Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фігура комунікатора: індивідуальне та інституційне в комунікаторі

Комунікатор - ініціатор комунікативних зв'язків; особа або група осіб, формують та передають повідомлення [122, с. 265].

Η. Н. Богомолова пропонує цілісну соціально - психологічну модель комунікатора, в якій виділяються два низки характерних комунікативних відносин:

1) комунікатор - повідомлення,

2) комунікатор - аудиторія.

Кожний ряд відносин включає свій набір характеристик комунікатора, які можна розбити на п'ять смислотворчих факторів:

1) компетентність - визначає рівень знань і умінь комунікатора, наскільки добре і грамотно він розбирається в обговорюваних питаннях (у комунікатора може бути високий, середній і низький рівні компетентності);

2) щирість - демонстрована, можливо і нещира, віра комунікатора в те, що він говорить, декларована переконаність у своїй позиції;

3) привабливість - фактор, що визначає рівень зацікавленості в повідомленні, наскільки високо відчуття симпатії аудиторії, має комунікатор до спілкування, чи викликає довіру;

4) знання і повагу аудиторії - визначає, наскільки добре комунікатор знає особливості аудиторії, рівень її домагань, потреб і захоплень;

5) комунікабельність - вміння вести плідну розмову, приємно спілкуватися, розташовувати до себе співрозмовника, створювати доброзичливу атмосферу взаємодії.

Важливими чинниками спілкування з конкретним комунікатором є його престижність, надійність, конфіденційність. Престижність і надійність комунікатора в очах співрозмовника, рівень довірчості відносин характеризують ступінь його кредитности. Кредитний комунікатор сприймається співрозмовниками як авторитетний експерт, до думки якої можна прислухатися. Для позитивного сприйняття комунікатора важливий фактор привабливості, оскільки існує закономірність, що зовні привабливого людини люди і за іншими параметрами оцінюють набагато вище. Таким людям довіряють, до їх думки прислухаються.

При цьому необхідно враховувати, що кредитоспроможності можна свідомо сформувати. Знаючи основні закономірності сприймання людьми один одного, можна усвідомлено впливати на рівень оцінки іншою людиною свого образу, свідомо формувати його в очах оточуючих спостерігачів. Цьому допомагає штучне цілеспрямоване створення певного іміджу, свідома і вміла самопрезентація комунікатора в процесі спілкування.

Р. В. Бороздіна наводить такі механізми соціального сприйняття: самоподача переваги, привабливості, відношення, актуального стану і причин поведінки.

Самоподача переваги. Зазвичай ґрунтується па об'єктивних ознаках і знаках переваги, таких як одяг (дорога, ексклюзивна, епатажна, рідкісна тощо), манера мови (підкреслено офіційна, інтонаційно-значна, переконуюча, позитивна тощо) і поведінка (вальяжно, підкреслено незалежна, впевнене і т. д.). Даний механізм впливу має важливе значення в професійному спілкуванні, особливо для юристів та адвокатів, керівників різного рангу, політиків та ін. Існує досить багато категорій професійної діяльності, для представників яких зовнішній вигляд відіграє досить велике значення. Це необхідно для того, щоб їх діяльність була більш ефективною. І якщо при наявності матеріальної складової і дорогого одягу створити певний імідж успішного, впевненого в собі і своєму майбутньому людини не складе особливих труднощів, то показати перевагу за допомогою манери мови і поведінки набагато складніше.

Самоподача привабливості. Чому про одних людей ми говоримо, що вони чарівні і привабливі, а про когось-ні? Що відрізняє перших від других? Душа. Внутрішній світ. Вогонь в очах. Якщо говорити метафорами, то одні люди світять, та не гріють, а інші притягають як магнітом. З ними легко і просто спілкуватися. Справа в тому, що сподобалися нам люди змогли продемонструвати нам саме ті риси свого образу (іміджу, характеру тощо), які нам найбільше імпонують в інших людях з різних причин. Наприклад, тому що ми самі не володіємо цими якостями, але дуже хотіли б їх мати, або, навпаки, теж маємо ці якості і вважаємо це незаперечним нашою гідністю і пишаємося їх володінням.

Самоподача відносини. Відіграє значну роль в побудові певних стосунків з іншими людьми. У процесі комунікації дуже важливо вміти показати своє позитивне ставлення до співрозмовника або аудиторії. Це можна зробити за допомогою вербальних (мова) і невербальних засобів спілкування. Особливо яскраво це можна дати зрозуміти співрозмовнику за допомогою поз, розташування тіла, погляду. Як правило, легкий нахил до співрозмовника сигналізує йому про вашу зацікавленість. Ще більш виразний погляд. Недарма ж кажуть, що очі - дзеркало душі. Однак при цьому дуже важливо, щоб вербальні та невербальні засоби перебували у відповідність один з одним, не суперечили б один одному і сприймалися співрозмовником як щирі.

Самоподача актуального стану і причин поведінки. "Я не винен...", "Так вже вийшло...", "Я повинен був..." - ці та подібні вирази намагаються привернути увагу співрозмовника до тих причин поведінки, які вважаються нами найбільш прийнятними.

Якщо ви хочете краще зрозуміти комунікатора, необхідно враховувати те, як він намагається подати себе. Самоподача передає внутрішній настрій тієї чи іншої людини.

Виділяються наступні типи комунікаторів:

o люди престижу:

o лідер думок.

Люди престижу - ті, хто визначають зміст і канали передачі інформації. Як правило, вони транслюють такі якості, як статусність, офіційність, або, навпаки, незалежність, самостійність.

Лідер думок (ключовий комунікатор) - член товариства, до думки якого прислухається більшість. Лідер думок, інтерпретуючи певним чином отримане повідомлення, тим самим впливає на аудиторію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прояв показників нещирості в залежності від індивідуально-психологічних особливостей особистості комунікатора
Інституційна структура економіки
Неможливі фігури
Комунікатор як професія
Засоби індивідуального захисту
Протидію агресії (індивідуальна самооборона і справедлива війна)
Види інституційних інвесторів
Інституційне регулювання в бізнесі
Методологічні підходи та інституційне втілення
Інституційна система Європейського Союзу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси