Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Надання (отримання) знижок

Знижка - одна з умов угоди, що визначає розмір можливого зменшення базової ціни товару, зазначеної в договорі про угоду. Можливість зменшення ціни договору встановлена цивільним законодавством (п. 2 ст. 424 ГК РФ) і передбачає, що зміна ціни після укладення договору допускається у випадках і на умовах, передбачених договором, законом або у встановленому законом порядку. Таким чином, якщо покупець, виконавши умови контракту, отримує знижку, то договірна ціна товарів зменшується.

Приклад

Організація постачальник і організація покупець уклали договір поставки товару за ціною 200 грн. за одиницю. В договорі зазначено, що у разі дострокової оплати товару покупцеві надається знижка в розмірі 5% ціни. Покупець придбав 200 одиниць товару, сплативши його достроково. Оскільки виконані умови договору, то їй надається знижка в розмірі 10 крб. на кожну одиницю придбаного товару (200 · 0,05). Таким чином, ціна одиниці товару зменшилася і становить 190 руб. Відповідно, загальна ціна угоди зменшилася на 20 000 руб. [(200 х 200) - (190 · 200)].

Надання (отримання) бонусів

Нарівні зі знижками для приваблення покупців організації використовують систему премій або бонусну систему.

Бонус - додаткова винагорода, премія, додаткова знижка, що надається продавцем покупцю відповідно до умов угоди або окремої угоди.

Як правило, премія надається шляхом виплати грошей (грошова премія). Нерідко організації за виконання певних умов угоди відвантажують (передають) покупцю додатково партію товару, що купується або подарунок.

Приклад

Організація постачальник і організація покупець уклали договір поставки 1000 одиниць товарів по піні 200 руб. за одиницю. У договорі передбачено умову, що при достроковій оплаті вартості придбаного товару постачальник надає покупцеві бонус у вигляді додаткового постачання товару на суму 1600 руб. Покупець оплачує товар достроково, таким чином, організація продавець зобов'язана відвантажити 8 одиниць товару (1 600 : 200).

Відмінність надання знижки від бонусу (премії) полягає в тому, що при виконанні покупцем встановлених договором умов при знижці ціна змінюється, а при наданні бонусу залишається незмінною.

Податкові зобов'язання постачальника і покупця, застосовують систему знижок і бонусів різні. Розглянемо їх більш докладно.

Порядок обчислення ПДВ при наданні (отриманні) знижок залежить від того, на яку дату знижка надана (отримана). Тому всі знижки умовно можна розділити:

o на знижки, що надаються в момент відвантаження (передачі) товару (робіт, послуг);

o знижки, що надаються після відвантаження (передачі) товару (робіт, послуг), тобто постачальник або повертає покупцеві частину грошей (якщо на момент надання знижки товар був оплачений), або зменшує його заборгованість (якщо покупець не оплатив товар на момент надання знижки).

Як правило, в момент відвантаження (передачі) надаються сезонні, святкові знижки, і постійним покупцям.

З метою обчислення ПДВ сума виручки визначається з урахуванням наданої знижки. Продавець формує дані обліку щодо обчислення ПДВ на підставі відвантажувальних документів, складених з урахуванням наданої знижки.

Оскільки при наданні знижки у момент відвантаження (передачі) товарів (робіт, послуг) продавець відразу ж пред'являє покупцеві в рахунку-фактурі зменшену з урахуванням знижки суму ПДВ, то цю ж суму покупець має право прийняти до відрахування.

При наданні знижки після відвантаження постачальник переглядає ціну вже відвантаженого (переданого) товару (робіт, послуг). При цьому ціна може бути зменшена до дати оплати товарів (робіт, послуг) покупцем, так і після.

У разі надання знижки після оплати товару (робіт, послуг), постачальник зобов'язаний повернути покупцю різницю між ціною товару з урахуванням знижки та фактичною сумою оплати. Якщо ж знижка надається до дати оплати, постачальник зменшує суму заборгованості покупця.

Незалежно від того, коли надається знижка (до дати оплати або після) і в якому порядку (перераховується на розрахунковий рахунок, зараховується в якості авансу або зменшує заборгованість покупця), постачальника і покупця необхідно внести коректування в облік. Покупець коригує суму відрахувань, а постачальник - податкову базу по ПДВ за той податковий період, в якому відображена реалізація товарів (робіт, послуг). При цьому загальна сума податку визначається з урахуванням усіх змін, що зменшують податкову базу у відповідному податковому періоді.

Для проведення коригування сум податку постачальнику необхідно виписати коригувальний рахунок-фактуру і внести зміни в первинні документи, вказавши зменшену вартість товару і суму ПДВ. Внесені виправлення завіряються підписом керівника і печаткою організації із зазначенням дати внесення виправлення. Будь-які зміни слід узгодити з покупцем. У разі реалізації та надання знижки в одному податковому періоді постачальник зобов'язаний при визначенні податкової бази по ПДВ врахувати виручку від реалізації за вирахуванням наданої знижки. Відповідно, уточнена податкова декларація не подається.

При зміні вартості в бік збільшення.

o продавець враховує різницю між вартістю відвантажених товарів до і після збільшення в податковій базі того періоду, в якому було здійснено відвантаження (п. 10 ст. 154 НК РФ). Таким чином, якщо у періодах, наступних за відвантаженням, вартість зміниться, платник податків повинен представити в інспекцію уточнені декларації і доплатити податок. Пені в даному випадку не нараховуються (ст. ст. 11, 75 НК РФ);

o покупець на підставі коригуючого рахунки-фактури приймає до відрахування ПДВ в розмірі різниці між податком, обчисленим з вартості відвантажених товарів до і після збільшення (п. 13 ст. 171 НК РФ) у тому податковому періоді, коли отриманий корективний рахунок-фактура.

При зміні вартості в бік зменшення:

o продавець на підставі коригуючого рахунки-фактури приймає податок до відрахування в розмірі суми різниці між ПДВ, обчисленим з вартості до і після зменшення (п. 1 ст. 169, п. 13 ст. 171 НК РФ);

o покупець відновлює в бюджет ПДВ в розмірі різниці між сумами податку з вартості відвантажених товарів до та після зменшення (підп. 4 п. 3 ст. 170 НК РФ). Відновлення здійснюється у тому періоді, коли отримані або первинні документи, або корективний рахунок-фактура на зміну вартості придбаних товарів (робіт, послуг).

Порядок обчислення ПДВ при наданні премій (бонусів)

З 1 лютого 2010 р. набрав чинності Федеральний закон від 28.12.2009 № 381-Φ3 "Про основи державного регулювання торговельної діяльності в Російській Федерації", в якому зазначено, що бонус (премія, ретроскидка) передбачається в договорі і при цьому ціна товарів залишається незмінною.

Постачання продовольчих товарів може передбачати лише "об'ємний" бонус за покупку певної кількості товарів у межах не більше 10% початкової вартості з ПДВ. Не допускається виплата винагороди у зв'язку з придбанням господарюючим суб'єктом, що здійснює торговельну діяльність, окремих видів соціально значущих продовольчих товарів, зазначених у переліку, встановленому Урядом Російської Федерації (п. 9 № 318-Φ3).

При наданні постачальником бонусів за реалізовані товари податкова база по ПДВ формується виходячи з вартості товарів. Сума премії не збільшує податкову базу, так як сплачується покупцеві грошовими коштами, у свою чергу покупець постачальнику нічого не передає. Таким чином, пред'явлені відвантажувальні документи і рахунки-фактури не підлягають коригуванню. В даному випадку премія (бонус) розглядається як форма заохочення за виконання покупцем передбачених договором умов, таких як добуток обсягу закупівель, дострокова оплата, придбання повного асортименту і т. п.

При укладенні договору поставки контрагенти можуть передбачити замість перерахування грошових коштів за наданим бонусів, додаткову відвантаження товару (робіт, послуг). У цьому випадку у продавця виникає об'єкт оподаткування. Таким чином, порядок визначення податкової бази та обчислення ПДВ проводиться у загальновстановленому порядку.

Іноді покупці, купуючи товари (роботи, послуги), одночасно надають постачальнику послуги (виконують роботи). Наприклад, послуги з організації доставки товарів в магазини, проведення промоакцій придбаного товару, іншого просування товарів на ринку і т. п. В даному випадку послуги (роботи) підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку. При цьому податкова база у покупця визначається як вартість наданих послуг у розмірі премії. На цю суму покупець зобов'язаний постачальника виписати рахунок-фактуру (п. 3 ст. 168 НК РФ), а постачальник в свою чергу має право прийняти суму податку, зазначену в рахунку-фактурі, до відрахуванню при дотриманні встановлених умов.

Приклад 1

В березні п. р. ЗАТ "ТОРГ" (постачальник) та торгова фірма "Білла" (покупець) уклали договір поставки товарів. За умовами договору при придбанні та своєчасної оплати покупцем протягом місяця повного асортименту продукції постачальника, виплачується премія в розмірі 7% вартості товару.

10 березня відвантажено товар на суму 1 180 000 руб. (в тому числі ПДВ-180 000 руб.). 17 березня фірма "Білла" оплатила товар повністю.

31 березня за підсумками проведеної інвентаризації товарного залишку в магазинах фірми "Білла" було виявлено наявність 100% асортименту товарів ЗАТ "ТОРГ", акт про надання премії підписаний.

31 березня організація "ТОРГ" направила лист фірмі "Білла" про виплату премії і перерахувала на її розрахунковий рахунок грошові кошти в сумі 70 000 руб. (1 000 000 · 0,07). 4 квітня на розрахунковий рахунок надійшла премія в повному розмірі.

ЗАТ "ТОРГ" при відвантаженні товару зобов'язана виписати протягом 5-ти днів з дня поставки рахунок-фактуру, з виділеною сумою ПДВ 180 000 руб. До 20 квітня п. р. необхідно сплатити до бюджету податок за 1-й квартал і здати декларацію. По сплаченому бонусу податкових зобов'язань з ПДВ немає.

Фірма "Білла" має право застосувати податкове вирахування у відповідності з отриманим рахунком-фактурою у 1-му кварталі. Податкових зобов'язань з ПДВ з отриманої премії не передбачено.

Приклад 2

В березні п. р. ЗАТ "ТОРГ" (постачальник) та торгова фірма "Білла" (покупець) уклали договір поставки товарів. За умовами договору при придбанні та своєчасної оплати покупцем протягом місяця повного асортименту продукції постачальника, передбачається премія в розмірі 7% від вартості товару.

10 березня відвантажено товар на суму 1 180 000 руб. (в тому числі ПДВ-180 000 руб.).

17 березня фірма "Білла" оплатила товар повністю.

31 березня за підсумками проведеної інвентаризації товарного залишку в магазинах фірми "Білла" було виявлено наявність 100% асортименту товарів ЗАТ "ТОРГ", акт про надання премії підписаний.

31 березня організація "ТОРГ" направила лист фірмі "Білла" про надання премії у вигляді додаткової поставки товару на суму бонусу.

4 квітня товар на суму 70 000 руб. (у тому числі ПДВ 10 678 руб.) був поставлений.

Податкові зобов'язання контрагентів за 1-й квартал п. р. відповідають умові прикладу 1.

За 2-й квартал постачальник ЗАТ "ТОРГ" зобов'язаний виставити покупцеві рахунок-фактуру па суму реалізованої продукції та сплатити до бюджету ПДВ у розмірі 10 678 руб.

Фірма "Білла" на підставі представленого рахунки-фактури має право при дотриманні встановлених умов прийняти цю суму податку до відрахування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Знижки та націнки
Система знижок
Знижки та націнки
Отримання патенту
Обчислення ПДВ по наданих знижок, бонусів
Недосяжні бонуси
Бонуси, "часткові схеми", опціони
Обчислення ПДВ по наданих знижок, бонусів
Отримання патенту
Методи отримання наведених оцінок властивостей якості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси