Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Від схоластики до Реформації: поняття про "справедливу ціну" і ставлення до позичкового відсотку в західному християнстві

Особливості західного християнства

Російський історик і філософ Лев Карсавін (1882-1952) зазначив, що лісиста природа Західної Європи швидше, ніж будь-які душевні особливості, направила католицьке свідомість на "посюсторонность", що породила відмінності від свідомості східно-християнського. Ці відмінності були посилені існувала тільки на Заході схоластикою - доповненням богоодкровенного обґрунтування віри логічними доводами.

Логіка як особлива наука про способи доказів і спростувань була основана Аристотелем, а слово "схоластика", що буквально означає "шкільний, навчальний", ввели його учні. В даний час воно вживається в негативному сенсі, подразумевающем відірване від реального життя догматичне фантастику. Але в середньовічному західному богослов'ї схоластика, з'єднавши з авторитетом Священного Писання і святоотецької літератури авторитет Аристотеля, зіграла роль школи логічного мислення, оттачиваемого для аналізу нових явищ, що спостерігаються у реальному житті, в тому числі в господарстві.

Хронологічні рамки схоластики приблизно відповідають століть між твердженням двох католицьких догматів, відкидала православною церквою: про походження духа Святого від Бога-Отця "і від Сина" (Аахенський собор, 809) і про чистилище (Флорентійський собор 1439, підтверджений у 1562). Історики вважають, що в цих догматах відбилася притаманна західному мисленню тенденція до розширення області природного між надприродним і протиприродним.

Па схоластику впливали не надто швидкі, але суттєві зміни на середньовічному християнському Заході XI-XV ст. Остаточно сформувалася духовна і світська феодальне землеволодіння ("немає землі без сеньйора") як основа станової тріади; але з маси закріпачених селян виділилися міські торгово-ремісничі шари ("міське повітря робить людину вільною"). Запеклі хрестові походи і погроми (1096-1270) супроводжувалися розширенням торгових і культурних контактів зі Сходом і запозиченням досягнень арабської науково-філософської думки (особливо мистецтва розрахунків) і через неї - античного спадщини (насамперед, філософії Аристотеля і Платона). Релігійний запал породжував не тільки нові ордени і містичний екстаз, що доходить до стигматизму (появ на тілі кривавих плям в місцях, відповідних ран розп'ятого Христа) і флагеллантства (ходів з самобичуванням), але і університети в Болоньї, Парижі, Оксфорді і т. д., де навчали, головним чином, освічене духовенство.

Рівень освіти став рости серед городян, впливом на яких католицька церква змушена була приділяти особливу увагу. З одного боку, нарощування обсягів товарообігу і грошових угод призвело не тільки до поняття капіталу (від лат.)- головного майна, але і змушувало все більше вдаватися до засуджених Священним Писанням і Батьками церкви позик під відсотки, вишукуючи способи виправдання гріха лихварства. З іншого боку, протест міських низів проти зростаючої нерівності відбилася в народних рухах за повернення до апостольської бідності, з яких найбільш популярним стало братство Франциска Ассизького.

Папство, знову і знову воспрещая стягнення понад позиченого, в результаті прирівняло до гріха і проповідь рівності, і виправдання убогості з посиланнями на Євангеліє. В той же час широко розгорнулася продаж церковних посад і паперів про відпущення гріхів (індульгенцій), а духовне завзяття нового ордену францисканців вирішено було направити на проведення судів над єретиками (інквізицію). Потім ця функція була передана спеціально створеному для її здійснення і підготовки грамотних католицьких проповідників і місіонерів ордену домініканців.