Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Корея під гнітом японського колоніалізму

Корея, на частку якої випало бути у васальній залежності від Китаю протягом багатьох століть, має унікальну долю для країни Сходу в період колоніалізму. Це єдина країна, яка опинилася під колоніальним пануванням не західної, а східної держави, Японії. Таке обставина сама по собі в історичних долях Кореї змінило не так вже багато, але про нього тим не менш варто нагадати, як і про те, що Японія була єдиною східної державою, що мала колоніальні володіння. Не васальні території, як Китай, а саме колоніальні володіння, що експлуатувались колоніальними методами західного типу, включаючи колоніальну торгівлю, ввезення капіталу, розробку ресурсів і промислове освоєння колонії, в тому числі створення необхідної для цього інфраструктури.

Хоча Корея вважалася васальної від Китаю територією (васалітет цей був, до речі, не дуже помітний), наприкінці XIX ст. багато впливові верстви її населення орієнтувалися більше на Японію, вбачаючи в її пореформеному розвитку зразок для своєї країни. Місцеві реформатори прояпонской орієнтації на початку 1880-х рр. навіть спробували влаштувати за підтримки японського консула переворот, однак він зазнав невдачі. Результатом цього стало посилення в країні позицій Китаю, але ненадовго. Японо-китайська війна 1894-1895 рр. покінчила з китайським впливом в Кореї. До влади прийшли прихильники реформ. І хоча поряд з японським в країні в ці роки посилився вплив російського капіталу, за умовами російсько-японської угоди 1898 р. Росія офіційно визнала переважаючі економічні інтереси Японії в Кореї. Після поразки Росії в російсько-японській війні Корея була перетворена в протекторат Японії.

Сама майже позбавлена природних ресурсів, Японія активно взялася за капіталістичне освоєння Кореї. Рудники і ліси, залізниці і легка промисловість, зовнішня торгівля Кореї - все виявилося в руках японських компаній, у всякому разі, головним чином в їх руках. У 1910 р. була офіційно проголошена анексія Кореї, управління якою від імені японського імператора стала здійснювати колоніальна адміністрація на чолі з японським генерал-губернатором. У країні були створені оптимальні умови для розвитку японського капіталу, інтереси якого захищала добре продумана система військово-поліцейського примусу. На шкоду корейському штучно насаджувався японську мову. Корейські робітники на підприємствах зазнавали жорстокої експлуатації. Що стосується сфери аграрних відносин, то в Кореї була проголошена приватизація землі, причому значна її частина опинилася власністю японських колоністів-переселенців, а також капіталістів або генерал-губернаторства, тобто японської держави. Як і в самій Японії, аграрна реформа сприяла підвищенню товарності землеробства, а обезземеленные селяни масами йшли в міста, де поповнювали лави робітників на промислових підприємствах і в рудниках, кількість яких весь час зростало.

Потужне народне повстання 1919 р., насилу пригнічений колонізаторами, змусило їх піти на певні поступки і скасувати військові форми управління. Були введені корейські законосовещательные зборів при японських адміністративних органах. Збільшилася кількість корейських і змішаних японо-корейських компаній. В Кореї почали створюватися профспілки, громадські організації, партії. Після вторгнення Японії до Китаю і створення Маньчжоу-го Корея стала японським військово-промисловим плацдармом на континенті. Промислове виробництво тут, як і в самій Японії, розвивалося прискореними темпами, що варто відзначити як позитивний факт, який зіграв свою роль у подальшому розвитку півострова. Будувалися металургійні заводи, електростанції, хімічні комбінати. З кінця 1930-х рр.., після початку японо-китайської війни, японці намагалися залучити корейців на свій бік, висунувши псевдопатриотический гасло "Японці і корейці - брати".

Поразка Японії у Другій світовій війні мало наслідком появу в Кореї радянських і американських військ і розділ півострова на дві частини. У північній частині, як відомо, був узятий курс на будівництво марксистського соціалізму в його найбільш жорсткої модифікації. Південна Корея піддалася приблизно тим же перетворень, що і Японія. Ці перетворення на основі створеної японськими колонізаторами соціально-політичної та фінансово-економічної промислової бази сприяли розвитку країни в тому ж напрямку і настільки ж швидкими темпами, що і в Японії. Однак більш низький стартовий рівень досить довго не дозволяв південнокорейському державі у всіх сферах економіки і способу життя досягти таких вражаючих результатів, яких досягла сучасна Японія. Але сьогодні південнокорейський стандарт в цьому відношенні практично дорівнює японському.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Країни, близькі до японського стандарту: Республіка Корея, Тайвань, Сінгапур
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
Схід після деколонізації: спадщина колоніалізму
Китай, В'єтнам, Північна Корея
Колоніалізм і Схід
Витоки колоніалізму
Колоніалізм на Сході
Традиційна структура і колоніалізм
Колоніалізм в арабській Африці
Генезис європейського капіталізму і колоніалізм
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси