Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оцінка вартості підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ф'ючерси: види, вартість

Ф'ючерсний контракт - це договір про купівлю-продаж біржового активу (товарів, валюти, фінансових інструментів) на певну дату в майбутньому за фіксованою ціною, встановленої сторонами угоди при її укладенні.

Ф'ючерсний контракт укладається лише на біржі, на відміну від форвардного контракту, який укладається поза біржею. У договорі зазначаються: вид та кількість біржового активу, його ціна, дата та умови виконання ф'ючерсного контракту.

Умови контракту на кожен актив розробляються біржею і є стандартними для всіх учасників торгівлі на даній біржі.

Умови ф'ючерсного контракту:

o біржовий характер - це вид і форма договору, розробленого на даній біржі і звертається тільки на ній;

o стандартизація всіх параметрів договору, крім ціни;

o повна гарантія з боку біржі виконання всіх зобов'язань, передбачених ф'ючерсним контрактом;

o існування механізму та умов дострокового припинення зобов'язань за контрактом будь-якої із сторін.

Продати ф'ючерсний контракт - це значить взяти па себе зобов'язання на дату виконання ф'ючерсного контракту поставити (продати) біржі обумовлений актив і отримати за це від біржі відповідні кошти.

Купити ф'ючерсний контракт - це означає взяти на себе зобов'язання на дату виконання ф'ючерсного контракту прийняти від біржі обумовлений актив і сплатити за нього біржі грошові засоби у відповідності з умовами контракту.

Первісна купівля ф'ючерсного контракту називається відкриттям довгої позиції, а продаж контракту - відкриттям короткої позиції.

Зворотний, або офсетний, угода у торгівлі ф'ючерсними контрактами - це операція з тим же видом, кількістю і виконання ф'ючерсних контрактів, але протилежна раніше укладену угоду.

Ф'ючерсний контракт включає стандартизовані параметри договору:

o кількість біржового активу - визначає кількість біржового активу в одному контракті і кількість контрактів, яким можна торгувати;

o якість біржового активу визначається рівень якості товарних біржових активів, торгівля якими дозволена на даній біржі;

o поставка біржового активу - визначається вид, спосіб і умови поставки біржового активу;

o дата поставки біржового активу - регламентуються терміни поставки біржового активу на даній біржі.

Крім того, біржа визначає величину маржі (гарантійного застави) для учасників торгів і здійснює регулювання всього процесу торгівлі на даній біржовому майданчику.

Учасники торгів крім розгляду параметрів договору, величини маржі (гарантійного застави) і способів регулювання процесу торгів визначають:

o ліквідність біржового активу - визначається можливість його купівлі-продажу, оборотність грошових коштів, накладні витрати;

o ризик - визначаються існуючі загрози невиконання контрактів.

Ф'ючерсні контракти

Ф'ючерсні контракти діляться на два виду:

1) товарні ф'ючерси (commodity futures);

2) фінансові ф'ючерси (financial futures).

Товарні ф'ючерси (commodity futures) - зернові,

олійні культури, м'ясо, різні види металів та інші товари, виражені в натуральній формі.

Ф'ючерсні контракти по товарах укладаються на фактичну поставку товару.

Наприклад, фермер, що вирощує пшеницю, може продати у жовтні ф'ючерсний контракт на 50 т пшениці з поставкою у квітні і поставити ці 50 т пшениці в погашення контракту. Ціни встановлюються в жовтні, і фермер знає, скільки він отримає, і може планувати свої подальші дії і витрати, покупцеві гарантується поставка товару за періодами зі зниженням витрат на зберігання запасів. При цьому ринкова ціна в квітні може бути вище або нижче ціни ф'ючерсного контракту. Тоді деяку додаткову прибуток отримає у першому випадку покупець, у другому - продавець.

Крім того, при визначенні ціни ф'ючерсного контракту розглядають величину базису. Базис - це різниця між спотовою ціною активу і ціною ф'ючерсного контракту:

Базис = ціна спот поточна ціна ф'ючерсного контракту.

Спотова ціна - ціна біржового активу при негайній поставці.

Базис може розширюватися або звужуватися, бути позитивним або негативним. У всіх випадках ці зміни впливають на фінансовий результат покупця і продавця ф'ючерсного контракту.

Фінансові ф'ючерси (financial futures) - операції з ланцюговими паперами (казначейськими облігаціями і векселями, депозитними сертифікатами тощо), іноземною валютою, фондовими індексами.

Фінансові ф'ючерси, за винятком валютних, що ніколи не закінчуються поставкою товару. Фінансові ф'ючерсні контракти продають і купують для отримання виграшу або для хеджування.

Первинним ринком для ф'ючерсних контрактів на валютний курс (валютних ф'ючерсів) є банківський біржовий ринок іноземних ліплять, які мають вільний обіг на світовому ринку. Курси валют найчастіше виражаються у співвідношенні національної валюти до 1 дол. США.

Торгівля валютою здійснюється на умовах:

o негайної поставки (спот-ринок) протягом двох робочих днів;

o поставки через кілька місяців (зазвичай три місяці), в цьому випадку курс обміну валют буде відображати відмінності в національних ставки банківського відсотка за депозитами відповідних валют.

Ф'ючерсний контракт на валютний курс - стандартний біржовий договір купівлі-продажу певного виду валюти в конкретний день у майбутньому за курсом, установленим у момент укладання контракту.

Конструкція валютного ф'ючерсу:

o ціна ф'ючерсного контракту - передбачуваний валютний курс (наприклад, кількість одиниць національної валюти, необхідною для придбання 1 дол. США, 1 євро або 1 фунта стерлінгів);

o вартість (розмір) одного контракту - мінімальна сума купівлі іноземної валюти (наприклад, 500 дол. США);

o мінімальна зміна ціпи - мінімальна зміна (твк) валютного курсу на спот-ринку (наприклад, 5 руб.);

o мінімальна зміна вартості контракту - твір тика на розмір вартості контракту (наприклад, 5 крб. x 500 = 2500 руб.);

o період, на який укладається контракт, - зазвичай на три місяці:

o поставка за контрактом - передбачається можливість фізичної поставки за контрактом, якщо він не закривається офсетного угодою до закінчення терміну його дії. Купівля валютного ф'ючерсу означає зобов'язання придбати іноземну валюту (долари, євро тощо) та продати вітчизняну валюту (рублі). Продаж валютного ф'ючерсу означає зобов'язання продати іноземну валюту (долари і т. д.) і купити вітчизняну валюту (рублі);

o біржова розрахункова ціна - визначається за результатами торгів в останній торговий день, або в якості основи береться валютний курс за результатами торгів па ту ж дату па валютної біржі.

Приклад.

Таблиця 15.2

Визначення курсу обміну валют через три місяці, маючи дані

Курс

спот-ринку

Відсоток по депозиту на три місяці

Курс через три місяці

0,7238 євро

3,25% річних (у Німеччині)

0,7238 x (1 + 0,0325 х 3/12) = 0,72968

1 дол.

1,25% річних (США)

1 x (1 + 0,0125 х 3/12) = 1,003125

Курс через три місяці: 0,72968 : 1,003125 = 0,7274.

На цей курс (табл. 15.2) укладений ф'ючерсний контракт. Якщо ринкова ціна (спот) через три місяці буде вище ціни ф'ючерсного контракту, то деяку додаткову прибуток отримає покупець, якщо нижче, то продавець.

Ф'ючерсні контракти на процентні ставки (процентні ф'ючерси) укладаються для отримання вигоди при зміні цих ставок або для хеджування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Оцінка вартості опціонів і ф'ючерсів
Короткострокові процентні ф'ючерси
Короткострокові процентні ф'ючерси
Оцінка вартості майна
Фьючерси (ф'ючерсні договори, контракти)
Фьючерси (ф'ючерсні договори, контракти)
Ф'ючерсні контракти
Обмін ф'ючерсних контрактів на фізичний актив
Ф'ючерсний контракт на індекс фондового ринку
Ф'ючерсні контракти на індекси фондового ринку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси