Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Територіальна організація господарства

Оренбурзька область. Область багата мінерально-сировинними ресурсами. Розвідано понад 2500 родовищ 75 видів корисних копалин. Головні сировинні ресурси: природний газ Оренбурзького газоконденсатного родовища, нафта, буре вугілля, залізна, мідна руда, кам'яна сіль, горючі сланці.

Основна галузь економіки - промисловість. Провідною галуззю є паливна, що дає понад 40% промислового виробництва, в тому числі нафтовидобувна, нафтопереробна, газовидобувна і газопереробна. Видобувається також буре вугілля. Металургійний комплекс займає друге місце. Чорна металургія представлена металургійним комбінатом у Новотроїцьку, видобутком залізних руд, кольорова - здобиччю і виплавкою міді, виробництвом цинкового концентрату. В області також виробляються пасажирські автобуси, автомобілі, ковальсько-пресові машини, універсальні деревообробні верстати.

Основні промислові центри: Оренбург, Орськ, Новотроїцьк, Медногорск, Бузулук, Бугуруслан та ін.

Ульяновська область. Ядром промисловості є машинобудування (воно дає понад 55% всього обсягу промислової продукції).

Особливу роль відіграє Ульяновський автомобільний завод, який є одним з лідерів вітчизняного автомобілебудування. Завод спеціалізується на випуску знаменитих всюдиходів "УАЗ".

В області діє найбільший у світі авіаційно-промисловий комплекс "Авіастар", що випускає транспортні та пасажирські літаки.

Галуззю спеціалізації Ульяновської області є легка промисловість. На Рум'янцевської текстильній фабриці випускаються якісні напівшерстяні тканини і пряжа для ручного та машинного в'язання. АТ "Румянцево" постачає тканини для салонів автомобілів "ВАЗ" та "ГАЗ".

Працюють підприємства будівельної, деревообробної та лісової індустрії. В області працює науково-дослідний інститут атомних реакторів.

Найважливіші промислові центри: Ульяновськ, Димитровград, Новоульяновск, Сенгилей та ін.

Пензенська область. В структурі господарського комплексу області переважає промисловість, хоча досить великий розвиток отримало сільське господарство, що обумовлено сприятливими природно-кліматичними умовами. Провідною галуззю економіки є машинобудування, зокрема виробництво устаткування для хімічної і текстильної промисловості, сільськогосподарське машинобудування, електронне машинобудування, приладобудування та ін Виділяються також текстильна, взуттєва, харчова та інші галузі.

Основні промислові центри: Пенза, Кузнецьк, Сердобський.

Самарська область. В економіці області домінує промисловість, в якій різко виділяється машинобудування, що дає близько 60% промислової продукції. Машинобудування Самарської області випускає легкові автомобілі та запасні частини до них, літаки, підшипники, металорізальні верстати, трансформатори, кабельну продукцію. Хімічна промисловість представлена виробництвом аміаку, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, жовтого фосфору, синтетичного каучуку і виробів з пластмас. Розвинена паливна промисловість, у тому числі нафтовидобувна і нафтопереробна галузі.

Серед підприємств області своїми масштабами і рівнем технологічної оснащеності виділяються Волзький автомобільний завод, АТ "Авіакор" (авіаційний завод), АТ "Самеко" (металургійний завод), АТ "Самаранефтегаз", "Тольяттіазот", "Синтез-каучук", "Куйбышевфосфор", Волзька ГЕС, завод "Прогрес". Далеко за межами області відомі автомобілі "Жигулі", літаки "Ту-154", космічні ракети-носії "Протон", "Енергія", ракетно-космічні комплекси "Союз - Прогрес", космічні апарати "Фотон", "Біон", "Ресурс", особливо точні підшипники, верстати, унікальні вироби важкого машинобудування, цукерки фабрики "Росія".

ЗАТ "Куйбышевазот" - найбільший в Росії виробник капролактаму (сировина для виробництва шинного корду, синтетичних волокон і поліамідних смол). Один з провідних виробників аміаку, карбаміду, аміачної селітри. ЗАТ "Корпорація "Тольяттіазот"" - один з найбільших виробників аміаку в Росії.

Основні промислові центри: Самара, Тольятті, Новокуйбишевськ, Сизрань.

Саратовська область. Область виділяється виробництвом хімічного волокна, скла, сірчаної кислоти, холодильників, електроенергії.

Провідне місце в економіці області займають електроенергетика, машинобудування. Електроенергія виробляється на ТЕЦ, Саратовської ГЕС і Балаковської АЕС в кількості, що значно перевищує місцеве споживання. Машинобудування представлене авіаційним, верстатобудуванням, автомобілебудуванням та ін. Область дає 4% виробництва цементу і третина полірованого скла в Росії; виділяється також виробництвом хімічних волокон і сірчаної кислоти. В області видобуваються нафта і газ, але видобуток систематично падає в результаті вироблення запасів.

Найважливіші промислові центри: Саратов - літакобудування ("ЯК-12", "ЯК-40", "ЯК-42"), виробництво верстатів, підшипників, енергетичного та електронного устаткування, двигунів, акумуляторів, нафтопереробний завод, підприємства технічного скла, легкої і харчової промисловості; центр енергетики Балаково - виробництво хімволокна, добрив, гумотехнічних виробів; Енгельс - виробництво тролейбусів; Балашов - легка, харчова індустрія (цукровий завод) та машинобудування; Власюк - найстаріший виробник цементу, а також азбоцементних виробів.

По валової продукції сільського господарства область займає одне з провідних місць в Росії. У посівах переважають зернові), з технічних культур - соняшник (шосте місце). Тваринництво м'ясо-молочного і вовняного напрямку (по настригу вовни - понад 10 тис. т - область на п'ятому місці в країні).

Республіка Татарстан - одна з найбільш розвинених в економічному відношенні республік Російської Федерації. У структурі господарства Республіки Татарстан переважає промисловість, в якій виділяється нефтегазохимический комплекс. Нефтегазохимический комплекс забезпечує більше половини об'єму промислового виробництва республіки, він виробляє різноманітні види хімічної продукції, паливо, мастильні масла та ін. Великою галуззю є машинобудування, представлене автомобілебудуванням, вертольотобудуванням, суднобудуванням.

Головне багатство надр Татарстану - нафта. Республіка має у своєму розпорядженні 800 млн т витягуваної нафти. Розмір прогнозованих запасів становить понад мільярд тонн. Разом із нафтою добувається попутний газ - близько 40 м3 на тонну нафти. Республіка має також промисловими запасами вапняку, доломітів, будівельного піску, глини для виробництва цегли, будівельного каменю, гіпсу, піщано-гравійної суміші, торфу, є перспективні запаси нефтебитумов, бурого і кам'яного вугілля, горючих сланців, цеолітів, міді, бокситів.

Провідними галузями машинобудування Татарстану є авіа - і автомобілебудування. У республіці проводиться також компресорне, вакуумне та холодильне обладнання, обладнання для паливної та нафтохімічної промисловості; представлено суднобудування і судноремонт, медико-інструментальна промисловість, виробництво засобів обчислювальної техніки, автогаражного, комунального, санітарно-технічного, підйомно-транспортного устаткування, виробництво обладнання для лісового господарства та будівництва, ремонт автомобілів і тракторів. Приладобудування республіки орієнтований па випуск тепло-вимірювальних, оптико-механічних, електромеханічних, медичних, радіометричних та інших приладів. Найбільшим представником автомобілебудування Татарстану є акціонерне товариство "Камський автомобільний завод" (КамАЗ).

Промислові центри: Казань (авіаційне, моторобудівне і вертолетостроительное ПО, "Органічний синтез", оптико-механічний завод "Електроприлад", "Татмебель" та ін); Алмет'евськ ("Татнефть"); Нижньокамськ ("Нижнекамскнефтехим", "Нижнекамскшина"), Набережні Челни (АТ "КамАЗ"), Чистополь (Чистопільський годинниковий завод); Зеленодольськ (суднобудівний завод) і ін

У сільськогосподарському виробництві Республіка Татарстан спеціалізується на вирощуванні зернових культур, цукрових буряків і картоплі, а також на виробництві м'яса, молока та яєць. Республіка входить в першу трійку регіонів Російської Федерації з виробництва зерна, м'яса, молока та іншої продукції. В розрахунку на душу населення їх виробництво в середньому в 1,5 рази вище аналогічних показників Російської Федерації.

Кіровська область. Найбільшу роль в економіці Кіровської області відіграють машинобудування і металообробка, а також хімічна і лісова промисловість. Особливістю машинобудівного комплексу є досить велика частка підприємств військово-промислового комплексу. Машинобудування представлене електротехнічною промисловістю, виробництвом сільськогосподарської техніки.

ВАТ "Кіровський завод ім. 1 Травня" - єдине в країні підприємство, що випускає дизель-електричні залізничні крани, а також шпалоподбивочные, виправочно-рихтувальні платформи.

Кабельний завод "Кіру" - одне з найбільших підприємств електротехнічної промисловості Росії.

Частка хімічної та нафтохімічної промисловості в 1990-х рр. збільшилася. У Кіровській області є виробництво мінеральних добрив - у Кірово-Чепецке, там же проводиться каустична сода та ін Хімічний комплекс також спеціалізується на виробництві шин. Розвинена мікробіологічна промисловість, що виробляє спирт, кормові дріжджі (р. Кіров).

Лісопромисловий комплекс Кіровської області базується на власних лісосировинних ресурсах. Найбільші підприємства галузі - Нововятский лижний комбінат, Лузский лісопромисловий комплекс, Слобідської меблевий комбінат, фанерний комбінат "Червоний якір" та ін.

Легка промисловість представлена Кіровським комбінатом штучних шкір, Слобідським хутряним підприємством та ін.

Промислові центри: Кіров, Слобідської, Вятские Поляни, Кірово-Чепецьк, Омутнинск та ін.

Нижегородська область. Область є одним з провідних індустріальних регіонів з великою часткою ВПК. Більше 80% сукупного валового продукту області виробляється промисловістю - основним бюджетоутворюючим сектором економіки області. Підприємствами області випускається близько 3% усієї промислової продукції Російської Федерації. Більше половини всього промислового виробництва регіону припадає на машинобудування і металообробку. Особливо виділяються транспортне машинобудування (флагман автобудування - ГАЗ, суднобудування - завод "Червоне Сормово", авіабудування - завод "Сокіл"), До галузей спеціалізації можна віднести також хімію і нафтохімію, деревообробку', целюлозно-паперову промисловість.

Хімічна промисловість області виробляє сірчану кислоту, жирні кислоти, каустичну соду, смоли полівінілхлоридні і сополімери, органічне скло, пластик, високоефективні засоби захисту рослин, мінеральні добрива, різноманітні каталізатори, активатори, консерванти, миючі засоби та багато іншого.

Найбільшими підприємствами області є: Горьковський автомобільний завод, на якому зайнято понад 100 тис. чол., Заволзький моторний завод, найбільший у країні виробник газетного паперу Балахнинский ЦПК, Выксинский металургійний завод, Дзержинський "Капролактам", Павловський автобусний завод "Червоне Сормово", завод ім. Свердлова.

Промислові центри: Нижній Новгород, Павлово, Арзамас, Дзержинськ, Кстово, Правдинск, Балахна, Викса, Кулебаки та ін.

Нижегородська область - великий регіон Нечорнозем'я. Грунти переважно дерново-підзолисті і сірі лісові, чорноземів мало (18%). В області вирощують зернові, картоплю, овочі, льон, цукровий буряк, кормові культури.

Пермський край. Надра краю багаті рудні і нерудні корисні копалини (калійні, кам'яні солі, нафта і газ, хромові, залізні, мідні руди, а також золото, платина, алмази).

Провідна галузь економіки - хімічна промисловість, що базується на власних ресурсах гірничо-хімічного і вуглеводневої сировини. У краї виробляються калійні, азотні добрива, сода та інша продукція основної хімії, розвинена хімія органічного синтезу (виробництво синтетичного каучуку, синтетичних барвників, органічних напівпродуктів і ін).

Паливна промисловість - друга за значенням галузь промисловості Пермського краю. Тут створено регіональний нефтегазохимический комплекс.

Розвинене машинобудування, представлене виробництвом авіадвигунів, велосипедів, суден, засобів зв'язку, обладнання для нафтохімічної промисловості, гірничо-шахтного обладнання та ін

Металургія представлена в області Чусовским металургійним заводом, виробляє чавун, сталь, прокат та феросплави; металургійними заводами в Лисьва, Нытве, малої металургією на машинобудівних заводах. Кольорова металургія спеціалізується на виробництві титану і магнію і цілком локалізується в Березниковско-Солікамському промисловому вузлі. У селищі Сарани працює ВАТ "Сарановская шахта "Рудна"" - найважливіший виробник хромових руд в Росії.

Лісова промисловість базується на використанні лісових ресурсів Прикам'я. Лісозаготівельні потужності розташовані переважно на півночі області в районах основний лесосырьевой бази. Деревообробка зосереджена в Березниковско-Солікамському і Пермському промисловому вузлах, а також па окремих підприємствах вздовж Ками і в районах лісозаготівель. Центри целюлозно-паперової промисловості - Соликамск, Красновишерск, Перм, Краснокамск.

Промислові центри: Перм, Березники, Соликамск, Лисьва, Чусовой, Чайковський, Краснокамск та ін.

Республіка Башкортостан. В республіці зосереджені великі запаси природних ресурсів. На сучасній геологічній карті Башкортостану відзначені три з половиною тисячі родовищ корисних копалин. Це - нафта, вугілля, бурий залізняк, руди, що містять золото, срібло, кобальт та інші рідкісні елементи. Є значні запаси будівельного каменю, вапняку, а також руд, що містять мідь, цинк, сірку. Частка республіканської видобутку міді в загальноросійської видобутку становить 15%. Республіка славиться своїми лісами. Вони покривають п'ять з половиною мільйонів гектарів або понад 40% території.

Головним багатством є нафта, яка значною мірою визначає господарське напрямок республіки. Основу господарського комплексу республіки становить видобуток і переробка нафти і попутного газу. По видобутку нафти республіка поступається лише двом тюменським округах і Татарстану, по переробці нафти посідає перше місце в країні. Крім нафтохімії розвинені інші хімічні виробництва, базою для яких служать вапняк, буре вугілля, кам'яна сіль і сірка.

Велике значення має кольорова металургія - видобуток руд і виплавка міді і цинку. Машинобудування (Уфа, Туймази, Жовтневий) спеціалізується на виробництві електротехніки, приладів, обладнання для нафтовидобутку і для інших галузей, автосамоскидів та ін.

Головні промислові центри: Уфа (столиця), Стерлітамак, Салават, Нефтекамськ, Туймази, Жовтневий.

Міжрайонне значення має сільське господарство. В Башкортостані вирощують зернові (пшениця, жито, овес, ячмінь) і технічні (цукровий буряк, соняшник) культури. Розвинуте м'ясо-молочне скотарство, свинарство, мясошерстное вівчарство, птахівництво, конярство, бджільництво, проводиться знаменитий башкирський мед.

Республіка Марій Ел. Основною галуззю спеціалізації республіки є машинобудування і металообробка, в яких значну частку складають підприємства ВПК.

Найбільшу значимість у машинобудівному комплексі республіки має виробництво промислового і торгового холодильного устаткування (підприємства "Маріхолодмаш" і "Совіталпродмаш"), але в даний час випуск продукції знаходиться на низькому рівні, незважаючи на високий попит. До інших марійським підприємствам, що випускають продукцію, яка користується попитом за межами республіки, можна віднести завод "Биомашприбор", що випускає газовий хроматограф "Кристалллюкс-4000", який використовується у багатьох центрах стандартизації і метрології, та ін Однак роль заводу на російському ринку аналітичної апаратури дуже мала.

У Волжске розташований колишній оборонний ливарно-механічний завод, який переключився на лиття для автомобільної промисловості.

У республіці традиційно розвинутий лісопромисловий комплекс, особливо деревообробна і целюлозно-паперова промисловість.

Основні міста: Йошкар-Ола (столиця), Волжск, Козьмодемьянск.

У сільському господарстві переважає тваринництво (молочно-м'ясне скотарство, вівчарство, свинарство), вирощуються зернові культури, льон-довгунець, картопля, кормові культури.

Республіка Мордовія. Республіка має в своєму розпорядженні значним промисловим потенціалом. Основними галузями промислового комплексу республіки є машинобудування і металообробка, електроенергетика і харчова промисловість. Відсутність власних великих сировинних ресурсів зумовило розвиток наукомістких і трудомістких галузей промисловості.

Провідними галузями машинобудування Мордовії є електротехнічна, автомобільна, верстатобудування і промисловість шляхових і землерийних машин. Основні промислові центри: Саранськ (столиця), Розівка.

Велику роль в економіці Республіки Мордовія відіграє агропромисловий комплекс. Республіка славиться виробництвом зерна і продуктів його переробки, м'яса птиці, свинини, великої рогатої худоби та продуктів його переробки, молока та всіх видів молочної продукції, різних видів овочевих і фруктових консервів, цукру, різних видів круп.

Удмуртська Республіка. Удмуртія багата нафтою, кам'яним вугіллям, торфом, будівельними матеріалами (кварцовими пісками, глинами, вапняками).

Основою економіки є промисловість. У структурі промисловості республіки різко переважають машинобудування і паливна промисловість. Так само, як і в багатьох інших регіонах федерального округу, висока частка ВПК. Машинобудування представлене виробництвом легкових автомобілів, автофургонів, мотоциклів, підшипників, бумагоделательных машин, нефтебурового обладнання, металорізальних верстатів та ін. У республіці розвинена нафтовидобувна і нафтопереробна промисловість.

Основні промислові центри: Іжевськ (столиця), Воткінськ, Сарапул, Глазов.

Сільське господарство спеціалізується на молочно-м'ясному скотарстві, свинарстві, птахівництві, бджільництві, а також виробництві зерна (вирощують жито, овес, ячмінь, гречка), кормових культур і льону-довгунця.

Чуваська Республіка. Основною галуззю економіки Чувашії є промисловість, машинобудування і металообробка (промислові трактори великої потужності, електротехнічне обладнання, вимірювальна апаратура, автопричепи, кабельні вироби та ін), хімічна промисловість (каустична сода, барвники, отрутохімікати для сільського господарства, пластмаси, побутова хімія тощо).

Основні промислові центри: Чебоксари (столиця), Novocheboksarsk, Канаш, Шумерля та ін.

Головним напрямом розвитку та розміщення галузей промисловості в Приволзькому федеральному окрузі має стати не створення нових виробництв, а модернізація і технічне переозброєння вже створених, поглиблення переробки вихідної сировини, орієнтація на вивезення з регіону кінцевої продукції, а не напівфабрикатів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Територіальна організація господарства
Світове господарство
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
Організація і компетенція Міністерства сільського господарства РФ, підвідомчих йому федеральної служби та федерального агентства
Територіальні фінанси
Організація місцевого самоврядування в закритих адміністративно-територіальних утвореннях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси