Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 20. Геополітичний виклик ісламського світу

Геополітичні центри ісламського світу

Ісламський світ на геополітичній карті сучасності виглядає одним з найбільш неспокійних і динамічних регіонів планети. Іслам - друга за чисельністю послідовників світова релігія, прихильники якої становлять більшість населення в 48 країнах світу, або п'яту частину жителів планети (1,3 млрд осіб). Так званий мусульманський Схід включає в себе не тільки арабські країни Близького Сходу і Перської затоки-давні центри мусульманської культури, - але також Афганістан, Іран, Пакистан, Туреччину, в яких роль ісламу як фактора суспільного життя дуже велика. Таким чином, близько половини народів, що сповідують іслам, живе в Південній і Південно-Східній Азії, менше 20% мусульман - араби.

Інший великий ареал поширення ісламу - мусульманський Північ, що включає мусульманські країни пострадянського простору на Кавказі і в Центральній Азії, а також мусульманські регіони Росії (за різними даними, від 12 до 20 млн чоловік). Російські дослідники зазначають, що мусульманський Північ значно відрізняється від Сходу, оскільки ісламські традиції тут були значно підірвані в минулому столітті атеїстичним радянським режимом, тому важко говорити про іслам як факторі наднаціональної ідентичності - значно більшу роль тут відіграють кланові отношения1.

За межами цих двох найбільш великих ареалів ісламського світу швидко ростуть мусульманські громади в країнах Заходу: США (5,7 млн), у Франції (3 млн), в Німеччині (2,5 млн), Великобританії (1,5 млн). Швидкому зростанню ісламського світу сприяє демографічний фактор: якщо в 1980 р. чисельність мусульман у світі становила 18% усього населення земної кулі, то в 2000 р. - 23%, але прогнозами, до 2025 р. вона становитиме вже 31%, тобто вперше перевершить за чисельністю християнське населення планети.

Ісламський світ володіє величезними запасами нафти і газу, тут відбувається інтенсивний рух світових капіталів - багато в чому завдяки тому, що через цей регіон проходять основні повітряні і сухопутні комунікації, що зв'язують Європу з Азією. Все це робить мусульманський світ важливим геополітичним центром. Однак через свою різнорідність і різноманіття мусульманський світ не став єдиним центром сили, хоча у сфері зовнішньої політики багато мусульманські держави намагаються активізувати релігійні мотиви, закріпити за блоком одновірців особливу політичну нішу на міжнародній арені.

Стрижнем ісламського світу виступає Ближній і Середній Схід, де зосереджені величезні запаси нафти і газу, що дозволяють процвітати таким державам, як Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Катар, Саудівська Аравія. Однак при цьому не можна забувати, що в інших країнах мільйони мусульман живуть в стані крайньої убогості. Не секрет, що ОПЕК, в якій провідну роль відіграють арабські держави, значною мірою контролює сьогодні світовий ринок нафти, але навіть найбагатші країни регіону відстають від індустріально розвинених держав Заходу. Аналітики ООН підрахували, що сукупний ВВП 22 арабських нафтових країн не перевищує ВВП Іспанії, при цьому 40% арабів неграмотні і тільки 1,6% з них мають доступ до Інтернету.

Військові конфлікти: боротьба за нафтові свердловини

Саме з нафтою пов'язані багато конфлікти та війни на Близькому і Середньому Сході: ірано-іракська війна, кувейтсько-іракський криза, війни в Перській затоці, окупація Іраку і т. д. Регіон 11ерсидского затоки сьогодні знаходиться в центрі уваги західної геополітики, яка прагне контролювати його нафтові ресурси, в тому числі і шляхом воєнних дій (операція "Буря в пустелі" проти Іраку (2003) і подальша американська окупація цієї країни). Сполучені Штати не приховують, що хочуть контролювати ситуацію на Близькому Сході: ВМС США присутні в Перській затоці, американський уряд фінансує 75-мільйонну програму поширення демократії, яка передбачає зміну режиму в Тегерані під приводом боротьби з іранської ядерної программой2.

Зворотною стороною західної геополітики став яскраво виражений антиамериканізм більшості країн цього регіону. Широко поширена думка про те, що між ісламом і Заходом в кінці минулого століття почалася війна, причому обидві сторони визнають тривалу конфронтацію саме войной1. Американські офіційні особи постійно згадують про мусульманських державах як про "вигнанців", "знедолених" і "злочинних" країнах (rogue states - букв, "держави-негідники"). Сумнозвісна "вісь зла" (Axis of evil) включає п'ять мусульманських держав: Іран, Ірак, Сирію, Лівію, Судан. У буденній свідомості західних людей існують стійкі стереотипи щодо ісламського світу, - він викликає страх і недовіру як світ, повний терористів і фанатиків. На екранах телевізорів як уособлення зла часто показують Усаму бен Ладена, в чиїй зовнішності вгадується символічне вказівка на те, що іслам, араби і тероризм невіддільні один від одного. Західні ЗМІ традиційно роблять відповідальними за терористичні акти мусульманських екстремістів.

Зі свого боку мусульмани вважають Захід відповідальним за колоніальне поневолення і приниження ісламського світу. Антитерористичні операції в Афганістані та Іраку були сприйняті як війна проти ісламу: Західна коаліція в Афганістані та Іраку нагадала арабам про часи хрестових походів і колоніальних завоювань. Все це загострює релігійні почуття, оскільки Багдад - символ колишньої слави арабського світу, а в Саудівській Аравії знаходяться найшанованіші мусульманські святині.

Не тільки західні геополітики, а й мусульманські лідери розглядають зіткнення Вашингтона з Іраном з приводу його ядерної програми як протистояння Півночі і Півдня. При цьому для ісламського світу очевидно, що Іран прагне до ядерної зброї, щоб убезпечити себе перед обличчям західної експансії. Багатьом в ісламських країнах імпонує, що президент Ісламської Республіки Іран Махмуд Ахмадінежад і його прихильники вбачають в Америці "великого Сатану", джерело культурного розкладання, хижу капіталістичну державу, яка експлуатує ресурси більш бідних країн. Спостерігачі відзначають, що на Арабському Сході, в Перській затоці та інших частинах ісламського світу диктаторські замашки Ахмадінежада рідко викликають осуд, хоча і ставлять багато питань. Незважаючи на те, що Іран часто зображують на Заході як релігійну диктатуру, в цій країні діє неординарна і досить гнучка система управління, що базується на історично сформованому балансі сил влади й опозиції, що зробило можливим чергову перемогу Ахмадінежада на виборах 2009 р. Супроводжували вибори масові виступи проти влади - явище для Ірану звичайне. Придушення громадянських свобод і прав людини сприймаються в мусульманському світі інакше, ніж в Європі і Північній Америці: і східна "вулиця", і більшість правителів країн, що розвиваються, не бачать в цьому особливого греха1.

Навіть західні аналітики змушені констатувати, що через широко поширених антиамериканських настроїв, місцевим урядам все важче співпрацювати з Вашингтоном або допускати його війська на свою територію. США, можливо, і могли б містити контингент військово-морських сил і невеликі військові бази в таких країнах - надійних союзників, як Кувейт, однак про значне присутності Америки в регіоні говорити не доводиться. Вона дуже непопулярна в народі і надто непослідовна в очах еліт. Сьогодні багато країн Перської затоки більше довіряють іранським мотивировкам, ніж дестабілізуючим планам Вашингтона. І чим сильніше стає Іран, тим більше місцеві правителі будуть прагнути завоювати його розташування, а не вороже отношение2.

Все це не може не турбувати американських геополітиків. Так, Збіґнєв Бжезінський закликає західних аналітиків переглянути багато стереотипів щодо ісламського світу. Його заклик непрямим чином звернений в першу чергу до Семюелю Хантингтону, який у своїй концепції "зіткнення цивілізацій" відвів ісламу роль головного ворога західного світу. Після вибухів 11 вересня 2001 р. у Вашингтоні і низки терористичних актів у столицях західних країн, подальше нагнітання антиісламської істерії загрожує такий ескалацією взаємної ненависті, яка може перевести квазивойну у відкрите військове зіткнення. Бжезинський закликає змінити політичну лінію: "Америка потребує зараз політично тонкому екуменізм , який дозволив би не тільки подолати антизахідні настрої в мусульманському світі, але і позбавитися від властивих американському громадській думці стереотипів, що заважають США проводити гнучку політику забезпечення національної безпеки".

Дійсно, сьогодні всі образи і претензії арабського світу вилилися в національно-релігійний протест, з'єдналися в нової інтернаціональної ідеї арабських ідеалістів - світової ісламської революції та світової арабської імперії, які спрямовані насамперед проти Заходу. Однак більшість російських сходознавців впевнене в тому, що досить важко очікувати згуртування мусульманського світу на антизахідної платформі. Як і раніше, за фасадом заяв про ісламської солідарності або арабською єдності ховаються серйозні внутрішні суперечки та розбіжності. З цієї точки зору саме поняття "мусульманський світ" виглядає багато в чому політичної абстракцією.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітична парадигма як виклик креативності
Латинська Америка перед геополітичними викликами нового століття
Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму
Геополітичні центри сучасної Африки
Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму
Піднесення "азіатських тигрів": новий геополітичний центр світу
Види конфліктів
Правовий режим воєнного стану
Виникнення і розвиток конфліктів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси