Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Держава і право Італії в 1815-1871 рр ..

Боротьба за возз'єднання Італії

Французька революція кінця XVIII ст. справила сильний вплив на Італію. Роки наполеонівського панування глибоко сколихнули її. Реформи Наполеона - скасування феодальних привілеїв, інквізиції, встановлення релігійної свободи, нових цивільного і кримінального кодексів, рівність перед законом і т. д. - означали тут початок буржуазної революції, будили національну самосвідомість, викликали прагнення до національного возз'єднання і незалежності.

Віденський конгрес та реакція. Однак Віденський конгрес (1815 р.) звів нанівець прогресивні нововведення Наполеона: Італія була роздроблена на вісім дрібних держав і перетворена в "географічна назва" (Меттерніх). Всюди тут було відновлено абсолютизм.

Це були такі держави: на півночі два королівства - Сардинія (П'ємонт) і Ломбардо-Венеціанське і чотири герцогства - Парма, Модена, Тоскана і Лукка (в 1848 р. приєднана до Тоскані); в центрі - Церковна держава (Понтифікат) на чолі з папою і з Римом у якості столиці; на півдні - Неаполітано-Сицилійське королівство (Королівство обох Сицилії).

Майже всі ці країни опинилися під прямим або непрямим впливом Австрії. Ломбардія і Венеція, об'єднані в королівство з позбавленим влади віце-королем на чолі, були повністю підпорядковані Австрії. На чолі герцогств були поставлені представники побічних ліній Габсбургів; на чолі Неаполітано-Сицилійського королівства - представник побічної лінії Бурбонів, зіпертий на австрійські багнети.

Лише одна держава займало щодо незалежну по відношенню до Австрії позицію: королівство Сардинія (П'ємонт) з національно-італійської Савойської династією на чолі. Позиція П'ємонту пояснювалася тим, що в П'ємонті капіталізм був відносно більш розвинений і що П'ємонт межував з Францією і міг у своїй зовнішній політиці певною мірою спиратися на неї проти Австрії.

Відновлення абсолютизму знайшло своє вираження у скасуванні або у сильному обмеження прав представницьких установ; часткове відновлення феодальних привілеїв дворянства і духовенства; скасування кодексів Наполеона і т. д.

В Сардинії король Віктор-Еммануїл скасував всі французькі закони та установи і наказав керуватися старими королівськими законами, "не рахуючись ні з яким іншим законом". Він відновив феодальні привілеї дворянства у вигляді десятин, майоратов, фидеикомиссов тощо, а також привілеї духовенства - право "мертвої руки", особливі позики, цензуру книг тощо

Неаполітанський король Фердинанд I зберіг французьке цивільне і кримінальне право, але скасував даровану їм же в 1812 р. Сицилії конституції, оголосив, що вотированные останньою сесією парламенту податки мають постійний характер, і взагалі перестав скликати парламент.

Однак ніде старий режим вже не був відновлений повністю. Деякі важливі революційні завоювання, наприклад скасування судової влади поміщиків і звільнення їх від податків, секуляризація церковних земель, адміністративний устрій та ін., були збережені.

Потреба в возз'єднання. Роздроблення Італії, встановлене в інтересах Австрії, не могло не викликати боротьби за національне єднання. Занадто глибоко сколихнуло наполеонівський режим передові верстви суспільства, занадто наполегливо розвиток капіталізму вимагало національного возз'єднання і занадто сильно австрійське панування порушувало інтереси Італії. Розвивався капіталізм мав потребу в єдиному національному ринку, між тим дрібні династії, пов'язані з іноземними державами і з відсталими феодальними елементами в Італії, за допомогою митної політики перешкоджали навіть торговим відносинам між італійськими державами.

Карбонарії. Але народні маси, особливо селяни, які ще не виступали в якості активного політичного фактора. Розвиток капіталізму ще не встигло достатньою мірою втягнути село в загальну економічне і політичне життя країни, село, наприклад, була суцільно неписьменною. Національна свідомість було розвинене виключно слабо.

Відстале феодальне дворянство, пов'язане з місцевими династіями, було зацікавлене в збереженні роздробленості і було основним носієм партикуляристских тенденцій і основною опорою чужоземного панування.

Ініціатором боротьби за історичні завдання виступило в першу чергу, міське населення - буржуазна інтелігенція, студентство, буржуазія, особливо північна, частина дворянства, яка втягнута в капіталістичні відносини, передове офіцерство і чиновництво, які пройшли школу наполеонівської армії і наполеонівської адміністрації. Рух цих шарів знайшло своє оформлення в суспільстві карбонаріїв, що виник ще в 1807 р. для боротьби проти французького панування, спочатку на півдні, потім перекинувшемся на весь Апеннінський півострів.

Відсутність масового базису, так і боязнь масового руху приводили до того, що суспільство прийняло таємний характер. Його основні організаційні принципи полягали в конспіративності, а організаційними формами були дрібні групи - "венти", налічували не більше 20 осіб і окутывавшие свої зібрання і діяльність глибокою таємницею. Неоднорідність складу призводила до відсутності чіткої політичної програми. Це була суміш республіканських і монархічних тенденцій, часом брали навіть клерикальний забарвлення. Безсумнівною загальною метою була боротьба за конституцію, але перспективи возз'єднання Італії карбонарії уявляли собі дуже неясно.

Ці особливості прирекли на невдачу революційні виступи карбонаріїв у 1820-1821 і 1831 рр.

Революції 1820 і 1821 рр. Революційний рух 1820 і 1821 рр. охопило Неаполітано-Сицилійське королівство, П'ємонт і в меншій мірі Ломбардо-Венецію.

У Неаполітано-Сицилійському королівстві карбонарії примусили короля Фердинанда оприлюднити Іспанської конституції 1812 р. 1 і присягнути їй 13 липня 1820 р. Але неаполітанські карбонарії не ставили своїм завданням боротьбу за возз'єднання Італії і поширення Конституції на всю країну, рух носило місцевий характер. Тому вже в 1821 р. Фердинанду вдалося з допомогою австрійської армії придушити революцію, і Конституція була скасована.

Революція в П'ємонті спалахнула після придушення революції в Неаполі і прийняла характер більш широкого народного руху. Тут в якості мети боротьби було виставлено возз'єднання Італії. Повсталі підняли триколірний прапор старого італійського королівства і утворили Джунту італійської федерації. Регент П'ємонту Карл-Альберт в 1821 р. проголосив Конституцію з іспанської зразком. Але і тут рух незабаром було придушене за допомогою австрійських військ.

В Ломбардо-Венеції рух карбонаріїв було задушено ще в зародку. Понтифікат та герцогства не виступили зовсім.

Революція 1831 р.

Вона почалася саме в тих державах, які залишилися не порушеними революцією 1820-1821 рр. в Модені, Пармі і ряді областей Понтифікату. Герцоги Модени і Парми бігли, а карбонарії всюди захоплювали владу, створювали національну гвардію і тимчасові уряду. Повсталі області Понтифікату (Романья, Умбрія і Маркін) оголосили світську владу папи низложенной, утворили Італійські сполучені провінції і заснували у Болоньї центральне уряд на чолі з Президентом і 7 міністрами. Однак їм не вдалося взяти Рим, і вони не ризикнули навіть приєднати маленьку Модену. Революція була придушена за допомогою австрійської армії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Італія в 1871-1918 рр.
Держава і право Німеччини в 1814-1871 рр.
Держава і право Франції в 1871-1918 рр.
Введення в теорію держави і права
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Італія в 1871-1918 рр.
Боротьба з тероризмом
Возз'єднання
Возз'єднання України з Росією і війна з Річчю Посполитою
Возз'єднання України з Росією
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси