Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 15. ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ФЕДЕРАТИВНОЇ РЕСПУБЛІКИ НІМЕЧЧИНА

Основний закон ФРН: загальна характеристика

Після закінчення Другої світової війни Німеччина була розділена на чотири окупаційні зони. У трьох західних зонах, які перебували під впливом окупаційних держав - США, Англії, Франції, - протягом 1946-1947 рр. були прийняті перші демократичні установчі документи. У них зазначалося майбутнє входження земель до складу єдиної демократичної Німеччини.

На території західних окупаційних зон у 1949 р. була утворена Федеративна Республіка Німеччина (ФРН). На сході країни при активній і всебічної допомоги Радянського Союзу в жовтні 1949 р. виникло соціалістична держава - Німецька Демократична Республіка (НДР). Розробці конституційних документів передувало поразки фашистської Німеччини у Другій світовій війні та її розкол на два німецьких держави. Окупаційною владою антигітлерівської коаліції проводилася політика демократизації, денаціоналізації та демілітаризації Німеччини.

Західнонімецького державі потрібна нова конституція, яка розроблялася у липні 1948 - травні 1949 р. Однак для того щоб підкреслити, що мова йде не про постійне документі, а про акті, що регулює основи державного ладу в період до повного возз'єднання Німеччини, було вибрано назву "Основний закон", а не "Конституція". Проект був прийнятий установчим органом - Парламентською радою, до складу якого входили представники політичних партій, обраних ландтагами (парламентами) 11 західнонімецьких земель (крім Баварії). Після схвалення земельними парламентами він набув чинності 24 травня 1949 р. Схвалили Основний закон і окупаційні власті, і він став обов'язковим для усіх західнонімецьких земель. Винятком став місто Берлін, статус якого регулювався чотиристоронньою угодою країн-переможниць (СРСР, Великобританії, Франції, США).

Основний закон ФРН складається з короткої преамбули, 14 розділів і 146 статей, причому три розділи були включені в базовий текст вже в період його дії. Після мирного об'єднання (злуки) Німеччини 3 жовтня 1990 р. і зникнення НДР як геополітичної реальності і суб'єкта міжнародного права нова конституція не з'явилася, Основний закон став діяти на всій німецькій території.

Особливістю даного акта, що відрізняє його від інших конституцій, є те, що перший розділ присвячений основним правам і свободам людини. Вони являють собою систему цінностей і вимог до державного будівництва країни, яка пережила фашизм. Велика увага приділяється особистих (цивільних) прав. Спеціально фіксується право на людську гідність. Допускається обмеження прав і свобод громадян.

Другий розділ Основного закону регулює відносини між Федерацією і землями, а також основи політичного ладу країни. Федеративний устрій зумовило побудову демократичної системи державних структур знизу доверху. За формою правління Німеччина є парламентською республікою з сильними позиціями глави федерального уряду - канцлера. Інші розділи детально регулюють правовий статус вищих органів державної влади, систему законодавства Федерації і виконання федеральних законів, а також загальні завдання Федерації і її суб'єктів.

За способом зміни Основного закону не є жорстким, хоча процедура внесення поправок ускладнена порівняно з прийняттям звичайного закону. Закон про поправку до конституції потребує схвалення кваліфікованої більшості у 2/3 членів верхньої і нижньої палати федерального парламенту. В Основний закон ФРН вносилися численні поправки, починаючи з 1951 р. (понад 50), які, однак, не зруйнували цілісність конституційної конструкції. Великі зміни стосувалися перегляду оборонної політики після вступу у військово-політичний блок НАТО (1956), наслідків возз'єднання Німеччини на підставі Договору про встановлення єдності Німеччини від 31 серпня 1990 р., а також вступу ФРН в Європейські співтовариства.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Адміністративне право Федеративної Республіки Німеччини
Соціальне забезпечення у Федеративній Республіці Німеччина
Особливості адміністративного права Франції та Федеративної Республіки Німеччини як держав із романо-германською правовою системою
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ІТАЛІЙСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА
Закони кредиту
Основні характеристики економічного розвитку країни та структура економіки
Закон РФ "Про авторське право і суміжні права"
Закон
Закон спадної граничної продуктивності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси