Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Тоталітарна модель регульованого капіталізму в Німеччині

Економіка Німеччини після закінчення Першої світової війни переживала господарський хаос, який тривав до 1924 р. Уряд Веймарської республіки намагалося вирішити економічні та соціальні протиріччя, однак великих успіхів не добився. Спостерігалося різке падіння загального рівня економічного розвитку, пов'язане з втратою ряду промислових районів, використанням зношеного і застарілого обладнання, втратою зовнішніх ринків, скороченням внутрішнього ринку і зубожінням народу.

В економіці країни посилився вплив великого капіталу. Якщо в довоєнній Німеччині налічувалося 500-600 картелів, то в 1922 р. їх кількість досягла 1000.

Післявоєнна криза вразив і сільське господарство. Через нестачу добрив впала врожайність. Загальний збір основних сільськогосподарських культур в 1923 р. склав приблизно 70% довоєнного рівня. Міцні позиції в аграрному секторі зберігало юнкерство. Складаючи лише 1,5% всіх господарств, вони займали майже 34% всієї землі, в той час як 57,3% дрібних селянських господарств володіли лише 4% землі.

Суттєво зменшилися обороти зовнішньої торгівлі. Порівняно з довоєнним періодом імпорт зменшився на 38%, експорт - на 33%.

Не маючи внутрішніх накопичень, уряд пустило в хід друкарський верстат. Випуск паперових грошей придбав небачені масштаби. Інфляція стала справжнім лихом, посилило спад виробництва. Валютний криза спричинила за собою і кредитна криза.

Від економічних потрясінь страждали, в першу чергу, наймані працівники. В кінці 1923 р. 25% німецьких робітників не мали роботи. Заробітна плата в 1920-1922 рр. становила лише 50-60% життєвих потреб. Купівельна спроможність в середньому за весь 1923 р. становила лише 30-40% довоєнного рівня.

Важке соціальне становище робочого класу вело до загострення політичної ситуації в країні. У 1919 р. на території Баварії виникла Радянська республіка. Навесні 1923 р. були створені робочі уряди Саксонії і Тюрінгії, 23 жовтня в Гамбурзі почалося повстання, придушене регулярними військами.

Ситуація в Німеччині ставала критичною. Країна йшла до повторення російського досвіду. Подібне становище стурбувало країни-переможниці, тому вони пішли на деякі поступки вчорашньому противникові. Ними був розроблений новий репарационный план, названий по імені голови міжнародної ради експертів, американського банкіра Ч. Дауеса. "План Дауеса" передбачав зниження розмірів щорічних репарацій, припинення окупації Францією Рурського вугільного басейну, надання Німеччині кредитів. Формально вони надавалися для забезпечення репараційних виплат, фактично ж репарації йшли на відновлення промислового потенціалу Німеччини. У 1924-1929 рр. іноземні інвестиції в німецьку економіку досягли майже 21 млрд золотих марок, тоді як репараційні виплати - лише 10,2 млрд. Переважна частина коштів (близько 70%) була надана США. План виявився досить ефективним. Його результатом стало відновлення і зростання німецької промисловості.

У 1923 р. була проведена грошова реформа, в результаті якої курс марки стабілізувався. У 1924 р. було скасовано воєнний стан.

З 1923 р. Німеччина вступила в смугу господарської стабілізації. Їй передували розгром революційного руху, повернення Німеччини Рурської області, стабілізація валюти, припинення інфляції, завершення репараційних виплат.

За повоєнне десятиріччя в економіці відбулися суттєві зрушення. Обсяг промислового виробництва на 13% перевищив довоєнний рівень, більш ніж на 1/3 зріс видобуток кам'яного вугілля, на 43% збільшилася виплавка чавуну, на 30% - виплавка стали. Розширення виробництва здійснювалося на новій технічній основі - у виробництві активно йшов процес електрифікації. Значних успіхів досягло машинобудування. Було освоєно виробництво синтетичного бензину і штучного шовку. Німецькі промислові вироби знову стали затребувані на світовому ринку. Вартість німецького експорту 1929 р. перевищила довоєнну майже на 3 млрд марок, а позитивне сальдо торгового балансу склало 34 млрд марок.

Проте інтенсивне зростання промислового виробництва стримувалося низьким внутрішнім попитом, який гальмувався безробіттям. У країні налічувалося 4 млн безробітних.

Промисловий підйом посилив концентрацію і централізацію капіталу. Домінуючу роль в економіці набули концерни і трести.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ліберальна модель регульованого капіталізму в США
Орієнтація на нову війну країн з тоталітарним режимом
Промисловий капіталізм Німеччини
Національні моделі сучасного капіталізму
Монополістичний капіталізм Німеччини
Ст. Зомбарт: предмет політекономії - капіталізм
Американська модель капіталізму
Модель промислового капіталізму. Англія
Західноєвропейський капіталізм: моделі національного розвитку
Політичний переворот 1929 р. Перехід від авторитарної (непівської) до тоталітарної моделі управління товариством
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси