Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Геофізичні методи, аэрофоторазведка і супутникова фіксація

На практиці нерідко трапляються ситуації, коли в місці, де не раз бували археологи, якийсь пам'ятник раптом випадково виявляється при земляних роботах. Використання сучасних методів археологічної розвідки дозволяє такі "несподіванки" звести до мінімуму.

Одним з таких методів є аэрофоторазведка, яка надає археологу широкі можливості і різко підвищує ефективність його роботи. Зазвичай в таких випадках використовується огляд місцевості з вертольота або з невеликих одно-двомісних літаків.

В останні роки широко застосовується космічна зйомка місцевості з розташованими на ній археологічними пам'ятками з допомогою системи GPS і вітчизняної системи "Глонасс". Вже кілька років такі роботи з космічної фіксації археологічних пам'яток у долинах Гірського Алтаю проводяться спільною експедицією Гірничо-Алтайського університету і Бельгійського центру досліджень.

Наявність великомасштабних аерофотознімків дозволяє зменшити трудові витрати на створення планів археологічних пам'яток, встановити їх зв'язки з іншими об'єктами, природним середовищем. Все це дозволяє археологам вибирати найбільш перспективні місця і комплекси пам'яток для подальших досліджень.

Електророзвідка і магниторазведка

При проведенні розвідок археологічних пам'яток і особливо при їх первинному дослідженні іноді застосовуються відповідні геофізичні методи.

Ефективність їх застосування залежить від багатьох умов, пов'язаних як з якістю використовуваної апаратури, так і з характером конкретної ділянки місцевості. Тому суворі заздалегідь задані рекомендації щодо вибору того чи іншого методу малоперспективні. Одним з головних умов успіху в такій роботі є залучення до досліджень професіонала-геофізика, однак при цьому і спеціаліст-археолог зобов'язаний знати деякі основи найбільш поширених геофізичних методів.

Головна цінність застосування геофізичних методів в археології полягає в тому, що вони дозволяють в деякому сенсі "бачити" крізь землю до розкопок, виявляти різні предмети і деталі стародавніх споруд, поховані в землі.

Принцип, на якому заснований метод електророзвідки, простий. Всяка фізична середовище (гірські породи, глина, пісок, грунт) проводять електричний струм по-різному. Це залежить від питомого опору даного речовини. Так, різні кристалічні породи, що володіють високим опором, погано проводять струм; пухкий, вологий грунт, навпаки, є його хорошим провідником; суха глина проводить струм гірше, ніж волога, і т. д. Перешкодою для проходження струму будуть кам'яні або цегляні споруди, приховані в землі. І, навпаки, струм буде добре проходити там, де була землянка або якесь заглиблення, заповнене гумусом.

Принцип дії электроразведочной апаратури полягає у вимірюванні опору струму, що пропускається між введеними в землю електродами. Якщо між електродами в землі немає ніяких сторонніх включень, то опір буде більш-менш постійним і відповідати характеру грунту. Якщо ж опір істотно менше або більше від того, яке притаманне даній породі, значить, під дерном приховано або інше, щільне тіло (наприклад, залишки кам'яної або цегляної кладки), або якась порожнина, заповнена рихлим грунтом. Сучасна електровимірювальна апаратура різна, вона використовує як постійний, так і змінний струм, ніж усуваються багато перешкоди. При фіксації показників застосовуються автоматизовані системи реєстрації або дані записуються на план зйомки.

У сучасній практиці розвідок досить широко використовуються магнітометри різних показників і визначення можливостей металевих предметів в ґрунті, що випускаються різними фірмами. У сучасній практиці зазвичай застосовується прилад "Сігнум" SFT - АКО 7272, який часто перетворюють, посилюючи глибину зондування.

У практичній роботі методи електро - і магниторазведки мають багато спільного, насамперед у технології їх застосування в польових умовах. На обраному для дослідження ділянці розмічається сітка зі стороною квадрата 1 м або більше. При обох методах (електро - і магниторазведке) на точках перетину квадратної сітки знімаються показання приладів, які наносяться на вычерченную на папері сітку (зазвичай в масштабі 1:50, 1:100).

Дуже важливо дотримувати точність установки електродів, їх глибину і відстані, оскільки навіть незначні зміни розносу між ними призводять до похибки вимірювання.

Сучасне геофізичне приладобудування постійно розвивається. Тому питання про вибір приладів для археологічної розвідки вимагає консультацій з професіоналами.

За останні десятиліття в області використання геофізичних методів в археології відбулися значні зміни у бік підвищення чутливості і точності приладів, ефективності їх застосування. В якості прикладу можна навести зондування і подальші розкопки Чіча-1 - городища перехідної епохи від пізньої бронзи до раннього заліза, розташованого в південній частині Барабинского степу, між Омськом і Новосибірськом. У 1999-2000 рр. тут працювала російсько-німецька експедиція, очолювана в. І. Молодиным і Р. Парцингером, оснащена новітніми приладами німецького та російського виробництва, доповнювати один одного своїми можливостями.

Німецькі цезієві магнітометри дозволили дуже точно зондувати городище по горизонталі. При цьому вони реагували не тільки на оксиди заліза в неорганічних матеріалах, але і на так звані "магнітні бактерії" в органіці. В процесі життєдіяльності цих бактерій накопичуються магнетитові мікрокристали.

Російський досвідчений прилад електромагнітного сканування (ЕМС), що працює за принципом випромінювання і прийому частоти (як радар), дозволив зондувати на глибину до 10 м. В результаті була досліджена площа понад 23 га, створений план поселення до розкопок і розрізи ряду ділянок. Контрольні розкопки виявлених жител показали, що план був складений досить точно.

Результати розвідки записуються в щоденнику. Рекомендується дотримуватися наступної схеми щоденниковому запису результатів огляду археологічного пам'ятника:

Пам'ятник (назва)

Дата проведення огляду

Місце знаходження пам'ятника

Керівник загону

Члени загону

Методи огляду пам'ятника

Дані огляду пам'ятника (докладно):

розміри

o природне оточення

o особливості рельєфу

o руйнування

o відомості про культурному шарі

Пробні розкопки, траншеї (опис)

Креслення (№ креслення, масштаб)

Загальні відомості про особливості зібраної колекції

Перелік упаковок

Список номерів фотографій

Оцінка пам'ятника (культурна приналежність, хронологію, схоронність)

Укладач

Дата

Зазначення даних відомостей обов'язково. При цьому відомості повинні бути достатньо докладними. Також повинні знаходити відображення висновки і думки осіб, які проводили обстеження. Будь-які щоденникові записи по обстеженню археологічного об'єкта повинні давати достатньо повні відомості про пам'ятку до його розкопок, щоб, спираючись на них, надалі можна було розробити план проведення розкопок.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рухома супутникова служба (ПСЗ)
Аналіз діяльності систем супутникового зв'язку Iridium і Globalstar
Способи отримання і фіксації доказів
Система супутникового зв'язку Iridium
Система супутникового зв'язку "Банкір"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси