Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Мистецтво Епохи Відродження: Італія

"Епоха Відродження, одна з найбільш цікавих і повноцінних епох в історії людства, це синонім особистої свободи, досконалості в мистецтві, краси в житті, гармонії фізичних і духовних якостей".

Відродженням (або Ренесансом) називається культура нової суспільної формації, буржуазної, яка виникла в Італії в XIV ст.

Відродження - це проміжна епоха між Середньовіччям і Новим часом, предтеча подальших трансформацій, які будуть переживати мистецтво і культура. Незважаючи на перехідний характер епохи, в мистецтві Відродження утвердився самостійний художній стиль, що виявився у всіх видах пластичного мистецтва: архітектурі, скульптурі, живопису. Цей стиль висловив художній і світоглядний ідеали часу.

Виникає зовсім інша картина світу, відмінна від середньовічної. Ця картина формує іншу ментальність, нові принципи творчості, інший спосіб життя. Ніколи мистецтво не мало такого значення і не було так затребуване у приватному та суспільному житті, як у цю епоху. Художник з цехового ремісника, яким він був у Середньовіччі, стає соціально значущою особистістю, майстром-професіоналом, у нього багато замовлень, які добре оплачуються, йому протегують сильні світу цього.

Італія, завдяки своєму вигідному географічному положенню, вела активну торгівлю з Європою і Сходом. Концентрація капіталів дозволила італійському купецтву перейти від торговельних операцій до кредитних - торгівлі грішми. Процвітаючі буржуазні аристократи ставали меценатами. Час було пронизане прагненням активності, перетворень, шаленої діяльністю. Реалії епохи були жорстокі і криваві: ворогуючі клани, замовні вбивства, інтриги, боротьба за владу - такі були невід'ємні компоненти нової буржуазної формації. Портрети епохи Відродження представляють нам людей владних, впевнених, вольових, без рефлексії і душевних переживань. Художнический геній Відродження прагнув до ідеалу. Художники виражали дух епохи, звертаючись до традиційних християнських сюжетів, з тією тільки різницею, що під їх пензлем, різцем вони набували абсолютно матеріальне і реалістичне втілення, тим самим демонструючи можливість зухвалого суміщення ідеально-уявного і реалістичного. Ренесансне прагнення до досконалості являло собою глобальну світоглядну програму з установкою на створення досконалих і прекрасних образів.

Мистецтво і культура Відродження займають величезне місце в історії та теорії мистецтвознавства. Практично всі провідні вчені-мистецтвознавці віддали данину цього періоду у своїх наукових працях, було виконано безліч атрибуцій невідомих майстрів, визначені хронологічні рамки та основні школи.

Перші ознаки нової художньої культури з'явилися в другій половині XIII ст. Прийнята наступна періодизація мистецтва Відродження:

- друга половина XIII-XIV ст. - Проторенессанс (Треченто);

- XV ст. - Раннє Відродження (Кватроченто);

- перша половина XVI ст. - Високе Відродження (Чинквеченто).

Кінець Ренесансу відносять до другої половини XVI ст. У 1530 р. в Італії (Флоренція, Рим) перемагає контрреформація, Італія з буржуазної держави поступово перетворюється в феодально-католицьке, що спричинило за собою кризу ренесансного світогляду і мистецтва.

За 230 років мистецтво Відродження вирішило безліч художніх проблем, створило нові форми монументальної пластики, новий образно-пластичний мова живопису, новий стиль, який визначається особливими ознаками: антропоцентризм, що синтезує реалізм, звернення до античності.

У нашому короткому курсі ми зупинимося тільки на провідних напрямах розвитку художньої культури Італії і основних художніх школах цього часу: флорентійської і сієнській (XIV ст.), флорентійської, умбрийской і падуанської (XV ст.), венеціанської та римської (Високе Відродження).

Проторенессанс [Треченто]. Риси нового мистецтва проявилися насамперед у скульптурі. Історія італійської скульптури епохи Відродження починається з Нікола Пізано. Їм були виконані рельєфи на кафедрі Пізанського баптистерія, в яких проглядається явне вплив античних традицій. Сюжети рельєфів ілюструють події з життя Христа, але зображені на цих рельєфах фігури мають настільки античний характер по трактуванню голови, обличчя, одягу, що нагадують рельєфи Парфенона.

Справжні зміни в нову епоху були пов'язані з живописом, її естетичними і зображувальними принципами. Головним реформатором Проторенесансу вважається живописець Джотто ді Бондоне (ок. 1267-1337), який у своїй творчості окреслив основні проблеми живопису: наділив зображене такими фундаментальними властивостями, як матеріальність, об'ємність форми, просторове початок. Джотто розписав стіни невеликої Капели дель Арена в Падуї на теми з життя Марії і Христа з новим принципам: сюжети розташовувалися в три ряди на стіні і розділялися орнаментально декоративними поясами. Кожен сюжет сприймається як самостійна композиція, але в цілому всі композиції утворюють розповідний цикл. Найголовніша заслуга Джотто полягає в тому, що євангельські сюжети він представив як реально існуючі події, які відбуваються тут, на цій землі. Його герої наділені людськими переживаннями кохання, скорботи, смирення ("Зустріч Марії та Єлизавети", "Втеча в Єгипет", "Поцілунок Юди", "Оплакування Христа"). Більш пізні роботи були виконані Джотто у Флоренції в церкві Санта Кроче на теми з життя святого Франциска і євангельські сюжети. Святий Франциск Ассизький (1182-1226), за легендою раздавший все своє багатство бідним, був улюбленим святим в народних масах Італії у XIII ст. Джотто був сином хлібороба, цим можна пояснити інтерес художника до францисканського темами. Образи Джотто завжди стримано суворі, внутрішньо напружені, художник зумів надати своїм фігур обсяг, "поставити їх на землю.

Джотто чудово висловив суворе велич епохи, до якої належав сам. Він був не тільки живописцем, але і архітектором, за його проектом була зведена дзвіниця Флорентійського собору.

Другим художнім центром Треченто стала Сієна. Мистецтво Сієни відзначене рисами витонченої вишуканості й аристократизму, риси готичного і візантійського мистецтва утримуються в ньому набагато більш стійко, ніж у Флоренції. Сієнської майстри любили застосовувати позолоту (золоті фони).

Характерними представниками раннього сієнського Треченто були Дуччо та Буонисенья, Сімоне Мартіні і Амбродже Лоренцетті. Найбільш знамениті твори Дуччо - "Маэсто" ("Величання") і "Мадонна Руччелаи". У цих роботах ще багато запозичено з готики, але в них вже є особливе почуття ліричності, настрої, увага до деталей.

Значення Сієни визначилося з появою Сімоне Мартіні. Це був чудовий художник, в мистецтві якого тісно переплелися риси готики і Предвозрождения.

Колорит творів Сімоне Мартіні вражає світлом і радістю гармонії. Найбільш відомий "Кінний портрет Гвидориччо та Фольяно" - перший кінний парадний портрет кондотьєра, головного воєначальника. Ця фреска займає майже всю стіну в приміщенні міського управління Сієни - Палаццо Публіко. Фігура кондотьєра наближена до першого плану, панує над усім оточуючим. На другому плані фортеця і середньовічний замок на пагорбах - пейзаж виконаний дуже умовно, однак у всій композиції картини проявилася головна новизна живопису сієнській школи: постать і пейзаж об'єднані єдиним простором.

У 1333 р. Сімоне Мартіні пише знамените "Благовіщення", яке знаходиться в Галереї Уффіци. Марія, витончена і граціозна, ангел з різнокольоровими крилами, лілії у вазі написані з властивої художнику найтоншої технікою.

У тому ж Палаццо Публіко в Сієні створив величезну розпис Амброджо Лоренцетті, зобразивши наслідки "доброго" і "злого" правління. У фресці "доброго" правління картини життя міста і села представлені окремими епізодами і об'єднані пейзажами. Крім конкретних побутових сцен художник використовує у композиції алегорії і символи. Так, саме уряд вирішено у вигляді великої алегоричної фігури старого в королівській мантії, направо і наліво від нього - чесноти, що охороняють ідею доброї влади: справедливість, помірність, щедрість і мудрість. Ця фреска повинна була прославляти буржуазний уряд Сієни. За своїм задумом, реалістичності зображених народних сцен ця робота - прекрасний зразок епохи Треченто.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво гунно-сарматської епохи
Держава і право Італії в 1815-1871 рр ..
Епоха палеометалла
Епоха Відродження
Розвиток культурологічної думки від епохи просвітництва до початку XX ст.
Культурологічна концепція романтизму як реакція на епоху просвітництва
Другий період раннього залізного віку. Початок великого переселення народів. Гунно-сарматська доба
Музика епохи Бароко
ЕКОНОМІКА ІТАЛІЇ
Прикладне мистецтво
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси