Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аудиторія комунікації та сфери комунікації

Повідомлення ніколи не відправляється заради повідомлення як такого. Його мета - організувати дії одержувача (або самого відправника, а у разі роздуми про своїх діях).

Комунікативне подія - комплекс комунікативних актів, об'єднаних спільним завданням і ситуативними умовами. У науковій літературі прийнято виділяти побутову і виробничу сфери комунікації.

Сфера побутової комунікації являє собою переважно міжособистісну сфери спілкування.

Сфера виробничої комунікації в недавньому минулому нашої країни була в іоле зору наукових інтересів інженерної психології. Стиль спілкування керівника з підлеглими, взаємодія працівників в процесі роботи, написання службових документів та інші аспекти виробничої діяльності можуть як покращити роботу підприємства, так і повністю розвалити її.

У зв'язку з бурхливим розвитком ринкових відносин після відомих подій початку 90-х років XX ст., що відбулися в нашій країні, на базі побутових і виробничих комунікацій утворилося безліч різних їх модифікацій.

Сфера бізнес-комунікації, або ділового спілкування, виділилася з виробничої сфери у зв'язку з відмовою від загального і всеосяжного планового соціалістичного господарювання, узаконенням права приватної власності на сировину та засоби виробництва в економіці, а також бурхливим розвитком ринково-комерційних відносин у суспільстві.

Сфера політичного дискурсу. Виникнення безлічі партій, політичних рухів, фронтів, фракцій, організацій, течій і груп вимагає від активного учасника суспільно-політичного життя соціуму вміння швидко й кваліфіковано орієнтуватись у політичному комунікативному просторі.

Сфера освітнього дискурсу в нашій сучасній країні розкриває нові грані у зв'язку з диференціацією освіти, появою ринку освітніх послуг, виникненням потреби в рекламі та зв'язках з громадськістю у освітніх установ. Набір до внз, зустрічі з майбутніми студентами, профорієнтація, консультаційні послуги, тестування - ось неповний ряд напрямків комунікації освітніх установ зі своїми споживачами.

Сфера педагогічного дискурсу - наприклад, розмова викладача зі студентом - являє собою окрему галузь розгляду процесу комунікації.

Сфера наукового дискурсу також досить традиційна. На сьогоднішній день для вчених і фахівців актуальними є питання цілого спектру наукових проблем від створення віртуального глобального наукового співтовариства (через Інтернет) до організації комунікативних подій, таких як наукові конференції і конгреси. У ряді країн організація наукової комунікації стала предметом бізнесу.

Сфери шоу-бізнесу і спортивного бізнесу - їх комунікативні сфери досить молоді, хоча й мають певну передісторію в нашій країні. На заході ж елементи public image зірок естради і героїв спорту давно створюються професіоналами в області комунікації і имиджмейкерства.

Сфера туристичного бізнесу є досить цікавою в сенсі комунікативних подій і повідомлень. У ряді випадків вона перетинається зі сферою міжнародної, міжкультурної комунікації.

Міжнародна комунікація здійснюється на різних рівнях як у вигляді офіційної (традиційно), так і у вигляді народної (в останній час) дипломатії. Існує велика література по особливостям між - культурного спілкування, дипломатичному етикету, дипломатичного протоколу і т. п.

Медичний і юридичний дискурс. "Слово лікує" - ця загальновідома істина призводить до роздумів, як саме це відбувається і як працювати зі словом. Бесіда лікаря і хворого не повинна протікати спонтанно, інакше можливі фатальні випадковості. Так, у відомій старій радянській кінокомедії "Зайчик" зі знаменитим актором Леонідом Биковим у головній ролі хворий, невірно зрозумівши слова лікаря, вирішив, що йому залишилося жити не більше місяця.

Тлумачення законів також може зіграти доленосну роль у житті людини або організації.

Сфера релігійного дискурсу обслуговує потреби комунікації в такому соціальному інституті як церква. Тут важлива проблема розуміння та інтерпретації, недарма наука герменевтика (теорія інтерпретації) виникла саме внаслідок необхідності тлумачити старі тексти Священного писання.

Будь-яка комунікативна діяльність передбачає не тільки знання характеристик комунікатора, аналіз змісту інформації, але і аналіз аудиторії. Щоб здійснити такий аналіз, комунікатору необхідна психологічна компетентність.

На ефективність сприйняття інформації співрозмовниками впливають культурний, освітній та соціальний рівні професіоналізму комунікатора. Важливими чинниками успішної комунікації служать знання аудиторії, демонстрація поваги до неї, вміння спілкуватися з реципієнтами на рівних, тобто не просто підлаштовуватися і загравати, а проявляти рівність психологічних позицій зі свого боку - комунікатора і з іншого - аудиторії. У 80-х роках XX ст. Дж. Голдхаберг створив харизматичну модель комунікації. Він виходив з того, що телебачення як джерело інформації більше діє на емоції, ніж на розум учасника комунікативного акту. Тому успіх телевізійних передач менше пов'язаний з інформаційним змістом, а безпосередньо залежить від "харизми" тієї особистості, яка виникає на екрані в якості комунікатора. Дж. Голдхаберг виділив три типи харизматичної особистості:

1) герой - ідеалізована особистість, виглядає "як ми хочемо", говорить те, "що ми хочемо";

2) антигерой - "проста людина", один з нас. Виглядає "як ми всі", говорить те, "що і ми". Ми з ним відчуваємо себе безпечно. Ми йому довіряємо;

3) містична особистість - чужий нам ("не ми"), незвичайний, непередбачуваний. Такий тип комунікатора підходить, наприклад, для пізніх, нічних передач.

При вивченні впливу на сприйняття інформації інтелектуального рівня аудиторії з'ясували, що для реципієнтів з високим рівнем освіти переважніше двостороннє повідомлення. Таке повідомлення являє собою текст, який крім аргументів комунікатора містить аргументи противної сторони. Це пояснюється тим, що такий аудиторії необхідно зіставляти погляди і самостійно їх оцінювати. Для аудиторії же з низьким освітнім рівнем рекомендується використовувати одностороннє повідомлення, що містить тільки аргументи комунікатора. Одностороннє повідомлення ефективно також, коли аудиторія згодна з комунікатором, коли вона не піддалася впливу аргументів супротивника.

У системі комунікації розрізняють функції комунікатора (джерела інформації) і аудиторії. До функцій комунікатора відносять:

o інформування;

o научіння;

o пропаганду;

o просвітництво;

o виховання;

o функції координації підсистем суспільства для реалізації загальних цілей.

Вітчизняний соціолог Б. А. Грушин додає до них функції організації поведінки, створення емоційно-психологічного тонусу і комунікативну (функцію зв'язку між членами суспільства). Дослідник теорії журналістики Е. П. Прохоров називає ще й культурно-рекреативні, а спеціаліст в області соціології друку Ц. Р. Корконосенко - управлінські функції.

У науковій літературі піднімається питання і про функції аудиторії, до яких відносять розуміння, прийняття рішення, а також евристичну функцію.

Розглядаючи аудиторію ЗМІ, наприклад, можна виділити, що в момент сприйняття повідомлення реципієнти розділятися на групи людей. Не завжди можна точно сказати, який кількісний розмір глядацької аудиторії того чи іншого ефірного телевізійного каналу. Вона невизначена, анонімна, розосереджена, але при цьому володіє типовими характеристиками, вивчення яких вкрай важливо для налагодження комунікативного процесу. Аудиторія рухлива і мінлива, постійна фіксація її мінливості викликає деякі труднощі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аудиторія комунікації: об'єктивні і суб'єктивні характеристики
Інтернет-реклама як сучасна форма комунікацій
Фандрайзинг - соціальна комунікація сфери аутсорсингу
Цільова аудиторія рекламних послань
Переконуюча комунікація
Федеральна служба по нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнагляд)
Типи комунікації
ВИДИ І ФОРМИ КОМУНІКАЦІЇ
Роль невербальних комунікацій на міжнародних переговорах
МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ТЕОРІЇ КОМУНІКАЦІЇ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси