Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості авангардизму

Термін "епоха авангардизму" вживається тут у широкому сенсі: мається на увазі, що кожне нове напрям, що формується в предмодернизме, модернізм, неомодернизме або в постмодернізмі, виникає як авангард, епатуючий публіку, а потім з роками, замінюючись новими авангардом, переходить в розряд традиційного, а часом навіть класичного мистецтва (так трапилося, наприклад, з імпресіонізмом і з багатьма творами примітивізму).

Авангардизм стверджує, що хаос, безлад - закон сучасного життя людського суспільства. Мистецтво стає хаологией, що вивчає закони світового безладу. Авангардистські напрями згортають свідоме і збільшують несвідоме початок і в творчому, і в рецепционном процесі. Для них характерні відштовхування, а іноді і відмову від раніше усталених правил і норм, від традицій і умовностей, експерименти в галузі форми і стилю, пошуки нових художніх засобів і прийомів. Ці напрямки велику увагу приділяють масового мистецтва та проблем формування свідомості особистості. Для них характерний новий погляд на становище й призначення людини у всесвіті. Одні з неодмінних для всіх авангардистських напрямків художніх прийомів - маскування (навмисне ускладнення художнього тексту) або примітивізація (спрощення мови мистецтва). Маскування створює здавалося б непотрібні труднощі на шляху читача до змісту художнього тексту у формі спотворень граматики, вживання рідкісних слів, таємних образів, іноземних слів, усічених міркувань. Наприклад, у XX ст. критикувалася модерністська поезія (Еліот, Паунд) за важкодоступність для сприйняття читачем.

Естетичну насолоду та розуміння перебувають у співвідношенні зворотної пропорційності: чим простіше і зрозуміліше текст, тим менше він приносить насолоду читачеві, глядачеві, слухачеві. І навпаки. Авангардизм експериментально відчув це положення, доводячи його до абсурдних крайнощів (примітивізм живопису слонів і мавп або заумь "ничевоков", а з іншого боку, ребусно ускладнений текст деяких віршів Ст. Хлєбникова). Однак поза цих крайнощів маскування, ускладнення тексту можуть бути плідними. Вони не тільки викликають підвищення естетичної насолоди, але і ведуть до ефекту острансния (термін російської формальної школи, запропонований Ст. Шкловским, що означає загострення художньої виразності та соціально-рецептивної дієвості образу шляхом надання йому незвичайних, несподіваних, дивних рис).

Ще одна загальна особливість всіх напрямів авангардизму - опора на різні національні традиції (в тому числі на несподівані і екзотичні). Так, наприклад, мистецтвознавець та історик мистецтва Ст. Мириманов показав вплив негритянського мистецтва на Пабло Пікассо і виникнення кубізму. І, нарешті, существеннейшая особливість авангардизму: загострення в образі однієї з складових його сторін, зазвичай врівноважених (так, натуралізм загострює об'єктивне початок і згортає суб'єктивне, сюрреалізм - навпаки).

Ці тенденції в ході історичної зміни художніх напрямів авангардизму посилюються, чому сприяє те, що в XX ст. актуальними мистецтвами стають наймасовіші: література, кіно, а з другої половини XX ст. - ще й телебачення.

Франц Марк у вступній статті до другого альманаху "Синій вершник" (не вийшов у світ) зазначає, що розрив з вчорашнім світом - ось суть авантюри творчості. "Ця акція становить велику мету нашого часу - єдину, заради якої варто жити і померти. Тут немає ні найменшої домішки презирства до великого минулого. Але ми хочемо іншого; ми не бажаємо жити, як безтурботні спадкоємці, жити минулим. Ми не змогли б так жити, навіть якщо б захотіли. Спадок промотано; поглинаючи сурогати, світ опошляется. І ось ми вторгаємося в нові сфери, ми переживаємо велике потрясіння - нам треба все заново розчистити, сказати, зорати, досліджувати. Перед нами світ - він чистий; наші боязкі кроки і невпевнені. Якщо ми наважимося йти вперед, ми повинні перерізати пуповину, що зв'язує нас з материнським минулим. Світ народжує нову епоху, і постає лише одне питання: пора вже звільнитися від старого світу? Чи готові ми до нового життя? Ось тривожний питання цих днів - наших днів".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

АВАНГАРДИЗМ
АВАНГАРДИЗМ І РЕАЛІЗМ
Західноєвропейський авангардизм другої половини XX століття
Особливості трудових договорів з окремими категоріями працівників
Особливості трудового договору з надомниками
Особливості огляду
Особливості правових систем релігійно-традиційної правової сім'ї
Особливості роботи з людьми із соматичними та психічними розладами
Особливості трудового договору з працівниками у віці до 18 років
ОСОБЛИВОСТІ МАРКЕТИНГУ В ГАЛУЗЯХ ЕКОНОМІКИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси