Меню
Головна
 
Головна arrow Страхова справа arrow Страхування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Страхування технічних ризиків

Під страхуванням технічних ризиків розуміються види страхування, призначенням яких є відшкодування збитків від техногенних аварій і катастроф та їх наслідків.

З розвитком науково-технічного прогресу таке страхування з кожним роком стає все більш затребуваним з-за збільшення числа аварій і розмірів збитків.

Договори страхування технічних ризиків в даний час є найбільшими за розмірами страхового покриття. Їх необхідним атрибутом виступає страхування ризику цивільної відповідальності перед третіми особами в результаті аварій, вибухів, падіння будівельних кранів та ін.

Класифікація основних видів страхування технічних ризиків включає:

- страхування будівельно-монтажних робіт;

- страхування машин і обладнання у виробничій сфері технологічних ризиків;

- страхування електронного обладнання.

Страхування будівельно-монтажних робіт

У Росії немає спеціального закону про обов'язкове страхування будівельно-монтажних робіт, тим не менш чинним Положенням про ліцензування будівельної діяльності (затв. постановою Уряду РФ від 25 березня 1996 р. № 351) для отримання ліцензії потрібно наявність свідоцтва про укладення договору страхування відповідних ризиків. З прийняттям змін у Федеральний закон від 8 серпня 2001 року № 128-ФЗ "ПРО ліцензування окремих видів діяльності", що скасовує з 2010 р. обов'язкове ліцензування у проектуванні та будівництві, і Федерального закону від 1 грудня 2007 р. № 315-ФЕ "ПРО саморегульованих організаціях" введено обов'язкове створення в даній сфері саморегулівних організацій (СРО) з власною системою особистого або колективного страхування для забезпечення майнової відповідальності членів СРО за виконувані роботи і послуги (ст. 13). Заслуговує уваги досвід більшості зарубіжних країн, в яких страхування ризиків цивільної відповідальності перед третіми особами при проведенні будівельно-монтажних робіт є обов'язковим видом.

Метою страхування будівельно-монтажних робіт є забезпечення захисту учасників будівництва від ризиків випадкової загибелі або пошкодження об'єктів будівництва, обладнання, матеріалів та іншого майна, а також відповідальність за заподіяння шкоди третім особам. Як страхувальники мають право виступати всі учасники будівництва: архітектори; інженери; будівельні організації та їх субпідрядники; орендарі приміщень, споруд, земельних ділянок; лізингоодержувачі будівельного обладнання та механізмів. Архітектори зазвичай страхують свою професійну відповідальність, підрядники (будівельні організації) - будівельні та оздоблювальні роботи, устаткування і т. п.

Договори страхування будівельно-монтажних ризиків у світовій практиці поділяються:

1) за типами застрахованих будівельних об'єктів:

- страхування об'єктів, що зводяться на умовах "під ключ", в якому всю відповідальність за будівництво, постачання матеріалів і обладнання, монтажні та пусконалагоджувальні роботи несе генеральний підрядник. Страхуванню підлягають всі ризики, включаючи майнові ризики відповідальності. Вартість страхування входить до вартості будівельного контракту;

- страхування об'єктів на умовах "поставка і контроль". Тут забезпечення будівництва устаткуванням, будівельними матеріалами, робочою силою є обов'язком замовника, а генеральний підрядник здійснює тільки організаційний процес і контроль за будівництвом та монтажем, причому майнові ризики страхуються замовником, ризики відповідальності - генеральним підрядником;

2) за характером страхового покриття:

- майнове страхування: страхування ризиків будівельних робіт (в межах будівельного майданчика) і страхування ризиків монтажних робіт;

- страхування цивільної відповідальності: відповідальність перед третіми особами за можливу шкоду їх здоров'ю і майновим інтересам в ході проведення будівельно-монтажних робіт; відповідальність генерального підрядника перед замовником за якість виконаних робіт.

При страхуванні будівельних робіт об'єктами страхування є:

- фундаменти будівель, незавершені споруди, будівельні ліси;

- будь-які інженерні споруди на землі і під землею;

- сировина і будматеріали, допоміжні будівлі;

- будівельні машини і механізми;

- електричні установки та трансформатори та інші види майна, що перебувають у межах будівельного майданчика.

Страхове відшкодування виплачується тільки за непередбачений збиток, пов'язаний в основному з пошкодженням або руйнуванням об'єктів будівництва та порушенням графіка робіт. Відшкодовуються види збитків:

- прямі збитки від повної загибелі і пошкодження застрахованого майна з-за розриву тросів, падіння будівельних блоків, аварій електромережі, недбалості робітників, стихійних лих, пожежі, вибуху, затоплення водою, просідання ґрунту та інших непередбачених подій в межах будівельного майданчика;

- витрати на розчищення території після страхового випадку, ремонт споруд і обладнання.

Можливе розширення страхового покриття за рахунок включення в поліс наступних ризиків:

- збитки, завдані будівництва діяльністю субпідрядників;

- перевезення матеріалів і конструкцій для будівництва і монтажу;

- крадіжки майна.

Винятками із страхового покриття є використання неякісних будівельних матеріалів; недоліки будівництва, форс-мажорні обставини; перерви або припинення робіт; зміни русла ґрунтових вод під час або після припинення будівництва.

У разі включення до складу страхового покриття ризиків цивільної відповідальності страхова компанія має право виступити в захист свого клієнта від неправочинних претензій з боку третьої особи в суді. При цьому він бере на себе ризик щодо судових витрат.

Страхова сума розраховується виходячи з сумарної вартості всіх об'єктів будівництва і монтажу. Спочатку за умов будівельного контракту визначається попередня страхова сума, на основі якої розраховується страхова премія. В кінці терміну дії договору визначається остаточна страхова сума на базі уточненої вартості будівель і будматеріалів і проводиться перерахунок страхової премії. При страхуванні будівельних робіт застосовується повне страхування об'єкта.

Особливість договорів страхування будівельних робіт полягає в тому, що відповідальність страховика настає в узгоджений момент часу, наприклад з моменту вивантаження на будмайданчик устаткування і будматеріалів, а закінчується датою здачі об'єкта в експлуатацію, якщо договором не обумовлений інший строк.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Договір страхування комп'ютерних та технічних ризиків банку
Договір страхування відносно цілого комплексу фінансових ризиків на ринку фінансових послуг
Автомобільне страхування
Страхування технологічних ризиків
Соціальне страхування
Автомобільне страхування
Страхування відповідальності за якість продукції (робіт, послуг)
Страхування по безробіттю
Особливості монтажного страхування
Страхування по безробіттю
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси