання та обслуговування посудин

До обслуговування посудин можуть бути допущені особи не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, навчені за відповідною програмою, атестовані і мають посвідчення на право обслуговування посудин.

Підготовка і перевірка знань персоналу, який обслуговує посудини, повинні проводитися в професійно-технічних училищах, навчально-курсових комбінатах (курсах), що мають дозвіл (ліцензію) органів Ростехнагляду. Особам, які склали іспити, видаються посвідчення із зазначенням найменування, параметрів робочого середовища судин, до обслуговування яких ці особи допущені. Періодична перевірка знань персоналу, який обслуговує посудини, повинна проводитись не рідше одного разу в 12 місяців.

При перерві в роботі за спеціальністю більше 12 місяців персонал, який обслуговує посудини, після перевірки знань повинен перед допуском до самостійної роботи пройти стажування для відновлення практичних навичок. Результати перевірки знань обслуговуючого персоналу оформляються протоколом за підписом голови та членів комісії з відміткою в посвідченні.

Допуск персоналу до самостійного обслуговування посудин оформляється наказом по організації або розпорядженням по цеху.

Балони

Балони для стиснених, зріджених і розчинних газів місткістю більше 100 л повинні бути забезпечені паспортом за стандартною формою.

На балони місткістю понад 100 л повинні встановлюватися запобіжні клапани. При груповому встановленні балонів допускається встановлення запобіжного клапана на всю групу балонів.

Бокові штуцери вентилів для балонів, які наповнюються воднем та іншими горючими газами, повинні мати ліву різьбу, а для балонів, які наповнюються киснем та іншими негорючими газами, - праву різьбу.

Вентилі в балонах для кисню повинні навертываться із застосуванням ущільнювальних матеріалів, загоряння яких в середовищі кисню виключається.

На верхній сферичній частині кожного балона повинні бути вибиті і чітко видні наступні дані:

• товарний знак виробника;

• номер балона;

• фактична маса порожнього балона (кг): для балонів місткістю до 12 л включно - з точністю до 0,1 кг; понад 12 до 55 л включно - з точністю до 0,2 кг, маса балона місткістю понад 55 л указується у відповідності зі стандартом на їх виготовлення;

• дата (місяць, рік) виготовлення і рік наступного огляду;

• робочий тиск Р, МПа;

• пробний гідравлічний тиск Рпр, МПа;

• місткість балонів, л;

• клеймо ВТК виготовлювача круглої форми діаметром 10 мм (за винятком стандартних балонів місткістю понад 55 л);

• номер стандарту для балонів місткістю понад 55 л

Зовнішня поверхня балонів повинна бути пофарбована в

відповідний колір. Фарбування балонів і написи на них можуть виконуватися масляними, емалевими або нітрофарбами. Забарвлення знову виготовлених балонів і нанесення написів виробляються виробниками, а під час експлуатації - наповнювальними станціями або випробувальними пунктами.

Дозвіл на огляд балонів видається наповнювальних станцій і випробувальних пунктах органами Ростехнагляду. При видачі дозволу на огляд органи нагляду повинні зареєструвати у себе клеймо з відповідним шифром, присвоєне даної організації (наповнювальної станції).

Результати огляду виготовлених балонів наносяться ОТК виробника у відомість, в якій повинні бути відображені такі дані: номер балона; дата (місяць і рік) виготовлення (випробування) балона і наступного опосвідчення; маса балона, кг; місткість балона, л; робочий тиск, МПа; пробний тиск, МПа; підпис представника ВТК виробника.

Опосвідчення балонів, за винятком балонів для ацетилену, включає:

• огляд внутрішньої і зовнішньої поверхні балонів;

• перевірку маси і місткості;

• гідравлічне випробування.

Результати опосвідчення балонів, за винятком балонів для ацетилену, записуються особою, освидетельствовавшим балони, в журнал випробувань.

Огляд балонів здійснюється з метою виявлення на їх стінках корозії, тріщин, вм'ятин та інших пошкоджень (для встановлення придатності балонів до подальшої експлуатації). Перед оглядом балони мають бути ретельно очищені і промиті водою, а в необхідних випадках промиті відповідним розчинником або дегазированы.

Балони, в яких під час огляду зовнішньої і внутрішньої поверхні виявлені тріщини, вм'ятини, корозійні відшарування, раковини і риски глибиною понад 10% від номінальної товщини стінки, надриви і вищерблення, знос різьби горловини і відсутні деякі паспортні дані, повинні бути вибраковано.

Забраковані балони незалежно від їх призначення повинні бути приведені в непридатність (шляхом нанесення насічок на різьбі горловини або просвердлювання отворів на корпусі), що виключає можливість їх подальшого використання.

Експлуатація, зберігання і транспортування балонів повинні проводитися відповідно до вимог інструкції, затвердженої в установленому порядку. Балони з газами можуть зберігатися як в спеціальних приміщеннях, так і на відкритому повітрі, в останньому випадку вони повинні бути захищені від атмосферних опадів і сонячних променів.

Складське зберігання в одному приміщенні балонів з киснем і горючими газами забороняється.

Балони з газом, які встановлюються в приміщеннях, повинні знаходитися на відстані не менше 1 м від радіаторів опалення та інших опалювальних приладів і печей і не менше 5 м від джерел тепла з відкритим вогнем.

При експлуатації балонів знаходиться в них газ забороняється витрачати повністю. Залишковий тиск газу в балоні повинен бути не менше 0,05 МПа.

Випуск газів з балонів в ємності з меншим робочим тиском повинен провадитися через редуктор, призначений для даного газу і пофарбований у відповідний колір.

Очистка і пофарбування наповнених газом балонів, а також зміцнення кілець на їх горловині забороняється.

Наповнені балони з насадженими на них башмаками повинні зберігатися в вертикальному положенні. Для запобігання падінню балони повинні установлюватися в спеціально обладнані гнізда, клітки або огороджуватися бар'єром.

Балони, які не мають башмаків, можуть зберігатись у горизонтальному положенні на дерев'яних рамах або стелажах. При зберіганні на відкритих площадках дозволяється укладати балони з башмаками в штабелі з прокладками із мотузки, дерев'яних брусків або гуми між горизонтальними рядами.

При укладанні балонів у штабелі висота останніх не повинна перевищувати 1,5 м. Вентилі балонів мають бути повернуті в один бік.

Переміщення балонів в пунктах наповнення і споживання газів має здійснюватися на спеціально пристосованих для цього візках або за допомогою інших пристроїв (рис. 9.4).

Рис. 9.4. Вантажні спеціальні візки для перевезення одного і двох балонів з газом

Дозволяється перевезення балонів у спеціальних контейнерах, а також без контейнерів у вертикальному положенні обов'язково з прокладками між ними і огородженням від можливого падіння.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Посудини, що працюють під тиском, та балони
Сутність і зміст методів організаційно - управлінської діяльності керівника установи соціального обслуговування
Соціальне обслуговування
Безпечна експлуатація посудин, що працюють під тиском
Випробування апаратів (посудин) і трубопроводів аміачних холодильних установок
Посудини, що працюють під тиском, та балони
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси