Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Савромати, саки та саргатская культура

За Доном, на схід від скіфів у степах Поволжя і Південного Приуралля мешкали родинні скіфам по мові і культурі скотарські племена савроматів.

Основними пам'ятками савроматів є поховання. Відомі також їх поселення і короткочасні стоянки на волзьких берегах приток і р. Манич. Більшість пам'яток були відкриті і досліджені у другій половині XX ст. Савроматские кургани являють собою великі усипальниці, розташовані групами (іноді до 100 і більше курганів). Під насипами перебували прямокутні ями, в яких ховали рядових общинників. Зустрічаються і великі квадратні похоронні камери. Вириті в землі ями були спеціально обладнані: на їх дно (стали підстилку, а стіни зміцнювали деревом. Звичайним для савроматів способом поховання є витягнуте трупоположение, найчастіше головою на захід.

На території проживання савроматів, в центрі євразійських степів, в межиріччі Волги і Уралу відкриті кургани вождів (Пилипівка), розташовані в степу, на лівому березі р .. Урал, недалеко від Оренбурга. По грандіозності споруди і багатства поховання великий курган Пилипівки, що відноситься до IV ст. до н. е., не поступається "царським" курганам Скіфії. Діаметр кургану - 120 м, висота - понад 7 м. Ймовірно, спочатку ця степова піраміда була висотою не менше 20 м. У величезному поховальному склепі, схованках і коридорному вході в могилу були виявлені предмети культури і мистецтва кочівників Приуральських степів: бронзові котли, посудини із золота і срібла, золоті прикраси пасів, збруї, залізні мечі із золотою інкрустацією і золоті художні прикраси - підвіски. В кургані перебували "дзеркала" (диски, зображували сонце), срібний ритон і ціла серія дерев'яних посудин, прикрашених високохудожніми золотими накладками, виконаними в "звіриному стилі". На них зображені архары, олені, кабани, верблюди і хижаки.

Особливу цінність представляють знайдені в коридорі і двох схованках 26 скульптур оленів. Вони досить великі: їх висота - близько 50 см, розмір рогів - 20-25 см. Скульптури зроблені з дерева і покриті золотими і срібними листами.

Рис. 47. Мистецтво савроматів:

1 - стилізована дерев'яна фігура оленя, вкрита листовим золотом: 2-3 - золоті ручки від судин; 4 - золотий аркуш (аплікації дерев'яних посудин); 5 - дерев'яний посудину в золотій оправі. Царський курган Пилипівка (за А. X. Пшеничнюк, Р. М. Абдулліну)

Скульптури статичні: олені стоять у спокійній позі, тулуб прикрашене спіральними завитками і зображеннями, схожими на крила. Голови показані умовно. Найбільший інтерес викликають рогу. Вони неприродні - складаються з ритмічно повторюваних завитків, що утворюють подобу куща або дерева. Роги двох типів: зображені в одній площині з оленем і поперечні тулуба. Предмети культу, які перебували в похоронному спорудженні савроматскої вождя, не випадкові: вони є художніми відбиття міфологічних сюжетів.

Рис. 48. Археологічний комплекс савроматів:

1 - бронзові дзеркала; 2,3 - кам'яні столики-курильниці; 4-9 - керамічні судини; 10-12 - кинджали; 13, 14 - бронзові котли; 15, 16 - вудила та псалії; 17 - наконечники стріл (К. Ф. Смирнову)

Найпоширенішим археологічним матеріалом савроматской культури є кераміка і численні наконечники стріл. Виділяється кілька основних форм глиняного посуду. Найбільш часто зустрічаються були банкові судини з прямими або трохи опуклими боками, широко відомі на цій території ще в епоху бронзи. Поряд з ними існували горщики (тобто судини з шийкою і вінчиком) різної форми. Багато судини забезпечені носиками-сливами і ручками. В Приураллі також застосовувалися плоскодонні судини з кулястим туловом і вузьким циліндричним горлом. Поверхня деяких з них прикрашена візерунками, які ведуть свій початок від орнаменту зрубної культури. Разом з глиняним посудом в ходу були і литі бронзові котли, можливо, мали ритуальний характер. У більшості савроматских могил були присутні кістки тварин (кісток овець і коней було більше, ніж кісток великої рогатої худоби).

В країну, населену савроматами, потрапляла привізна скляний посуд з Ірану, Передній Азії, а можливо, і з Греції. Значну роль грала дерев'яна посуд місцевого виготовлення: миски, блюда, лотки і корита. Були знайдені і культові предмети: бронзові дзеркала, глиняні курильниці і кам'яні страви. Останні, будучи своєрідними переносними вівтарями, використовувалися для розпалювання в них священного вогню і жертвоприношень. Релігійний, символічний характер носило і савроматское мистецтво. Навершя мечів, різні бляшки, ручки ножів і дзеркал прикрашали стилізовані образи тварин або сцени боротьби. Улюбленими були образи грифонів і згорнувшихся в пружину або зловісно витягнулися хижаків з оскаленной пащею, що нагадують барсів.

Серед археологічних матеріалів багато зброї. Основним озброєнням савроматів був лук скіфського типу. Практично не відрізнялися від скіфських і ранні савроматские тригранні бронзові втульчатиє і черешкові наконечники стріл. Уже в ранній період історії найпоширенішим типом наступальної зброї савроматів були довгі мечі.

В 1-му тисячолітті до н. е. населення Середньої Азії і Казахстану з господарського укладу поділялося на осілих землеробів і напівкочових скотарів. Відносини між цими категоріями населення були мирними, то ворожими.

Скотарське населення Середньої Азії і Казахстану в перських ахеменідських джерелах відоме під назвою саків. У написі на знаменитій Бехістунському скелі йдеться про похід перського царя Дарія I в країну саків. На цьому пам'ятнику викарбувані фігури саків в характерних одязі скотарів. Більш докладні відомості про середньоазіатських кочівників середини 1-го тисячоліття до н.е. містяться в "Історії" Геродота. Він називав їх азіатськими скіфами і описував похід перського царя Кіра I в країну массагетів, в якому перська армія зазнала поразки. Відомості стародавніх авторів заплутані: то вони всіх мешканців даних територій називають саками, то виділяють племена саків, массагетів, дахов, ісседонов.

На території Середньої Азії знайдено багато унікальних художніх виробів саків, які об'єднані під загальною назвою "Амударьинский скарб". Вхідні в нього предмети зберігаються в Британському музеї. Серед них вівтарі, прикрашені фігурами йдуть один за одним барсів, прямокутні жертовні столи на ніжках, з ручками з боків, золоті пластини із зображенням саків, золота модель колісниці з запряженими кіньми, золоті браслети, діадеми, персні, об'ємні золоті фігури людей і тварин, котли, служили для приготування ритуальної їжі. Ці предмети в різний час в XIX ст. були зібрані в Середній Азії і контрабандою переправлені в Пешавар, де і були придбані для Британського музею.

Археологічні пам'ятки скотарів-саків відкриті на величезній території від Сирдар'ї до Паміру і Тянь-Шаню, включаючи Південний Казахстан і гірські долини. Добре вивчені в Пріаралье кілька поселень і могильників Тигискен і Уйгарак. З поховань скіфського часу відбувається багатюща колекція зброї, предмети кінської збруї, прикраси у "звіриному стилі". Ці матеріали близькі до савроматским пам'ятників Приуралля.

В іншому районі Середньої Азії - на Памірі - досліджені десятки сакських могильників: Акбеит, Аличур, Харгуш та ін. Кургани являють собою невеликі насипи з каміння або плоскі овальні і чотирикутні викладки. У ґрунтових ямах виявлені скелети в скорченому положенні. З похованими клали бронзові прямі ножі, кинджали, стріли, схожі за формою на скіфські, і зліплені вручну неорнаментированные судини, в більшості выпуклодонные, а також кулястої і грушоподібної форми.

Рис. 49. Культура саків:

1, 2 - кургани з каменю і землі; 3 - вудила; 4 - кераміка; 5,9 - кинджали; 6, 10 - бронзові наконечники стріл; 7 - золота пластина із зображенням сака з Амударьінского скарбу; 8 - зразок невідомої писемності; 11 - гачок

Особливою пишністю виділяються кургани Семиріччя (південний схід Казахстану і північ Киргизстану). У цьому районі досліджені як "царські" кургани, так і рядові могильники. Серед них найбільшу цінність представляють Чиликтинские кургани (Східний Казахстан), могильник Бесшатар в долині р. Або на схід від Алмати. Діаметр окремих курганів доходив до 100 м, а висота - до 20 м. Під насипом великих курганів перебували колод склепи з коридором. Зверху вони були закриті колодами і очеретяними матами. Під землею проривалися проходи, загальна довжина яких під Бесшатарским курганом становила 55 м. Майже всі кургани знаті були пограбовані. За збереженим предметів можна скласти уявлення про поховальному інвентарі. Разом зі знатними чоловіками ховали їх дружин або рабинь. Інакше - під невеликими насипами у прямокутних ямах, викладених деревом або каменем, - ховали рядових воїнів. В яму з похованим клали короткий меч-акинак і сагайдак з бронзовими наконечниками стріл. У цих похованнях збереглися бронзові дзеркала і прикраси, дуже схожі на скіфські, а також деталі кінської збруї. Багато побутові та культові предмети прикрашені фігурками тварин. Кочівники Середньої Азії віддавали перевагу литим фігуркам гірських козлів з гіпертрофованими рогами.

Унікальними пам'ятками культури є могильник Іссик і досліджені 3. С. Самашевым Берельские кургани знаті в Східно-Казахстанської області. Могильник Іссик розташований в 50 км на схід від Алмати. Він складається переважно з великих курганів. Це свого роду "Долина царів". Особливим багатством відрізнявся один курган. Під насипом знаходились дві похоронні камери (центральна і бічна), споруджені з колод. В камері знайдені останки небіжчика з численними золотими нашивками на одязі, головному уборі й взутті. Зі скелетом лежали предмети озброєння (залишки залізного меча і піхов, залізний кинджал), туалету і різне начиння. У південної та західної стін у певному порядку була розміщена глиняний і дерев'яний посуд: глечики, миски, блюда та черпаки, бронзові і срібні судини.

В кургані Іссик було виявлено понад 4000 золотих предметів: численні бляшки у вигляді барсів, коней, гірських козлів, пластини, різні декоративні нашивки з листового золота, пронизки. Розташування предметів дозволило реконструювати одяг і убір похованого.

По розташуванню золотих бляшок встановлено, що похований був одягнений у коротку шкіряну каптан і штани, обшиті трикутними бляшками з золота. Взуття також прикрашали золоті нашивки. Каптан був перетягнуть парадним набірним поясом, прикрашеним золотими бляшками-накладками.

Рис. 50. Саки:

1 - Золотий чоловік з кургану Іссик (Казахстан) V-IV ст. до н. е. Реконструкція; 2 - сорочка з золотими нашивками (К. А. Алтынбекову)

Матеріали "царських" курганів дозволяють зробити висновок про соціальної диференціації у семиреченских саків-скотарів. Величезні розміри курганів, особлива, прикрашена золотом одяг свідчать про звеличення вождя, зведенні його в ранг солнцеподобного божества. Зображення крилатих коней, оленя, козла і архара підтверджують цей висновок, оскільки кінь у релігійних уявленнях багатьох індоіранців був символом сонця, сонячного божества. Велике значення для вирішення питання про соціальному ладі саків мають написи на срібній чаші, які ще не розшифровані, напис на дні кам'яного судини і знаки писемності на тригранному камені. Пишні поховання племінної знаті, грандіозні споруди, наявність написів є ознаками, що визначають суспільство саків як ранньодержавне утворення, де ще зберігалася родоплемінна структура.

На схід від савроматів у V ст. до н. е .. - III ст. н. е. в степовому та лісостеповому Прииртышье, Притоболье і Барабе мешкали племена саргатской культури. Основними її пам'ятками є могильники. Саргатский культурно-археологічний комплекс склався на базі попередніх комплексів пізньої бронзи. У ній простежуються елементи, характерні для лісових і лісостепових культур 2-го - на початку 1-го тисячоліття до н. е.

У той же час саргатскую культуру правильно буде віднести до скіфо-сибірської культури, особливо після того, як останні дослідження предметів Сибірської колекції Петра I показали, що вони походили з Притоболья. Природне середовище, розташування пам'яток також ближче до степових культур скіфо-сибірського світу. Саргатские поховальні споруди розташовуються зазвичай групами на високих берегах річок. Під невеликими насипами, як правило, знаходяться майданчики з глини. Кургани оточені ровами. Більшість курганів містить кілька поховальних ям, перекритих колодами і укріплених деревом всередині. Таке пристрій виявлено в Абатском, Ісаківському, Мисовській, Новочекинском могильниках. Поховання одиночні, парні і колективні, зі слідами вогню.

Саргатские поселення відкриті у межиріччі Тари і Омі, по Іртишу (Іллінська). Відомі великі городища площею близько 10 000 кв. м (Речкино II і Андріївка II). Однак більшість поселень середні та розміром. Люди жили в прямокутних напівземлянках, збудованих із дерева, із застосуванням очерету, чагарнику, дерну. Багато споруди мали каркасно-столбовое пристрій, при якому в опорні стовпи по кутах закладалися поздовжні лати (жердини). Дах покривали жердинами, гілками і дерном. Вихід влаштовувався у вигляді довгого коридору. Будівлі іноді утворювали комплекс з'єднаних разом приміщень: жилий, сіни та господарські споруди.

Саргатская культура представлена керамічним посудом еліптичної, конічної і кулястої форм, горщиками з відігнутою шийкою, плоскодонними і круглодонными судинами. Більшість судин орнаментировано по верхній частині тулова накольчатыми, ямочными і гребінчастими візерунками у вигляді ялинки, косою штрихування, трикутників. Крім кераміки відомі кам'яні страви.

Серед археологічного матеріалу зустрічаються бронзові і кістяні втульчатиє трилопатеві і черешкові наконечники стріл, кістяні накладки складних луків (відомі з III ст. до н. е..), залізні двулезвийные мечі, кинджали, панцирні пластинки, тесла, пряжки; з прикрас - бронзові і залізні гривни, сережки, браслети, намиста зі скла та напівдорогоцінного каміння. Багато предмети саргатской культури мають аналоги в степовому світі кінця 1-го тисячоліття до н.е. та перших століть нашої ери.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Аналітичні концепції кризи культури
Етнічна і національна, елітарна і масова культури. Субкультури та контркультури
Сучасні підходи до розуміння культури
Мови і символи культури, культурні коди (семіотика культури)
Властивості культури
Глобалізація в світі культурології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси