Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ідея надлюдини

У праці "Так говорив Заратустра" (1883-1885) Ф. Ніцше висуває ідеал надлюдини - новий тип людини, що перевершує сучасників за своїми морально-інтелектуальним якостям. "Що таке мавпа відносно людини? Посміховище або болісний сором. І тим же самим має бути людина для надлюдини: сміховиськом або болісною ганьбою". Тому на шляху до становлення надлюдини необхідні праця, безстрашність, самовідданість, героїзм, чесність, безмежна спрага діяльності, твердість. "Людина - це канат, натягнутий між твариною і надлюдиною, -канат над прірвою". Вустами Заратустри Ф. Ніцше проголошує любов до тих, хто "приносить себе в жертву землі, щоб земля колись стала землею надлюдини". Надлюдина формується при участі двох почав-діонісійського, що несе в собі радісне твердження, з жагою до життя, танцями і співом, блискавками і божевіллям, і аполлоновского, що направляє цю нестримну енергію в творче і впорядковане русло: "Потрібно носити в собі хаос, щоб бути в змозі народити танцюючу зірку". Надлюдина - це творець, володіє могутньою, стрімкої волею, яка спрямована на превозмогание, творіння самого себе як вільної, незалежної від цінностей і авторитетів особистості. Сенс буття, за Ф. Ніцше, є надлюдина. Але люди, до яких звертається Заратустра, не розуміють його. У цій книзі через опис життєвих сцен і розказаних Заратустрою притч Ф. Ніцше оповідає про різні типи людей, і через всі ситуації проводить думку про необхідність прагнення до досконалого типу людини, який трактується як антипод існуючого людині. Цю ідею вдосконалення людини Ф. Ніцше розвиває і в інших роботах.

Людина проходить певну ієрархічну драбину, яку складають вищі і нижчі типи. Рівність Ф. Ніцше розцінює як занепад, в той час як "прірва між людиною і людиною, станом і станом, множинність типів, воля бути самим собою, відходити від інших, - те, що я називаю пафосом дистанції, властиво кожному сильному часу". Процеси вдосконалення людини різноманітні, в основі їх лежить энергийное початок, що виявляється в духовній практиці. Філософ пише про те, що необхідно "істое майстерність і тонкість у веденні війни з собою, тобто здатність приборкувати себе", "очищення інстинктів", "вчитися дивитися", "вчитися говорити і писати". Це процесуальне бачення людини як сущого, в якому особливо виділяється необхідність процесу самоподолання, бо "в людині твар і творець сполучені воєдино". Виходячи з такого трактування людини, Ф. Ніцше розрізняє в людині "матеріал", "глину", "безглуздя", "хаос" і митця, скульптора. Можна сказати, що у Ф. Ніцше склалася антропологічна модель людини, суть якої - просування але сходами до сверхчеловеку. Поряд з такою комплексною програмою вдосконалення людини, сходження до сверхчеловеку розглядається ним і як результат селекції природи.

Відмова від диктату і культу розуму і традиційної моралі, вихід людини "по той бік добра і зла", тобто відмова від одновимірних і однозначних оцінок, що склалися в европоцентристской культурі, розкріпачення інстинкту, тіла, тілесних інтуїції, повернення до дионисийству як символу здорової природного життя, - все це проголошує Ф. Ніцше виходячи з волі до життя, яка визначає дії людей і прагне до зростання, підйому, збільшення потужності та яка згодом трансформувалася в самий пронизливий інстинкт - волю до влади. Саме тому у вченні Ф. Ніцше сплять дуалізм душі і тіла. "Є вирішальним обставиною, щоб культура починалася з належного місця - ніс душі <...> належне місце є тіло, зовнішність, дієта, фізіологія". Проголошення єдності душі і тіла ставилося їм у заслугу античності: "Греки залишилися тому першим культурною подією історії <...> християнство, презиравшее тіло, було найбільшим нещастям людства". Ф. Ніцше говорить в період роботи над "Так говорив Заратустра" і закликає вчитися через тіло радості життя, звеличуючи тому так високо мистецтво танцю. Лізти тіла - це брехати природі, тобто життя. "Вчитися звільняти свідомість через рух тіла: чи не правда, це перший закон для танцівника?". Активна, провідна роль тілесного означає факт безпосередньої присутності людини у світі. Феноменальне тіло, "живе тіло" приваблює філософа своєрідною здатністю мислити" на довербальном рівні, відкриттям нового типу розумової діяльності, "мислення в русі".

Цей комплекс завдань і становить мету культурного вдосконалення людини, яка спрямована на появу нового типу людини, що перевершує за своїми морально-інтелектуальним якостям сучасних людей. Ф. Ніцше був стурбований проблемою перевиховання людини, створення такої культури, в якій сукупність традицій, правил і вірувань сприяли б облагороджування людини, а не підштовхували його до досягнення матеріального комфорту і вгамування нескінченних матеріальних потреб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси