Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії

Найбільш ранні мезолітичні пам'ятки на території Росії і СНД були відкриті в Криму, на Кавказі і в Середній Азії. Мезоліт тут склався раніше, ніж на півночі Європи, де ще тривало танення льодовиків. В ранньому мезоліті ще зберігався ряд палеолітичних традицій.

У Криму відомі такі печери з мезолитическим культурним шаром, як Шан-Коба, Заміль-Коба, Мурзак-Коба. Мезолитический культурний шар містять і інші кримські печери, наприклад Сюрень II та Фатьма-Коба. У них були виявлені великі, досить грубі знаряддя праці з масивних пластин і нуклеуси, дуже схожі на палеолітичні. Поряд з ними вперше зустрічаються дрібні пластини геометричних обрисів, вставлявшиеся у основи.

На основі місцевої пізньопалеолітичної культури складався мезоліт Кавказу. Про це свідчать багатошарові поселення Чох в Дагестані, стоянки р. в районі Сочі, одношарові мезолітичні стоянки в Осетії та ін. Відбувався перехід до микролитической техніці: тонше і витонченіше ставали крем'яні пластинки-вкладиші, які виготовлялися з невеликих карандашевидных нуклеусів (у вигляді загостреного кінця олівця), було знайдено багато трикутних і сегментовидных мікролітів. Мезолітичні пам'ятки окремих територій відрізняються набором інвентарю. Наприклад, в Абхазії поряд з микролитическими знаряддями були знайдені грубі рубають вироби з гальки. По залишках кісток в поселеннях було встановлено, що їх жителі полювали на лосів, оленів, гірських козлів, ведмедів і кабанів. Незважаючи на деякі відмінності, мезолітичні пам'ятки Кавказу належать до однієї етнокультурної спільності. Для мезолітичних пам'яток характерне поєднання пластинчастої техніки з архаїчними знаряддями грубих форм.

Серед кількох десятків мезолітичних поселень, відомих в Середній Азії, виділяються поселення в печері Джебел, Кайлую в Туркменії; Зш-Хана, Чашма та інші в Таджикистані; Мачай, Обишир в Узбекистані. Радиокарбоновый метод датування показав, що вони відносяться до 7500-6000 рр. до н. е.

У Східній Європі можна виділити мезоліт Дніпро-Донецького межиріччя Верхнього Поволжя і Приуралля. Відомі на Верхній Волзі поселення відносяться до трьох хронологічних періодів: ранній мезоліт представлений стоянками Грем'яче на Оці, середній - Борки, Скнятино, пізній - Соболево і Дмитровська II. на основі матеріалів, зібраних в багатошарових поселеннях Єлін Бір (р. близько Мурома на р. Ока), Золоторучье III, Борщові та Скнятино, складені стратиграфічні колонки. А стратиграфія стоянки Золоторучье вивчена від палеоліту до епохи бронзи.

На деяких поселеннях виявлені залишки жител-напівземлянок прямокутної форми розміром 7 х 5 м.

Уздовж стін в них розташовуються ями від стовпів, що підтримували дах. У центрі приміщення - вогнища, влаштовані в овальних поглибленнях. Серед знахідок багато відретушованих наконечників стріл, за формою нагадують витягнутий вербовий листок. Мезоліт цієї зони значною мірою продовжує традиції палеолітичної культури Середньоросійської рівнини.

Після відступу льодовика були освоєні території Прикам'я, Середнього Уралу, Прибалтики. На Середньому Уралі відомі поселення на р .. Чусовой, у Нижнього Тагілу. Археологічний інвентар їх різноманітний: зустрічаються кістяні гарпуни, тонкі голкоподібні наконечники стріл з розщеплених кісток і кинджали з крем'яними вкладишами.

У Прионежжя досліджені стоянки Нижнє Веретьє, Погостище I, Колунаевская, Яснополянська. Виявлені сліди прямокутних наземних жител, знайдено різці, наконечники стріл, скребки, вкладиші, тесла.

Оленячий острів на Онезькім озері служив кладовищем для людей мезоліту і в подальший час. Померлих ховали у вузьких неглибоких ямах. Разом з похованим в могилу клали наконечники дротиків і стріл, вкладышевые кинджали на кістяне підставі, кістяні гарпуни. Були виявлені останки, поховані в скорченому положенні і навіть стоячи. В одному з вертикальних поховань було знайдено багато предметів мисливського побуту. На грудях небіжчика лежав кинджал з кістки з вставлених у пази тонких гострих пластинок, на боці - сагайдак з безліччю стріл. Одяг була прикрашена зубами бобра і іклами ведмедя. Відмінності в обряді поховання, ймовірно, залежали від статусу людини, в племені.

Сліди культури пізнього мезоліту були знайдені в басейнах Десни і Сейму, Подоння і Верхнього Придніпров'я, де були досліджені стоянки в Брянської, Воронезької, Липецької областях. У них були знайдені мініатюрні пластини, зняті з маленьких нуклеусів, геометричні мікроліти - трапеції, прямокутники, сегменти, проколки, мініатюрні скребки, відретушовані наконечники стріл з виступаючим черешком.

Добре вивченою мезолітичної зоною є Південний Урал. Найбільш раннім пам'ятником тут є стоянка Ильмурзино, що відноситься до початку голоцену, де були знайдені ножеподібні пластини та вироби з них, наконечники стріл, зроблені з пластин, микрорезцы, вістря, тонкі ігловідние наконечники, карандашевідниє конічні нуклеуси, тобто типовий мезолитический інвентар.

Стоянки Холодний Ключ і Романівка II відображають період розквіту микролитической техніки. Тут зустрічаються різці і микрорезцы, серії пластин з бічними виїмками, усічені пластини.

Мезолітична епоха в Сибіру розвивалася своєрідно. Тут не склалося єдиної археологічної культури. Мезоліт Сибіру відомий по таких пам'яток, як Бирюса на Єнісеї, Верхоленская Гора (другий горизонт) в Іркутську, Усть-Біла на Ангарі, Фофаново в Забайкаллі. Добре вивчені мезолітичні пам'ятки в лісовому Зауралля по Тоболу, Турі, Іртишу. Це стоянки Сірий Камінь, Юрьино, Полуденка I, II, Витік II, III та ін. Там були знайдені вироби з ножовидних пластин і микропластин трикутної та трапецієподібної форми.

На решті території Сибіру не сталося крутого перелому в техніці виготовлення кам'яних знарядь праці та способі життя мезолітичного населення. Серед знарядь зустрічаються масивні скребла з опуклим робочим краєм, чопери з цілої чи розколотої навпіл гальки і знаряддя з крупних ножовидних пластин періоду палеоліту. на більшості стоянок відсутні геометричні мікроліти, що є однією з особливостей мезолітичної культури. Мікроліти виявлені тільки на Алтаї, частково в Забайкаллі і на Далекому Сході.

У середині XX ст. почалося дослідження мезолітичних поселень на Далекому Сході у с. Установка, Осиновка, Фирсановка I, II та ін. Вони розташовувалися на високих терасах по берегах річок і оз. Ханка. Матеріалами для знарядь праці служили вулканічний туф і обсидіан. Техніка обробки каменю продовжувала традиції місцевого палеоліту.

Не можна не відзначити, що в мезоліті проходило заселення Камчатки, Сахаліну, Північної Японії. На березі Ушковского озера на Камчатці були розкопані стоянки з шаром мезолітичної культури, вік якої визначається приблизно в 10 тис. років.

Дослідження мезолітичних поселень показало, що мезоліт став епохою нових і принципових змін у техніці та умов життя людей. Повсюдно в Євразії мезолитический період відбувалися зміни, пов'язані з ломкою усталених протягом тисячоліть традицій господарства і прийомів полювання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
Мезоліт
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: соціалістичні експерименти
Кочівники Східної Європи
Країни Східної Європи: від соціалізму до капіталізму
Європа, Росія і Східний питання у другій чверті XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси