Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. Розкопки могильників

Основні прийоми розкопок могильників

Розкопки могильників і поселень - це найбільш відповідальна частина процедури польових досліджень в археології. Розвідки дають відомості різного рівня, які потім можна неодноразово перевіряти і доповнювати. Процедура лабораторних досліджень також повторима і залежить від вдосконалення використовуваних методик. Розкопки ж неповторні.

Як би ретельно і кваліфіковано ні проводилися розкопки пам'ятника, він, тим не менш, руйнується. Після розкопок він перестає існувати повністю або частково як пам'ятка археології, стає сумою здобутих наукових матеріалів і відомостей. Тому розкопувати пам'ятники повинні тільки фахівці, які мають відповідну підготовку та дозвіл на розкопки (відкритий лист).

Організація, що проводить розкопки, керівник розкопок повинні подбати про участь в експедиції необхідних фахівців. Проведенням розкопок керує спеціаліст-археолог. У складі загону повинні бути помічники-лаборанти, кваліфікований фотограф, кресляр, реставратор, антрополог та інші фахівці, в залежності від завдань експедиційного дослідження.

Основні завдання вивчення могильників

Дослідження стародавніх могил у світовій і вітчизняній науці має велику історію. Їх розкопки дали науці колосальний археологічний, антропологічний та інший матеріал. Однак особливість цього виду пам'яток полягає в тому, що з похованими клали тільки ті предмети, які потрібні за обрядом поховання. Тому при виділенні археологічної культури не можна ґрунтуватися лише на даних, отриманих з могил, як це робилося раніше. Втім, невірно і робити узагальнюючі висновки про археологічної культури тільки на одних матеріалах поселень. Матеріали цих пам'яток необхідно піддавати загальному аналізу. Тільки це дозволяє домогтися необхідної повноти даних для реконструкції археологічної культури.

Древню могилу слід розглядати в комплексі, не обмежуючись речовим матеріалом. Важливо все: її устрій, проведений обряд поховання, розташування речей і їх набір.

Дослідження поховальних комплексів повинно включати вивчення пристрої могильного споруди, місця поховання, отримання відомостей про процес поховання, обряді та діях з похованим, про що супроводжує інвентарі, його розміщення.

Приступаючи до розкопок, треба враховувати, який тип поховальної споруди буде досліджуватися. Залежно від цього слід вибирати відповідні методики дослідження.

Обладнання місця поховання. Найбільш поширеним спорудою є вириті в грунті (у материку) могильні ями, різні за формою: чотирикутні, овальні, без додаткових споруд або зі зрубом, складеними з колод чи каменю стінками, з підбивкою, перекриті деревом або каменем. В особливу групу можна виділити складні по влаштуванню похоронні камери, відомі, наприклад, у скіфів, саків, у Гірському Алтаї. Вони влаштовувалися у вигляді великого дерев'яного зрубу з додатковими приміщеннями для інвентарю, поховання коней. Такі камери мали спеціально обладнаний коридорний вхід.

Разом з тим відомі й інші похоронні пристрою: похоронні урни, оссуарії - спеціальні посудини з кераміки або каменю, які складалися залишки померлого. Урни зберігалися в склепах з глини або цегли.

Археологам часто доводиться стикатися з пристроєм місця поховання на поверхні похованою під насипом кургану ґрунту або в насипу кургану. Місце поховання в такому разі може бути обладнане дерев'яною рамою, обкладено кам'яними плитами або дерном. Споруди з дерну буває особливо складно виявити.

Рис. 87. Поховання в грунтових могильних ямах:

1 - скорченное поховання епохи бронзи в могильній ямі з дерев'яним покриттям; 2 - поховання у спеціально зробленій катакомбі

До більш пізнього часу, як правило, на період складання ранніх держав, відносяться поховання в саркофагах з дерева, каменю, теракоти, в трунах. Прості та складні, прикрашені, вони мали ще й соціальну функцію, як, втім, і вся конструкція наземного поховальної споруди. Досліджуючи їх, треба мати на увазі, що ці архітектурно-археологічні пам'ятки, що мають своє традиційне пристрій, відбивали світогляд, які їх створили людей, пов'язане з уявленнями про життя, смерті, структурі світобудови. Такі, наприклад, царські кургани у скіфів, курган Іссик у саків, кургани в долинах Пазирик і Укок в Гірському Алтаї, кургану Аржан в Туві і ін.

В археології відомо кілька способів поховання, які без праці встановлюються в ході розкопок. Складніше буває встановити, які дії вчинялися з померлим: трепанація черепа, витяг нутрощів, розчленування і т. д. Археолог в ході археологічних розкопок повинен але можливості простежити, які дії проводилися перед похованням.

Просте поховання - приміщення тіла померлого в землю або труну, колоду. В археології фіксується багато різновидів трупоположения: витягнуте; скорченное на боці, при якому коліна померлого підігнуті; на спині з різним положенням рук і ніг. В ході розкопок поховань виявляється скелет похованого або його залишки. При цьому треба враховувати, що кістки рук, ніг, череп могли змінити своє початкове положення, при розкладанні м'язової тканини, при ущільненні заповнює могильну яму землі. Наприклад, якщо небіжчик був покладений на спину, а ноги підігнуті колінами вгору, то таке положення з часом зберегтися не може; при розкопках археолог виявить кістки ніг похованого зігнутими і лежачими колінами вправо або вліво, а може бути, і в сторони, в позі "танцю". Ті ж зміни відбуваються і з розташуванням черепа. Коли археолог пише в щоденнику, що похований був покладений на спину, а голова повернута вправо, або вліво, майже завжди можна сказати, що його твердження є хибним, оскільки череп розгортається під дією тяжіння землі, яка заповнила могильну яму.

Рис. 88. Різні види поховань:

1 - одиночне в грунтовій ямі; 2 - в підкладці; 3 - в кам'яному ящику; 4 - в зрубі; 5, 6 - в поховальній камері

Місце, де поховано велику кількість людей одночасно або послідовно протягом тривалого періоду, називається груповим похованням. Такий тип поховань, наприклад, відомий в Сибіру в тагарської культури доби раннього залізного віку.

Вторинне поховання - це перепоховання кісток після того, як м'язові тканини згнили. Найчастіше ці кістки викладалися в могильну яму, склеп або урну після того, як вони перебували якийсь час в іншому місці, були поховані або лежали на поверхні землі.

Основна мета бальзамування померлого - зберегти тіло померлого, для чого череп трепанировался, внутрішні органи витягувалися і замінювалися бальзамирующими речовинами. Після цього померлого ховали. У Росії такі бальзамированные трупи похованих знайдені в Гірському Алтаї і відносяться до пазирикської культурі.

Обряд кремації (спалювання трупа) в давнину був досить широко відомий. Зустрічається досить багато його різновидів. В якості основних можна виділити три з них: спалення трупа на спеціальних похоронних майданчиках всередині могильної ями або поховального склепу, спалення померлих разом з похоронною камерою і поховання в могилі купок попелу або обпалених кісток в урнах і спеціальних мішечках. Саме ж спалення в такому випадку відбувалося десь на стороні, за межами місця поховання. З обрядом спалення в ряді археологічних культур поєднувався обряд збереження вигляду померлого шляхом виготовлення глиняних і теракотових масок, скульптурних голів похованих (тесинская і таштикська культури гунно-сарматської епохи раннього залізного віку).

Рис. 89. "Групове" поховання тагарської культури раннього залізного віку

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розкопки ґрунтових могильників
Розкопки курганних могильників
Предраскопочные дослідження та дотримання основних правил розкопок
Розкопки ґрунтових могильників
Розкопки курганних могильників
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Введення в навчальний курс: предмет, завдання і наукові основи вивчення історії державного управління
Основні наукові школи і напрями у вивченні державного управління
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси