Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вплив бактеріальних засобів на харчову сировину і продовольство

Наявність у харчових продуктах деяких мікроорганізмів може викликати різні захворювання людини, які поділяються на дві загальні форми:

• харчова інтоксикація - стафілококове отруєння, сальмонельоз, ботулізм;

• харчова інфекція - інфекційний гепатит, бруцельоз, черевний тиф, гастроентерит та ін.

Причинами захворювань є, як правило, незадовільне поводження з харчовими продуктами на підприємствах громадського харчування, в побутових умовах, а також на підприємствах харчової промисловості. Найчастіше спалаху хвороб сприяють наступні основні причини:

• неправильна температура зберігання харчових продуктів, у тому числі неправильне охолодження;

• неправильна обробка (приготування за добу або більше до споживання, незадовільна варіння або термічна обробка);

• використання забрудненого обладнання і незадовільна особиста гігієна людини;

• перехресне зараження готових продуктів сировиною;

• незадовільна конструкція обладнання;

• згодовування тваринам зерна, обробленого хімічною речовиною;

• споживання м'яса хворих тварин.

Виникнення осередку бактеріологічного зараження може відбуватися природним шляхом, а також в результаті навмисного забруднення навколишнього середовища біологічними засобами. Основу їх складають хвороботворні мікроорганізми - бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, гриби і вироблювані деякими бактеріями токсинів. Можливе застосування заражених комах, кліщів, гризунів.

Хвороботворні мікроорганізми і токсини викликають захворювання людини або тварини при попаданні в організм в мізерно малих кількостях. Кілька десятків і навіть одиниць мікробних тіл (30-50 при туляремії, 6-12 при чумі у людей), що потрапили в організм, при сприятливих умовах можуть спричинити інфекційне захворювання.

Виникло заразне захворювання може широко розповсюджуватися з первинного вогнища зараження, охоплюючи цілі райони, області і країни.

Уражені тварини і люди представляють небезпеку для навколишніх здорових організмів. Багато видів заражених переносників (комахи, кліщі, гризуни), здатні передавати збудників хвороби людям і тваринам протягом всього свого життя.

В умовах зовнішнього середовища мікроорганізми можуть зберігатися тривалий час, особливо довго - спороутворюючі форми, що призводить до підвищення стійкості вогнищ бактеріального зараження. Температура навколишнього повітря істотно впливає на життєздатність мікроорганізмів. При високій температурі (в літній час) і особливо під впливом сонячних променів мікроорганізми швидко гинуть.

Інфекційні захворювання виявляються не відразу після зараження, а після прихованого (інкубаційного) періоду, який може тривати від кількох днів до кількох місяців. Збудників інфекційних захворювань у зовнішньому середовищі можна визначити тільки за допомогою спеціальних лабораторних досліджень.

Способи зараження тварин, харчових продуктів, сировини і води можуть бути різні. У разі забруднення повітря бактеріальними та вірусними аерозолями збудники проникають в організм тварин через органи дихання, можуть заражати вміст складських і виробничих приміщень, не мають належної герметизації. Люди і тварини можуть заражатися після стикання із забрудненими предметами, хворими людьми і тваринами.

Збудники хвороби розносяться з продуктами тваринництва, отриманими від хворих тварин, а також переносниками хвороб.

Аерозолі, краплинно-рідкі та порошкоподібні бактеріальні засоби, потрапляючи на пошкоджені шкіру, слизові оболонки очей, рота, проникають через раневі поверхні всередину організму.

Харчові продукти, особливо м'ясні і молочні, є хорошим живильним середовищем для цілого ряду хвороботворних мікроорганізмів. Це забезпечує не тільки виживання мікробів, але і їх швидке розмноження.

Бактеріальні аерозолі проникають у зерно і комбікорми в мішках на глибину до 2-3 см, пресоване сіно і солому до 12 см, в стоги злежалого сіна з навітряної сторони до 50 см.

При попаданні бактеріальних засобів в рідкі продукти (жири, масла) вся маса продукту в ємності виявляється зараженим. Встановлення зараженості олії та жирів вимагає тривалого часу - від 3 до 20 днів, а іноді і більше.

Зараження води становить значну небезпеку не тільки тому, що збудники деяких небезпечних захворювань (холера, черевний тиф) швидко розмножуються, але й тому, що зараження людей і тварин з проточних джерел може відбуватися на значних відстанях від ділянки зараження.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вплив вражаючих факторів на продовольство і харчова сировина
Вплив хімічних речовин на харчову сировину і продовольство
Правила проведення сертифікації харчових продуктів і продовольчої сировини
Знезараження харчової сировини, води, напівфабрикатів та готової продукції
Способи захисту харчової сировини, води, напівфабрикатів та готової продукції
Учасники сертифікації харчових продуктів
Критерії вибору схем сертифікації харчових продуктів
Хімічні аварійні впливу
Харчова промисловість
Земельні ресурси: мінеральна сировина
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси