Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Комерційна логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи виконання замовлення

Можливі два методи виконання замовлення:

o метод послідовного виконання передбачає роботу з однією копією замовлення, яка по мірі формування замовлення послідовно надходить з однієї секції в іншу, поки замовлення не буде повністю сформований. Такий метод застосовується в разі розташування зон зберігання в одному складському приміщенні; він вважається швидким і ефективним і широко поширений;

o метод одночасного виконання замовлення в різних відділеннях складу або па різних складах. Кожне складське підрозділ, отримавши копію замовлення, приступає до його виконання. По завершенні виконання замовлення товари з різних складських підрозділів надходять в зону комплектації, де вони перевіряються, об'єднуються і упаковуються. Накладна на відвантаження замовлення виписується на підставі всіх робочих копій замовлення.

За участі у процесі вантажопереробки складське обладнання ділиться на наступні групи.

1. Технологічне обладнання.

1.1. Тара і товароносители: піддон, контейнери, вантажні піддони, решітки, цистерни, бункери.

1.2. Засоби праці для догляду за товарами: промислові пилососи, підмітальні машини, газационная установка, засоби перевантаження, прилади контролю.

1.3. Стелажі: осередкова, поличні, наскрізні, прохідні, елеваторні, пересувні, карусельного типу, консольні, гравітаційні.

2. Устаткування для навантаження, розвантаження і формування складської вантажної одиниці: піддони і контейнери; машини для вимірювання, обмотки, різання; засоби транспортування і перевантаження; техніка для робочих операцій по перевірці якості; підйомні столи; поворотні пристрої; обладнання для контролю маси і габаритів вантажу.

3. Обладнання для сортування і комплектування: обладнання для розсортовування, добірки, комплектування; калібрувальні машини; стелажні транспортні засоби; балансеры; пакетоформирующая машина.

4. Підйомно-транспортне обладнання для транспортування і складування: низько - та высокоподъемные візки, вильчатые штабелери, електровізки та тягачі, безперервні транспортери, конвеєри, стелажні транспортні засоби (крани-штабелери), робокары, електронавантажувачі, електроштабелери.

5. Обладнання для надання матеріальних послуг: автомати для пакування та етикетування, машини для шнурівки, машини для обробки і переробки, промислові роботи, вимірювальна техніка, фасувальне обладнання.

Значну роль у результативності функціонування складу відіграє рівень його технічної оснащеності. Типізація складів у відповідності з цим чинником наведена в табл. 4.6.

Таблиця 4.6. Класифікація складів за напрямками технічної оснащеності

Тип складу

Характеристика

Частково механізовані

Велика частина операцій технологічного процесу виконується з використанням засобів малої механізації (ручних, гідравлічних візків) або вручну

Механізовані

Основна частина операцій виконується за допомогою засобів механізації; в закритих приміщеннях - критих майданчиках - бензиновими, газовими та дизельними автонавантажувачами, мостовими і козловими кранами. Окремі операції (приймання та комплектація) можуть здійснюватися за допомогою засобів малої механізації або навіть вручну

Автоматизовані

Ряд операцій (транспортування, складування) виконується за допомогою автоматизованих засобів (автоматизовані крани-штабелери, робокары та ін), а решта - з застосуванням різних засобів механізації

Автоматичні

Всі операції виконуються з допомогою автоматизованих технічних засобів

Пройшовши початковий етап автоматизації складської діяльності, підприємства все частіше стикаються з проблемою впорядкування складських залишків і проведення інвентаризації товарів. Грамотне ведення обліку, прийому і витрати товару зі складу повинно виключати саму ймовірність неправильної інформації по залишках. Але все не так просто: у сил}' набуває людський фактор - елементарні помилки можуть призвести в подальшому до значного спотворення реальності. Рішення цієї, як і будь-який інший, завдання логістики складування вимагає комплексного і обґрунтованого методичного підходу.

Технологія штрихового кодування (ТШК) є однією з складових частин автоматизованої системи управління підприємства. Сучасному підприємцю необхідна інформація актуальна і максимально точна, а ТШК дозволяє підвищити продуктивність праці і скоротити кількість персоналу на виконання тієї чи іншої складської операції.

Нижче наведені деякі переваги від використання штрихового кодування:

o збільшується частка інформації, що вводиться в реальному масштабі часу;

o підвищується точність даних про товарні запаси;

o зменшуються витрати на проведення інвентаризацій;

o зменшуються витрати на введення даних;

o підвищується точність і актуальність даних, що знімаються з контрольно-касових вузлів;

o зменшується кількість помилок при підборі товарів та їх відвантаження;

o збільшується продуктивність обробки матеріалів;

o збільшується обсяг продажів;

o виявляється дефіцит продукції;

o зменшуються резервні запаси.

Використання штрихового кодування на складах з великою кількістю позицій і високим оборотом є, безумовно, доцільним, особливо якщо мова йде про товари, схожих по зовнішньому вигляду, але що відрізняються, наприклад, за тинам або розмірами. Основним результатом введення штрих-кодування є значне зниження пересортиці і підвищення швидкості оформлення видаткових документів при відвантаженні товару зі складу.

Істотно прискорюється проведення інвентаризацій за допомогою сканера з радіочастотним терміналом, оскільки відпадає необхідність вручну переписувати кожну позицію, що знаходиться на складі. Якщо код товару занесений у номенклатурний довідник складу, значно підвищується швидкість приймання вантажів. Створення прибуткової накладної зводиться фактично до сканування штрих-кодів прийнятих на склад товарів.

Зникає необхідність вести тривалий пошук кожного товару і заносити його в накладну. Для складів з великим оборотом дуже важливо швидко і без пересортиці зібрати замовлення з багатьох позицій.

Робота автоматизованого складського підприємства передбачає наявність програмно-апаратного комплексу, що включає крім системи обліку та управління рухом широкий спектр обладнання, що допомагає вирішувати найрізноманітніші завдання, а також підвищує ефективність функціонування будь-якого складського комплексу.

В цілому показники, що характеризують ефективність логістики складування, представлені в табл. 4.7.

Таблиця 4.7. Показники ефективності логістики складування

Ключові фактори

Показники ефективності та результативності

Якість складського сервісу та задоволення потреб

Забезпечення виконання замовлення точно до зазначеного терміну.

Повнота задоволення потреби.

Точність параметрів замовлення.

Точність підтримки рівнів запасів.

Кількість повернень замовлень, відсутність запасів,

підвищення тарифів.

Помилки у виконанні замовлень.

Випадки втрат, розкрадань, псування і т. п.

Повернення товарів покупцями.

Скарги споживачів.

Оцінка споживачами ступеня задоволення якістю сервісу

Використання інвестицій

Швидкість і кількість оборотів запасів. Використання оборотного капіталу. Середній рівень запасів на складі. Повернення на інвестиції в основні фонди. Використання інвестицій в складську інфраструктуру.

Використання інвестицій у складське обладнання

Логістичні витрати

Витрати на управління складськими запасами. Витрати на внутрискладскую транспортування. Витрати, пов'язані з якістю продукції і сервісу (збиток від недостатнього рівня якості, втрати продажів, повернення товарів, старіння запасів тощо). Витрати на складську вантажопереробку і зберігання. Витрати, пов'язані з процедурами замовлень

Час логістичних циклів

Час складових циклу замовлення.

Час поповнення запасів.

Час обробки замовлень споживачів.

Час доставки замовлення.

Час підготовки та комплектації замовлення.

Час циклу закупівлі товарів.

Час циклу підготовки звітів

Продуктивність

Кількість оброблених замовлень в одиницю часу. Вантажні відправлення на одиницю складських потужностей і вантажопідйомності транспортних засобів. Використання складського простору. Кількість операцій вантажопереробки в годину. Загальні логістичні витрати на одиницю інвестованого в складські запаси капіталу. Загальні логістичні витрати на одиницю складського товарообігу

Оцінка ефективності функціонування складу повинна проводитися не тільки у вузькому сенсі з точки зору діяльності складу як самостійної системи, але і в широкому - з точки зору оцінки впливу складської системи на кінцевий результат функціонування логістичної системи підприємства.

Для оцінки роботи складу пропонується застосовувати такі групи показників.

Перша група: показники, що характеризують інтенсивність роботи складу.

1. Показники, що характеризують трудомісткість роботи.

1.1. Товарообіг складу загальний = кількість всіх позицій, отриманих і відправлених / аналізований період часу (добу, місяць, рік).

1.2. Товарообіг складу по прибуттю = кількість прибулих позицій / аналізований період часу (добу, місяць, рік).

1.3. Товарообіг складу по відправленню = кількість відправлених позицій / аналізований період часу (добу, місяць, рік).

1.4. Питома товарообіг складу = товарообіг складу загальний / площа складу.

1.5. Коефіцієнт нерівномірності завантаження складу = товарообіг найбільш напруженого місяця / середньомісячний товарообіг складу.

1.6. Показник зберігання = кількість позицій на складі кількість діб зберігання.

1.7. Кількість оброблених заявок (на відвантаження і приймання) в одиницю часу.

2. Показники, що характеризують інтенсивність проходження товарів через склад.

2.1. Коефіцієнт оборотності товару на складі = товарообіг складу загальний / кількість позицій, що зберігаються на складі.

Друга група: показники, що характеризують ефективність використання складських площ.

1. Місткість складу = кількість товару, м3, яка може одночасно вмістити склад.

2. Корисна площа складу = місткість складу / висота укладання товару.

3. Коефіцієнт використання місткості складу = кількість товару, м3, в аналізованому періоді / місткість складу.

4. Грузонапряженность складу = кількість товарних позицій / площа складу корисна.

Третя група: показники, що характеризують рівень збереження товару та фінансові показники роботи складу.

1. Кількість випадків несохранности та псування товару з вини працівників складу.

2. Витрати складу = сума витрат на організацію зберігання товару.

3. Собівартість зберігання товару = видатки складу / показник зберігання.

4. Продуктивність праці працівників складу = товарообіг складу в аналізованому періоді / чисельність працівників складу.

5. Виробіток на одного працівника складу = вартість переробленої ним товару в одиницю часу.

6. Коефіцієнт оборотності запасів за вартістю = вартість відвантаженого товару в аналізованому періоді / середня вартість запасів в тому ж періоді.

7. Коефіцієнт неліквідів = запас неліквідних товарів за вартістю / загальний запас за вартістю o 100%.

Четверта група: якість складського сервісу та задоволення потреб споживачів.

1. Забезпечення виконання заявок на відвантаження точно до зазначеного терміну.

2. Повнота задоволення заявок па відвантаження = виконане кількість заявок / загальна кількість заявок.

3. Помилки у виконанні заявок на відвантаження.

4. Скарги споживачів.

5. Оцінка споживачами ступеня задоволення сервісом. Показники складської діяльності є найважливішою складовою частиною всієї системи логістичних показників.

Епілог

Складування як логістична функція відіграє важливу роль у формуванні стандартів обслуговування споживачів та підтримання заданого рівня при найменших можливих витратах. Склади - це будівлі, споруди і різноманітні пристрої, призначені для приймання, розміщення і зберігання надійшли на них товарів, підготовки їх до споживання і відпуску споживачу.

Основні логістичні функції складської системи:

o вирівнювання інтенсивності матеріальних потоків у відповідності з попитом споживачів;

o перетворення асортименту матеріального потоку у відповідності із замовленням клієнта;

o забезпечення концентрації і зберігання запасів;

o згладжування асинхронність виробничого процесу;

o формування партії відвантаження;

o надання матеріальних, організаційно-комерційних, власне складських та транспортно-експедиційних послуг.

Основними видами складських послуг є матеріальні, організаційно-комерційні, виробничі, транспортно-експедиційні послуги.

Складування створює конкурентні переваги двох типів - економічні (цеповые) і сервісні (нецінові). Включення складської підсистеми в логістичну систему являє собою стратегічне корпоративне рішення і обґрунтовується співвідношенням витрат і ефекту. Економічний ефект складування виникає, коли використання одного або більше складів веде до безпосереднього скорочення загальних логістичних витрат. Віддачу від інвестицій в розвиток складського господарства варто представляти у вигляді економічного ефекту, оскільки він піддається вимірюванню і виражається безпосередньо в вартісних показниках.

До основних організаційно-економічних принципів зберігання товарів відносять безпеку, надійність, дотримання умов зберігання, відповідальність, ефективність, економічність, гнучкість.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Періодичний метод (система регулювання з фіксованою періодичністю замовлення)
Оптимізація вартості будівельної продукції при розміщенні замовлень на виконання робіт для державних потреб
Робота по виконанню замовлень споживачів
Поняття логістичного циклу. Повний логістичний цикл - цикл виконання замовлення. Складові повного логістичного циклу товару
Релаксаційний метод (система регулювання запасів з фіксованим розміром замовлення)
Епілог
Епілог
Епілог
Епілог
Епілог
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси