Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методика самостійного освоєння окремих елементів професійно-прикладної фізичної підготовки

Основні поняття теми. Кожна професія пред'являє до людини специфічні вимоги і часто дуже високі до його фізичним і психічним якостям, прикладним навичкам. У зв'язку з цим виникає необхідність профілювання процесу фізичного виховання при підготовці студентів до трудової діяльності, поєднання загальної фізичної підготовки з професійно-прикладної фізичної підготовки (ППФП).

Професійно-прикладна фізична підготовка - це спеціально спрямоване і виборче використання засобів фізичної культури і спорту для підготовки людини до певної професійної діяльності.

Численними дослідженнями встановлено, що впровадження ППΦП в практику фізичного виховання студентів, фахівців підприємств створює передумови для скорочення термінів професійної адаптації, підвищення професійної майстерності, досягнення високої працездатності і продуктивності праці. Праця систематично займаються ППФП більш кваліфікований, продуктивний, економічний. Ці фахівці більш стійкі до захворювань, менше стомлюються під час роботи.

Відмінності у вимогах до фізичної та психічної підготовленості диктують необхідність знань основних факторів, які визначають конкретний зміст професії (професіограму):

- форм (видів) праці (розумовий, фізичний);

- умов і характеру праці (температура, вібрація, шум, забрудненість; амплітуда рухів, координаційні силові характеристики тощо);

- режиму праці та відпочинку;

- динаміки працездатності в процесі праці та специфіки професійного стомлення.

Методика підбору засобів професійно-прикладної фізичної підготовки. У практиці ППФП велике поширення одержали заняття профільованими видами спорту. Наведемо характеристики деяких видів спорту для студентів, які вивчають технічні дисципліни.

Види спорту на витривалість: біг на середні та довгі дистанції, лижні гонки, плавання, туризм, велоспорт, веслування, ковзанярський спорт. Заняття цими видами спорту формують прикладні навички раціональної ходьби, бігу; забезпечують високий рівень працездатності, функціонування і надійності серцево-судинної, дихальної систем і системи терморегуляції, загальної адаптаційної здатності та опірності організму; сприяють розвитку загальної витривалості, стійкості до гіподинамії, несприятливих метеорологічних факторів виробничого середовища і інтоксикації, вироблення цілеспрямованості, терпіння, самостійності, стійкості.

Види спорту, що вимагають складної сенсомоторної координації: баскетбол, волейбол, ручний м'яч, регбі, теніс, хокей, футбол, всі види боротьби, бокс. При систематичних тренуваннях з даних видів спорту формуються навички та вміння колективних спортивних дій; забезпечується високий рівень загальної працездатності, функціонування центральної нервової, серцево-судинної, дихальної систем, зорового, слухового, рухового, тактильного аналізаторів; розвиваються витривалість, спритність, проста і складна рухова реакція, швидкість і точність рухів, вміння дозувати невеликі силові напруги; поліпшується оперативне мислення, розподіл і переключення уваги, емоційна стійкість, ініціативність, перешкодостійкість та ін.

Види спорту, що вимагають розвитку координації рухів: спортивна гімнастика, стрибки у воду, батут, акробатика та ін Ці види спорту формують навички сенсомоторної координації, володіння своїм тілом, роботи на висоті; забезпечують високий рівень функціонування рухового і зорового аналізаторів, вестибулярного апарату; розвивають спритність і координацію рухів, гнучкість, вестибулярну стійкість, почуття рівноваги, руху, простору, здатність дозувати напруги за силою і амплітудою, і статичну силову витривалість м'язів; сприяють розвитку рішучості, витримки, сміливості; покращують реакцію стеження, перемикання і розподілу уваги.

Види спорту на координацію рухів і витривалість: альпінізм, спортивне скелелазіння, гірський туризм. Систематичні тренування сприяють формуванню навичок у лазінні, роботи на висоті, страховці і самостраховці, оперативного мислення, саморегуляції емоційного стану. У процесі занять розвиваються загальна і статична силова витривалість основних м'язових груп, спритність, координація рухів, рухова реакція, стійкість до несприятливих метеорологічних чинників і гіпоксії, відчуття простору, спостережливість, пам'ять, емоційна стійкість, наполегливість, терпіння, самовладання, рішучість, сміливість, стійкість, почуття колективізму; поліпшується концентрація і розподіл уваги; збільшується об'єм уваги.

Види спорту, що вимагають напруженої нервової діяльності: стрільба кульова, з лука, шахи. Регулярні тренування забезпечують виконання рухових завдань в умовах, що вимагають граничного напруги нервової діяльності, гарний стан центральної нервової системи, зорового аналізатора; розвивають концентрацію і стійкість уваги, оперативне мислення, емоційну стійкість, витримку і самовладання, терпіння та ін; покращують здатність дозувати невеликі силові напруги, статичну витривалість м'язів рук, спини, тулуба (стрільба з лука), реакцію стеження (стрільба). Рекомендуються у поєднанні зі спортивними іграми та вправами на витривалість.

Види спорту з управлінням радіотехнічними системами: радиопеленгование, багатоборство радистів. Тренування по цим видам формують навички раціональної ходьби, бігу, роботи з радіоапаратурою, слухових розрізнень, оперативного мислення; забезпечують високий рівень фізичної працездатності, розвивають стійкість до несприятливих метеорологічних чинників; удосконалюють розподіл, переключення і стійкість уваги; покращують оперативне мислення.

Рекомендується доповнювати спортивними іграми.

Багатофункціональні види спорту: багатоборстві, десятиборстві, семиборстві та ін. Заняття цими видами спорту забезпечують уміння переключатися з одного виду діяльності на інший, швидко відновлюватися і мобілізуватися, зберігати високу загальну фізичну підготовку, переключати та розподіляти увагу, розвивають силу, загальну і силову витривалість, спритність, координацію і швидкість рухів, хорошу сенсомоторную реакцію, емоційну стійкість та ін

Рекомендуються у поєднанні зі спортивними іграми всім майбутнім інженерам і студентам інших спеціальностей.

Заняття розглянутими вище видами спорту можуть сприяти розвитку комплексу психофізіологічних якостей і прикладних навичок поряд із вирішенням інших завдань ППФП.

Методика розвитку деяких професійно важливих фізичних якостей. Здатність дозувати силові напруги розвиваються в процесі виконання наступних вправ.

Кидки набивних м'ячів, м'ячів різної ваги, каменів на задану відстань.

1. Стрибки вгору, в довжину з місця на задану відстань.

2. Ведення м'ячів різної ваги і розміру із змінною висотою відскоку.

3. Кидки баскетбольного, волейбольного або тенісного м'яча в кільце.

4. Ігри у волейбол, бадмінтон, настільний теніс.

Формування загальної витривалості забезпечується виконанням вправ помірної і великої потужності, при яких втягуються в роботу 2/3 або більше м'язів тіла.

1. Повільний біг від 1 до 2 год при ЧСС 130-150 уд/хв.

2. Крос до 3 год при ЧСС 150-160 уд/хв.

3. Повільний біг при ЧСС 120-130 уд/хв до 2 ч.

4. Повторний біг на відрізках (1-4 км) при ЧСС 160 - 180 уд/хв.

5. Швидка ходьба до 1 ч.

6. Спортивна ходьба не менше 3 км.

7. Повільне тривале плавання.

8. Веслування 1,5-2 км.

9. Пересування на лижах до 1 год; біг на лижах 5-15 км

10. Гра у футбол, регбі, баскетбол (до 2 год).

Статична витривалість і стійкість до гіподинамії розвиваються в процесі виконання:

- тривалих динамічних вправ (ходьба, біг, лижні гонки, їзда на велосипеді та ін);

- спеціальних динамічних вправ, спрямованих на розвиток м'язів, що зазнають найбільшу статичне навантаження при професійної діяльності фахівця: метання диска, ядер та ін; стрибки з жердиною; нахили тулуба вперед, назад, в сторони повільно і швидко, з випадами; те ж з обтяженням: гантелями, набивними м'ячами, грифом штанги, амортизаторами; нахили і обертання голови; лазіння по канату з допомогою і без допомоги ніг; перевороти, висы, підтягування на перекладині, кільцях; піднімання і опускання тулуба, лежачи на стегнах на лавці, стільці, коні з закріпленими ногами, обличчям вгору і вниз (те ж з обтяженнями);

- статичних вправ (рівновага, мости, стійки, в тому числі на лопатках, передпліччях, руках; утримання тулуба в положенні прогнувшись з закріпленими і незакріпленими ногами); занять боротьбою в стійці і в партері, їздою на коні, скелелазінням, стрільбою з лука; вітрильним і буєрним спортом, водними лижами та ін.

Сенсомоторна реакція розвивається при повторному, гранично швидкому виконанні різних завдань.

Вправи на реакцію.

1. Відповідь в швидкому темпі заздалегідь відомим рухом на заздалегідь відомий сигнал: біг зі старту по свистку, під постріл, по команді "марш", за помахом прапорця; старт з різних вихідних положень на 10-15 м за сигналом; біг у середньому темпі з ривками по зоровому і слуховому сигналами; ходьба і біг з виконанням різних завдань по зоровому і слуховому сигналами; ігри типу "салки", баскетбол, ручний м'яч.

2. Взяття старту за одним із сигналів, наприклад за помахом зеленим прапорцем залишитися на місці, червоним - пробігти 10 м, по свистку зробити 5 кроків і т. п.

3. Рухливі ігри та естафети з несподіваними перешкодами, подолання яких можливе кількома способами; швидке напад з подоланням дій захисника в баскетболі, ручному м'ячі (реакція вибору).

Л. Швидко і точне перемикання з одного рухового дії на інше за додатковим сигналом. Наприклад, за помахом червоним прапорцем зробити ривок, зеленим - зупинитися; біг: по сигналу зупинитися, за наступним сигналом продовжити біг; ігри типу "відрив".

5. Естафети, вправи зі скакалкою, удари рукою (ногою) по легкій (катящемуся) м'яча, ловля м'яча на місці та в русі, прийом волейбольного м'яча, ловля і передача 2-3 м'ячів одночасно, ловля і передача м'яча зі зближенням та видаленням, гра в баскетбол, волейбол, регбі, лапту, волейбол, настільний теніс, стендова стрільба та ін (реакції на рухомий об'єкт).

6. Ходьба і біг по обмеженій опорі, спуск з гір на лижах, одній лижі, стрільба з малокаліберної та пневматичної гвинтівок, цибулі (реакція стеження).

Вправи, що розвивають швидкість.

1. Максимально швидко стиснення і розтиснення пальців рук, еспандера, тенісного м'яча; ловля падаючої гімнастичної палиці, лінійки, отскочившего тенісного м'яча; кидки м'яча в стінку і ловля його пальцями рук.

2. Швидке одночасне і почергове розгинання і згинання рук з різною амплітудою і в різних напрямках без і з обтяженнями; "бій з тінню", штовхання і метання полегшених снарядів, швидке віджимання від упору, на пальцях від стіни і т. п.

3. Максимально швидкі кидки баскетбольного м'яча об стіну з невеликої відстані двома, однією рукою і ловля м'яча; ведення м'яча з низьким відскоком.

4. Швидкі нахили вперед, в сторони, піднімання і опускання тулуба в положенні лежачи на стегнах на лавці; швидке випрямлення ніг у кут угруповання.

5. Максимально швидке нанесення олівцем точок на папір.

6. Темповые підскоки на місці, з навантаженнями; стрибки через коротку скакалку, стрибки ноги нарізно разом з одночасними рухами руками, ударами і ін.

7. Біг з високим підніманням стегна, по сходах, семенящий біг; максимально швидкий біг з ходу з можливо великим і найменшою кількістю кроків.

8. Підкидання м'яча вгору з положення лежачи, швидкий підйом і ловля м'яча.

9. Метання тенісного м'яча на дальність відскоку від стіни і подальша ловля його.

Основний шлях формування спритності - оволодіння новими різноманітними руховими навичками і вміннями.

Вправи на спритність.

1. Стиснути в кулак лівої кисті, дотик витягнутими пальцями правої руки до мізинця лівої руки, одночасна зміна положень рук.

2. Різні складні по координації руху руками: хлопки руками спереду і ззаду під кожен крок.

3. У ходьбі на кожен крок симетричні рухи руками: у бік, вгору, вниз, вперед, назад.

4. Кидки і ловля м'яча, підкинутого вгору двома руками, однією рукою, стоячи на місці, в русі, з поворотом до 360°.

5. Жонглювання м'ячами стоячи, присівши, лежачи, перекидання з руки в руку двох-трьох тенісних м'ячів.

6. Верхня передача волейбольного м'яча; ведення баскетбольного м'яча по черзі правою і лівою рукою, обведення м'яча навколо себе, навколо кожної ноги та ін.

7. Балансування гімнастичної палицею на долоні, піднімаючи і опускаючи руку; ловля гімнастичної палиці після її скочування по руках з і. п. горизонтально на плечах.

8. Акробатичні перекиди вперед, назад, вправо, вліво, через плече, після ходьби, бігу, стрибка через перешкоду.

9. Балансування на набивному м'ячі, збереження рівноваги на рухомий майданчику, що лежить на колоді, набивному м'ячі.

10. Обведення перешкод баскетбольним або іншим м'ячем.

11. Стрибки через обруч переступанням, на двох ногах, почергово на правій і лівій нозі.

Розвиток рухливості в суглобах (гнучкість) відбувається за допомогою вправ із збільшеною амплітудою рухів (вправи на розтягування) у серіях до появи відчуття легкої хворобливості, яка служить сигналом для припинення роботи. Для більшого ефекту їх потрібно виконувати щодня або навіть 2 рази на день.

Вправи на гнучкість.

1. Згинання і розгинання пальців; розгинання пальців шляхом натискання пальців іншою рукою.

2. Статичне утримання в розігнутому положенні пальців і зап'ястя за рахунок власного розгинання і натискання іншою рукою.

3. Згинання, розгинання і статичне утримання пальців і зап'ястя в розігнутому положенні за рахунок упору руками в стіну і т. п.

4. Обертання рук вперед і назад.

5. Нахили вперед, хватом за рейку гімнастичної стінки.

6. Висы на перекладині, вис ззаду, розмахування у висі.

7. Міст гімнастичний.

8. Ходьба на носках.

9. Упор лежачи, руки на ослоні, згинання і розгинання стій в гомілковостопних суглобах.

10. Ходьба в упорі зігнувшись, не згинаючи ніг у колінах.

11. Перехід з упору лежачи на спині в міст на голові з погойдуванням, потім перехід в міст на руках.

12. Лежачи на спині, руки вгорі, піднімання прямих ніг з відтягнутими шкарпетками, торкаючись носками підлоги за головою, повернення в і. п.

Спеціальні вправи на рівновагу і поліпшення функцій вестибулярного аналізатора сприяють збереженню гарної працездатності при подразненні вестибулярного апарату.

Вправи для розвитку рівноваги.

1. Ходьба звичайна, приставним кроком, спиною вперед, боком, з нахилом або поворотом голови, з закритими очима і різними рухами рук.

2. На лаві або колоді стійка, перехід в сед, біг і ходьба з виконанням різних завдань, з вантажем, предметами.

3. Швидкі рухи головою в різних напрямках.

4. Стрибки на місці з поворотами наліво і вправо до 360°.

5. Перекиди вперед, назад.

6. Ходьба і біг з прискореннями і раптовими зупинками і подальшою зміною положення тіла або зміною напрямку пересування.

7. Стрибки зі скакалкою, на батуті.

8. Різноманітні стрибки і випади.

9. Згинання і розгинання рук в упорі.

10. Підтягування і підйоми переворотом на перекладині.

11. Серія перекидів в поєднанні зі стрибками, з поворотами навколо вертикальної осі.

12. Вправи на батуті.

13. Пробегание на швидкості лабіринту.

14. Стрибки у воду, слалом, віндсерфінг та ін.

Вправи на увагу.

1. Спортивні ігри з м'ячем.

2. Пересування по прямій, по колу, квадрату з чергуванням заздалегідь обумовлених дій (біг скрестным кроком, звичайний біг-стрибки, семенящий біг тощо); подолання смуги перешкод; ведення м'яча в раніше обумовленому ритмі, із зміною напрямку, швидкості переміщення, зупинками (розвиток здатності переключати увагу).

2. Виконання на техніку основних вправ різних видів спорту з особливою увагою на правильне виконання одного з елементів (розвиток концентрації уваги).

3. Ведення м'яча по лініях, стрибки зі скакалкою, тривалі передачі м'яча в парах, кидки м'яча в кільце, підкидання м'яча на ракетці для тенісу, тривала гра в баскетбол, волейбол, бадмінтон та ін (розвиток стійкості уваги).

Оперативне мислення розвивається в процесі фізичного виховання з допомогою широкого застосування на заняттях спортивних ігор і єдиноборств; вправ, направлених на рішення алгоритмічних і евристичних (вимагають творчих зусиль) завдань з розвитку тактичного мислення игровика, боксера, борця, бігуна на середні дистанції.

Вправи на оперативне мислення.

1. Естафети з рішенням раптово виникаючих тактичних завдань.

2. Подолання незнайомих смуг перешкод на час.

3. Гра в бадмінтон, теніс, волейбол через закриту сітку.

4. Навчальний бій на рингу.

5. Орієнтування на місцевості.

6. Підводне орієнтування.

7. Спортивне радиопеленгование.

8. Фігурна їзда на автомобілі, велосипеді, мотоциклі.

9. Спортивні телегри.

10. Стрілянина на круглому стенді, по мішені "кабан, що біжить" і швидкісна стрільба з пістолета по обертальну мішені.

Емоційна стійкість у процесі ППФП забезпечується шляхом набуття досвіду вольової поведінки в умовах емоційної напруженості та вдосконалення фізіологічних процесів адаптації до стрес-факторів, саморегуляції емоційної напруженості.

Вправи, що сприяють розвитку емоційної стійкості.

1. Стрибки у висоту з розбігу, через бар'єри.

2. Виконання складних гімнастичних вправ (вправи на колоді, акробатичні перекиди та ін).

3. Стрибки у воду з вишки.

4. Стрибки на батуті з виконанням складних по координації рухів.

5. Командні спортивні і рухливі ігри.

6. Стрибки з парашутом, дельтапланеризм.

7. Виконання вправ з елементами змагання, у присутності глядачів.

8. Словесні самоприказы на розслаблення мімічних м'язів. Наприклад: "Моє обличчя спокійне. М'язи лоба розслаблені, розслаблені м'язи очей, губи і зуби разжаты. Моє обличчя, як маска". Формулювання від заняття до заняття скорочується. Або: "Увага на руки! Мої пальці розслаблені. Мої передпліччя і плечі розслаблені. Мої руки повністю розслаблені".

9. Те ж, що і в п. 8, але в поєднанні з короткочасним напруженням відповідних м'язових груп.

10. Те ж, що і в п. 8, перед або під час виконання фізичної вправи, що викликає емоційну напруженість.

Спеціальні дихальні вправи.

1. Повне черевне діафрагмальне дихання.

2. Ритмічне дихання: повний вдих за 8 с, затримка на 4 з, видих 8 і т. д.

3. Те ж, що і в п. 2, але видих здійснюється через щільно стислі губи.

4. Кілька глибоких вдихів і видихів повних з переходом до спокійного дихання.

5. Виконання дихальних вправ № 1-4 перед, під час і після фізичних вправ, що викликають емоційну напруженість.

6. Виконання дихальних вправ № 1-4 перед іспитом, захистом курсового, дипломного проекту, перед відповіддю на заняттях.

7. Два-три рази напружити і розслабити м'язи всього тіла, потім зробити кілька енергійних і глибоких вдихів з короткою затримкою дихання і невеликим напруженням в кінці вдиху і наступним повним, тривалим видихом.

8. Встановити ритмічне дихання, незначно затримуючи його в кінці кожного вдиху, потім зробити повний тривалий видих.

Вправи 1-8 можна виконувати в положенні сидячи, стоячи, під час ходьби, перед і під час виконання фізичних вправ, що викликають емоційну напругу.

9. Багаторазове повторення слів або словесних формул, в яких наводяться деякі моделі бажаного стану. Наприклад: "Я відчуваю себе спокійно. Я спокійний. Я спокійний і зосереджений. Я контролюю свою поведінку. Я стриманий".

10. Те ж завдання, що і в п. 9, під час емоційних фізичних вправ, перед і під час іспитів, в конфліктної ситуації.

Організація і зміст методико-практичного заняття.

Мета роботи: освоїти методику розвитку професійно-важливих фізичних якостей.

Обладнання: спортивний інвентар, малюнки, плакати, схеми, протокол заняття.

Хід заняття.

1. Викладач повідомляє мету, завдання, зміст заняття, знайомить з основними поняттями теми, розкриває методику розвитку професійно важливих фізичних якостей.

2. Студенти під керівництвом викладача вибирають те або інше професійно важливе фізична якість, що розробляють з урахуванням вищевикладеного матеріалу перелік спеціальних вправ.

3. Підготовлений студент виконує розроблений комплекс. Обговорюється послідовність вправ, правильність техніки виконання, спрямованість вправи і т. п.

4. Записується в протокол заняття розроблений перелік вправ для розвитку професійно важливої фізичної якості.

5. Обговорюються результати методико-практичного заняття.

Домашнє завдання: самостійно розробити перелік вправ професійно-прикладної фізичної підготовки з урахуванням майбутньої професії.

Протокол заняття

Тема: методика самостійного освоєння окремих елементів професійно-прикладної фізичної підготовки

Студент

Спортивна спеціалізація

Фізична якість

Завдання

Перелік фізичних вправ

Дозування

Організаційно-методичні вказівки

Розвиток професійно важливої фізичної якості

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Вдосконалення професійно важливого фізичної якості

1.

2.

3.

4.

5.

В результаті даного заняття студенти повинні:

знати способи реалізації завдань ППФП на заняттях фізичною культурою, спортивних тренуваннях, самостійних заняттях;

уміти самостійно підбирати і практично використовувати засоби і методи розвитку обраного професійно важливої якості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Засоби професійно-прикладної фізичної підготовки студентів
ПРОФЕСІЙНО-ПРИКЛАДНА ФІЗИЧНА ПІДГОТОВКА
Завдання професійно-прикладної фізичної підготовки
Основні фактори, що визначають зміст професійно-прикладної фізичної підготовки
ОСНОВИ МЕТОДИКИ САМОСТІЙНИХ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ
ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
Методика складання та проведення найпростіших самостійних занять фізичними вправами гігієнічної або тренувальної спрямованості
Методика індивідуального підходу і застосування засобів для спрямованого розвитку окремих фізичних якостей
ОСНОВИ ЗАГАЛЬНОЇ І СПЕЦІАЛЬНОЇ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ. СПОРТИВНА ПІДГОТОВКА
Методика розслідування окремих видів злочинів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси