Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джерела адміністративного права

Норми адміністративного права регулюють відносини в сфері державного управління, знаходять зовнішнє вираження в нормативних правових актах, що складають систему джерел.

Одним з основних джерел адміністративного права є Конституція РФ (1993). Згідно п. "до" ст. 72 Конституції РФ адміністративне законодавство перебуває у спільному віданні РФ і суб'єктів РФ. У Конституції РФ встановлюється порядок формування органів виконавчої влади, їх компетенції.

Поряд з Конституцією діяльність виконавчих органів влади регламентується федеральними конституційними законами. Так. правовий статус Уряду визначає Федеральний конституційний закон від 17 грудня 1997 р. "Про Уряді Російської Федерації" (в ред. від 31 грудня 1997 р.). Система федеральних органів влади, їх структура врегульовано указами Президента, зокрема указом від 17 травня 2000 року № 867 (в ред. від 29 квітня 2002 р.).

Статус державних службовців визначають Федеральний закон "Про систему державної служби Російської Федерації" від 27 травня 2003 року № 58-ФЗ (в ред. від 1 грудня 2007 р.), Федеральний закон "Про державну громадянської службі Російської Федерації" від 27 липня 2004р. № 79-ФЗ ( в ред. від 25 грудня 2008 р.) і ряд актів, які передбачають порядок проходження служби в митних органах, міліції, податкової поліції і т. п.

Підстави і характер адміністративної відповідальності прописані в Кодексі РФ про адміністративні порушення, прийнятому 30 грудня 2001 № 195-ФЗ (в ред. від 7 травня 2009 р.).

Порядок судового розгляду скарг громадян визначено у Федеральному законі "Про оскарженні до суду дій і рішень, що порушують права і свободи громадян" від 27 квітня 1993 р. № 4866-1 (ред. від 14 грудня 1995 р.).

Суб'єкти адміністративного права

Суб'єктами адміністративно-правових відносин є його учасники: індивідуальні суб'єкти та колективні суб'єкти. Норми адміністративного права наділяють їх правами і обов'язками і роблять суб'єктами конкретних правовідносин, що виникають у сфері державного управління.

Найважливіший ознака суб'єктів адміністративно-правових відносин - наявність у них адміністративно-правового статусу. тобто прав, обов'язків, повноважень. Щоб стати суб'єктом, учасники адміністративно-правових відносин мають бути:

o адміністративно правоспособны (здатні мати права і обов'язки);

o адміністративно дієздатні (здатні набувати майнові права, виконувати обов'язки).

Індивідуальні суб'єкти - це громадяни Російської Федерації, іноземці, особи без громадянства. Обсяг прав і обов'язків цих суб'єктів визначається їх зв'язком з державою.

Колективними суб'єктами адміністративного права виступають об'єднання, організації, колективи, підприємства, управлінські органи. Найбільш важливим суб'єктом адміністративного права є державна адміністрація як система органів державної виконавчої влади і сукупність державних службовців. Органи і службовці здійснюють владну управлінську діяльність щодо виконання законів, актів правосуддя, реалізації адміністративного судочинства. Органи державної виконавчої влади створюються і діють від імені та за дорученням держави, виконують його функції, управляються державою. До них відносяться апарат законодавчих, виконавчих, судових і контрольних органів влади, а також державні підприємства й установи.

Недержавні організації - профспілки, політичні партії, творчі спілки, комерційні об'єднання - здійснюють групові та індивідуальні інтереси громадян і діють незалежно від держави.

Якщо правовий статус громадянина визначає сукупність прав, свобод і обов'язків, встановлених Конституцією РФ, то державні органи наділяються компетенцією і повноваженнями. а також нормами з боку Конституції і федеральних законів.

Адміністративне право встановлює адміністративну відповідальність фізичних і юридичних осіб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суб'єкти адміністративного права: поняття і види. Адміністративно-правовий статус громадянина, іноземця, особи без громадянства
Основи адміністративного права
Адміністративне право і галузь права, наука і навчальна дисципліна
Джерела екологічного права. Система екологічного законодавства
Система суб'єктів адміністративного права та їх класифікація
Основи адміністративного права
Адміністративне право і галузь права, наука і навчальна дисципліна
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси