Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Золота Орда в XIII-XV ст.

Золота Орда - закрепившееся в науці назву улусу Джучі, старшого сина Чингісхана, у складі великої Монгольської імперії, а потім самостійної держави. Термін "Золота Орда" з'явився в джерелах досить рано, первісне його значення, мабуть, парадний ханський намет.

Територія Золотої Орди в період розквіту була величезна. Мусульманські автори стверджували, щоб проїхати її з заходу на схід, треба було витратити шість місяців. Дійсно, влада ханів Золотої Орди простягалася від нижнього Дунаю і Фінської затоки на заході до басейнів Іртиша і нижньої Обі на сході, від Чорного, Каспійського, Аральського морів на півдні до Новгородських володінь в районі Північного Льодовитого океану на півночі.

Батий, син хана Джучі, після походів на Захід осів у низов'ях Волги, де заснував столицю Золотої Орди-Сарай-Багу. Пізніше, при хані Узбеке, столиця була перенесена вище але течією Волги на нове місце - Сарай-Берке.

У другій половині XIII - на початку XIV ст. оформилося соціально-політичний устрій Золотої Орди. Воно носило напіввійськовий характер, так як військова і адміністративна посади, як правило, не розділялися. Територія була поділена на удільні володіння нащадків Джучі - улуси. Слово "улус" спочатку мало сенс "народ, даний в управління", але до XIII ст. воно набуло насамперед територіальний сенс. Тепер монгольські правителі стали шанувати родичів і знатнейшим аристократам як удільні землі і кочовища. Населення цих земель поділялося на тумени, тисячі, сотні і десятки. Тумен, як правило, і становив великий улус.

Землі і пасовища закріплювалися за власниками улусів, які регулювали всі податні платежі підвладного населення. Права на улуси всіх ступенів закріплювалися ханськими ярликами. Всі землі в Золотій Орді (західне крило) вважалися власністю роду Джучі, і хан був їхнім головним розпорядником; формально такими ж правами він володів і відносно худоби і майна підданих. "Все настільки знаходиться в руках імператора, що ніхто не сміє сказати: "Це моє, чи його", але все належить імператору, тобто все майно, в'ючний худобу і люди", - писав про порядки в Монгольській імперії італієць Плано Карпіні.

Заняттям більшої частини населення Золотої Орди залишалося кочове скотарство. Кочівники платили ханові і головам улусів данину і були зобов'язані бути у військо за першим наказом.

Осілим населенням управляли особливі намісники - даруги. Незважаючи на переважання кочового типу господарства, перші правителі Золотої Орди підтримували будівництво та відновлення міст, особливо тих, які розташовувалися на перехресті торгових шляхів. Доходи від транзитної караванної і морської торгівлі були важливим джерелом поповнення скарбниці. Заохочуючи торгівлю, Менгу-Тимур дозволив генуї заснувати свої колонії в Криму. Найбільшою з них стала Кафа (Феодосія). В період розквіту Золотої Орди налічувалося більше сотні міст. Це були великі ремісничі, торгові і культурні центри.

Після смерті Бату (1356 р.) влада перейшла до хана Берке (до 1266 р.), а потім до онука Батия Менгу-Тимура (1266 -1282). Берке продовжив завоювання Закавказзя. Іран, Ірак, Сирія були оголошені улусом Хулагу, брата каана Мунке. До цього часу велика Монгольська імперія почала розпадатися, що знаходило вираз в конфліктах між правителями різних її частин-улусів. Предметом спору Джучидів з Хулагуидами, нащадками хана Хулагу, став Азербайджан. Боротьба йшла з перемінним успіхом. У продовженні півтора століть союзниками ханів Золотої Орди були єгипетські султани, з якими Джучиды встигли породичатися. Слід підкреслити масштаб дипломатії Золотої Орди. У цьому сенсі "русский улус" - лише один і далеко не найголовніше її напрямок, интересовавшее "царів" перш за все з точки зору своєчасної виплати данини.

Хан Берке був лояльно налаштований до каапу Мунке. Однак після смерті останнього (1259 р.) відносини з Каракорумом зіпсувалися. Прихід до влади в Монгольській імперії супротивників Берке призвів до того, що Золота Орда перестала підкорятися центру. Правда, номінально визнавалося верховенство - для повного виділення ще не дозріли передумови.

Наступний крок у цьому напрямку зробив Менгу-Тимур, який наказав карбувати монету зі своїм ім'ям. Ця подія трактується істориками як остаточний розрив з Каракорумом і перетворення Золотої Орди в суверенну державу. У 1270 р. Менгу-Тимур рушив на Константинополь з метою покарати імператора за підтримку Хулагуїдів. Візантії вдалося уникнути навали з допомогою багатих дарів і відмовою від союзу з улусом Хулагу.

Смерть Менгу-Тимура призвела до гострої боротьбі за ханський престол між різними гілками нащадків Батия. В цей час великим впливом користувався в Орді Погай. Талановитий полководець і державний діяч, він в силу свого походження, не міг зайняти престол Золотої Орди. Обтяжений високим постом воєначальника-беклярибека ("князя князів") - голови кочовий знаті, Ногай вважав за краще діяти через своїх ханів-ставлеників. Раті Золотої Орди при ньому вторгалися в Польщу і Угорщину. Будучи одруженим на побічної дочки імператора Михайла VII Палеолога, Ногай надавав йому військову допомогу на Балканському півострові. В результаті царі Сербії та Болгарії визнали себе васалами Ногая. Його могутність було настільки велике, що на Русі багато князі сприймали його як "царя" і вирушали в його кочові за ярликом на князювання.

Проте зведений на престол за допомогою Ногая хаі Тохте (1290-1312) мріяв звільнитися від опіки старого темника. Насамперед Тохте вдарив по його прихильникам. У 1293 р. спрямована па Русь "Дюденеварать" обрушилася на руських князів, котрі орієнтувалися на Ногая. Відступилася від беклярибека і кочова знати. У 1300 р. Ногай був розбитий і загинув. З припиненням усобиць була досягнута стабілізація, яка збіглася за часом з найвищим розквітом Золотої Орди. Ціна цієї стабілізації була високою: Тохте поспішив знищити найближчих родичів, які могли оскаржувати його владу. На кінець свого правління Тохте провів грошову реформу, наказав карбувати єдину монету - сарайские дирхеми. Успіхи в торгівлі, фінансовій сфері відбилися на положенні кочовий знаті і її спосіб життя. Вона все більше зблизилася з мусульманської верхівкою міст. Образ суворого, вічно мандруючого степового воїна поступово втрачав свою колишню привабливість.

У 1312 р. ханський стіл успадкував племінник Тохте Узбек. До хана Узбека правителі Золотої Орди проводили політику віротерпимості. Однак до початку XIV ст. поліконфесійна ситуація в державі вже не відповідала завданням зміцнення влади хана і управління великої і багатомовною державою. У 1314 р. іслам став державною релігією Золотої Орди. Консолідуючи навколо себе верхівку суспільства, хан Узбек не зупинився перед усуненням родичів, які побажали зберегти віру і звичаї предків.

Перетворення Золотої Орди в мусульманську країну призвело до напливу із Середньої Азії священнослужителів, торговців, адміністраторів. Поширення ісламської культури спричинило за собою зміни в системі управління Ордою. Країна була розділена на чотири провінції-улусу (Крим, Сарай, Хорезм, Дешт-і-Кипчак) з намісниками улусбеками, наділеними військово-адміністративною владою. Армію очолював воєначальник-беклярибек. Зосередження в руках останнього військової влади нерідко призводило до того, що беклярибек перетворював самого хана на номінальну фігуру.

Адміністративний устрій вибудовувалося за зразком середньоазіатських мусульманських країн. При хані перебував візир, головуючий у державному раді - дивані. Швидко зростаючий адміністративний апарат займався в першу чергу збором податків. Судова система перебувала в руках мусульманських суддів-каді.

Розвиток міст і поширення мусульманської культури призвели до серйозних змін. Кочові підвалини виявилися найбільш міцними на території Казахстану і Сибіру. Міста і пов'язаний з ними спосіб життя набули поширення в Поволжі, Хорезмі, Криму.

Розквіт Орди дозволив Узбеку і його сина-наступника Джані-беку (1341 - 1357) вести активну зовнішню політику на різних напрямках - від Близького Сходу і Єгипту до Литви і Польщі. У взаєминах з "російським улусом" хаі Узбек відмовився від колишнього принципу "розділяй і володарюй" і у другій половині свого правління вважав за краще підтримувати московського князя, який своєю покірністю завоював його довіру. При хані Узбеке баскаков-намісників змінили посли, які приїздили на Русь для зведення на престол князів і контролю за ними. Джанібек продовжував підтримувати московських князів, розглядаючи їх як союзників у боротьбі з литовськими князями.

Після смерті Джанібека в Золотій Орді прийшла "велика заметня" - нескінченна і кривава боротьба за володіння престолом. За двадцять років змінилося двадцять п'ять ханів. У боротьбу виявилися залучені різні сили - від придворних-аристократів до улусбеков і Джучидів зі східного крила улусу, що тяжіли до традиційного способу життя степовиків. Останні хлинули в процвітаючі райони Орди, відроджуючи архаїчні соціально-економічні відносини.

Боротьба призвела до появи двох протистояли центрів столиць: один - в Сарасал-Джедід, другий - в Причорномор'ї. Хан кожної з них претендував на роль правителя всієї Золотої Орди. Нерідко самі хани виявлялися не більш ніж маріонетками в руках впливових представників знаті. До таких правителів ставився беклярибск Мамай, повновладно распоряжавшийся па правобережжі Волги з 70-х років XIV ст. В руських літописах він іменувався царем.

"Велика заметня" привела до ослаблення залежності російського "улусника" від Орди. Спроба Мамая відновити в повному обсязі ординське панування завершилося невдачею. Незабаром після поразки на Куликовому полі Мамай загинув. Владу захопив хан Тохтамиш, якому вдалося на певний час об'єднати улус Джучі. Успішний похід 1382 р. проти Дмитра Івановича дозволив йому відновити сплату "виходу" з "російської улусу", що зміцнило становище хана в Орді. Однак процеси розпаду набували незворотний характер і незабаром були прискорені поразкою Тохтамиша від військ середньоазіатського правителя Тимура.

У свій час Тимур підтримав Тохтамиша в боротьбі за ординський престол. Останній, утвердившись в Сараї, спробував проводити самостійну політику. Це призвело до війни Золотої Орди з Тимуром. Кілька вторгнень в межі улусу Джучі найважчим чином позначилися на господарському становищі Орди. Особливо згубно було нашестя в 1395 р. Розгромлений у триденній битві на р .. Терек Тохтамиш утік. Тимур рушив війська на найбагатші міста Поволжя, багато з яких були зруйновані вщент.

Нашестя призвело до переміщення торгових шляхів на південь, в державу Тимура. Зруйновані міста Середнього Поволжя не змогли відновити колишню велич і знайти колишнє значення. У підсумку велика частина Золотої Орди переживала не просто стагнацію - почався господарський регрес, повернення до архаїчних форм ведення господарства. Улус Джучі неухильно йшов до свого заходу.

Розпад Золотої Орди був викликаний дією цілого ряду факторів. Військовий розгром Орди Тимуром був посилений наростанням глибоких внутрішніх суперечностей, властивих всім рано державним утворенням. Відособлення земель у результаті економічного і соціального розвитку вело до ослаблення і розриву зв'язків з віддаленим центром. Ці процеси супроводжувалися гострою боротьбою за владу між різними династичними гілками Чингісидів, причому не тільки в столиці Золотої Орди, але і на місцях. В її ході на початку XV ст. до влади прийшов син Тохтамиша Джеляль-еддін. Йому вдалося відновити панування Орди над Руссю і примусити Василя II знову платити "вихід". Однак син Джеляль-эддина, хан Улу-Мухаммед в 1436 р. був вигнаний нащадками хана Тімур-Кутлу, суперника Тохтамиша.

Улу-Мухаммед домовився з новим ханом Золотої Орди про виділення йому особливого уділу - Криму. Тут він вступив у конфлікт з місцевою мурзами. Після вигнання Улу-Мухаммед з підтримували його кочевьями пішов в район Середнього Поволжя. На відторгнутих землях Золотої Орди він заснував Казанське ханство (1437 р.).

Виділення Казанського ханства завдало смертельного удару Орді. Залишилися нижневолжские землі колишньої Золотої Орди (вони отримали назву Сарайское ханство) швидко втратили політичне значення і згодом увійшли до складу нового татарської держави - Астраханського царства. Останнє, не розриваючи поминальної залежності, стала відокремлюватися від правителів Золотої Орди ще в середині XV ст. Розпад Орди після "угорського стояння" і загибелі останнього хана Ахмата в 1481 р. призвели до створення незалежної Астраханського ханства.

Ще раніше відокремилося Кримське ханство. Вже на рубежі XIII-XIV ст. тут було створено особливу намісництва, правитель якого здобув право па карбування монети. До середини XV ст. Кримське ханство здобуло незалежність, яка, втім, не була тривалою: у 1475 р. місцева феодальна знати визнала себе васалом турецького султана. Прийшов до влади хан Менглі-Гірей вів боротьбу з правителями Золотої Орди, які намагалися посадити на бахчисарайський престол свого ставленика. У пошуках союзників Менглі-Гірей навіть уклав союз з московським князем Іваном III, сприяючи успіху російських військ у протистоянні з ханом Ахметом в 1480 р. Проте надалі відносини Кримського ханства з Російською державою придбали ворожий характер. Кримські хани претендували на роль спадкоємця Золотої Орди, вимагаючи від правителів Москви визнання своєї залежності і сплати "виходу". Загроза з боку Кримського ханства стала одним з чинників, надають значний вплив на зовнішню політику московських князів.

Сибірське ханство отримало самостійність у 20-ті роки XV ст. З усіх осколків Золотої Орди це було найбільш економічно слабке ханство. У нього, крім татар, увійшли народи Сибіру, що перебували на різних стадіях розвитку. Феодальні відносини тут перепліталися з численними пережитками патріархально-родових відносин. Для політичної історії ханства характерні непрекращавшиеся міжусобиці різних кланів татарської знаті та їхніх претендентів на престол.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Золота Орда в XIII-XV ст.
Стародавня Русь, Золота Орда і Велике князівство Литовське: історичні альтернативи державно-політичного розвитку середньовічної Русі в XIII-XV ст.
Переклад рубля на золоту базу
Захід сонця золотого стандарту
"Золотий вік" Дж. Робінсон
Культура Стародавньої Русі X-XIII ст.
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Давня Русь у XI - першій третині XIII ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси