Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Стратегічний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Управління стейкхолдерами і співпраця з ними

Встановлення пріоритетів щодо стейкхолдерів дозволяє визначити, яку увагу слід приділяти їм під час розробки плану управління корпорацією, вироблення стратегій і реалізації намірів. Визначення пріоритетів серед стейккхолдеров породжує також ідеї щодо типів стратегій, які найбільшою мірою підходять для управління ними. При цьому необхідно враховувати, що пріоритетні стейкхолдери мають більший економічний і політичний вплив на організацію. Ці стейкхолдери повинні отримати головний пріоритет також і при стратегічному плануванні, оскільки вони надають більший вплив на невизначеність ділового навколишнього середовища, з якою доводиться мати справу фірмі. Іншими словами, мова йде про здатність фірми визначити успішний курс в навколишньому середовищі. Наприклад, компанія Intel, виробник мікропроцесорів для пк, повинна в першу чергу надавати пріоритет IBM, Dell і іншим великим покупцям. Компанії - виробники алюмінію в Росії повинні уважно ставитися до урядовим органам, які регулюють експорт, так як виробництво алюмінію є експортоорієнтованим. Церковна громада як некомерційна організація має звертати пильну увагу на місцеві громади, де вона працює, оскільки саме на муніципальному рівні відбувається збір коштів і надання послуг. Невелика фірма, швидше за все, зверне свою увагу на клієнтів і кредиторів, оскільки початківець бізнес зазвичай має проблеми з готівковим обігом коштів.

Пріоритет - це також питання стратегічного вибору. Наприклад, та чи інша група стейкхолдерів, діюча в інтересах певних кіл, чи то релігійні інтереси або охорона навколишнього середовища, може отримати високий пріоритет, який визначається оцінкою ситуації, яку дає фінансовий директор компанії. Деякі компанії, наприклад, представляють свої пріоритети у вигляді заяви про місії корпорації або публічно оголошених цілей.

Традиційні методи управління зовнішніми стейкхолдерами

Організації використовують два основних методи при визначенні відносин із зовнішніми стейкхолдерами.

Перший метод полягає і встановлення партнерських зв'язків зі стейкхолдерами. Метод партнерства не новий. Новим є використання його з усе зростаючою частотою.

Другий метод являє собою спробу захисту організації від невизначеності навколишнього середовища за допомогою використання прийомів, призначених для стабілізації та прогнозування впливів на навколишнє середовище і, фактично, для розширення сс кордонів. Ці прийоми пом'якшують поштовхи, які, можливо, були б більш відчутні при контакті організації з елементами зовнішнього середовища. Це такі традиційні методи управління стейкхолдерами, як маркетингові дослідження, створення спеціальних відділень, що контролюють окремі сегменти навколишнього середовища (наприклад, дотримання законів, залучення на роботу, закупівельна діяльність), зусилля по забезпеченню погоджувальних процедур, реклама зв'язку фірми з громадськістю. Такі методи є досить поширеними і дієвими і повинні використовуватися у відповідних випадках. Проте останнім часом акценти управління посередниками зміщуються від захисту компанії від "сюрпризів" з боку стейкхолдерів до розглядання їх як "майже членів" самої організації. Розглянемо особливості управління такими стейкхолдерами, як покупці, постачальники, конкуренти, державні установи та організації, органи муніципального управління, громадські організації, профспілки та фінансові посередники.

Покупці. Стратегія і тактика роботи з важливими покупцями включає в себе спільні засідання для визначення рушійних сил зміни бізнесу, обопільні зусилля по розробці продукції і ринку, збільшення комунікативних зв'язків, використання загальних площ і спільні програми навчання та обслуговування. Спроби зміцнення зв'язків з покупцями часто дають значну вигоду. Наприклад, торгові представники однієї компанії, що виробляє хірургічні інструменти, надягають халати і навчають хірургів користуватися інструментами під час операції. А найбільший виробник устаткування для важкої промисловості, американська корпорація Caterpillar має намір створити спільно використовувану інформаційну систему, яка зв'яже тридцять її заводів з покупцями і постачальниками. З допомогою обопільних зв'язків Caterpillar сподівається краще задовольняти попит покупців, а також передавати важливу інформацію і замовлення постачальникам.

Постачальники. Багато фірм залучають стратегічно важливих постачальників до процесу розробки продукції та виробництва. Більшість фірм, які використовують метод "точно-в-строк", коли комплектуючі, вироблені постачальниками, подаються безпосередньо в складальні цехи, минаючи склад, включають постачальників у свої внутрішні процеси. Так, зокрема, такі відомі транснаціональні корпорації - лідери ринку інформаційних технологій, як Digital Information Corporation (DEC) і Hewlett-Packard, ввели постачальників у свої команди планування виробництва. Більш того, DEC також вимагає від своїх менеджерів оцінювати постачальників, немов вони входять в штат корпорації.

Конкуренти. Відносини з конкурентами є складною проблемою. Конкуренти об'єднують зусилля для боротьби з загрозою появи інноваційних продуктів третьої сторони, для успішного проходження життєвих циклів і для стрибка вперед на основі нових технологій. Конкуруючі організації формують союзи для прискорення технологічного прогресу і розробки нової продукції, для виходу на нові чи зарубіжні ринки, для пошуку широкого кола нових можливостей. Іноді прихованою мотивацією утворення стратегічних альянсів є досягнення більш вигідних початкових умов змагання з іншими, які не є членами альянсу компаніями. Іноді співробітництво визначається необхідністю вироблення загальних стандартів, створенням загальної системи сервісного обслуговування і т. д.

В умовах олігополії, де кілька великих компаній-конкурентів керують галуззю, головні фірми можуть співробітничати у встановленні цін. Офіційне співробітництво в області встановлення цін називається ціновою змовою. У багатьох розвинених країнах така діяльність вважається протизаконною. Однак фірми можуть співробітничати неформально, дотримуючись обережності і не надто скидаючи ціни, щоб не почати цінову війну, так як цінові війни можуть зруйнувати структуру прибутків усіх фірм даної галузі промисловості. Щоб цього не відбулося, деякі галузі промисловості стверджують цінового лідера - зазвичай одну з найбільших фірм - встановлює цінову модель, яку потім ідуть інші.

У деяких країнах і регіонах цінову змову визнається законним засобом конкурентної боротьби або боротьби за збільшення доходів (отримання надприбутку). Наприклад, картель ОПЕК, ядром якого є нафтовидобувні країни Близького Сходу, на багато років вперед визначає ціну сирої нафти і квоти її видобутку країнами - членами ОПЕК. Зрештою, картель значною мірою втратив свою владу, коли країни - члени картелю виявили, що величезні фінансові прибутку діставалися компаніям-индивидуалистам, які свідомо порушували угоди ОПЕК. В Японії організації можуть об'єднуватися у потужні альянси, звані кейрецу. Ці альянси складаються з виробників, постачальників та фінансових компаній, які часто володіють акціями одна одної. Хоча кейрецу часто звинувачують в колізіях та інших зменшують конкуренцію діях, вони забезпечують велику комерційну ефективність для своїх учасників. Для того щоб підвищити свою конкурентоспроможність, фірми та інших країн починають переймати практику створення спілок типу кейрецу при розробці, дизайні, фінансуванні, виробництві та маркетингу продукції. При цьому деякі конкуруючі фірми продають і обслуговують продукцію один одного. Так, наприклад, IBM продає мережеві програми Novell. Іншим прикладом може бути Ford, який створив розширений кейрецу з володіння акціями, міжнародних альянсів і дослідних консорціумів. Ford володіє великою кількістю акцій в п'яти компаніях з виробництва автомобілів, включаючи Mazda, а також акціями трьох американських і іноземних компаній - виробників автозапчастин. В області ринку Ford має 49% акцій автокомпанії Hertz, що є також одним з великих покупців. Ford входить у вісімку дослідних консорціумів разом з іншими виробляють автомобілі компаніями і володіє сімома субсидиторами, що пропонують фінансові послуги, серед яких покупки у дилерів і автомобільні салони. Таким чином, кейрецу може бути одним з найпотужніших інструментів для боротьби з конкуренцією в умовах зростаючого конкурентного світового ринку.

Конкуренти можуть також об'єднуватися в союзи в спробі впливати на інших стейкхолдерів, таких як державні установи, групи активістів, профспілки або муніципальні організації. Такі альянси з часом стають частиною політичної стратегії організації.

Спільні дії можуть включати членство в торгових асоціаціях, торгових палатах, промислових та трудових комісіях. Фірми об'єднуються в асоціацію, щоб отримати доступ до інформації, посилити свій вплив і отримати правову підтримку своїх дій. Трудові асоціації надають інформацію та інтерпретацію правових норм, можуть збирати дані з дослідження ринків, а також бути неофіційними засобом для обміну інформацією про конкурентів. Фірми також можуть входити промислові або трудові комісії для управління переговорами з групами і спілками активістів.

Державні установи та організації. Корпорації та урядові органи мають багато спільних цілей, серед яких створення сприятливих умов для міжнародної торгівлі, стабільних ринкових умов, стримування інфляції, успішне функціонування виробництва необхідних товарів і послуг. Як наслідок, багато корпорації об'єднуються в союзи з державними установами, переслідуючи широке розмаїття цілей, включаючи аналіз і знаходження рішень соціальних проблем, розробку і затвердження торговельної політики.

Партнерство уряду і бізнесу широко практикується в країнах Євросоюзу, де уряди часто відіграють активнішу роль в економічному розвитку, ніж, наприклад, в США. Однією з таких спроб з'явилося утворення головної європейської аерокосмічної корпорації Airbus Industrie, що знаходиться в спільному володінні корпорацій Британії, Франції, Німеччини та Іспанії. Японське міністерство міжнародної торгівлі і промисловості (MITI) досліджує галузі японської промисловості і підтримує ті, які забезпечують зростання економіки Японії.

В одному з найбільш цікавих прикладів урядово-промислових альянсів міністерство юстиції США дійсно допомогло виробникам алюмінію об'єднатися в картель для регулювання виробництва і в кінцевому рахунку - цін на алюміній. Згода виникло із-за страху перед російським впливом на світовий алюмінієвий ринок. Колишній Радянський Союз, багатий природними ресурсами, такими як алюміній, і потребував у твердій валюті, почав наповнювати світовий ринок алюмінієм. У відповідь основні американські і європейські виробники вирішили запропонувати 2 млрд дол. для закриття одного величезного плавильного заводу на дворічну модернізацію. Президент Буш заборонив угоду. Ситуація демпінгу тривала і так загострилася, що врешті-решт американські виробники алюмінію умовили уряд втрутитися. Після президентських виборів і зміни адміністрації Боумен Каттер, представник Президента США Клінтона в Національному Економічному Раді, нарешті перейнявся ідеєю сприяння виробникам алюмінію. Група, що складається з представників промисловості та уряду сімнадцяти штатів, включаючи трьох незалежних юристів з Міністерства юстиції США, зустрілася в Брюсселі, щоб вирішити, хто і скільки алюмінію буде виробляти.

Органи муніципального управління. Хороші відносини з місцевою владою і муніципальними організаціями можуть призвести до вигідного для організації місцевого регулювання або зниження місцевих податків. Тому найбільш далекоглядні керівники комерційних організацій витрачають певні кошти для допомоги муніципальним властям в їх зусиллях вирішення місцевих проблем. Спонсорство для підтримки місцевих соціальних програм, допомогу муніципальним загальноосвітнім школам, закладам культури, охорони здоров'я, правопорядку і т. д. дозволяють досягати взаєморозуміння та підтримки з боку таких впливових для малого і середнього бізнесу стейкхолдерів, як органи муніципального управління.

Громадські організації. Під цією назвою ховаються численні групи соціально активних громадян, які переслідують певні політичні, соціальні або інші цілі. Сюди можна віднести і місцеві осередки політичних партій, і союзи громадян (наприклад, спілки ветеранів війни, колишніх працівників правоохоронних органів, організації типу "зелених", спілки солдатських матерів і багато інших), а також знаходяться під патронажем держави або муніципальних властей організації, покликані сприяти виконанню державою своїх функцій (наприклад, товариства сліпих, різні об'єднання людей, що потребують соціальної допомоги, тощо). Співпраця з такими стейкхолдерами необхідно компаніям для формування позитивного образу цілей і методів їх досягнення в очах широкої громадськості, що опосередковано (а іноді і прямо) може впливати на успіх комерційних проектів корпорації.

Одним з кращих способів зменшити вплив несприятливих умов на розвиток виробництва (наприклад, протестів природоохоронних громадських організацій) є застосування методів управлінської роботи, що відповідають суспільним цінностям. Організації, які відповідають широкому спектру цінностей і поглядів суспільних груп по таким пунктам, як забруднення навколишнього середовища, справедливий найм на службу, громадська та технологічна безпека та подібні, володіють цінними активами, які згодом можуть використовуватися для отримання вигідних замовлень, що фінансуються федеральним або місцевими урядами, податкових послаблень і інших пільг.

Групи суспільних інтересів особливо важливі в якості цінних стейкхолдерів, коли допомагають організаціям уникнути конфліктів у соціальній сфері, які можуть закінчитися розголосу в ЗМІ та зіпсованою репутацією. Такі групи є експертами у справах, які вони представляють. Тому компанії нерідко запрошують членів цих груп, зазвичай шанованих і соціально впливових громадян, брати участь у процесах стратегічного корпоративного планування в якості консультантів або членів рад директорів.

Інша перевага, пов'язана з залученням членів груп суспільних інтересів до процесів стратегічного планування, полягає в тому, що їх участь знижує ймовірність появи помилок на етапі реалізації стратегії. Групи, члени яких делегували своїх представників в корпоративний орган з прийняття стратегічних рішень, навряд чи будуть протестувати, наприклад, проти забруднення навколишнього середовища або інших незручностей, пов'язаних з реалізацією стратегічних планів. Альянси з групами громадських активістів можуть також сприяти процесу розробки нової продукції. Наприклад, зростання уваги громадськості до проблем захисту навколишнього середовища змусило компанії розробляти і виробляти екологічно чисту продукцію. Прикладом може служити повернення mcdonald's до паперової упаковки своєї продукції.

Створення позитивного суспільного способу організації сприяє також розробка продукції для інвалідів та інших категорій страждають недугами груп населення. Так, наприклад, американські компанії, що займаються виробництвом персональних комп'ютерів, створюють спеціальне комп'ютерне обладнання спільно з фахівцями з надання соціальної підтримки та допомоги інвалідам і продають таку продукцію з великими знижками, надаючи безкоштовне післяпродажне обслуговування і інші пільги. Витрати з лишком окупаються за рахунок зростання суспільної значущості компаній в очах населення взагалі, і споживачів їх продукції зокрема, кількість яких в цьому випадку зростає.

Профспілки. Профспілки можуть бути впливовими стейкхолдерами, і їх представництво при затвердженні програм стратегічного розвитку часто є необхідною. Мета профспілок - захист інтересів і підвищення добробуту їх членів. Рішення останньої задачі можливо тільки в умовах стійкого зростання добробуту організації. Таким чином, немає принципових перешкод для проведення політики корпорації, спрямованої на перетворення профспілки в стейкхолдера, зацікавленого в успіху організації в довгостроковій перспективі. Таке співробітництво може приймати несподівані форми. Так, наприклад, корпорація Xerox забезпечує обробку фінансових документів силами своїх фахівців профспілкового об'єднання США Amalgamated Clothing and Textile Workers Union (ACTWIJ), що включає в свої ряди і працівників корпорації. Президент корпорації Підлогу Аллэр так коментує успіх цих програм: "Я не хочу сказати, що нам потрібні профспілки старого типу, тобто противники. Але якщо у нас є модель співпраці, профспілковий рух буде підтримуватися, а галузі промисловості, в яких вони працюють, від цього будуть ставати тільки більш конкурентоспроможними". Організації, які досягли успіху у співпраці профспілок та керівництва, починають включати представників профспілок у свої поради директорів і залучати їх до процесу стратегічного планування.

Фінансові посередники. Це сукупність безлічі організацій, яка включає, зокрема, банки, юридичні контори, брокерські фірми, консультантів по капіталовкладеннях, пенсійні фонди, компанії з взаємними фондами, а також інші організації або окремих громадян, які можуть бути зацікавлені в інвестуванні коштів у фірму. Довіра особливо важливо в спілкуванні з кредиторами. Розкриття фінансової інформації допомагає встановити довіру так само, як і своєчасні платежі. Намагаючись налагодити свої відносини з кредиторами і встановити відносини довіри, багато організації запрошують їх представників у свої поради директорів. У деяких випадках це є умовою кредиту. Такий вид залучення у справи фірми дозволяє кредиторам визначати фінансовий стан компанії і брати участь у прийнятті важливих стратегічних фінансових рішень, зокрема таких, як закупівлі, придбання, реструктуризація, пропозиції та акціях і боргах. Інший тип зв'язків виникає тоді, коли компанія взаємодіє з іншою компанією, представленою тим же фінансовим підприємством. Цей тип співробітництва, що дозволяє полегшувати контрактні та фінансові операції, зустрічається серед кейрецу в Японії. Банки та інші кредитні установи можуть також брати участь у стратегічному процесі як співвласники спільних підприємств із фірмами клієнтів.

Фінансуючі організації є ключовими стейкхолдерами некомерційних організацій. До них, а також до індивідуальних фінансовим донорам або жертводавцям некомерційні організації ставляться з максимальною увагою, дорожать такими зв'язками і сприяють їх усілякому зміцненню, так як жертводавці фактично відмовляються від інших покупок. Некомерційні організації прагнуть підтримувати хороші стосунки з донорами, залучати їх у виробничі процеси і створювати службу високоякісного обслуговування, яку донори захотіли б підтримати. У разі благодійності отримувачі послуг повинні розглядатися як покупці, тобто як найцінніші і найбільш впливові для організації стейкхолдери.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТЕЙКХОЛДЕРИ ТА ВЛАДНІ ВІДНОСИНИ В СТРАТЕГІЧНОМУ УПРАВЛІННІ
Модель " Стейкхолдер "
Менеджмент як співробітництво (МВС)
Асоціація регіонального співробітництва Південної Азії (СААРК)
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У СФЕРІ МІЖНАРОДНОГО СУДОЧИНСТВА
СТЕЙКХОЛДЕРИ ТА ВЛАДНІ ВІДНОСИНИ В СТРАТЕГІЧНОМУ УПРАВЛІННІ
СТАНОВЛЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ТА ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ТРАДИЦІЙНИМ СУСПІЛЬСТВОМ (IX-XVII ст.)
Модель " Стейкхолдер "
Традиційна і логістична концепції організації виробництва
Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси